12,835 pytań - 16,352 odpowiedzi - 932 komentarzy

Sprzęt: Wędzidło skórzane

Data publikacji: 2020-05-22

 

Aktualnie producenci wędzideł proponują nam produkty wykonane z różnych materiałów: ciągle najpopularniejszym jest metal, różne związki jak stal, miedź czy stopy metali np.aurigan. Często spotykane są także wędzidła z tworzyw sztucznych, zaczynając od popularnego plastiku przez silikon i inne specjalne opatentowane mieszanki. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy także wędzidła wykonane z gumy bądź powlekane gumą oraz wędzidła skórzane.

Generalnie wędzidła metalowe są dobrze tolerowane przez konie, ale zdarzają się zwierzaki o wrażliwym pysku bądź po przejściach związanych z brutalnym sposobem jazdy. Warto spróbować wtedy różnych wędzideł, być może łagodniejsze wędzidła syntetyczne lub gumowe będą lepszym rozwiązaniem dla Naszego wierzchowca.

Wędzidła skórzane mają postać paska, odpowiednio przeszytego i połączonego z pierścieniami wędzidłowymi;  ścięgierz jest wykonany ze skóry, ale pierścienie są już metalowe (czasem miejsce łączenia jest także skórzane).  Takie produkty zazwyczaj mają formę wędzidła prostego niełamanego, rzadko spotyka się wędzidła pojedynczo lub podwójnie łamane - zazwyczaj są to produkty metalowe obszyte skórą. Na rynku znajdziemy także pelhamy i cyganki ze skórzanymi ścięgierzami oraz popularne wędzidła z wąsami i oliwkowe - wybór jest duży.

Wędzidła skórzane są na ogół dużo lepiej tolerowane przez konie wrażliwe niż te wykonane z metalu; mają łagodne działanie, wywierają mniejszy nacisk na szczękę. Obecność naturalnego materiału skłania konie do żucia, co poprawia przyjęcie kiełzna i prawidłową jazdę na kontakcie (oczywiście nie zastąpi poprawnej jazdy jeźdźca!). Skóra mięknie pod wypływem ciepła i śliny, co czyni jazdę bardziej komfortową dla zwierzaka. Wiele jeźdźców zakłada takie wędzidła czasowo np. przy problemach z zębami bądź na początku pracy z koniem, który był źle traktowany i źle toleruje nacisk twardego metalu w pysku.

W ofercie wielu sklepów jeździeckich znajdziemy te produkty, jest także możliwość wypożyczenia na kilka jazd; po zakupie nowego produktu, należy umieścić wędzidło w oleju np. przez noc w celu zmiękczenia skóry (wystarczy olej jadalny). Po każdym użyciu należy dokładnie wyczyścić wędzidło wilgotną gąbką i pozostawić do wychnięcia z dala od silnego słońca i źródła ciepła (grzejnik); wędzidło skórzane wymaga regularnej konserwacji, aby nie pękało. Wszelkie usterki należy naprawiać, ponieważ mogą spowodować rany w pysku.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Jak często należy zmieniać siodło ?

Siodło i jego dopasowanie do konia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki nad zwierzakiem - źle dostosowany sprzęt potrafi doprowadzić do przeciążeń, a nawet urazu! Bolesne otarcia kłębu, spięte mięśnie grzbietu i otarcia od popręgu to najczęstsze objawy niedopasowania siodła, które wymaga stałej kontroli.

2020-07-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Obroża dla koni

Nie tylko psy noszą obroże, także konie mogą być zaopatrzone w ten element - to bezpieczniejsze rozwiązanie od kantara, który często ulega zniszczeniu, jeśli wypuszczamy konie w stadzie na pastwiska.

2020-06-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło Kimberwick

Na rynku sprzętu jeździeckiego znajdziemy ogromny wybór wędzideł, z których kilka działa na zasadzie dźwigni - to silne kiełzna, które powinny być używane tylko przez zaawansowanych i doświadczonych jeźdźców o dużej wiedzy. Jednym z takich produktów jest wędzidło typu Kimberwick.

2020-04-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg asymetryczny

Producenci sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach, które mają za zadanie podnieść komfort życia naszemu czworonożnemu przyjacielowi. W porozumieniu z weterynarzami i zoofizjoterapeutami są opracowywane nowe koncepcje popularnych produktów jak popręg, który możemy kupić w wersji asymetrycznej.

2020-03-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Dutka

Każdy koń powinien zachowywać się spokojnie w trakcie badań weterynaryjnych czy podczas wizyty kowala; już źrebaki warto przyzwyczajać do dotyku po całym ciele, także do podnoszenia nóg. Zachodzą czasem jednak nieprzewidziane sytuacje, które wymagają zdecydowanej interwencji i tu przydaje się dutka.

2020-01-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Podkowy klejone

Na rynku produktów jeździeckich od jakiegoś czasu istnieją innowacyjne podkowy, które są przyklejane do kopyt; dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy dobrą ochronę puszki przy jednoczesnym braku ingerencji w kopyto przy pomocy podkowiaków.

2019-11-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło przelotowe 'cyganka'

Wybór wędzideł jest ogromny, producenci co rusz prześcigają się w opracowaniu nowych rozwiązań; do dyspozycji mamy aktualnie szeroki zakres zwykłych i łagodnych wędzideł oraz tych o mocniejszym działaniu, do których zaliczamy 'cygankę'.

2019-11-04

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Gogue

Na rynku produktów jeździeckich istnieje wiele wodzy pomocniczych, które mają za zadanie wzmocnienie efektów lonżowania lub jazdy wierzchem. Znajdziemy w nich produkty zależne i niezależne od ręki, do których zalicza się właśnie gogue.

2019-10-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Maski na chrapy

Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.

2019-09-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: System Pessoa

Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.

2019-08-15

Czytaj » 0