12,972 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Biegunka

Data publikacji: 2020-05-19

 

W dzisiejszych czasach to właściciele stajni i stajenni mają większą wiedzę nt. stanu zdrowia koni przebywających w danym ośrodku niż prywatny właściciel zwierzaka - to właśnie te osoby widzą nasze konie codziennie przez większą część doby. Warto rozmawiać ze stajennymi czy nie zauważyli żadnych niepokojących oznak jak np. codzienna biegunka. Taki sygnał jest dla właściciela koni sygnałem o problemach trawiennych konia, choć czasem powód może być bardzo prozaiczny. Stałe i regularne podawanie meszu lub samego siemienia lnianego w dużych ilościach często powoduje rozwolnienie, dlatego warto zacząć od analizy żywienia zwierzaka.  Wszelkie zmiany paszy wprowadzamy stopniowo, mieszając starą paszę z nową przez ok.tydzień. 

Biegunka często pojawia się po wprowadzeniu oleju do diety, dlatego należy wprowadzać go stopniowo - dla koni z wrażliwym układem trawiennym warto zacząć od kilku łyżek by z biegiem czasu zwiększać dawkę do docelowej.

Rozwolnienie bywa objawem wrzodów, szczególnie częste odchody o intensywnym i ostrym zapachu. Jeśli mimo zmiany diety i wyeliminowaniu wszystkich potencjalnych kompontentów żywieniowych, które mogą powodować biegunkę, wasz koń nadal boryka się z ta dolegliwością, zdecydowanie należy zasięgnąć porady weterynarza. Warto pamiętać, iż konie wrzodowe mają szereg niejednoznacznych objawów, które nie muszą być od razu kojarzone z podrażnieniem śluzówki żołądka - wiele chorych zwierzaków wygląda dobrze, ma błyszczącą sierść i dobry apetyt. Szeroko polecane probiotyki nie zawsze mają pozytywny wpływ na wrzodowe zwierzaki, czasem mogą podrażniać wrzody i powodować spadek samopoczucia czy właśnie biegunkę. Probiotyki także wprowadzamy stopniowo i zgodnie z zaleceniami, obserwując zachowanie i kondycję konia.

Sytuacje stresowe takie jak zmiana stajni lub wyjazd na zawody także mogą wywołać rozwolnienie, które zazwyczaj mija po jednym, maksymalnie dwóch dniach; dla nerwowych koni warto wprowadzić suplementy uspokajające na bazie magnezu i tryptofanu z dodatkiem ziół, które pomagają w wyciszeniu. 

Istnieje wiele chorób, w których biegunka jest jednym z objawów jak np.salmonelloza czy zatrucie metalami ciężkimi bądź pestycydami, więc jeśli rozwolnienie utrzymuje się dłużej, a dodatkowo koń czuje się coraz gorzej - nie zwlekajmy z wizytą weterynarza, od tego może zależeć życie naszego zwierzaka!

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0