12,825 pytań - 15,491 odpowiedzi - 932 komentarzy

Weterynarze: Biegunka

Data publikacji: 2020-05-19

 

W dzisiejszych czasach to właściciele stajni i stajenni mają większą wiedzę nt. stanu zdrowia koni przebywających w danym ośrodku niż prywatny właściciel zwierzaka - to właśnie te osoby widzą nasze konie codziennie przez większą część doby. Warto rozmawiać ze stajennymi czy nie zauważyli żadnych niepokojących oznak jak np. codzienna biegunka. Taki sygnał jest dla właściciela koni sygnałem o problemach trawiennych konia, choć czasem powód może być bardzo prozaiczny. Stałe i regularne podawanie meszu lub samego siemienia lnianego w dużych ilościach często powoduje rozwolnienie, dlatego warto zacząć od analizy żywienia zwierzaka.  Wszelkie zmiany paszy wprowadzamy stopniowo, mieszając starą paszę z nową przez ok.tydzień. 

Biegunka często pojawia się po wprowadzeniu oleju do diety, dlatego należy wprowadzać go stopniowo - dla koni z wrażliwym układem trawiennym warto zacząć od kilku łyżek by z biegiem czasu zwiększać dawkę do docelowej.

Rozwolnienie bywa objawem wrzodów, szczególnie częste odchody o intensywnym i ostrym zapachu. Jeśli mimo zmiany diety i wyeliminowaniu wszystkich potencjalnych kompontentów żywieniowych, które mogą powodować biegunkę, wasz koń nadal boryka się z ta dolegliwością, zdecydowanie należy zasięgnąć porady weterynarza. Warto pamiętać, iż konie wrzodowe mają szereg niejednoznacznych objawów, które nie muszą być od razu kojarzone z podrażnieniem śluzówki żołądka - wiele chorych zwierzaków wygląda dobrze, ma błyszczącą sierść i dobry apetyt. Szeroko polecane probiotyki nie zawsze mają pozytywny wpływ na wrzodowe zwierzaki, czasem mogą podrażniać wrzody i powodować spadek samopoczucia czy właśnie biegunkę. Probiotyki także wprowadzamy stopniowo i zgodnie z zaleceniami, obserwując zachowanie i kondycję konia.

Sytuacje stresowe takie jak zmiana stajni lub wyjazd na zawody także mogą wywołać rozwolnienie, które zazwyczaj mija po jednym, maksymalnie dwóch dniach; dla nerwowych koni warto wprowadzić suplementy uspokajające na bazie magnezu i tryptofanu z dodatkiem ziół, które pomagają w wyciszeniu. 

Istnieje wiele chorób, w których biegunka jest jednym z objawów jak np.salmonelloza czy zatrucie metalami ciężkimi bądź pestycydami, więc jeśli rozwolnienie utrzymuje się dłużej, a dodatkowo koń czuje się coraz gorzej - nie zwlekajmy z wizytą weterynarza, od tego może zależeć życie naszego zwierzaka!

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Otyłość wśród koni

W dzisiejszych czasach, przy aktualnych preferencjach chowu koni, widok otyłego konia nie jest niczym nadzwyczajnym: długi czas spędzony w boksie, mała ilość swobodnego ruchu oraz pasze bogate w cukry i skrobię przyczyniają się do nadmiernego zwiększania masy ciała.

2020-03-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z oczami

Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.

2020-02-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Złamania i pęknięcia kości

Jeszcze do niedawna poważne urazy dotyczące uszkodzenia kości u koni były kwalifikowane jako podstawa do eutanazji z uwagi na brak możliwości leczenia; na szczęście medycyna weterynaryjna rozwija się błyskawicznie, dlatego aktualnie nawet skomplikowane złamania z przemieszczeniem odłamków kości są z powodzeniem operowane.

2020-01-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Objawy bólu u koni

Obserwacja koni pod kątem dolegliwości bólowych jest cenną i niezbędną wskazówką przy ocenie zdrowia naszych zwierzaków. Często konie znacznie wcześniej okazują dyskomfort, zanim zdąży rozwinąć się poważna choroba czy kulawizna.

2019-12-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z zębami

W końskiej szczęce znajdziemy 40 zębów, ułożonych w łuku górnym oraz dolnym. Podobnie jak u ludzi, konie też borykają się z uszkodzeniami i przerastaniem zębów, z uwagi na specyficzną budowę i rodzaj spożywanego pokarmu.

2019-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Scyntygrafia

Jedną z bardziej nowoczesnych, ale zarazem najdokładniejszych metod diagnostycznych jest scyntygrafia - to kompleksowe badanie ciała pozwala na precyzyjną diagnostykę problemu w krótkim czasie. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, jego jedyną wadą jest wysoka cena i mała dostępność w Polsce (w przypadku scyntygrafii koni).

2019-10-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zołzy

Zołzy są jedną z najbardziej uciążliwych chorób o pochodzeniu bakteryjnym – cechują się nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale i wysokim współczynnikiem zarażania. W Europie rocznie notuje się co najmniej kilkaset przypadków zachorowań, a ciekawostką jest fakt, iż jedynie Islandia jest całkowicie wolna od tego patogenu.

2019-09-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Urazy tkanek miękkich w kończynach to jedne z najczęściej występujących kontuzji, dotykających konie wierzchowe - spora część tych urazów dotyczy uszkodzenia mięśnia międzykostnego; leczenie jest niestety jednym z dłuższych i bardziej uciążliwych.

2019-08-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dychawica świszcząca

Dychawica, zwana popularnie rorerem, jest często spotykaną chorobą o podłożu genetycznym - jest szczególnie popularna wśród koni pełnej krwi angielskiej. Warto wiedzieć, że zatajenie tej choroby przy sprzedaży zwierzaka jest podstawą do oddania konia i uzyskania pełnej kwoty zwrotu.

2019-07-14

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wirusowe zapalenie tętnic

W ostatnim czasie pojawiają się informacje o rozprzestrzenianiu się choroby wirusowej, dotyczącej zapalenie tętnic na tle wirusowym. Przybliżymy Wam objawy, przebieg i przede wszystkim - minimalizację ryzyka zachowania Waszych zwierzaków!

2019-07-01

Czytaj » 0