12,850 pytań - 18,468 odpowiedzi - 940 komentarzy

Weterynarze: Biegunka

Data publikacji: 2020-05-19

 

W dzisiejszych czasach to właściciele stajni i stajenni mają większą wiedzę nt. stanu zdrowia koni przebywających w danym ośrodku niż prywatny właściciel zwierzaka - to właśnie te osoby widzą nasze konie codziennie przez większą część doby. Warto rozmawiać ze stajennymi czy nie zauważyli żadnych niepokojących oznak jak np. codzienna biegunka. Taki sygnał jest dla właściciela koni sygnałem o problemach trawiennych konia, choć czasem powód może być bardzo prozaiczny. Stałe i regularne podawanie meszu lub samego siemienia lnianego w dużych ilościach często powoduje rozwolnienie, dlatego warto zacząć od analizy żywienia zwierzaka.  Wszelkie zmiany paszy wprowadzamy stopniowo, mieszając starą paszę z nową przez ok.tydzień. 

Biegunka często pojawia się po wprowadzeniu oleju do diety, dlatego należy wprowadzać go stopniowo - dla koni z wrażliwym układem trawiennym warto zacząć od kilku łyżek by z biegiem czasu zwiększać dawkę do docelowej.

Rozwolnienie bywa objawem wrzodów, szczególnie częste odchody o intensywnym i ostrym zapachu. Jeśli mimo zmiany diety i wyeliminowaniu wszystkich potencjalnych kompontentów żywieniowych, które mogą powodować biegunkę, wasz koń nadal boryka się z ta dolegliwością, zdecydowanie należy zasięgnąć porady weterynarza. Warto pamiętać, iż konie wrzodowe mają szereg niejednoznacznych objawów, które nie muszą być od razu kojarzone z podrażnieniem śluzówki żołądka - wiele chorych zwierzaków wygląda dobrze, ma błyszczącą sierść i dobry apetyt. Szeroko polecane probiotyki nie zawsze mają pozytywny wpływ na wrzodowe zwierzaki, czasem mogą podrażniać wrzody i powodować spadek samopoczucia czy właśnie biegunkę. Probiotyki także wprowadzamy stopniowo i zgodnie z zaleceniami, obserwując zachowanie i kondycję konia.

Sytuacje stresowe takie jak zmiana stajni lub wyjazd na zawody także mogą wywołać rozwolnienie, które zazwyczaj mija po jednym, maksymalnie dwóch dniach; dla nerwowych koni warto wprowadzić suplementy uspokajające na bazie magnezu i tryptofanu z dodatkiem ziół, które pomagają w wyciszeniu. 

Istnieje wiele chorób, w których biegunka jest jednym z objawów jak np.salmonelloza czy zatrucie metalami ciężkimi bądź pestycydami, więc jeśli rozwolnienie utrzymuje się dłużej, a dodatkowo koń czuje się coraz gorzej - nie zwlekajmy z wizytą weterynarza, od tego może zależeć życie naszego zwierzaka!

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Niedokrwistość zakaźna

Wśród koni istnieje wiele chorób o podłożu zakaźnym, które w szybkim czasie mogą być przenoszone chociażby za pośrednictwem gzów, much i komarów - dlatego tak ważna jest ochrona przeciwowadowa. Jedną z groźniejszym chorób jest niedokrwistość zakaźna, wywoływana przez lentiwirusy.

2021-01-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zapiaszczenie konia

Układ pokarmowy koni to wyjątkowo wrażliwy system - jakość i ilość pożywienia gra tutaj ogromną rolę. Konie z racji budowy anatomicznej są podatne na skręt jelit, zwany kolką - do tej choroby przyczynia się także spożywanie piasku, chociażby w zanieczyszczonych paszach.

2020-11-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy i odpryski kostne

Decydując się na kupno konia, zdecydowanie warto przeprowadzić badania kupna-sprzedaży, czyli między innymi zdjęcia rentgenowskie najważniejszych stawów w kończynach konia. Dzięki temu badaniu, możemy szybko ocenić stan zdrowia konia - także młodego!

2020-09-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Szczepienia koni

Szczepienia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki i pielęgnacji naszego zwierzaka; pomaga ochronić konia przed tak groźnymi chorobami jak grypa, tężec czy wścieklizna (ważne w przypadku koni utrzymywanych w systemie wolnowybiegowym). Istnieje wiele szczepionek na szereg chorób, dlatego warto zapoznać się z tym tematem.

2020-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby odkleszczowe

Sezon na kleszcze w pełni, wilgotna pogoda oraz umiarkowane temperatury sprzyjają złapaniu tego groźnego pasożyta. Konie są szczególnie narażone na ukąszenie z powodu długiego czasu spędzanego na zewnątrz na pastwiskach - wysoka trawa to ulubione miejsce bytowania kleszczy.

2020-07-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Choroby metaboliczne coraz częściej dotykają takie zwierzęta - zespół Cushinga to dość powszechne schorzenie wśród ludzi i psów, ale stosunkowo rzadko diagnozowane wśród koni. Warto jednak znać tę chorobę, aby odpowiednio wcześnie zareagować.

2020-06-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak zdiagnozować uraz kończyn ?

Kulawizna i nieregularność w ruchu to częste dolegliwości, z jakimi borykają się konie; często wystarczy drobny uraz, aby koń manifestował dyskomfort w czasie ruchu. Wiele problemów jest widocznych podczas jazdy z uwagi na dodatkowe obciążenie i stawiane wymagania. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwala na sprawny powrót do codziennej pracy.

2020-06-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Otyłość wśród koni

W dzisiejszych czasach, przy aktualnych preferencjach chowu koni, widok otyłego konia nie jest niczym nadzwyczajnym: długi czas spędzony w boksie, mała ilość swobodnego ruchu oraz pasze bogate w cukry i skrobię przyczyniają się do nadmiernego zwiększania masy ciała.

2020-03-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z oczami

Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.

2020-02-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Złamania i pęknięcia kości

Jeszcze do niedawna poważne urazy dotyczące uszkodzenia kości u koni były kwalifikowane jako podstawa do eutanazji z uwagi na brak możliwości leczenia; na szczęście medycyna weterynaryjna rozwija się błyskawicznie, dlatego aktualnie nawet skomplikowane złamania z przemieszczeniem odłamków kości są z powodzeniem operowane.

2020-01-27

Czytaj » 0