13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Data publikacji: 2020-04-27

 

Nerwowe zachowania w trakcie dopinania popręgu często są bagatelizowane przez właścicieli i instruktorów w szkółkach jeździeckich, zazwyczaj jedynym komentarzem jest "on/ona tak ma", "to nerwowy koń", "nie lubi dociągania popręgu". Niestety najczęściej konie manifestują w ten sposób ból i dyskomfort, co nie jest jednoznaczne dla właścicieli; poniżej przedstawiamy typowe powody braku sympatii do popręgu:

  • niedopasowany popręg: cienkie sznurkowe produkty są bardzo nieprzyjemne dla delikatnej skóry zwierzaka, często powodują otarcia i boleśnie się wrzynają. Dużo lepszym rozwiązaniem jest popręg neoprenowy, żelowy lub skórzany, można zaopatrzyć się także w tunel wykonany ze sztucznego lub naturalnego futerka - przyjemne uczucie dla zwierzaka. Oczywiście o każdy poprzęg należy regularnie dbać i czyścić, wszelkie zacieki z brudu czy zaschnięte błoto są niekomfortowe dla konia.
  • niedopasowane siodło: w trakcie dopinania popręgu, siodło mocniej naciska na grzbiet; jeśli jest nie pasuje do naszego zwierzaka, będzie powodowało ból i dyskomfort nawet bez jeźdźca. Warto sprawdzić jak leży siodło na koniu, raz dopasowane siodło nie będzie leżało idealnie przez cały czas! Młode konie rosną i rozbudowywują się przez cały czas, starsze zwierzaki będące w treningu także zmieniają swoją sylwetkę; po okresie roztrenowania siodło może nie leżeć dobrze z uwagi na mniejszą masę mięśniową czy ogólny spadek wagi. Na terenie naszego kraju działają specjalistyczni saddlefitterzy, którzy mają dużą wiedzę odnośnie anatomii i biomechaniki ruchu konia, a także samego dostosowania siodła do danego wierzchowca - zdecydowanie popieramy regularną współpracę!
  • wrzody: wiele koni denerwuje się przy dopinaniu popręgu z uwagi na ból jaki odczuwają, spowodowany obecnościa wrzodów. Pamiętajcie, że konie wrzodowe nie muszą być chude i wyglądać na chore; często bardziej zaawansowane zmiany mają konie w dobrej kondycji, z dobrym apetytem i bez żadnych symptomów chorobowych. Zdarza się, że jednynym objawem wrzodów jest właśnie niechęć do podciagania popręgu czy czyszczenia brzucha.

Jeśli Wasz koń jest niespokojny przy dociaganiu popręgu, warto przeanalizować ten problem zaczynając od wyboru sprzętu oraz jego dopasowania; konie nie są złośliwe z natury, swoim zachowaniem próbują nam przekazać, że odczuwają dyskomfort.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0