12,825 pytań - 15,490 odpowiedzi - 932 komentarzy

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Data publikacji: 2020-04-27

 

Nerwowe zachowania w trakcie dopinania popręgu często są bagatelizowane przez właścicieli i instruktorów w szkółkach jeździeckich, zazwyczaj jedynym komentarzem jest "on/ona tak ma", "to nerwowy koń", "nie lubi dociągania popręgu". Niestety najczęściej konie manifestują w ten sposób ból i dyskomfort, co nie jest jednoznaczne dla właścicieli; poniżej przedstawiamy typowe powody braku sympatii do popręgu:

  • niedopasowany popręg: cienkie sznurkowe produkty są bardzo nieprzyjemne dla delikatnej skóry zwierzaka, często powodują otarcia i boleśnie się wrzynają. Dużo lepszym rozwiązaniem jest popręg neoprenowy, żelowy lub skórzany, można zaopatrzyć się także w tunel wykonany ze sztucznego lub naturalnego futerka - przyjemne uczucie dla zwierzaka. Oczywiście o każdy poprzęg należy regularnie dbać i czyścić, wszelkie zacieki z brudu czy zaschnięte błoto są niekomfortowe dla konia.
  • niedopasowane siodło: w trakcie dopinania popręgu, siodło mocniej naciska na grzbiet; jeśli jest nie pasuje do naszego zwierzaka, będzie powodowało ból i dyskomfort nawet bez jeźdźca. Warto sprawdzić jak leży siodło na koniu, raz dopasowane siodło nie będzie leżało idealnie przez cały czas! Młode konie rosną i rozbudowywują się przez cały czas, starsze zwierzaki będące w treningu także zmieniają swoją sylwetkę; po okresie roztrenowania siodło może nie leżeć dobrze z uwagi na mniejszą masę mięśniową czy ogólny spadek wagi. Na terenie naszego kraju działają specjalistyczni saddlefitterzy, którzy mają dużą wiedzę odnośnie anatomii i biomechaniki ruchu konia, a także samego dostosowania siodła do danego wierzchowca - zdecydowanie popieramy regularną współpracę!
  • wrzody: wiele koni denerwuje się przy dopinaniu popręgu z uwagi na ból jaki odczuwają, spowodowany obecnościa wrzodów. Pamiętajcie, że konie wrzodowe nie muszą być chude i wyglądać na chore; często bardziej zaawansowane zmiany mają konie w dobrej kondycji, z dobrym apetytem i bez żadnych symptomów chorobowych. Zdarza się, że jednynym objawem wrzodów jest właśnie niechęć do podciagania popręgu czy czyszczenia brzucha.

Jeśli Wasz koń jest niespokojny przy dociaganiu popręgu, warto przeanalizować ten problem zaczynając od wyboru sprzętu oraz jego dopasowania; konie nie są złośliwe z natury, swoim zachowaniem próbują nam przekazać, że odczuwają dyskomfort.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Gdzie kupić konia ?

Kupno konia to poważna decyzja na wiele lat, konie nierzadko dożywają nawet 25 roku życia; aby czerpać prawdziwą przyjemność z kontaktu ze zwierzakiem, warto przemyśleć jakiego konia chcemy mieć na własność.

2020-04-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy odstawić konia na emeryturę?

Posiadanie konia wiąże się z długoletnią opieką nad zwierzakiem - konie nierzadko osiągają 25 rok życia, część z nich dożywa trzydziestych urodzin. Jeśli zamierzamy opiekować się koniem do końca jego dni, warto zadbać o spokojną emeryturę i odpoczynek.

2020-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Przejażdżki terenowe to świetne urozmaicenie codziennej monotonii stajennej. To także dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w miły sposób, nie tylko podczas tradycyjnej jazdy na ujeżdżalni. Oczywiście bezpieczeństwo to podstawa, więc co w przypadku kiedy Wasz koń ponosi w terenie?

2020-03-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Derkować czy nie derkować ?

Tegoroczna zima była wyjątkowo łagodna, w całym kraju nie było wielotygodniowych mrozów i odpadów śniegu; niemniej kwestia derkowania koni to temat, z którym warto się zaznajomić już przy pierwszych jesiennych chłodach.

2020-03-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zakwasy u koni

Nasz wierzchowiec, podobnie jak my sami, może odczuwać ból i dyskomfort w przeciążonych mięśniach - taki stan popularnie nazywamy zakwasami. Mikrouszkodzenia mięśni mogą zdarzyć się na każdym etapie treningu, nawet u koni użytkowanych amatorsko.

2020-03-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zajmować się młodym koniem?

Wielu amatorów jeździectwa marzy o własnym koniu, wychowanym od źrebaka i samodzielnie ujeżdżonym; niestety wychowanie i praca z młodymi końmi jest trudna i zdecydowanie niepolecana początkującym osobom.

2020-02-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie ułożyć cavaletti ?

Jazda po drążkach i koziołkach to cenne narzędzie treningowe niezależnie od stopnia wytrenowania - przyda się jako urozmaicenie zarówno dla młodych koni jak i początkujących jeźdźców. Dowiecie się dzisiaj, jak prawidłowo rozłożyć drążki tak aby jazda była efektywna!

2020-01-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń stoi niespokojnie przy wsiadaniu!

Niespokojne stanie w trakcie wsiadania to nie tylko niewłaściwe zachowanie konia - to także skrajnie niebezpieczna sytuacja, która może prowadzić do poważnych wypadków. To właśnie w trakcie wsiadania i zsiadania zdarzają się najpoważniejsze urazy związane z uwięzieniem stopy w strzemieniu i przeciągnięciu jeźdźca po ziemi.

2019-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przerwać grzywę?

Być może dla niektórych z Was termin "przerywanie grzywy" brzmi niezrozumiale, bo przecież w jaki sposób można przerwać grzywę - a to dosłowna nazwa, oznaczająca przerzedzenie zbyt bujnego owłosienia u koni.

2019-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ćwiczenia oddechowe dla jeźdźca

Oddychanie jest całkowicie niezależnym procesem, zapewniającym życie - prawidłowe oddychanie odpowiednio natlenia organizm, nie męczymy się tak szybko. Warto poznać zasady prawidłowego oddychania w trakcie jazdy konnej, dzięki czemu nie złapie nas zadyszka!

2019-12-07

Czytaj » 0