12,841 pytań - 17,849 odpowiedzi - 934 komentarzy

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Data publikacji: 2020-04-27

 

Nerwowe zachowania w trakcie dopinania popręgu często są bagatelizowane przez właścicieli i instruktorów w szkółkach jeździeckich, zazwyczaj jedynym komentarzem jest "on/ona tak ma", "to nerwowy koń", "nie lubi dociągania popręgu". Niestety najczęściej konie manifestują w ten sposób ból i dyskomfort, co nie jest jednoznaczne dla właścicieli; poniżej przedstawiamy typowe powody braku sympatii do popręgu:

  • niedopasowany popręg: cienkie sznurkowe produkty są bardzo nieprzyjemne dla delikatnej skóry zwierzaka, często powodują otarcia i boleśnie się wrzynają. Dużo lepszym rozwiązaniem jest popręg neoprenowy, żelowy lub skórzany, można zaopatrzyć się także w tunel wykonany ze sztucznego lub naturalnego futerka - przyjemne uczucie dla zwierzaka. Oczywiście o każdy poprzęg należy regularnie dbać i czyścić, wszelkie zacieki z brudu czy zaschnięte błoto są niekomfortowe dla konia.
  • niedopasowane siodło: w trakcie dopinania popręgu, siodło mocniej naciska na grzbiet; jeśli jest nie pasuje do naszego zwierzaka, będzie powodowało ból i dyskomfort nawet bez jeźdźca. Warto sprawdzić jak leży siodło na koniu, raz dopasowane siodło nie będzie leżało idealnie przez cały czas! Młode konie rosną i rozbudowywują się przez cały czas, starsze zwierzaki będące w treningu także zmieniają swoją sylwetkę; po okresie roztrenowania siodło może nie leżeć dobrze z uwagi na mniejszą masę mięśniową czy ogólny spadek wagi. Na terenie naszego kraju działają specjalistyczni saddlefitterzy, którzy mają dużą wiedzę odnośnie anatomii i biomechaniki ruchu konia, a także samego dostosowania siodła do danego wierzchowca - zdecydowanie popieramy regularną współpracę!
  • wrzody: wiele koni denerwuje się przy dopinaniu popręgu z uwagi na ból jaki odczuwają, spowodowany obecnościa wrzodów. Pamiętajcie, że konie wrzodowe nie muszą być chude i wyglądać na chore; często bardziej zaawansowane zmiany mają konie w dobrej kondycji, z dobrym apetytem i bez żadnych symptomów chorobowych. Zdarza się, że jednynym objawem wrzodów jest właśnie niechęć do podciagania popręgu czy czyszczenia brzucha.

Jeśli Wasz koń jest niespokojny przy dociaganiu popręgu, warto przeanalizować ten problem zaczynając od wyboru sprzętu oraz jego dopasowania; konie nie są złośliwe z natury, swoim zachowaniem próbują nam przekazać, że odczuwają dyskomfort.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Co robić po upadku z konia ?

Upadek z konia to nieodłączna część jazdy konnej - prędzej czy później każdy jeździec rozstaje się z siodłem. Wielu początkujących adeptów obawia się pierwszego upadku, nic dziwnego - jazda konna to jeden z bardziej ryzykownych sportów. Podpowiadamy co robić po upadku z konia!

2020-10-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Popraw najazd do przeszkody!

Poprawny dojazd do przeszkody to praktycznie połowa sukcesu w trakcie skoków - wiele problemów związanych z zatrzymywaniem się przed oddaniem skoku czy wręcz z ucieczką w bok wiąże się właśnie z niewłaściwym najazdem. Konie reagują instynktownie, jeśli ocenią skok jako ryzykowny, wówczas mogą odmówić wykonania zadania.

2020-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Wielu instruktorów i trenerów zaleca jazdę bez strzemion jako cudowną metodę na szybką poprawę naszego dosiadu i całego stylu jazdy - to narzędzie niewątpliwie ma sporo plusów, ale warto dokładnie zapoznać się z tym tematem.

2020-09-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przyzwyczaić konia do polewania z węża ?

Ostatnie dni lata skłaniają do kąpieli konia, warto umyć zwierzaka przed nadchodzącą jesienią i zimą; to także miła ochłoda po treningu w upalną pogodę. Jak przekonać konia, że woda lejąca się z węża nie jest niczym strasznym ?

2020-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wszystko o Polskim Związku Jeździeckim

W naszym kraju ważną rolę w funkcjonowaniu jeździectwa we wszystkich dyscyplinach odgrywa Polski Związek Jeździecki, w skrócie PZJ. To naczelny organ regulujący uprawianie tego sportu na wszystkich szczeblach, odpowiedzialny za przepisy i organizację zawodów oraz pokazów.

2020-08-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Sposoby na owady

Sezon letni w pełni, a wraz z nim pojawiły się całe stada nieproszonych latających intruzów: meszki,muchy i gzy, a także komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nasze życie. Konie szczególnie borykają się z atakami owadów, co powoduje duży niepokój, a często bolesne ukąszenia i alergie.

2020-07-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Nagłe spłoszenie, nieoczekiwane sytuacje czy elementy, które przerażają naszego wierzchowca powodują nadmierne pobudzenie naszego zwierzaka, który staje się nieobliczalny. Jak sobie poradzić z przestraszonym i pobudzonym koniem ?

2020-07-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto dzierżawić konia ?

Dzierżawa to forma długoterminowego wynajmu zwierzaka w zamian za pokrycie części bądź całości kosztów utrzymania (w zależności od indywidualnych ustaleń). Mając możliwość regularnej jazdy na jednym zwierzaku, możemy sprawdzić się w roli właściciela konia i poznać wszelkie aspekty codziennej opieki.

2020-07-03

Czytaj » 0

Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0