Ujeżdżenie bywa efektowne dla osób niezwiązanych z tym sportem dopiero wtedy, gdy pojawiają się elementy.
"O, koń idzie w bok, a to konie tak potrafią?" Pewnie, że potrafią, tylko je trzeba wyszkolić :)
Musimy pamiętać, że ujeżdżenie nie składa się z elementów, bo każdy element ma swój cel w trakcie treningu. W skrócie - nie robimy elementów jak cyrkowych sztuczek.
Idąc po kolei:
USTĘPOWANIE OD ŁYDKI - nie jest chodem bocznym, mimo że takie wrażenie sprawia :) Koń porusza się prosto i jednocześnie lekko w bok, będąc ustawionym prosto lub lekko w przeciwnym kierunku do ruchu.
ŁOPATKA DO WEWNĄTRZ - chód boczny, w trakcie którego koń porusza się na trzech śladach (treningowo na czterech), pracując w zgięciu wokół wewnętrznej łydki. Najczęściej wykonywana wzdłuż długiej ściany.
CIĄG - chód boczny, koń jest wygięty wokół łydki i wyraźnie krzyżuje nogi, poruszając się w bok.
TRAWERS - podobny do ciągu, ale wykonywany głównie przy ścianie. Łopatki konia poruszają się równolegle z kierunkiem ruchu, zad jest przesunięty do wewnątrz. Odwrotnym elementem jest RENWERS, kiedy to przy ścianie zostaje zad konia.
LOTNA ZMIANA NOGI - czyli jak zmienić nogę, na którą się galopuje :) Polega na przerzuceniu nogi, na którą koń galopuje, w trakcie fazy lotu. W wysokich konkursach ujeżdżeniowych pojawiają się sekwencje lotnych zmian np. galop-galop-galop-lotna zmiana-galop-galop-galop-lotna zmiana-galop-galop-galop. Najtrudniejszą sekwencją są lotne zmiany nogi co tempo: lotna zmiana-lotna zmiana-lotna zmiana
PIRUET - obrót konia wokół wewnętrznej tylnej nogi. Bardzo trudne i wymagające ćwiczenie, początkowo wykonywany jako PÓŁPIRUET (mniejszy zakres ruchu).
PIAFF - w skrócie można określic jako kłus w miejscu. Koń w piaffie charakteryzuje się bardzo mocnym zebraniem, obniżeniem zadu i uniesieniem przodu, rytmicznie kłusując.
PASAŻ - jest to kłus z fazą zawieszenia ruchu, koń porusza się wyniosłym i eleganckim kłusem :)
Jakie elementy podobają Wam się najbardziej na czworoboku ?
Ola - redaktor Myhorse
Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.
2022-08-17
W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/
2022-02-15
Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.
2021-12-15
Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!
2021-06-16