12,825 pytań - 15,490 odpowiedzi - 932 komentarzy

Sprzęt: Wędzidło Kimberwick

Data publikacji: 2020-04-18

 

Wędzidła działające na zasadzie dźwigni np. pelham, munsztuk czy właśnie Kimberwick wywierają duży nacisk na nos i pysk, dodatkowo wzmocniony przez obecność łańcuszka. Te wędzidła są używane przez zawodników skoków przez przeszkody (munsztuk spotkamy w ujeżdżeniu), którzy startują na koniach temperamentnych, nadpobudliwych i obdarzonych ogromną siłą skoku. Wysokie przeszkody, ciasne najazdy i trudne parkury wymagają ogromnej precyzji w prowadzeniu wierzchowca, ale przy tym tempo musi być odpowiednio mocne - wiele koni wymaga mocniejszego wędzidła w trakcie zawodów. Munsztuk jest obowiązkowy w najwyższych klasach konkursów ujeżdzenia, gdzie wymagane są elementy bazujące na mocnym zebraniu, a także szybkie zmiany tempa i duża ilość skomplikowanych elementów do wykonania w krótkim czasie.

Wędzidło Kimberwick (czasem nazywane Kimblewick) jest podobne do popularnego pelhamu - nie posiada jednak czanek, przez co efekt działania jest łagodniejszy w stosunku do pelhamu. Pod pyskiem znajduje się łańcuszek, który stabilizuje wędzidło w pysku, a także wywiera dodatkowy nacisk na wrażliwe miejsce przy brodzie zwierzaka. Istnieją dwa miejsca, do którego możemy doczepić wodze - górny lub dolny otwór, co przekłada się na sposób działania wędzidła w pysku. Zdarza się, że jeźdźcy używają wędzidła Kimberwick z dwoma parami wodzy, ale w takim wypadku lepiej użyć pelhamu, który jest lepiej dostosowany do takiej jazdy; niemniej, wszystko zależy od indywidualnych preferencji konia, a także potrzeb zawodnika.

Ścięgierz może być prosty, pojedynczo lub podwójnie łamany, dodatkowo wyprofilowany czy posiadający wystawki z metalu stymulującego żucie; istnieją także wędzidła typu kimberwick wykonane z żelowego materiału, który rewelacyjnie dopasowywuje się do pyska zwierzaka. 

To wędzidło jest najczęściej spotykane na zawodach w skokach przez przeszkody, sprawdzi się także do jazdy w teren dla koni mocno idących do przodu, z tendencją do ponoszenia i napierania na wędzidło. Jest bezpieczniejsze w działaniu niż pelham i wielokrążek, ale wymaga stabilnej ręki i stosowania wyraźnych pomocy - powinno być używane przez osoby doświadczone. Wędzidło nie rozwiązuje problemów z jezdnością, jest jedynie dodatkiem ułatwiającym precyzyjne i bezpieczne prowadzenie konia.

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło skórzane

Obecny rynek sprzętu jeździeckiego oferuje szereg rozmaitych rozwiązań i propozycji, dzięki czemu jeźdźcy mają szeroki wybór różnych akcesorii. Rodzaj wędzidła to kluczowa kwestia, dlatego warto wypróbować kilka ciekawych produktów jak chociaż wędzidło skórzane.

2020-05-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg asymetryczny

Producenci sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach, które mają za zadanie podnieść komfort życia naszemu czworonożnemu przyjacielowi. W porozumieniu z weterynarzami i zoofizjoterapeutami są opracowywane nowe koncepcje popularnych produktów jak popręg, który możemy kupić w wersji asymetrycznej.

2020-03-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Dutka

Każdy koń powinien zachowywać się spokojnie w trakcie badań weterynaryjnych czy podczas wizyty kowala; już źrebaki warto przyzwyczajać do dotyku po całym ciele, także do podnoszenia nóg. Zachodzą czasem jednak nieprzewidziane sytuacje, które wymagają zdecydowanej interwencji i tu przydaje się dutka.

2020-01-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Podkowy klejone

Na rynku produktów jeździeckich od jakiegoś czasu istnieją innowacyjne podkowy, które są przyklejane do kopyt; dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy dobrą ochronę puszki przy jednoczesnym braku ingerencji w kopyto przy pomocy podkowiaków.

2019-11-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło przelotowe 'cyganka'

Wybór wędzideł jest ogromny, producenci co rusz prześcigają się w opracowaniu nowych rozwiązań; do dyspozycji mamy aktualnie szeroki zakres zwykłych i łagodnych wędzideł oraz tych o mocniejszym działaniu, do których zaliczamy 'cygankę'.

2019-11-04

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Gogue

Na rynku produktów jeździeckich istnieje wiele wodzy pomocniczych, które mają za zadanie wzmocnienie efektów lonżowania lub jazdy wierzchem. Znajdziemy w nich produkty zależne i niezależne od ręki, do których zalicza się właśnie gogue.

2019-10-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Maski na chrapy

Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.

2019-09-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: System Pessoa

Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.

2019-08-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Ogromna większość elementów rzędu jeździeckiego jest produkowana ze skóry naturalnej, która wymaga właściwego traktowania i konserwacji; niestety zdarza się, że ogłowie czy siodło jest przechowywane w nieodpowiednich warunków, przez co pojawia się na nich pleśń.

2019-07-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Interkom

Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!

2019-06-03

Czytaj » 0