12,852 pytań - 18,138 odpowiedzi - 938 komentarzy

Sprzęt: Wędzidło Kimberwick

Data publikacji: 2020-04-18

 

Wędzidła działające na zasadzie dźwigni np. pelham, munsztuk czy właśnie Kimberwick wywierają duży nacisk na nos i pysk, dodatkowo wzmocniony przez obecność łańcuszka. Te wędzidła są używane przez zawodników skoków przez przeszkody (munsztuk spotkamy w ujeżdżeniu), którzy startują na koniach temperamentnych, nadpobudliwych i obdarzonych ogromną siłą skoku. Wysokie przeszkody, ciasne najazdy i trudne parkury wymagają ogromnej precyzji w prowadzeniu wierzchowca, ale przy tym tempo musi być odpowiednio mocne - wiele koni wymaga mocniejszego wędzidła w trakcie zawodów. Munsztuk jest obowiązkowy w najwyższych klasach konkursów ujeżdzenia, gdzie wymagane są elementy bazujące na mocnym zebraniu, a także szybkie zmiany tempa i duża ilość skomplikowanych elementów do wykonania w krótkim czasie.

Wędzidło Kimberwick (czasem nazywane Kimblewick) jest podobne do popularnego pelhamu - nie posiada jednak czanek, przez co efekt działania jest łagodniejszy w stosunku do pelhamu. Pod pyskiem znajduje się łańcuszek, który stabilizuje wędzidło w pysku, a także wywiera dodatkowy nacisk na wrażliwe miejsce przy brodzie zwierzaka. Istnieją dwa miejsca, do którego możemy doczepić wodze - górny lub dolny otwór, co przekłada się na sposób działania wędzidła w pysku. Zdarza się, że jeźdźcy używają wędzidła Kimberwick z dwoma parami wodzy, ale w takim wypadku lepiej użyć pelhamu, który jest lepiej dostosowany do takiej jazdy; niemniej, wszystko zależy od indywidualnych preferencji konia, a także potrzeb zawodnika.

Ścięgierz może być prosty, pojedynczo lub podwójnie łamany, dodatkowo wyprofilowany czy posiadający wystawki z metalu stymulującego żucie; istnieją także wędzidła typu kimberwick wykonane z żelowego materiału, który rewelacyjnie dopasowywuje się do pyska zwierzaka. 

To wędzidło jest najczęściej spotykane na zawodach w skokach przez przeszkody, sprawdzi się także do jazdy w teren dla koni mocno idących do przodu, z tendencją do ponoszenia i napierania na wędzidło. Jest bezpieczniejsze w działaniu niż pelham i wielokrążek, ale wymaga stabilnej ręki i stosowania wyraźnych pomocy - powinno być używane przez osoby doświadczone. Wędzidło nie rozwiązuje problemów z jezdnością, jest jedynie dodatkiem ułatwiającym precyzyjne i bezpieczne prowadzenie konia.

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Side pull

Ogłowia bezwędzidłowe mają wielu zwolenników na całym świecie, szczególnie wśród osób zajmujących się jeździectwem naturalnym. W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy kilka takich artykułów, z których side pull jest jednym z bardziej popularnych.

2020-11-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derka osuszająca

W okresie jesiennym należy szczególnie zadbać o odporność naszych zwierzaków, ponieważ to okres częstszych infekcji wirusowych. Do codziennych etapów pielęgnacji, warto dodać dokładnie osuszenie np. z potu czy deszczu.

2020-11-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jakie wodze wybrać ?

Wodze to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia konia - jakość wykonania tego produktu jest kluczowa dla komfortu ale i bezpieczeństwa jeźdźca. Warto zainwestować w porządne wodze, które będą zapewniały dobre trzymanie oraz przysłużą się na lata.

2020-10-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło metalowe czy syntetyczne ?

Dopasowanie wędzidła do konia to jedna z bardziej istotnych kwestii w zakresie prawidłowej komunikacji z wierzchowcem. W szkółkach jeździeckich często spotkamy zwykłe pojedynczo łamane, metalowe wędzidła; czasem są to także wędzidła oliwkowe - obydwa te rodzaje wędzideł nie są idealne i wiele koni ich nie akceptuje.

2020-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Uszkodzenia siodeł

Siodła i ogłowia, a także pozostałe części wyposażenia konia, mogą ulec różnym uszkodzeniom. Warto pamiętać o podstawowych zasadach przechowywania i konserwacji sprzętu, aby służył nam jak najdłużej.

2020-08-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak często należy zmieniać siodło ?

Siodło i jego dopasowanie do konia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki nad zwierzakiem - źle dostosowany sprzęt potrafi doprowadzić do przeciążeń, a nawet urazu! Bolesne otarcia kłębu, spięte mięśnie grzbietu i otarcia od popręgu to najczęstsze objawy niedopasowania siodła, które wymaga stałej kontroli.

2020-07-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Obroża dla koni

Nie tylko psy noszą obroże, także konie mogą być zaopatrzone w ten element - to bezpieczniejsze rozwiązanie od kantara, który często ulega zniszczeniu, jeśli wypuszczamy konie w stadzie na pastwiska.

2020-06-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło skórzane

Obecny rynek sprzętu jeździeckiego oferuje szereg rozmaitych rozwiązań i propozycji, dzięki czemu jeźdźcy mają szeroki wybór różnych akcesorii. Rodzaj wędzidła to kluczowa kwestia, dlatego warto wypróbować kilka ciekawych produktów jak chociaż wędzidło skórzane.

2020-05-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg asymetryczny

Producenci sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach, które mają za zadanie podnieść komfort życia naszemu czworonożnemu przyjacielowi. W porozumieniu z weterynarzami i zoofizjoterapeutami są opracowywane nowe koncepcje popularnych produktów jak popręg, który możemy kupić w wersji asymetrycznej.

2020-03-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Dutka

Każdy koń powinien zachowywać się spokojnie w trakcie badań weterynaryjnych czy podczas wizyty kowala; już źrebaki warto przyzwyczajać do dotyku po całym ciele, także do podnoszenia nóg. Zachodzą czasem jednak nieprzewidziane sytuacje, które wymagają zdecydowanej interwencji i tu przydaje się dutka.

2020-01-09

Czytaj » 0