Podstawą żywienia naszych koni są oczywiście pasze objętościowe (siano, trawa, sieczka), które powinny być do dyspozycji zwierzaka przez całą dobę i bez limitu. Większość koni pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu, dlatego potrzebują dodatkowej porcji energii, której dostarczamy za pomocą pasz treściwych - zboże, gotowe mieszanki. W sklepach jeździeckich znajdziemy ogromny wybór pasz i dodatków żywieniowych, dzięki którym możemy sami stworzyć chociażby mesz dla naszego konia.
Ciekawym produktem ubocznym, powstającym w przemyśle spożywczym są wytłoki owocowe, czyli resztki, które pozostają po wyciskaniu soku. Ich wilgotność zależy od mocy wyciskarki, wbrew pozorom są cennym i niedocenianym kompunentem żywieniowym dla hodowców zwierząt.
Z punktu widzenia produkcyjnego wytłoki są odpadem, ale są świetnym dodatkiem dla hodowców i właścicieli koni, bydła czy innych zwierząt gospodarskich; najczęściej spotykamy wytłoki jabłkowe, które są chętnie zjadane nawet przez wybredne zwierzaki. Dzięki dużej zawartości pektyn, wpływają korzystnie na procesy trawienie, poprawiają perystaltykę; duża ilość włókna jest niezwykle cenna dla wszystkich koni, to podstawa żywienia każdego zwierzaka.
W ofercie producentów pasz znajdziemy także wytłoki aroniowe i te z czarnej porzeczki - obydwa produkty są bogate w polifenole i przeciwutleniacze, znajdziemy tam także dużą zawartość witaminy C.
Dużym atutem wszystkich wytłoków jest smakowitość, pachną i smakują jak owoce - często znajdziemy je w gotowych paszach. Świetnie sprawdzą się jako baza do podawania suplementów i leków, które miewają gorzki lub nieprzyjemny smak. Wytłoki występują także w gotowym meszu, warto o nich pamiętać w także wykonywania swojej gotowej mieszanki; nie ma ustalonych limitów podawania wytłoków, chociaż oczywiście najważniejszy jest rozsądek - konie mogą spożywać nawet 1kg dziennie, podzielone równomiernie na ilość posiłków w ciągu dnia.
Ogromnym atutem wytłoków jest ich cena - w wytwórni soków możecie otrzymać je niemal za darmo, producenci soków często nie wiedzą co z nimi zrobić i po prostu je wyrzucają. Prodicenci pasz mają w swojej ofercie gotowe, suszone wytłoki w cenie kilkudziesięciu złotych za worki 20-25kg; jeśli dysponujecie transportem, to warto w pierwszej kolejnośc skontaktować się z lokalną firmą produkującą soki owocowe.
Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!
2022-08-27
Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!
2022-05-06
Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.
2022-02-01
Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!
2021-08-22
Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.
2021-08-03
Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.
2021-05-17