12,838 pytań - 16,873 odpowiedzi - 933 komentarzy

Żywienie: Wytłoki z owoców

Data publikacji: 2020-04-06

 

Podstawą żywienia naszych koni są oczywiście pasze objętościowe (siano, trawa, sieczka), które powinny być do dyspozycji zwierzaka przez całą dobę i bez limitu. Większość koni pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu, dlatego potrzebują dodatkowej porcji energii, której dostarczamy za pomocą pasz treściwych - zboże, gotowe mieszanki. W sklepach jeździeckich znajdziemy ogromny wybór pasz i dodatków żywieniowych, dzięki którym możemy sami stworzyć chociażby mesz dla naszego konia.

Ciekawym produktem ubocznym, powstającym w przemyśle spożywczym są wytłoki owocowe, czyli resztki, które pozostają po wyciskaniu soku. Ich wilgotność zależy od mocy wyciskarki, wbrew pozorom są cennym i niedocenianym kompunentem żywieniowym dla hodowców zwierząt.

Z punktu widzenia produkcyjnego wytłoki są odpadem, ale są świetnym dodatkiem dla hodowców i właścicieli koni, bydła czy innych zwierząt gospodarskich; najczęściej spotykamy wytłoki jabłkowe, które są chętnie zjadane nawet przez wybredne zwierzaki. Dzięki dużej zawartości pektyn, wpływają korzystnie na procesy trawienie, poprawiają perystaltykę; duża ilość włókna jest niezwykle cenna dla wszystkich koni, to podstawa żywienia każdego zwierzaka. 

W ofercie producentów pasz znajdziemy także wytłoki aroniowe i te z czarnej porzeczki - obydwa produkty są bogate w polifenole i przeciwutleniacze, znajdziemy tam także dużą zawartość witaminy C. 

Dużym atutem wszystkich wytłoków jest smakowitość, pachną i smakują jak owoce - często znajdziemy je w gotowych paszach. Świetnie sprawdzą się jako baza do podawania suplementów i leków, które miewają gorzki lub nieprzyjemny smak. Wytłoki występują także w gotowym meszu, warto o nich pamiętać w także wykonywania swojej gotowej mieszanki; nie ma ustalonych limitów podawania wytłoków, chociaż oczywiście najważniejszy jest rozsądek - konie mogą spożywać nawet 1kg dziennie, podzielone równomiernie na ilość posiłków w ciągu dnia.

Ogromnym atutem wytłoków jest ich cena - w wytwórni soków możecie otrzymać je niemal za darmo, producenci soków często nie wiedzą co z nimi zrobić i po prostu je wyrzucają. Prodicenci pasz mają w swojej ofercie gotowe, suszone wytłoki w cenie kilkudziesięciu złotych za worki 20-25kg; jeśli dysponujecie transportem, to warto w pierwszej kolejnośc skontaktować się z lokalną firmą produkującą soki owocowe.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Jak podawać suplementy i leki ?

W dzisiejszych czasach konie, podobnie jak ludzie, odczuwają skutki niedoborów różnych składników odżywczych - dlatego często konieczna jest suplementacja, czyli uzupełnienie codziennej diety. Dodatkowo nierzadko jesteśmy zmuszeni do podania leków ze względu na nagłą lub przewlekłą chorobę - warto poznać kilka sposobów na dostarczenie niezbędnych dodatków.

2020-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie selenu w diecie

Optymalne i zbilansowane żywienie powinno dostarczyć naszemu zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Mikroelementy takie jak jod czy selen są dostarczane w niewielkiej ilości, ale są bardzo istotne dla zachowania prawidłowego rozwoju końskiego organizmu.

2020-08-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak poprawić stan kopyt ?

Stare powiedzenie mówi, że bez kopyt nie ma konia - mocny i twardy róg zapewnia swobodne i komfortowe przemieszczanie się. Ruch jest niezwykle istotny dla zapewnienia koniowi odpowiedniego dobrostanu, dlatego kopyta powinny być w najlepszej kondycji.

2020-07-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki wysokoenergetyczne

Aktualny temat żywienia konia to szereg nowych możliwości, z uwagi na mnogość dodatków żywieniowych. Wybierając odpowiednie produkty, możemy w szybki sposób dostarczyć porcji niezbędnej energii dla naszego zwierzaka chociażby z uwagi na stan zdrowia czy potrzeby treningowe.

2020-06-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne rośliny na pastwisku

Sezon pastwiskowy się rozpoczyna, a wraz z nim długie wypasanie zwierzaków na trawie. Każdy miłośnik koni powinien pamiętać, że nie wszystkie rośliny pospolicie występujące na łąkach są bezpieczne - niektóre mogą powodować alergie, uczulenia czy poważne problemy trawienne!

2020-05-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki paszowe dla klaczy

Właściciele klaczy często borykają się ze zmiennymi humorami swoich wierzchowców, co ma ścisły związek z wahaniami poziomu hormonów u klaczy. Na szczęście istnieje kilka pomysłów, które poprawią komfort zarówno ludziom jak i zwierzakom.

2020-03-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najlepsze zioła dla koni

Zioła to cenne dodatki żywieniowe, które z powodzeniem możemy stosować na wiele dolegliwości: zarówno u nas samych, jak i u naszych czworonogów. W trakcie kuracji ziołami warto pamiętać o konieczności regularnego i długotrwałego stosowania oraz o znajomości zastosowań poszczególnych roślin.

2020-02-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie konia z wrzodami

W dzisiejszych czasach utrzymanie koni znacznie odbiera od ich naturalnych uwarunkowań - nieograniczony ruch swobodny oraz ciągłe pobieranie pokarmu roślinnego (konie poza trawą lubią też ogryzać drzewa i krzewy). Niestety ma to przełożenie na coraz więcej przypadków choroby wrzodowej, która staje się wręcz powszechną dolegliwością.

2020-01-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ krwionośny

Sprawny układ krwionośny to podstawa egzystencji każdego żywego organizmu; w trakcie wysiłku fizycznego szczególnie istotne jest wydajna praca serca, które pompuje krew do wszystkich tkanek. Dzięki optymalnej pracy układu krwionośnego, jesteśmy w stanie dłużej znosić ciężkie treningi - a nasze konie są przecież prawdziwymi sportowcami!

2019-12-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy dla młodych koni

Każdy młody organizm, który dynamicznie przechodzi proces wzrostu i rozwoju, powinien otrzymywać w pożywieniu odpowiednią dawkę witamin i minerałów - to niezwykle kluczowy okres, mający wpływ na całe dalsze życie! Podpowiemy Wam dzisiaj, jakie witaminy są najlepsze dla młodych koni.

2019-11-13

Czytaj » 0