13,090 pytań - 31,652 odpowiedzi - 981 komentarzy

Pielęgnacja: Kiedy koń wyciera ogon

Data publikacji: 2020-04-03

 

Wycieranie ogona to czynność określająca pocieranie rzepu ogonowego przez konia przy użyciu kraty boksu, belki ogrodzeniowej czy drzewa - zwierzak stoi tyłem do oparcia i po prostu intensywnie drapie się po rzepie. Oczywiście skutki takiego zachowania są nieestetyczne - wytarta skóra, poszarpane włosie a nawet drobne ranki i skaleczenia (szczególnie wtedy, gdy koń używa chropowatej belki czy drewna).

Przyczyny wycierania ogona są różne:

  • brud w okolicy rzepu
  • uczulenie na zbyt dużą ilość nabłyszczaczy w spreju, stosowanych do rozczesania ogona
  • pasożyty wewnętrze
  • pasożyty zewnątrze
  • egzema - lipcówka
  • reakcja na owady

W pierwszej kolejności warto odstawić wszystkie kosmetyki i umyć rzep w szamponie dezynfekującym, należy potrzymać pianę co najmniej 10 minut i dopiero spłukać. Następnie warto zaobserwować w jakich okolicznościach koń wyciera ogon - tylko na pastwisku, tylko w boksie a może miejsce jest bez znaczenia ? Zewnętrzne wycieranie ogona najczęściej jest ściśle powiązane z reakcją na ukąszenia owadów, niektóre konie mają wręcz zmiany uczuleniowe na skórze przez co odczuwają duży świąd skóry. W takim wypadku niezbędne jest stałe stosowanie derki siatkowej w połączeniu z silnie działającymi środkami odstraszającymi owady; dobrze sprawdza się także naturalna mieszanka olejków eterycznych (np. cytrynowy, goździkowy), które w mniejszym stopniu podrażniają skórę konia.

Sporo koni cierpi na schorzenie zwane lipcówką, która objawia się silnym wycieraniem grzywy i ogona, pojawiają się bolesne rany i bąble - koń odczuwa duży dyskomfort. Ta choroba powinna być bezwzględnie leczona przez lekarza weterynarii, istnieje kilka metod leczenia i poprawy komfortu życia naszego zwierzaka - domowe sposoby często okazują się nieskuteczne. Dużą rolę odgrywa tutaj także podawanie odpowiednich suplementów i dodatków paszowych, które wspierają organizm od wewnątrz; dobrze sprawdzają się probiotyki, zarówno stosowane w żywieniu jak i w formie oprysku chorych miejsc.

Przyczyną wycierania ogona może być także obecność pasożytów, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych - warto przypomnieć sobie, kiedy nasz koń był odrobaczony i jakim preparatem, zalecane jest stosowanie różnych substancji aktywnych. Pasożyty zewnętrzne także mogą wywoływać silny świąd, a są niewidoczne gołym okiem - pomocne jest wtedy badanie zeskrobiny ze skóry, które wykonuje lekarz weterynarii. 

 

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zabezpieczyć konia przed kleszczami ?

Wiosna w pełni, a wraz z nią pojawiły się kleszcze - groźne pajęczaki, które przenoszą szereg chorób. Warto pamiętać, że także konie mogą zachorować na choroby odkleszczowe, które stanowią poważne zagrożenie dla zwierząt!

2022-05-24

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Dlaczego koń wyciera grzywę i ogon ?

Wycieranie grzywy i ogona to zmora każdego właściciela koni - nic tak nie szpeci zwierzaka jak postrzępiony i nierówny włos. Często ten objaw może być sygnałem obecności pasożytów lub chorób skóry, dlatego nie powinniśmy traktować wycierania grzywy tylko jako problemu estetycznego.

2022-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zapuścić piękną grzywę i ogon u konia ?

Długa i lśniąca grzywa oraz zadbany ogon to niewątpliwie ogromny atut każdego konia; niestety tak jak w przypadku ludzi, zdarza się że musimy obciąć część grzywy lub ogona, a zależy nam na obfitym owłosieniu naszego zwierzaka. Podpowiemy dzisiaj, jak przyspieszyć porost włosów!

2022-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak prawidłowo wyczyścić konia ?

Czyszczenie koni ma nie tylko wymiar higieniczny - ta czynność jest związana także z obserwacją naszego zwierzaka pod kątem zdrowotnym. Poza tym czyszczenie pozwala na odprężenie konia oraz przyzwyczajenie do człowieka.

2021-11-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Zmiana okrywy włosowej

Nadchodząca jesień oraz zima i związane z nimi spadki temperatur przyczyniają się do zmiany krótkiej, letniej sierści na dłuższą sierść zimową, która zapewni odpowiednią termoregulację. To uciążliwy etap zarówno dla konia jak i właściciela konia, który zmaga się z wszędobylskim włosiem.

2021-09-18

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak uzyskać błyszczącą sierść u konia ?

Lśniąca i gładka sierść to marzenie wielu właścicieli koni, to także znak dobrego odżywienia naszego zwierzaka. Warto poznać kilka prostych zasad pielęgnacji konia, aby uzyskać błyszczącą sierść.

2021-08-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kąpanie konia

Pierwsze słoneczne i ciepłe dni zachęcają do kąpieli naszych końskich towarzyszy - warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach, aby nie zaszkodzić zwierzakowi.

2021-05-11

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o szczotki pęcinowe ?

Bujne szczotki pęcinowe to domena przede wszystkim koni ras zimnokrwistych, ale i koni fryzyjskich, irish cobów i niektórych kuców. Obfite owłosienie to niewątpliwie zaleta i ozdoba koni, ale warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji tego obszaru kończyny.

2021-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan grzywy i ogona ?

Bujna grzywa i gęsty ogon to prawdziwa ozdoba każdego konia oraz marzenie właściciela takiego wierzchowca. Niektóre konie są z natury obdarzone gęstym owłosieniem (np. hucuły), ale warto poznać kilka pomysłów na poprawę stanu grzywy i ogona u wszystkich koni.

2021-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Magnetoterapia

Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.

2021-01-02

Czytaj » 0