12,863 pytań - 24,150 odpowiedzi - 950 komentarzy

Pielęgnacja: Kiedy koń wyciera ogon

Data publikacji: 2020-04-03

 

Wycieranie ogona to czynność określająca pocieranie rzepu ogonowego przez konia przy użyciu kraty boksu, belki ogrodzeniowej czy drzewa - zwierzak stoi tyłem do oparcia i po prostu intensywnie drapie się po rzepie. Oczywiście skutki takiego zachowania są nieestetyczne - wytarta skóra, poszarpane włosie a nawet drobne ranki i skaleczenia (szczególnie wtedy, gdy koń używa chropowatej belki czy drewna).

Przyczyny wycierania ogona są różne:

  • brud w okolicy rzepu
  • uczulenie na zbyt dużą ilość nabłyszczaczy w spreju, stosowanych do rozczesania ogona
  • pasożyty wewnętrze
  • pasożyty zewnątrze
  • egzema - lipcówka
  • reakcja na owady

W pierwszej kolejności warto odstawić wszystkie kosmetyki i umyć rzep w szamponie dezynfekującym, należy potrzymać pianę co najmniej 10 minut i dopiero spłukać. Następnie warto zaobserwować w jakich okolicznościach koń wyciera ogon - tylko na pastwisku, tylko w boksie a może miejsce jest bez znaczenia ? Zewnętrzne wycieranie ogona najczęściej jest ściśle powiązane z reakcją na ukąszenia owadów, niektóre konie mają wręcz zmiany uczuleniowe na skórze przez co odczuwają duży świąd skóry. W takim wypadku niezbędne jest stałe stosowanie derki siatkowej w połączeniu z silnie działającymi środkami odstraszającymi owady; dobrze sprawdza się także naturalna mieszanka olejków eterycznych (np. cytrynowy, goździkowy), które w mniejszym stopniu podrażniają skórę konia.

Sporo koni cierpi na schorzenie zwane lipcówką, która objawia się silnym wycieraniem grzywy i ogona, pojawiają się bolesne rany i bąble - koń odczuwa duży dyskomfort. Ta choroba powinna być bezwzględnie leczona przez lekarza weterynarii, istnieje kilka metod leczenia i poprawy komfortu życia naszego zwierzaka - domowe sposoby często okazują się nieskuteczne. Dużą rolę odgrywa tutaj także podawanie odpowiednich suplementów i dodatków paszowych, które wspierają organizm od wewnątrz; dobrze sprawdzają się probiotyki, zarówno stosowane w żywieniu jak i w formie oprysku chorych miejsc.

Przyczyną wycierania ogona może być także obecność pasożytów, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych - warto przypomnieć sobie, kiedy nasz koń był odrobaczony i jakim preparatem, zalecane jest stosowanie różnych substancji aktywnych. Pasożyty zewnętrzne także mogą wywoływać silny świąd, a są niewidoczne gołym okiem - pomocne jest wtedy badanie zeskrobiny ze skóry, które wykonuje lekarz weterynarii. 

 

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kąpanie konia

Pierwsze słoneczne i ciepłe dni zachęcają do kąpieli naszych końskich towarzyszy - warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach, aby nie zaszkodzić zwierzakowi.

2021-05-11

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o szczotki pęcinowe ?

Bujne szczotki pęcinowe to domena przede wszystkim koni ras zimnokrwistych, ale i koni fryzyjskich, irish cobów i niektórych kuców. Obfite owłosienie to niewątpliwie zaleta i ozdoba koni, ale warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji tego obszaru kończyny.

2021-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan grzywy i ogona ?

Bujna grzywa i gęsty ogon to prawdziwa ozdoba każdego konia oraz marzenie właściciela takiego wierzchowca. Niektóre konie są z natury obdarzone gęstym owłosieniem (np. hucuły), ale warto poznać kilka pomysłów na poprawę stanu grzywy i ogona u wszystkich koni.

2021-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Magnetoterapia

Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.

2021-01-02

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wszystko o chłodzeniu kończyn

Chłodzenie kończyn po zakończonej jeździe to jeden z kluczowych elementów opieki nad koniem; podobnie jak w przypadku ludzi, obniżenie temperatury po wysiłku obkurcza naczynia krwionośne i przeciwdziała przeciążeniom.

2020-12-09

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Otarcie kłębu

Konie pomimo swojej wielkości są delikatne i stosunkowo łatwo ulegają urazom - o naciągnięcie czy otarcie skóry nietrudno, szczególnie w przypadku konia użytkowanego wierzchem. Uszkodzenia kłębu to jedne z najczęstszych urazów, zwłaszcza u koni pracujących w szkółkach rekreacyjnych.

2020-12-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Podstawowe wyposażenie skrzynki

Pielęgnacja i opieka nad naszym wierzchowcem ma kluczowe znaczenie w zachowaniu odpowiedniego dobrostanu zwierzaka. Wiele chorób i urazów bierze się z zaniedbania, dlatego tak ważne jest jest regularnie czyszczenie i szczotkowanie konia.

2020-10-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pięlęgnacja: Jak utrzymać piękną sierść w okresie jesiennym ?

Pierwsze chłodne dni i noce są powiązane z rozpoczęciem sezonu zrzucania sierści przez konie, które porastają na ten czas dłuższym i gęstszym włosiem. To trudny czas pielęgnacji naszych koni, które powinny być teraz otoczone szczególną opieką.

2020-09-27

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czystość i higiena

Opieka nad końmi to przede wszystkim pielęgnacja i zapewnienie zwierzakowi maksymalnego komfortu, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby zapobiec groźnym chorobom czy dolegliwościom.

2020-06-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Opieka nad koniem w okresie kwarantanny

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju (ale i poza jego granicami) wymusiła pewne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, co bezpośrednio przekłada się na opiekę nad naszymi czworonożnymi zwierzakami. Warto zapoznać się z zasadmi odpowiedzialnego zachowania w czasie kwarantanny.

2020-03-19

Czytaj » 0