12,843 pytań - 17,861 odpowiedzi - 934 komentarzy

Pielęgnacja: Kiedy koń wyciera ogon

Data publikacji: 2020-04-03

 

Wycieranie ogona to czynność określająca pocieranie rzepu ogonowego przez konia przy użyciu kraty boksu, belki ogrodzeniowej czy drzewa - zwierzak stoi tyłem do oparcia i po prostu intensywnie drapie się po rzepie. Oczywiście skutki takiego zachowania są nieestetyczne - wytarta skóra, poszarpane włosie a nawet drobne ranki i skaleczenia (szczególnie wtedy, gdy koń używa chropowatej belki czy drewna).

Przyczyny wycierania ogona są różne:

  • brud w okolicy rzepu
  • uczulenie na zbyt dużą ilość nabłyszczaczy w spreju, stosowanych do rozczesania ogona
  • pasożyty wewnętrze
  • pasożyty zewnątrze
  • egzema - lipcówka
  • reakcja na owady

W pierwszej kolejności warto odstawić wszystkie kosmetyki i umyć rzep w szamponie dezynfekującym, należy potrzymać pianę co najmniej 10 minut i dopiero spłukać. Następnie warto zaobserwować w jakich okolicznościach koń wyciera ogon - tylko na pastwisku, tylko w boksie a może miejsce jest bez znaczenia ? Zewnętrzne wycieranie ogona najczęściej jest ściśle powiązane z reakcją na ukąszenia owadów, niektóre konie mają wręcz zmiany uczuleniowe na skórze przez co odczuwają duży świąd skóry. W takim wypadku niezbędne jest stałe stosowanie derki siatkowej w połączeniu z silnie działającymi środkami odstraszającymi owady; dobrze sprawdza się także naturalna mieszanka olejków eterycznych (np. cytrynowy, goździkowy), które w mniejszym stopniu podrażniają skórę konia.

Sporo koni cierpi na schorzenie zwane lipcówką, która objawia się silnym wycieraniem grzywy i ogona, pojawiają się bolesne rany i bąble - koń odczuwa duży dyskomfort. Ta choroba powinna być bezwzględnie leczona przez lekarza weterynarii, istnieje kilka metod leczenia i poprawy komfortu życia naszego zwierzaka - domowe sposoby często okazują się nieskuteczne. Dużą rolę odgrywa tutaj także podawanie odpowiednich suplementów i dodatków paszowych, które wspierają organizm od wewnątrz; dobrze sprawdzają się probiotyki, zarówno stosowane w żywieniu jak i w formie oprysku chorych miejsc.

Przyczyną wycierania ogona może być także obecność pasożytów, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych - warto przypomnieć sobie, kiedy nasz koń był odrobaczony i jakim preparatem, zalecane jest stosowanie różnych substancji aktywnych. Pasożyty zewnętrzne także mogą wywoływać silny świąd, a są niewidoczne gołym okiem - pomocne jest wtedy badanie zeskrobiny ze skóry, które wykonuje lekarz weterynarii. 

 

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Podstawowe wyposażenie skrzynki

Pielęgnacja i opieka nad naszym wierzchowcem ma kluczowe znaczenie w zachowaniu odpowiedniego dobrostanu zwierzaka. Wiele chorób i urazów bierze się z zaniedbania, dlatego tak ważne jest jest regularnie czyszczenie i szczotkowanie konia.

2020-10-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pięlęgnacja: Jak utrzymać piękną sierść w okresie jesiennym ?

Pierwsze chłodne dni i noce są powiązane z rozpoczęciem sezonu zrzucania sierści przez konie, które porastają na ten czas dłuższym i gęstszym włosiem. To trudny czas pielęgnacji naszych koni, które powinny być teraz otoczone szczególną opieką.

2020-09-27

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czystość i higiena

Opieka nad końmi to przede wszystkim pielęgnacja i zapewnienie zwierzakowi maksymalnego komfortu, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby zapobiec groźnym chorobom czy dolegliwościom.

2020-06-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Opieka nad koniem w okresie kwarantanny

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju (ale i poza jego granicami) wymusiła pewne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, co bezpośrednio przekłada się na opiekę nad naszymi czworonożnymi zwierzakami. Warto zapoznać się z zasadmi odpowiedzialnego zachowania w czasie kwarantanny.

2020-03-19

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zadbać o ogon w okresie zimowym ?

Czas jesienno-zimowy to trudny okres z punktu widzenia pielęgnacji koni - w naszym kraju aktualnie mamy do czynienia z mokrymi zimami z opadami deszczu. Właściwa pielęgnacja ogona jest bardzo ważna, szczególnie w trakcie niekorzystnej pogody - pozwala to zachować piękne owłosienie przez cały rok.

2020-03-01

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czyszczenie koni siwych i białych

Siwe i białe konie są niezwykle efektowne, często są wykorzystywane jako modele w rozmaitych sesjach fotograficznych; niestety pielęgnacja jasnej sierści i delikatnej skóry jest wyzwaniem dla właścicieli tych zwierzaków. Przedstawimy kilka sprawdzonych i przetestowanych sposobów na utrzymanie siwków w czystości!

2020-02-05

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan kopyt ?

Okres jesienno-zimowy często jest kojarzony z wszelkiego rodzaju problemami z kopytami - gnicie strzałki, pękanie i łuszczenie to najczęstsze dolegliwości. Kilka sprawdzonych pomysłów pozwoli na uniknięcie takich niedogodności, co poprawi komfort Waszego wierzchowca!

2019-12-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Wraz z nastaniem wiosennych, wręcz letnich dni, coraz powszechniejsze stają się kleszcze - te groźne pasożyty zewnętrzne wymagają szczególnej kontroli z uwagi na choroby, jakie przenoszą. Przypominamy o podstawowych zasadach ochrony przed kleszczami!

2019-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Większość preparatów do grzywy i ogona, a także wszystkie środki do nabłyszczania sierści są w formie aerozolu i wymagają przyzwyczajenia koni do dźwięku psikania. Podpowiemy Wam jak skutecznie i szybko przekonać zwierzaka do sprejów!

2019-05-08

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Osuszenie konia po jeździe jest kluczowym elementem pielęgnacji po każdym wysiłku fizycznym, po którym zwierzak się poci. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby zapobiec przeziębieniom i przechłodzeniu mięśni, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

2019-02-15

Czytaj » 0