12,852 pytań - 18,138 odpowiedzi - 938 komentarzy

Sprzęt: Popręg asymetryczny

Data publikacji: 2020-03-22

 

Popręg to wbrew pozorom niezwykle istotny element wyposażenia jeździeckiego; jeszcze niedawno w powszechnym użyciu były popręgi sznurkowe, wykonane z kilku połączonych ze sobą sznurków bawełnianych. Jakość wykonania oraz komfort w trakcie jazdy dla naszego konia były wątpliwe - sznurki często pruły się, obcierały zwierzaki i boleśnie wbijały się w skórę. Wiele koni wykazywało ewidentne objawy bólowe czyli niechęć do ruchu na przód, sztywność chodu, brak elastyczności w trakcie skręcania lub nawet nieregularność w ruchu. Często te problemy są powiązane z nieodpowiednim popręgiem, z czego właściciele czy instruktorzy nie zawsze zdają sobie sprawę; idealnie dopasowane siodło nie wystarczy, jeśli popręg leży nieodpowiednio.

Aktualnie w ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy co najmniej kilka różnych rodzajów popręgów dedykowanych każdej dyscyplinie; są popręgi wykonane z żelu, z neoprenu, ze skóry czy innych materiałów syntetycznych. Ciekawym rozwiazaniem są popręgi asymetryczne: posiadają gumy różnej długości, zakończone sprzączkami. Z przodu umieszczona jest krótsza guma, z tyłu dłuższa - dzięki temu, idealnie odpowiadają anatomicznemu pokrojowi konia. Dodatkowo takie rozwiązanie ułatwia użytkowanie, ponieważ jeźdźcowi łatwiej dopiąć popręg na odpowiednią długość będąc już w siodle. 

Popręgi asymetryczne są dodatkowo specjalnie profilowane: mają wycięcia w przedniej cześci, co umożliwia pełen zakres przednich kończych konia. Taka kontrukcja umożliwia lepsze rozłożenie ciężaru na klatce piersiowej, przez co konie czują się swobodniej i bardziej komfortowo, często jeźdzcy obserwują poprawę ruchu i jezdności w trakcie używania takich produktów. Popręgi asymetryczne zapobiegają obtarciom łokci i ich okolic dzięki swoim wycięciom.

W obecnych czasach oferta producentów sprzętu jeździeckiego jest bardzo szeroka i warto próbować nowych rozwiązań i pomysłów; często wystarczy pożyczyć dany produkt na kilka dni, aby ocenić jego przydatności przy naszym zwierzaku. Każdy koń jest inny i ma swoje preferencje oraz wymagania, dlatego nie ma jednego uniwersalnego zestawu wyposażenia, który będzie pasował każdemu zwierzakowi. Warto korzystać z nowinek! 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Side pull

Ogłowia bezwędzidłowe mają wielu zwolenników na całym świecie, szczególnie wśród osób zajmujących się jeździectwem naturalnym. W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy kilka takich artykułów, z których side pull jest jednym z bardziej popularnych.

2020-11-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derka osuszająca

W okresie jesiennym należy szczególnie zadbać o odporność naszych zwierzaków, ponieważ to okres częstszych infekcji wirusowych. Do codziennych etapów pielęgnacji, warto dodać dokładnie osuszenie np. z potu czy deszczu.

2020-11-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jakie wodze wybrać ?

Wodze to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia konia - jakość wykonania tego produktu jest kluczowa dla komfortu ale i bezpieczeństwa jeźdźca. Warto zainwestować w porządne wodze, które będą zapewniały dobre trzymanie oraz przysłużą się na lata.

2020-10-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło metalowe czy syntetyczne ?

Dopasowanie wędzidła do konia to jedna z bardziej istotnych kwestii w zakresie prawidłowej komunikacji z wierzchowcem. W szkółkach jeździeckich często spotkamy zwykłe pojedynczo łamane, metalowe wędzidła; czasem są to także wędzidła oliwkowe - obydwa te rodzaje wędzideł nie są idealne i wiele koni ich nie akceptuje.

2020-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Uszkodzenia siodeł

Siodła i ogłowia, a także pozostałe części wyposażenia konia, mogą ulec różnym uszkodzeniom. Warto pamiętać o podstawowych zasadach przechowywania i konserwacji sprzętu, aby służył nam jak najdłużej.

2020-08-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak często należy zmieniać siodło ?

Siodło i jego dopasowanie do konia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki nad zwierzakiem - źle dostosowany sprzęt potrafi doprowadzić do przeciążeń, a nawet urazu! Bolesne otarcia kłębu, spięte mięśnie grzbietu i otarcia od popręgu to najczęstsze objawy niedopasowania siodła, które wymaga stałej kontroli.

2020-07-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Obroża dla koni

Nie tylko psy noszą obroże, także konie mogą być zaopatrzone w ten element - to bezpieczniejsze rozwiązanie od kantara, który często ulega zniszczeniu, jeśli wypuszczamy konie w stadzie na pastwiska.

2020-06-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło skórzane

Obecny rynek sprzętu jeździeckiego oferuje szereg rozmaitych rozwiązań i propozycji, dzięki czemu jeźdźcy mają szeroki wybór różnych akcesorii. Rodzaj wędzidła to kluczowa kwestia, dlatego warto wypróbować kilka ciekawych produktów jak chociaż wędzidło skórzane.

2020-05-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło Kimberwick

Na rynku sprzętu jeździeckiego znajdziemy ogromny wybór wędzideł, z których kilka działa na zasadzie dźwigni - to silne kiełzna, które powinny być używane tylko przez zaawansowanych i doświadczonych jeźdźców o dużej wiedzy. Jednym z takich produktów jest wędzidło typu Kimberwick.

2020-04-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Dutka

Każdy koń powinien zachowywać się spokojnie w trakcie badań weterynaryjnych czy podczas wizyty kowala; już źrebaki warto przyzwyczajać do dotyku po całym ciele, także do podnoszenia nóg. Zachodzą czasem jednak nieprzewidziane sytuacje, które wymagają zdecydowanej interwencji i tu przydaje się dutka.

2020-01-09

Czytaj » 0