12,825 pytań - 15,490 odpowiedzi - 932 komentarzy

Sprzęt: Popręg asymetryczny

Data publikacji: 2020-03-22

 

Popręg to wbrew pozorom niezwykle istotny element wyposażenia jeździeckiego; jeszcze niedawno w powszechnym użyciu były popręgi sznurkowe, wykonane z kilku połączonych ze sobą sznurków bawełnianych. Jakość wykonania oraz komfort w trakcie jazdy dla naszego konia były wątpliwe - sznurki często pruły się, obcierały zwierzaki i boleśnie wbijały się w skórę. Wiele koni wykazywało ewidentne objawy bólowe czyli niechęć do ruchu na przód, sztywność chodu, brak elastyczności w trakcie skręcania lub nawet nieregularność w ruchu. Często te problemy są powiązane z nieodpowiednim popręgiem, z czego właściciele czy instruktorzy nie zawsze zdają sobie sprawę; idealnie dopasowane siodło nie wystarczy, jeśli popręg leży nieodpowiednio.

Aktualnie w ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy co najmniej kilka różnych rodzajów popręgów dedykowanych każdej dyscyplinie; są popręgi wykonane z żelu, z neoprenu, ze skóry czy innych materiałów syntetycznych. Ciekawym rozwiazaniem są popręgi asymetryczne: posiadają gumy różnej długości, zakończone sprzączkami. Z przodu umieszczona jest krótsza guma, z tyłu dłuższa - dzięki temu, idealnie odpowiadają anatomicznemu pokrojowi konia. Dodatkowo takie rozwiązanie ułatwia użytkowanie, ponieważ jeźdźcowi łatwiej dopiąć popręg na odpowiednią długość będąc już w siodle. 

Popręgi asymetryczne są dodatkowo specjalnie profilowane: mają wycięcia w przedniej cześci, co umożliwia pełen zakres przednich kończych konia. Taka kontrukcja umożliwia lepsze rozłożenie ciężaru na klatce piersiowej, przez co konie czują się swobodniej i bardziej komfortowo, często jeźdzcy obserwują poprawę ruchu i jezdności w trakcie używania takich produktów. Popręgi asymetryczne zapobiegają obtarciom łokci i ich okolic dzięki swoim wycięciom.

W obecnych czasach oferta producentów sprzętu jeździeckiego jest bardzo szeroka i warto próbować nowych rozwiązań i pomysłów; często wystarczy pożyczyć dany produkt na kilka dni, aby ocenić jego przydatności przy naszym zwierzaku. Każdy koń jest inny i ma swoje preferencje oraz wymagania, dlatego nie ma jednego uniwersalnego zestawu wyposażenia, który będzie pasował każdemu zwierzakowi. Warto korzystać z nowinek! 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło skórzane

Obecny rynek sprzętu jeździeckiego oferuje szereg rozmaitych rozwiązań i propozycji, dzięki czemu jeźdźcy mają szeroki wybór różnych akcesorii. Rodzaj wędzidła to kluczowa kwestia, dlatego warto wypróbować kilka ciekawych produktów jak chociaż wędzidło skórzane.

2020-05-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło Kimberwick

Na rynku sprzętu jeździeckiego znajdziemy ogromny wybór wędzideł, z których kilka działa na zasadzie dźwigni - to silne kiełzna, które powinny być używane tylko przez zaawansowanych i doświadczonych jeźdźców o dużej wiedzy. Jednym z takich produktów jest wędzidło typu Kimberwick.

2020-04-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Dutka

Każdy koń powinien zachowywać się spokojnie w trakcie badań weterynaryjnych czy podczas wizyty kowala; już źrebaki warto przyzwyczajać do dotyku po całym ciele, także do podnoszenia nóg. Zachodzą czasem jednak nieprzewidziane sytuacje, które wymagają zdecydowanej interwencji i tu przydaje się dutka.

2020-01-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Podkowy klejone

Na rynku produktów jeździeckich od jakiegoś czasu istnieją innowacyjne podkowy, które są przyklejane do kopyt; dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy dobrą ochronę puszki przy jednoczesnym braku ingerencji w kopyto przy pomocy podkowiaków.

2019-11-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło przelotowe 'cyganka'

Wybór wędzideł jest ogromny, producenci co rusz prześcigają się w opracowaniu nowych rozwiązań; do dyspozycji mamy aktualnie szeroki zakres zwykłych i łagodnych wędzideł oraz tych o mocniejszym działaniu, do których zaliczamy 'cygankę'.

2019-11-04

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Gogue

Na rynku produktów jeździeckich istnieje wiele wodzy pomocniczych, które mają za zadanie wzmocnienie efektów lonżowania lub jazdy wierzchem. Znajdziemy w nich produkty zależne i niezależne od ręki, do których zalicza się właśnie gogue.

2019-10-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Maski na chrapy

Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.

2019-09-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: System Pessoa

Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.

2019-08-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Ogromna większość elementów rzędu jeździeckiego jest produkowana ze skóry naturalnej, która wymaga właściwego traktowania i konserwacji; niestety zdarza się, że ogłowie czy siodło jest przechowywane w nieodpowiednich warunków, przez co pojawia się na nich pleśń.

2019-07-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Interkom

Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!

2019-06-03

Czytaj » 0