12,843 pytań - 17,861 odpowiedzi - 934 komentarzy

Opieka nad koniem w okresie kwarantanny

Data publikacji: 2020-03-19

 

Na chwilę obecną w Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego, wiele placówek kulturalnych zostało zamkniętych. Nie działaja kina, galerie handlowe, obiekty sportowe, placówki gastronomiczne wydają posiłki tlyko na wynos; odwołano wszystkie imprezy masowe, także zawody jeździeckie. Wszystkie działania wprowadzono w celu ograniczenia epidemii koronawirusa, dlatego zalecane jest także pozostanie w domach i unikanie skupisk ludzi.

Warto zastanowić sie nad organizacją opieki nad naszym koniem; poniżej przedstawiamy kilka ważnych zasad, które należy wdrożyć jak najszybciej:

  • wizyty w stajni ograniczamy do absolutnego minimum, nie gromadzimy się w grupkach; unikajmy zbędnych rozmów z pozostałymi osobami w stajni
  • nie zapraszamy do stajni rodziny, przyjaciół czy fotografów; najbezpieczniej i najlepiej przyjeżdżać samodzielnie
  • jeśli nasz zwierzak nie pracuje pod siodłem, wystarczy odwiedzić go np. raz w tygodniu; ograniczenie kontaktów z obsługą stajenną zmniejszy ryzyko zarażenia osób, które na codzień zajmują się naszym koniem
  • wszystkie wizyty weterynaryjne, które nie mają na celu ratowania życia warto przenieść na przyszłość, kiedy sytuacja ulegnie poprawie; oczywiście jeśli stan konia jest poważny, nie wahajmy się wezwać pomocy lekarskiej!
  • wizyty kowali i werkowaczy ograniczamy do minimum, najlepiej ustalić z pozostałymi pensjonariuszami harmonogram wizyt, aby unikąć zbędnego tłumu
  • absolutnie nie polecamy uczestnictwa w grupowych zajęciach jeździeckich; wiele stajni i ośrodków odwołało wszystkie lekcje, w niektórych jest możliwość umówienia się na indywidualne jazdy (zalecamy jednak przeczekanie okresu epidemii)
  • często myjemy ręce, obowiązkowo po powrocie ze stajni (dotykamy tam chociażby klamki, drzwi, pojemniki itp)
  • przyda się przegląd wszelkich podstawowych środków pielęgnacyjnych ale i pasz, dodatków żywieniowych; warto zrobić mały zapas w przypadku ewentualnych problemów z transportem. To bardzo ważne także wtedy, jeśli Wasz koń przyjmuje na stałe leki bądź ma specjalne potrzeby żywieniowe - wiele sklepów i hurtowni pracuje tylko wysyłkowo, nie ma możliwości kupna niezbędnych produków stacjonarnie.
  • w razie obowiązkowej kwarantanny (podejrzenie zakażenie bądź potwierdzone zachorowanie) pod żadnym pozorem nie opuszczamy domu! Opieka nad koniem powinna być sprawowana przez zaufaną i odpowiedzialną osobę, nawet jeśli sprowadziłoby się to do codziennego doglądania czy zwierzak czuje sie dobrze. Konie do szczęścia potrzebują codziennego swobodnego ruchu oraz odpowiedniej dawki pożywienia, jazda i jakakolwiek praca z człowiekiem nie są koniecznie.

Wdrożenie wszelkich zalecanych zasad do codziennego funkcjonowania pozwoli na szybkie opanowanie wirusa, dzięki czemu unikniemy znacznie poważniejszych skutków epidemii.

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Podstawowe wyposażenie skrzynki

Pielęgnacja i opieka nad naszym wierzchowcem ma kluczowe znaczenie w zachowaniu odpowiedniego dobrostanu zwierzaka. Wiele chorób i urazów bierze się z zaniedbania, dlatego tak ważne jest jest regularnie czyszczenie i szczotkowanie konia.

2020-10-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pięlęgnacja: Jak utrzymać piękną sierść w okresie jesiennym ?

Pierwsze chłodne dni i noce są powiązane z rozpoczęciem sezonu zrzucania sierści przez konie, które porastają na ten czas dłuższym i gęstszym włosiem. To trudny czas pielęgnacji naszych koni, które powinny być teraz otoczone szczególną opieką.

2020-09-27

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czystość i higiena

Opieka nad końmi to przede wszystkim pielęgnacja i zapewnienie zwierzakowi maksymalnego komfortu, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby zapobiec groźnym chorobom czy dolegliwościom.

2020-06-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kiedy koń wyciera ogon

Gęsty, bujny i lśniący ogon jest ozdobą każdego konia, dodatkowo spełnia funkcję praktyczną - skutecznie odgania muchy. Pielęgnacja ogona jest istotną częścią opieki nad naszych wierzchowcem, więc jak poradzić sobie z wycieraniem ogona, które skutecznie niszczy włosie ?

2020-04-03

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zadbać o ogon w okresie zimowym ?

Czas jesienno-zimowy to trudny okres z punktu widzenia pielęgnacji koni - w naszym kraju aktualnie mamy do czynienia z mokrymi zimami z opadami deszczu. Właściwa pielęgnacja ogona jest bardzo ważna, szczególnie w trakcie niekorzystnej pogody - pozwala to zachować piękne owłosienie przez cały rok.

2020-03-01

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czyszczenie koni siwych i białych

Siwe i białe konie są niezwykle efektowne, często są wykorzystywane jako modele w rozmaitych sesjach fotograficznych; niestety pielęgnacja jasnej sierści i delikatnej skóry jest wyzwaniem dla właścicieli tych zwierzaków. Przedstawimy kilka sprawdzonych i przetestowanych sposobów na utrzymanie siwków w czystości!

2020-02-05

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan kopyt ?

Okres jesienno-zimowy często jest kojarzony z wszelkiego rodzaju problemami z kopytami - gnicie strzałki, pękanie i łuszczenie to najczęstsze dolegliwości. Kilka sprawdzonych pomysłów pozwoli na uniknięcie takich niedogodności, co poprawi komfort Waszego wierzchowca!

2019-12-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Wraz z nastaniem wiosennych, wręcz letnich dni, coraz powszechniejsze stają się kleszcze - te groźne pasożyty zewnętrzne wymagają szczególnej kontroli z uwagi na choroby, jakie przenoszą. Przypominamy o podstawowych zasadach ochrony przed kleszczami!

2019-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Większość preparatów do grzywy i ogona, a także wszystkie środki do nabłyszczania sierści są w formie aerozolu i wymagają przyzwyczajenia koni do dźwięku psikania. Podpowiemy Wam jak skutecznie i szybko przekonać zwierzaka do sprejów!

2019-05-08

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Osuszenie konia po jeździe jest kluczowym elementem pielęgnacji po każdym wysiłku fizycznym, po którym zwierzak się poci. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby zapobiec przeziębieniom i przechłodzeniu mięśni, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

2019-02-15

Czytaj » 0