12,832 pytań - 16,236 odpowiedzi - 931 komentarzy

Porady: Derkować czy nie derkować ?

Data publikacji: 2020-03-16

 

Derkowanie koni, czyli stosowanie ochronnych okryć ciała zwierzaka, ma swoich zwolenników ale i przeciwników wśród miłośników jeździectwa. Można usłyszeć opinie dotyczące zaburzenia termoregulacji konia, ale i praktycznych aspektów dla właścicieli (czysty koń to mniej problemów z wyczyszczeniem, osiodłaniem). 

Warto pamiętać, że wszystkie konie poddane goleniu obowiązkowo muszą mieć ubrane derki, jeśli spędzają czas na zewnątrz; zgolenie sierści pozbawia ich naturalnej ochrony termicznej, przez co zwierzaki marzną. Są wtedy bardziej podatne na infekcje, dodatkowo są ospałe i apatyczne ponieważ znaczna część energii pochodzącej z pożywienia jest przeznaczana na (nieskuteczne) ogrzanie organizmu. Stąd wiele koni chudnie w trakcie jesieni i zimy, nawet jeśli nie są golone - często przyczyną jest po prostu odczuwalny chłód. 

Derkowanie to proces wymagający i nakładów finansowych (należy posiadać co najmniej kilka derek różnej gramatury) ale i zachodu - zmiana derek, regularna kontrola stanu czy chociażby kwestia prania mocno ubrudzonych derek. W okresie letnim trzeba wygospodarować miejsce do składowania derek jesiennych i zimowych, często właściciele stajni nie zgadzają się na magazynowanie ich w ośrodku z uwagi na znaczną ilość miejsca, jakie zajmuja. Ponadto, w derkowaniu ważna jest konsekwencja oraz stały dozór nad koniem - w przypadku cieplejszej pogody, zmieniamy derkę na lżejszą, aby nie dopuścić do przegrzania zwierzaka ( to szczególnie skomplikowana kwestia na wiosnę, kiedy poranki bywają mroźne a w ciągu dnia temperatura podnosi się do kilkunastu stopni). Oczywiście analogicznie postępujemy w trakcie ochłodzenia, aby zapewnić komfort termiczny koniowi. 

Stosowanie derek jest wygodne dla właściciela zwierzaka - dzięki temu nasz koń jest czysty w miejscu, gdzie spoczywa siodło z popręgiem, co umożliwia pracę pod siodłem. Wiele koni uwielbia tarzać się w błocie, co znacznie utrudnia doczyszczenie i jazdę, a wielu jeźdźców nie dysponuje codziennie nielimitowanym czasem wolnym, który może poświęcić na pielęgnację konia. Dodatkowo derki pełnią także funkcję ochronną chociażby przed silnym słońcem czy owadami, w połączeniu ze środkami odstraszajacymi owady tworzą silną barierę przed ukąszeniami. Istnieją takze specjalne dekri osuszające, które szybko i skutecznie usuną wilgoć z sierści Waszego wierzchowca, co jest bardzo istotne w okresie przejściowym - nie należy wypuszczać mokrego i spoconego konia na zewnątrz!

 

Konie golone muszą być bezwzględnie derkowane w okresie jesiennozimowym, w pozostałych przypadkach decyzja należy do właściciela konia - warto pamiętać o kwestii finansowej, potrzebie składowania derek na zmianę i stałej kontroli temepratury zwierzaka.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy warto dzierżawić konia ?

Dzierżawa to forma długoterminowego wynajmu zwierzaka w zamian za pokrycie części bądź całości kosztów utrzymania (w zależności od indywidualnych ustaleń). Mając możliwość regularnej jazdy na jednym zwierzaku, możemy sprawdzić się w roli właściciela konia i poznać wszelkie aspekty codziennej opieki.

2020-07-03

Czytaj » 0

Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Posiadanie własnego konia wiąże się z niezależnością ale i ogromną odpowiedzialnością, nie tylko finansową. Koń musi mieć zapewnioną dobrą opiekę i pożywienie niezależnie od naszej sytuacji ekonomicznej czy planów na przyszłość - to żywe zwierzę, które potrzebuje dobrych warunków.

2020-05-28

Czytaj » 0

Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Gdzie kupić konia ?

Kupno konia to poważna decyzja na wiele lat, konie nierzadko dożywają nawet 25 roku życia; aby czerpać prawdziwą przyjemność z kontaktu ze zwierzakiem, warto przemyśleć jakiego konia chcemy mieć na własność.

2020-04-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy odstawić konia na emeryturę?

Posiadanie konia wiąże się z długoletnią opieką nad zwierzakiem - konie nierzadko osiągają 25 rok życia, część z nich dożywa trzydziestych urodzin. Jeśli zamierzamy opiekować się koniem do końca jego dni, warto zadbać o spokojną emeryturę i odpoczynek.

2020-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Przejażdżki terenowe to świetne urozmaicenie codziennej monotonii stajennej. To także dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w miły sposób, nie tylko podczas tradycyjnej jazdy na ujeżdżalni. Oczywiście bezpieczeństwo to podstawa, więc co w przypadku kiedy Wasz koń ponosi w terenie?

2020-03-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zakwasy u koni

Nasz wierzchowiec, podobnie jak my sami, może odczuwać ból i dyskomfort w przeciążonych mięśniach - taki stan popularnie nazywamy zakwasami. Mikrouszkodzenia mięśni mogą zdarzyć się na każdym etapie treningu, nawet u koni użytkowanych amatorsko.

2020-03-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zajmować się młodym koniem?

Wielu amatorów jeździectwa marzy o własnym koniu, wychowanym od źrebaka i samodzielnie ujeżdżonym; niestety wychowanie i praca z młodymi końmi jest trudna i zdecydowanie niepolecana początkującym osobom.

2020-02-17

Czytaj » 0