12,839 pytań - 16,850 odpowiedzi - 933 komentarzy

Porady: Derkować czy nie derkować ?

Data publikacji: 2020-03-16

 

Derkowanie koni, czyli stosowanie ochronnych okryć ciała zwierzaka, ma swoich zwolenników ale i przeciwników wśród miłośników jeździectwa. Można usłyszeć opinie dotyczące zaburzenia termoregulacji konia, ale i praktycznych aspektów dla właścicieli (czysty koń to mniej problemów z wyczyszczeniem, osiodłaniem). 

Warto pamiętać, że wszystkie konie poddane goleniu obowiązkowo muszą mieć ubrane derki, jeśli spędzają czas na zewnątrz; zgolenie sierści pozbawia ich naturalnej ochrony termicznej, przez co zwierzaki marzną. Są wtedy bardziej podatne na infekcje, dodatkowo są ospałe i apatyczne ponieważ znaczna część energii pochodzącej z pożywienia jest przeznaczana na (nieskuteczne) ogrzanie organizmu. Stąd wiele koni chudnie w trakcie jesieni i zimy, nawet jeśli nie są golone - często przyczyną jest po prostu odczuwalny chłód. 

Derkowanie to proces wymagający i nakładów finansowych (należy posiadać co najmniej kilka derek różnej gramatury) ale i zachodu - zmiana derek, regularna kontrola stanu czy chociażby kwestia prania mocno ubrudzonych derek. W okresie letnim trzeba wygospodarować miejsce do składowania derek jesiennych i zimowych, często właściciele stajni nie zgadzają się na magazynowanie ich w ośrodku z uwagi na znaczną ilość miejsca, jakie zajmuja. Ponadto, w derkowaniu ważna jest konsekwencja oraz stały dozór nad koniem - w przypadku cieplejszej pogody, zmieniamy derkę na lżejszą, aby nie dopuścić do przegrzania zwierzaka ( to szczególnie skomplikowana kwestia na wiosnę, kiedy poranki bywają mroźne a w ciągu dnia temperatura podnosi się do kilkunastu stopni). Oczywiście analogicznie postępujemy w trakcie ochłodzenia, aby zapewnić komfort termiczny koniowi. 

Stosowanie derek jest wygodne dla właściciela zwierzaka - dzięki temu nasz koń jest czysty w miejscu, gdzie spoczywa siodło z popręgiem, co umożliwia pracę pod siodłem. Wiele koni uwielbia tarzać się w błocie, co znacznie utrudnia doczyszczenie i jazdę, a wielu jeźdźców nie dysponuje codziennie nielimitowanym czasem wolnym, który może poświęcić na pielęgnację konia. Dodatkowo derki pełnią także funkcję ochronną chociażby przed silnym słońcem czy owadami, w połączeniu ze środkami odstraszajacymi owady tworzą silną barierę przed ukąszeniami. Istnieją takze specjalne dekri osuszające, które szybko i skutecznie usuną wilgoć z sierści Waszego wierzchowca, co jest bardzo istotne w okresie przejściowym - nie należy wypuszczać mokrego i spoconego konia na zewnątrz!

 

Konie golone muszą być bezwzględnie derkowane w okresie jesiennozimowym, w pozostałych przypadkach decyzja należy do właściciela konia - warto pamiętać o kwestii finansowej, potrzebie składowania derek na zmianę i stałej kontroli temepratury zwierzaka.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Wielu instruktorów i trenerów zaleca jazdę bez strzemion jako cudowną metodę na szybką poprawę naszego dosiadu i całego stylu jazdy - to narzędzie niewątpliwie ma sporo plusów, ale warto dokładnie zapoznać się z tym tematem.

2020-09-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przyzwyczaić konia do polewania z węża ?

Ostatnie dni lata skłaniają do kąpieli konia, warto umyć zwierzaka przed nadchodzącą jesienią i zimą; to także miła ochłoda po treningu w upalną pogodę. Jak przekonać konia, że woda lejąca się z węża nie jest niczym strasznym ?

2020-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wszystko o Polskim Związku Jeździeckim

W naszym kraju ważną rolę w funkcjonowaniu jeździectwa we wszystkich dyscyplinach odgrywa Polski Związek Jeździecki, w skrócie PZJ. To naczelny organ regulujący uprawianie tego sportu na wszystkich szczeblach, odpowiedzialny za przepisy i organizację zawodów oraz pokazów.

2020-08-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Sposoby na owady

Sezon letni w pełni, a wraz z nim pojawiły się całe stada nieproszonych latających intruzów: meszki,muchy i gzy, a także komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nasze życie. Konie szczególnie borykają się z atakami owadów, co powoduje duży niepokój, a często bolesne ukąszenia i alergie.

2020-07-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Nagłe spłoszenie, nieoczekiwane sytuacje czy elementy, które przerażają naszego wierzchowca powodują nadmierne pobudzenie naszego zwierzaka, który staje się nieobliczalny. Jak sobie poradzić z przestraszonym i pobudzonym koniem ?

2020-07-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto dzierżawić konia ?

Dzierżawa to forma długoterminowego wynajmu zwierzaka w zamian za pokrycie części bądź całości kosztów utrzymania (w zależności od indywidualnych ustaleń). Mając możliwość regularnej jazdy na jednym zwierzaku, możemy sprawdzić się w roli właściciela konia i poznać wszelkie aspekty codziennej opieki.

2020-07-03

Czytaj » 0

Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Posiadanie własnego konia wiąże się z niezależnością ale i ogromną odpowiedzialnością, nie tylko finansową. Koń musi mieć zapewnioną dobrą opiekę i pożywienie niezależnie od naszej sytuacji ekonomicznej czy planów na przyszłość - to żywe zwierzę, które potrzebuje dobrych warunków.

2020-05-28

Czytaj » 0

Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0