Derkowanie koni, czyli stosowanie ochronnych okryć ciała zwierzaka, ma swoich zwolenników ale i przeciwników wśród miłośników jeździectwa. Można usłyszeć opinie dotyczące zaburzenia termoregulacji konia, ale i praktycznych aspektów dla właścicieli (czysty koń to mniej problemów z wyczyszczeniem, osiodłaniem).
Warto pamiętać, że wszystkie konie poddane goleniu obowiązkowo muszą mieć ubrane derki, jeśli spędzają czas na zewnątrz; zgolenie sierści pozbawia ich naturalnej ochrony termicznej, przez co zwierzaki marzną. Są wtedy bardziej podatne na infekcje, dodatkowo są ospałe i apatyczne ponieważ znaczna część energii pochodzącej z pożywienia jest przeznaczana na (nieskuteczne) ogrzanie organizmu. Stąd wiele koni chudnie w trakcie jesieni i zimy, nawet jeśli nie są golone - często przyczyną jest po prostu odczuwalny chłód.
Derkowanie to proces wymagający i nakładów finansowych (należy posiadać co najmniej kilka derek różnej gramatury) ale i zachodu - zmiana derek, regularna kontrola stanu czy chociażby kwestia prania mocno ubrudzonych derek. W okresie letnim trzeba wygospodarować miejsce do składowania derek jesiennych i zimowych, często właściciele stajni nie zgadzają się na magazynowanie ich w ośrodku z uwagi na znaczną ilość miejsca, jakie zajmuja. Ponadto, w derkowaniu ważna jest konsekwencja oraz stały dozór nad koniem - w przypadku cieplejszej pogody, zmieniamy derkę na lżejszą, aby nie dopuścić do przegrzania zwierzaka ( to szczególnie skomplikowana kwestia na wiosnę, kiedy poranki bywają mroźne a w ciągu dnia temperatura podnosi się do kilkunastu stopni). Oczywiście analogicznie postępujemy w trakcie ochłodzenia, aby zapewnić komfort termiczny koniowi.
Stosowanie derek jest wygodne dla właściciela zwierzaka - dzięki temu nasz koń jest czysty w miejscu, gdzie spoczywa siodło z popręgiem, co umożliwia pracę pod siodłem. Wiele koni uwielbia tarzać się w błocie, co znacznie utrudnia doczyszczenie i jazdę, a wielu jeźdźców nie dysponuje codziennie nielimitowanym czasem wolnym, który może poświęcić na pielęgnację konia. Dodatkowo derki pełnią także funkcję ochronną chociażby przed silnym słońcem czy owadami, w połączeniu ze środkami odstraszajacymi owady tworzą silną barierę przed ukąszeniami. Istnieją takze specjalne dekri osuszające, które szybko i skutecznie usuną wilgoć z sierści Waszego wierzchowca, co jest bardzo istotne w okresie przejściowym - nie należy wypuszczać mokrego i spoconego konia na zewnątrz!
Konie golone muszą być bezwzględnie derkowane w okresie jesiennozimowym, w pozostałych przypadkach decyzja należy do właściciela konia - warto pamiętać o kwestii finansowej, potrzebie składowania derek na zmianę i stałej kontroli temepratury zwierzaka.
Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.
2022-06-30
Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!
2022-05-15
Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.
2022-05-13
Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.
2022-04-10
Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.
2022-01-25
W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!
2022-01-18
Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!
2022-01-06
Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!
2021-11-28