12,821 pytań - 15,224 odpowiedzi - 927 komentarzy

Porady: Derkować czy nie derkować ?

Data publikacji: 2020-03-16

 

Derkowanie koni, czyli stosowanie ochronnych okryć ciała zwierzaka, ma swoich zwolenników ale i przeciwników wśród miłośników jeździectwa. Można usłyszeć opinie dotyczące zaburzenia termoregulacji konia, ale i praktycznych aspektów dla właścicieli (czysty koń to mniej problemów z wyczyszczeniem, osiodłaniem). 

Warto pamiętać, że wszystkie konie poddane goleniu obowiązkowo muszą mieć ubrane derki, jeśli spędzają czas na zewnątrz; zgolenie sierści pozbawia ich naturalnej ochrony termicznej, przez co zwierzaki marzną. Są wtedy bardziej podatne na infekcje, dodatkowo są ospałe i apatyczne ponieważ znaczna część energii pochodzącej z pożywienia jest przeznaczana na (nieskuteczne) ogrzanie organizmu. Stąd wiele koni chudnie w trakcie jesieni i zimy, nawet jeśli nie są golone - często przyczyną jest po prostu odczuwalny chłód. 

Derkowanie to proces wymagający i nakładów finansowych (należy posiadać co najmniej kilka derek różnej gramatury) ale i zachodu - zmiana derek, regularna kontrola stanu czy chociażby kwestia prania mocno ubrudzonych derek. W okresie letnim trzeba wygospodarować miejsce do składowania derek jesiennych i zimowych, często właściciele stajni nie zgadzają się na magazynowanie ich w ośrodku z uwagi na znaczną ilość miejsca, jakie zajmuja. Ponadto, w derkowaniu ważna jest konsekwencja oraz stały dozór nad koniem - w przypadku cieplejszej pogody, zmieniamy derkę na lżejszą, aby nie dopuścić do przegrzania zwierzaka ( to szczególnie skomplikowana kwestia na wiosnę, kiedy poranki bywają mroźne a w ciągu dnia temperatura podnosi się do kilkunastu stopni). Oczywiście analogicznie postępujemy w trakcie ochłodzenia, aby zapewnić komfort termiczny koniowi. 

Stosowanie derek jest wygodne dla właściciela zwierzaka - dzięki temu nasz koń jest czysty w miejscu, gdzie spoczywa siodło z popręgiem, co umożliwia pracę pod siodłem. Wiele koni uwielbia tarzać się w błocie, co znacznie utrudnia doczyszczenie i jazdę, a wielu jeźdźców nie dysponuje codziennie nielimitowanym czasem wolnym, który może poświęcić na pielęgnację konia. Dodatkowo derki pełnią także funkcję ochronną chociażby przed silnym słońcem czy owadami, w połączeniu ze środkami odstraszajacymi owady tworzą silną barierę przed ukąszeniami. Istnieją takze specjalne dekri osuszające, które szybko i skutecznie usuną wilgoć z sierści Waszego wierzchowca, co jest bardzo istotne w okresie przejściowym - nie należy wypuszczać mokrego i spoconego konia na zewnątrz!

 

Konie golone muszą być bezwzględnie derkowane w okresie jesiennozimowym, w pozostałych przypadkach decyzja należy do właściciela konia - warto pamiętać o kwestii finansowej, potrzebie składowania derek na zmianę i stałej kontroli temepratury zwierzaka.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Przejażdżki terenowe to świetne urozmaicenie codziennej monotonii stajennej. To także dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w miły sposób, nie tylko podczas tradycyjnej jazdy na ujeżdżalni. Oczywiście bezpieczeństwo to podstawa, więc co w przypadku kiedy Wasz koń ponosi w terenie?

2020-03-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zakwasy u koni

Nasz wierzchowiec, podobnie jak my sami, może odczuwać ból i dyskomfort w przeciążonych mięśniach - taki stan popularnie nazywamy zakwasami. Mikrouszkodzenia mięśni mogą zdarzyć się na każdym etapie treningu, nawet u koni użytkowanych amatorsko.

2020-03-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zajmować się młodym koniem?

Wielu amatorów jeździectwa marzy o własnym koniu, wychowanym od źrebaka i samodzielnie ujeżdżonym; niestety wychowanie i praca z młodymi końmi jest trudna i zdecydowanie niepolecana początkującym osobom.

2020-02-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie ułożyć cavaletti ?

Jazda po drążkach i koziołkach to cenne narzędzie treningowe niezależnie od stopnia wytrenowania - przyda się jako urozmaicenie zarówno dla młodych koni jak i początkujących jeźdźców. Dowiecie się dzisiaj, jak prawidłowo rozłożyć drążki tak aby jazda była efektywna!

2020-01-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń stoi niespokojnie przy wsiadaniu!

Niespokojne stanie w trakcie wsiadania to nie tylko niewłaściwe zachowanie konia - to także skrajnie niebezpieczna sytuacja, która może prowadzić do poważnych wypadków. To właśnie w trakcie wsiadania i zsiadania zdarzają się najpoważniejsze urazy związane z uwięzieniem stopy w strzemieniu i przeciągnięciu jeźdźca po ziemi.

2019-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przerwać grzywę?

Być może dla niektórych z Was termin "przerywanie grzywy" brzmi niezrozumiale, bo przecież w jaki sposób można przerwać grzywę - a to dosłowna nazwa, oznaczająca przerzedzenie zbyt bujnego owłosienia u koni.

2019-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ćwiczenia oddechowe dla jeźdźca

Oddychanie jest całkowicie niezależnym procesem, zapewniającym życie - prawidłowe oddychanie odpowiednio natlenia organizm, nie męczymy się tak szybko. Warto poznać zasady prawidłowego oddychania w trakcie jazdy konnej, dzięki czemu nie złapie nas zadyszka!

2019-12-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z pianą w pysku ?

Wielu laików niezwiązanych z jeździectwem uważa, że obecność piany na pysku konia świadczy o złym traktowaniu, wręcz znęcaniu się nad wierzchowcem; od razu uspokajamy - to całkowicie normalna reakcja na obecność wędzidła w pysku!

2019-11-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń baskiluje ?

Pewnie nie raz słyszeliście, że dany koń dobrze/poprawnie baskiluje lub ma nieprawidłowy baskil; ten termin odnosi się do skoków przez przeszkody i jest związany z techniką pokonywania przeszkody przez zwierzaka.

2019-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jakie siodło wybrać ?

Na rynku produktów jeździeckich znajdziemy co najmniej kilkunastu wytwórców siodeł, które różnią się pomiedzy sobą jakością wykonania ale i przeznaczeniem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak znaleźć idealne siodło dla amatorów!

2019-10-23

Czytaj » 0