13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Dodatki paszowe dla klaczy

Data publikacji: 2020-03-13

 

Wiele klaczy jest określana jako knąbrne, uparte czy humorzaste i to normalny, naturalny cykl związany z  cyklem rozrodczym u żeńskich osobników wszystkich gatunków ssaków (kobiety też bywają zmienne). 

Oczywiście są klacze stabilne emocjonalnie, tak samo jak spora grupa wałachów zachowuje się w sposób nieprzywidywalny - charakter jest zawsze cechą osobniczą, a nie płciową. Posiadając klacz, należy jednak wziąć pod uwagę możliwe wahania nastroju i być przygotowanym na pewnie niedogodności; na rynku znajdziemy kilka preparatów, które warto podawać klaczom stale bądź w razie potrzeby:

  • produkty z magnezem i tryptofanem: mają działanie uspokajające i wyciszające, bez efektu otępienia. Możemy podawać stale w mniejszych dawkach bądź przez kilka dni, kiedy klacz wykazuje zachowania typowo napięciowe.
  • zioła: werbena, szałwia, melisa, dziurawiec - wszystkie działają relaksująco, stabilizują poziom hormonów płciowych; zioła zawsze dajemy przez dłuższy czas, jeśli Wasza klacz jest wyjątkowo pobudzona i nerwowa w okresie rui to warto rozważać stałe podawanie mieszanki ziół
  • niepokalanek mnisi: to szczególnie cenne zioło jest niezbędne przy żywieniu klaczy, która ma zaburzenia nerwowe na tle hormonalnych! Ma potwierdzone działanie, obniża poziom prolaktyny i wyrównuje poziom progesteronu, przez co dolegliwości stają się mniej uciążliwe - klacze są wyraźnie wyciszone i nie reagują gwałtownie chociażby na dotyk szczotki na brzuchu
  • zastrzyki hormonalne: tylko z polecenia i pod kontrolą weterynarza, często stosowane przez zawodników startujących na klaczach, gdzie dyspozycja i przygotowanie do ważnych zawodów odgrywa kluczową rolę; klacze sportowe nie rodzą źrebaków w trakcie kariery, więc ingerencja hormonalna nie zagraża ich zdrowiu

Jeśli Wasza klacz przejawia zachowania związane z wahaniem poziomu hormonów, warto zaopatrzyć się w te produkty; zadbajcie także o stały dostęp do siana, czasem zbawienne okazuje się zmniejszenie ilości paszy treściwej bądź rezygnacja z owsa - często działa wyjątkowo pobudzająco na konie. Dobrym rozwiazaniem są także zabawki w boksie, które urozmaicą czas. Klacze w rui często kopią inne konie. dlatego obecność smakowitych lizawek czy ciekawych gadżetów w boksie może odwrócić ich uwagę. 

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!

2022-08-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0