12,825 pytań - 15,490 odpowiedzi - 932 komentarzy

Żywienie: Dodatki paszowe dla klaczy

Data publikacji: 2020-03-13

 

Wiele klaczy jest określana jako knąbrne, uparte czy humorzaste i to normalny, naturalny cykl związany z  cyklem rozrodczym u żeńskich osobników wszystkich gatunków ssaków (kobiety też bywają zmienne). 

Oczywiście są klacze stabilne emocjonalnie, tak samo jak spora grupa wałachów zachowuje się w sposób nieprzywidywalny - charakter jest zawsze cechą osobniczą, a nie płciową. Posiadając klacz, należy jednak wziąć pod uwagę możliwe wahania nastroju i być przygotowanym na pewnie niedogodności; na rynku znajdziemy kilka preparatów, które warto podawać klaczom stale bądź w razie potrzeby:

  • produkty z magnezem i tryptofanem: mają działanie uspokajające i wyciszające, bez efektu otępienia. Możemy podawać stale w mniejszych dawkach bądź przez kilka dni, kiedy klacz wykazuje zachowania typowo napięciowe.
  • zioła: werbena, szałwia, melisa, dziurawiec - wszystkie działają relaksująco, stabilizują poziom hormonów płciowych; zioła zawsze dajemy przez dłuższy czas, jeśli Wasza klacz jest wyjątkowo pobudzona i nerwowa w okresie rui to warto rozważać stałe podawanie mieszanki ziół
  • niepokalanek mnisi: to szczególnie cenne zioło jest niezbędne przy żywieniu klaczy, która ma zaburzenia nerwowe na tle hormonalnych! Ma potwierdzone działanie, obniża poziom prolaktyny i wyrównuje poziom progesteronu, przez co dolegliwości stają się mniej uciążliwe - klacze są wyraźnie wyciszone i nie reagują gwałtownie chociażby na dotyk szczotki na brzuchu
  • zastrzyki hormonalne: tylko z polecenia i pod kontrolą weterynarza, często stosowane przez zawodników startujących na klaczach, gdzie dyspozycja i przygotowanie do ważnych zawodów odgrywa kluczową rolę; klacze sportowe nie rodzą źrebaków w trakcie kariery, więc ingerencja hormonalna nie zagraża ich zdrowiu

Jeśli Wasza klacz przejawia zachowania związane z wahaniem poziomu hormonów, warto zaopatrzyć się w te produkty; zadbajcie także o stały dostęp do siana, czasem zbawienne okazuje się zmniejszenie ilości paszy treściwej bądź rezygnacja z owsa - często działa wyjątkowo pobudzająco na konie. Dobrym rozwiazaniem są także zabawki w boksie, które urozmaicą czas. Klacze w rui często kopią inne konie. dlatego obecność smakowitych lizawek czy ciekawych gadżetów w boksie może odwrócić ich uwagę. 

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne rośliny na pastwisku

Sezon pastwiskowy się rozpoczyna, a wraz z nim długie wypasanie zwierzaków na trawie. Każdy miłośnik koni powinien pamiętać, że nie wszystkie rośliny pospolicie występujące na łąkach są bezpieczne - niektóre mogą powodować alergie, uczulenia czy poważne problemy trawienne!

2020-05-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wytłoki z owoców

Żywienie koni obejmuje szereg zagadnień i wymagań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb zwierzaka, Na rynku producentów pasz znajdziemy ogromny wybór wszelkich komponentów i dodatków, jednym z nich są pozostałości po wyciskaniu soku z owoców, czyli wytłoki.

2020-04-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najlepsze zioła dla koni

Zioła to cenne dodatki żywieniowe, które z powodzeniem możemy stosować na wiele dolegliwości: zarówno u nas samych, jak i u naszych czworonogów. W trakcie kuracji ziołami warto pamiętać o konieczności regularnego i długotrwałego stosowania oraz o znajomości zastosowań poszczególnych roślin.

2020-02-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie konia z wrzodami

W dzisiejszych czasach utrzymanie koni znacznie odbiera od ich naturalnych uwarunkowań - nieograniczony ruch swobodny oraz ciągłe pobieranie pokarmu roślinnego (konie poza trawą lubią też ogryzać drzewa i krzewy). Niestety ma to przełożenie na coraz więcej przypadków choroby wrzodowej, która staje się wręcz powszechną dolegliwością.

2020-01-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ krwionośny

Sprawny układ krwionośny to podstawa egzystencji każdego żywego organizmu; w trakcie wysiłku fizycznego szczególnie istotne jest wydajna praca serca, które pompuje krew do wszystkich tkanek. Dzięki optymalnej pracy układu krwionośnego, jesteśmy w stanie dłużej znosić ciężkie treningi - a nasze konie są przecież prawdziwymi sportowcami!

2019-12-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy dla młodych koni

Każdy młody organizm, który dynamicznie przechodzi proces wzrostu i rozwoju, powinien otrzymywać w pożywieniu odpowiednią dawkę witamin i minerałów - to niezwykle kluczowy okres, mający wpływ na całe dalsze życie! Podpowiemy Wam dzisiaj, jakie witaminy są najlepsze dla młodych koni.

2019-11-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspierające układ ruchu

Układ kostny i mięśniowy są podstawą egzystencji każdego żywego organizmu; konie z racji obciążeń, jakim są poddawane, potrzebują szczególnej troski przede wszystkim o stawy. Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj profilaktyka, czyli rozsądny i zrównoważony trening, ale warto stosować suplementy, które wspomogą pracę układu ruchu.

2019-09-30

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Algi morskie

Rynek suplementów jeździeckich rozwija się bardzo dynamicznie, jak cała branża; co jakiś czas pojawiają się zupełnie nowe dodatki paszowe, które warto znać i w razie potrzeby włączać do diety naszych koni.

2019-08-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ oddechowy

Na rynku suplementów przeznaczonych dla koni znajdziemy wiele środków, które wspomagają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu - ważne jest, aby pamiętać, że suplementy nie są lekarstwami i nie wyleczą poważnych schorzeń!

2019-06-25

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagajace rozbudowę mięśni

Konie sportowe, poddawane dużym obciążeniom treningowym, często potrzebują dodatków paszowych, które dostarczają potrzebnej energii oraz stymulują rozwój muskulatury. Są to bezpieczne i powszechnie stosowane środki, które zdecydowanie pomagają zwierzakom w codziennej pracy.

2019-04-29

Czytaj » 0