12,852 pytań - 21,015 odpowiedzi - 942 komentarzy

Żywienie: Dodatki paszowe dla klaczy

Data publikacji: 2020-03-13

 

Wiele klaczy jest określana jako knąbrne, uparte czy humorzaste i to normalny, naturalny cykl związany z  cyklem rozrodczym u żeńskich osobników wszystkich gatunków ssaków (kobiety też bywają zmienne). 

Oczywiście są klacze stabilne emocjonalnie, tak samo jak spora grupa wałachów zachowuje się w sposób nieprzywidywalny - charakter jest zawsze cechą osobniczą, a nie płciową. Posiadając klacz, należy jednak wziąć pod uwagę możliwe wahania nastroju i być przygotowanym na pewnie niedogodności; na rynku znajdziemy kilka preparatów, które warto podawać klaczom stale bądź w razie potrzeby:

  • produkty z magnezem i tryptofanem: mają działanie uspokajające i wyciszające, bez efektu otępienia. Możemy podawać stale w mniejszych dawkach bądź przez kilka dni, kiedy klacz wykazuje zachowania typowo napięciowe.
  • zioła: werbena, szałwia, melisa, dziurawiec - wszystkie działają relaksująco, stabilizują poziom hormonów płciowych; zioła zawsze dajemy przez dłuższy czas, jeśli Wasza klacz jest wyjątkowo pobudzona i nerwowa w okresie rui to warto rozważać stałe podawanie mieszanki ziół
  • niepokalanek mnisi: to szczególnie cenne zioło jest niezbędne przy żywieniu klaczy, która ma zaburzenia nerwowe na tle hormonalnych! Ma potwierdzone działanie, obniża poziom prolaktyny i wyrównuje poziom progesteronu, przez co dolegliwości stają się mniej uciążliwe - klacze są wyraźnie wyciszone i nie reagują gwałtownie chociażby na dotyk szczotki na brzuchu
  • zastrzyki hormonalne: tylko z polecenia i pod kontrolą weterynarza, często stosowane przez zawodników startujących na klaczach, gdzie dyspozycja i przygotowanie do ważnych zawodów odgrywa kluczową rolę; klacze sportowe nie rodzą źrebaków w trakcie kariery, więc ingerencja hormonalna nie zagraża ich zdrowiu

Jeśli Wasza klacz przejawia zachowania związane z wahaniem poziomu hormonów, warto zaopatrzyć się w te produkty; zadbajcie także o stały dostęp do siana, czasem zbawienne okazuje się zmniejszenie ilości paszy treściwej bądź rezygnacja z owsa - często działa wyjątkowo pobudzająco na konie. Dobrym rozwiazaniem są także zabawki w boksie, które urozmaicą czas. Klacze w rui często kopią inne konie. dlatego obecność smakowitych lizawek czy ciekawych gadżetów w boksie może odwrócić ich uwagę. 

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Woda w diecie koni

Woda jest niezbędna do życia dla wszystkich organizmów żywych - bez wody nie istnieje życie. Odpowiednia ilość wody jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmów naszych wierzchowców, pamiętajmy o regularnym sprawdzaniu ile wody pobiera nasz koń w ciągu dnia!

2021-02-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Zioła wspomagające trawienie

Trawienie oraz cały pasaż jedzenia przez układ pokarmowy to niezwykle istotna czynność, dostarczająca niezbędnej energii; konie z racji długiego odcinka jelit są narażone na rozmaite komplikacje trawienne, dlatego warto dbać o prawidłowy proces trawienny.

2021-02-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jaką paszę wybrać dla konia ?

Żywienie samym owsem nie zawsze zaspokaja potrzeby żywieniowe konia pracującego pod siodłem; poza tym wiele koni źle toleruje zbyt dużą ilość owsa w diecie, stają się przez to zbyt pobudzone. Owies nie jest wskazany przy wrzodach i problemach metabolicznych, dlatego warto znać kilka zasad wyboru odpowiedniej paszy dla koni.

2020-12-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Co zrobić, kiedy koń rzuca się na jedzenie ?

Pora karmienia w wielu stajniach to czas wzmożonego napięcia - konie często kopią, rżą, rzucają się na kraty boksu, a później na pożywienie. Łapczywe i nerwowe pobieranie paszy treściwej nie jest korzystne dla zwierzaka; warto się dowiedzieć, dlaczego konie rzucają się na pasze.

2020-12-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak podawać suplementy i leki ?

W dzisiejszych czasach konie, podobnie jak ludzie, odczuwają skutki niedoborów różnych składników odżywczych - dlatego często konieczna jest suplementacja, czyli uzupełnienie codziennej diety. Dodatkowo nierzadko jesteśmy zmuszeni do podania leków ze względu na nagłą lub przewlekłą chorobę - warto poznać kilka sposobów na dostarczenie niezbędnych dodatków.

2020-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie selenu w diecie

Optymalne i zbilansowane żywienie powinno dostarczyć naszemu zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Mikroelementy takie jak jod czy selen są dostarczane w niewielkiej ilości, ale są bardzo istotne dla zachowania prawidłowego rozwoju końskiego organizmu.

2020-08-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak poprawić stan kopyt ?

Stare powiedzenie mówi, że bez kopyt nie ma konia - mocny i twardy róg zapewnia swobodne i komfortowe przemieszczanie się. Ruch jest niezwykle istotny dla zapewnienia koniowi odpowiedniego dobrostanu, dlatego kopyta powinny być w najlepszej kondycji.

2020-07-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki wysokoenergetyczne

Aktualny temat żywienia konia to szereg nowych możliwości, z uwagi na mnogość dodatków żywieniowych. Wybierając odpowiednie produkty, możemy w szybki sposób dostarczyć porcji niezbędnej energii dla naszego zwierzaka chociażby z uwagi na stan zdrowia czy potrzeby treningowe.

2020-06-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne rośliny na pastwisku

Sezon pastwiskowy się rozpoczyna, a wraz z nim długie wypasanie zwierzaków na trawie. Każdy miłośnik koni powinien pamiętać, że nie wszystkie rośliny pospolicie występujące na łąkach są bezpieczne - niektóre mogą powodować alergie, uczulenia czy poważne problemy trawienne!

2020-05-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wytłoki z owoców

Żywienie koni obejmuje szereg zagadnień i wymagań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb zwierzaka, Na rynku producentów pasz znajdziemy ogromny wybór wszelkich komponentów i dodatków, jednym z nich są pozostałości po wyciskaniu soku z owoców, czyli wytłoki.

2020-04-06

Czytaj » 0