12,857 pytań - 24,132 odpowiedzi - 945 komentarzy

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Data publikacji: 2020-03-04

 

Styl i technika pokonywania przeszkód zależy od indywidualnych predyspozycji konia - sportowe linie hodowlane skupiają się na dobrej technice skoku, która wynika głównie z budowy. Wydajny ruch, poprawny i rytmiczny galop oraz dobrze umięśniony zad, a także dobra elastyczność zdecydowanie pomaga w treningu konia skokowego - takie zwierzaki mają wrodzoną łatwość skakania. Zdarza się jednak, że nawet najbardziej utalentowane konie zaczynają strącać drągi w trakcie skoku, co staje się problememem jeśli nie jest pojedynczym incydentem; warto przeanalizować możliwe przyczyny takiego zachowania:

  • przetrenowanie: koń zmęczony nie ma po prostu siły na poprawne podciągnięcie nóg pod kłodę; jeśli Wasz wierzchowiec ma za sobą kilkudniowe zawody, cięższy trening czy przebytą chorę, warto zadbać o odpoczynek i regenerację, czasem wystarczą jeden czy dwa dni spędzone na padokach.
  • zniechęcenie: pamiętajcie, że mniej znaczy lepiej. Warto oddać kilka dobrych skoków i zakończyć trening skokowy niż do znudzenia powtarzać te same skoki bądź podwyższać przeszkody dla samej idei skakania. Takie działanie ma szczególne znaczenie w trakcie pracy z młodymi końmi, które mają dużo energii i chętnie skaczą - niedoświadczeni jeźdzcy mogą spowodować duże zniechęcenie takich zwierząt do skoków, z uwagi na zbyt duże wymagania
  • znudzenie: konie, szczególnie te doświadczone, często nudzą się w trakcie skoków na małych wysokośiach i ustawionych w ten sam sposób, stąd puknięcia i strącenia drągów. Ustawcie nowe przeszkody w nowych kombinacjach, zawieście dodatkowe atrakcje jak płachta folii czy kolorowe drągi.
  • mała dynamika ruchu: do każdej przeszkody należy dojeżdżać energicznie i rytmicznie, niezależnie od chodu; co nie oznacza, że koń ma biegnąć bez kontroli! Chód powinien być wydajny i energiczny, a także równy - tutaj pomaga praca ujeżdżeniowa, przejścia oraz praca na koziołkach.
  • jeździec: błędy konia są często powodowane przez jeźdźców - brak odpowiedniej równowagi zaburza balans zwierzaka, przez co nie jest w stanie poprawnie pokonać przeszkody. Stabilny półsiad i stały kontakt z pyskiem konia są kluczowe podczas skoku, te elementy z powodzeniem można ćwiczyć nawet w stępie przy przejeżdżaniu przez drążki leżące na ziemi.

Dobrym sposobem na poprawę techniki skoku jest ustawienie przeszkody z dodatkowymi drągami w trakcie litery V; świetnym urozmaiceniem jazdy są szeregi na skok-wyskok, które mogą być pokonywane nawet na wysokości 50cm - uczą koordynacji i równowagi, dodatkowo wymuszają koncentrację naszego wierzchowca.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Dżygitówka

Chyba nie ma bardziej emocjonującego i widowiskowego pokazu jakim jest dżygitówka, czyli swoista akrobatyka na końskim grzebiecie! W naszym kraju istnieje kilka ośrodków, specjalizujących się w takim szkoleniu; na większych imprezach jeździeckim zazwyczaj dżygitówka jest jedną z głównych atrakcji.

2020-11-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Skoki czy ujeżdżenie ?

Skoki przez przeszkody to niewątpliwie najpopularniejsza dyscyplina jeździecka w naszym kraju; zawody skokowe są organizowane w praktycznie każdy weekend w każdym województwie w sezonie. Sporo osób zajmuje się także treningiem ujeżdżeniowym, choć nie na tak szeroką skalę jak to ma miejsce w przypadku skoków.

2020-08-05

Czytaj » 0

Sport

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.

2020-06-30

Czytaj » 0

Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0

Sport

Sport: Sportowe rajdy konne

Długodystansowe rajdy konne to odpowiednik angielskiej dyscypliny endurance, gdzie głównym celem jest sprawdzenie wytrzymałości konia na dystansie nawet do 160km, co wymaga perfekcyjnego zdrowia od zwierzaka oraz dobrej dobrej kondycji jeźdźca.

2020-02-08

Czytaj » 0