12,888 pytań - 46,133 odpowiedzi - 976 komentarzy

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Data publikacji: 2020-03-04

 

Styl i technika pokonywania przeszkód zależy od indywidualnych predyspozycji konia - sportowe linie hodowlane skupiają się na dobrej technice skoku, która wynika głównie z budowy. Wydajny ruch, poprawny i rytmiczny galop oraz dobrze umięśniony zad, a także dobra elastyczność zdecydowanie pomaga w treningu konia skokowego - takie zwierzaki mają wrodzoną łatwość skakania. Zdarza się jednak, że nawet najbardziej utalentowane konie zaczynają strącać drągi w trakcie skoku, co staje się problememem jeśli nie jest pojedynczym incydentem; warto przeanalizować możliwe przyczyny takiego zachowania:

  • przetrenowanie: koń zmęczony nie ma po prostu siły na poprawne podciągnięcie nóg pod kłodę; jeśli Wasz wierzchowiec ma za sobą kilkudniowe zawody, cięższy trening czy przebytą chorę, warto zadbać o odpoczynek i regenerację, czasem wystarczą jeden czy dwa dni spędzone na padokach.
  • zniechęcenie: pamiętajcie, że mniej znaczy lepiej. Warto oddać kilka dobrych skoków i zakończyć trening skokowy niż do znudzenia powtarzać te same skoki bądź podwyższać przeszkody dla samej idei skakania. Takie działanie ma szczególne znaczenie w trakcie pracy z młodymi końmi, które mają dużo energii i chętnie skaczą - niedoświadczeni jeźdzcy mogą spowodować duże zniechęcenie takich zwierząt do skoków, z uwagi na zbyt duże wymagania
  • znudzenie: konie, szczególnie te doświadczone, często nudzą się w trakcie skoków na małych wysokośiach i ustawionych w ten sam sposób, stąd puknięcia i strącenia drągów. Ustawcie nowe przeszkody w nowych kombinacjach, zawieście dodatkowe atrakcje jak płachta folii czy kolorowe drągi.
  • mała dynamika ruchu: do każdej przeszkody należy dojeżdżać energicznie i rytmicznie, niezależnie od chodu; co nie oznacza, że koń ma biegnąć bez kontroli! Chód powinien być wydajny i energiczny, a także równy - tutaj pomaga praca ujeżdżeniowa, przejścia oraz praca na koziołkach.
  • jeździec: błędy konia są często powodowane przez jeźdźców - brak odpowiedniej równowagi zaburza balans zwierzaka, przez co nie jest w stanie poprawnie pokonać przeszkody. Stabilny półsiad i stały kontakt z pyskiem konia są kluczowe podczas skoku, te elementy z powodzeniem można ćwiczyć nawet w stępie przy przejeżdżaniu przez drążki leżące na ziemi.

Dobrym sposobem na poprawę techniki skoku jest ustawienie przeszkody z dodatkowymi drągami w trakcie litery V; świetnym urozmaiceniem jazdy są szeregi na skok-wyskok, które mogą być pokonywane nawet na wysokości 50cm - uczą koordynacji i równowagi, dodatkowo wymuszają koncentrację naszego wierzchowca.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Wyścigi konne

Wyścigi to prestiżowy i elitarny sport, który przyciąga rzeszę fanów oraz sponsorów do świata jeździeckiego - niektóre zawody mają już status kultowych, jak chociażby wyścig w Ascot, który jest rozgrywany od XVIII wieku.

2022-06-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak ocenić odległości pomiędzy przeszkodami?

Jazda w parkurze wymaga dużej koncentracji od jeźdźca - równy i prawidłowy najazd do przeszkody jest kluczowy do płynnego pokonywania kolejnych przeszkód. Podpowiemy Wam dzisiaj, jak prawidłowo oceniać odległości w parkurze!

2022-05-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyjazd na zawody w roli luzaka

Luzacy to najważniejsi towarzysze jeźdźców, będący ich wsparciem podczas konkursów; podpowiemy dzisiaj, jak przygotować się do zawodów w roli luzaków!

2022-03-10

Czytaj » 0

Sport

Sport: Barrel racing

W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/

2022-02-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Zwykła zmiana nogi

Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.

2021-12-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rajdy konne

Jedną z najmłodszych dyscyplin jeździeckich są sportowe rajdy konne, czyli długodystansowe wyjazdy w teren po wcześniej ustalonej trasie, której długość zaczyna się od 40km a kończy się aż na 160km.

2021-08-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0