12,851 pytań - 20,661 odpowiedzi - 942 komentarzy

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Data publikacji: 2020-03-04

 

Styl i technika pokonywania przeszkód zależy od indywidualnych predyspozycji konia - sportowe linie hodowlane skupiają się na dobrej technice skoku, która wynika głównie z budowy. Wydajny ruch, poprawny i rytmiczny galop oraz dobrze umięśniony zad, a także dobra elastyczność zdecydowanie pomaga w treningu konia skokowego - takie zwierzaki mają wrodzoną łatwość skakania. Zdarza się jednak, że nawet najbardziej utalentowane konie zaczynają strącać drągi w trakcie skoku, co staje się problememem jeśli nie jest pojedynczym incydentem; warto przeanalizować możliwe przyczyny takiego zachowania:

  • przetrenowanie: koń zmęczony nie ma po prostu siły na poprawne podciągnięcie nóg pod kłodę; jeśli Wasz wierzchowiec ma za sobą kilkudniowe zawody, cięższy trening czy przebytą chorę, warto zadbać o odpoczynek i regenerację, czasem wystarczą jeden czy dwa dni spędzone na padokach.
  • zniechęcenie: pamiętajcie, że mniej znaczy lepiej. Warto oddać kilka dobrych skoków i zakończyć trening skokowy niż do znudzenia powtarzać te same skoki bądź podwyższać przeszkody dla samej idei skakania. Takie działanie ma szczególne znaczenie w trakcie pracy z młodymi końmi, które mają dużo energii i chętnie skaczą - niedoświadczeni jeźdzcy mogą spowodować duże zniechęcenie takich zwierząt do skoków, z uwagi na zbyt duże wymagania
  • znudzenie: konie, szczególnie te doświadczone, często nudzą się w trakcie skoków na małych wysokośiach i ustawionych w ten sam sposób, stąd puknięcia i strącenia drągów. Ustawcie nowe przeszkody w nowych kombinacjach, zawieście dodatkowe atrakcje jak płachta folii czy kolorowe drągi.
  • mała dynamika ruchu: do każdej przeszkody należy dojeżdżać energicznie i rytmicznie, niezależnie od chodu; co nie oznacza, że koń ma biegnąć bez kontroli! Chód powinien być wydajny i energiczny, a także równy - tutaj pomaga praca ujeżdżeniowa, przejścia oraz praca na koziołkach.
  • jeździec: błędy konia są często powodowane przez jeźdźców - brak odpowiedniej równowagi zaburza balans zwierzaka, przez co nie jest w stanie poprawnie pokonać przeszkody. Stabilny półsiad i stały kontakt z pyskiem konia są kluczowe podczas skoku, te elementy z powodzeniem można ćwiczyć nawet w stępie przy przejeżdżaniu przez drążki leżące na ziemi.

Dobrym sposobem na poprawę techniki skoku jest ustawienie przeszkody z dodatkowymi drągami w trakcie litery V; świetnym urozmaiceniem jazdy są szeregi na skok-wyskok, które mogą być pokonywane nawet na wysokości 50cm - uczą koordynacji i równowagi, dodatkowo wymuszają koncentrację naszego wierzchowca.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Dżygitówka

Chyba nie ma bardziej emocjonującego i widowiskowego pokazu jakim jest dżygitówka, czyli swoista akrobatyka na końskim grzebiecie! W naszym kraju istnieje kilka ośrodków, specjalizujących się w takim szkoleniu; na większych imprezach jeździeckim zazwyczaj dżygitówka jest jedną z głównych atrakcji.

2020-11-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Skoki czy ujeżdżenie ?

Skoki przez przeszkody to niewątpliwie najpopularniejsza dyscyplina jeździecka w naszym kraju; zawody skokowe są organizowane w praktycznie każdy weekend w każdym województwie w sezonie. Sporo osób zajmuje się także treningiem ujeżdżeniowym, choć nie na tak szeroką skalę jak to ma miejsce w przypadku skoków.

2020-08-05

Czytaj » 0

Sport

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.

2020-06-30

Czytaj » 0

Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0

Sport

Sport: Sportowe rajdy konne

Długodystansowe rajdy konne to odpowiednik angielskiej dyscypliny endurance, gdzie głównym celem jest sprawdzenie wytrzymałości konia na dystansie nawet do 160km, co wymaga perfekcyjnego zdrowia od zwierzaka oraz dobrej dobrej kondycji jeźdźca.

2020-02-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Lotne zmiany nogi

Najwygodniejszym sposobem zmiany nogi, na którą galopuje koń jest lotna zmiana - element znany zarówno zawodników skoków, ujeżdżenia jak i WKKW. Dobrze opanowana lotna zmiana nogi oszczędza czas i ułatwia jazdę, wiele koni amatorskich potrafi wykonać lotna zmianę - to niezbędny element w trakcie pokonywania wyższych parkurów.

2020-01-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi

Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.

2019-10-18

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rollkur

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!

2019-09-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0