12,868 pytań - 24,189 odpowiedzi - 950 komentarzy

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Data publikacji: 2020-03-04

 

Styl i technika pokonywania przeszkód zależy od indywidualnych predyspozycji konia - sportowe linie hodowlane skupiają się na dobrej technice skoku, która wynika głównie z budowy. Wydajny ruch, poprawny i rytmiczny galop oraz dobrze umięśniony zad, a także dobra elastyczność zdecydowanie pomaga w treningu konia skokowego - takie zwierzaki mają wrodzoną łatwość skakania. Zdarza się jednak, że nawet najbardziej utalentowane konie zaczynają strącać drągi w trakcie skoku, co staje się problememem jeśli nie jest pojedynczym incydentem; warto przeanalizować możliwe przyczyny takiego zachowania:

  • przetrenowanie: koń zmęczony nie ma po prostu siły na poprawne podciągnięcie nóg pod kłodę; jeśli Wasz wierzchowiec ma za sobą kilkudniowe zawody, cięższy trening czy przebytą chorę, warto zadbać o odpoczynek i regenerację, czasem wystarczą jeden czy dwa dni spędzone na padokach.
  • zniechęcenie: pamiętajcie, że mniej znaczy lepiej. Warto oddać kilka dobrych skoków i zakończyć trening skokowy niż do znudzenia powtarzać te same skoki bądź podwyższać przeszkody dla samej idei skakania. Takie działanie ma szczególne znaczenie w trakcie pracy z młodymi końmi, które mają dużo energii i chętnie skaczą - niedoświadczeni jeźdzcy mogą spowodować duże zniechęcenie takich zwierząt do skoków, z uwagi na zbyt duże wymagania
  • znudzenie: konie, szczególnie te doświadczone, często nudzą się w trakcie skoków na małych wysokośiach i ustawionych w ten sam sposób, stąd puknięcia i strącenia drągów. Ustawcie nowe przeszkody w nowych kombinacjach, zawieście dodatkowe atrakcje jak płachta folii czy kolorowe drągi.
  • mała dynamika ruchu: do każdej przeszkody należy dojeżdżać energicznie i rytmicznie, niezależnie od chodu; co nie oznacza, że koń ma biegnąć bez kontroli! Chód powinien być wydajny i energiczny, a także równy - tutaj pomaga praca ujeżdżeniowa, przejścia oraz praca na koziołkach.
  • jeździec: błędy konia są często powodowane przez jeźdźców - brak odpowiedniej równowagi zaburza balans zwierzaka, przez co nie jest w stanie poprawnie pokonać przeszkody. Stabilny półsiad i stały kontakt z pyskiem konia są kluczowe podczas skoku, te elementy z powodzeniem można ćwiczyć nawet w stępie przy przejeżdżaniu przez drążki leżące na ziemi.

Dobrym sposobem na poprawę techniki skoku jest ustawienie przeszkody z dodatkowymi drągami w trakcie litery V; świetnym urozmaiceniem jazdy są szeregi na skok-wyskok, które mogą być pokonywane nawet na wysokości 50cm - uczą koordynacji i równowagi, dodatkowo wymuszają koncentrację naszego wierzchowca.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Rajdy konne

Jedną z najmłodszych dyscyplin jeździeckich są sportowe rajdy konne, czyli długodystansowe wyjazdy w teren po wcześniej ustalonej trasie, której długość zaczyna się od 40km a kończy się aż na 160km.

2021-08-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Dżygitówka

Chyba nie ma bardziej emocjonującego i widowiskowego pokazu jakim jest dżygitówka, czyli swoista akrobatyka na końskim grzebiecie! W naszym kraju istnieje kilka ośrodków, specjalizujących się w takim szkoleniu; na większych imprezach jeździeckim zazwyczaj dżygitówka jest jedną z głównych atrakcji.

2020-11-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Skoki czy ujeżdżenie ?

Skoki przez przeszkody to niewątpliwie najpopularniejsza dyscyplina jeździecka w naszym kraju; zawody skokowe są organizowane w praktycznie każdy weekend w każdym województwie w sezonie. Sporo osób zajmuje się także treningiem ujeżdżeniowym, choć nie na tak szeroką skalę jak to ma miejsce w przypadku skoków.

2020-08-05

Czytaj » 0

Sport

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.

2020-06-30

Czytaj » 0

Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0