12,855 pytań - 21,908 odpowiedzi - 942 komentarzy

Pielęgnacja: Jak zadbać o ogon w okresie zimowym ?

Data publikacji: 2020-03-01

 

Piękny ogon jest ozdobą każdego zwierzaka, spełnia także praktyczną funkcję przy odpędzaniu natrętnych owadów w lecie; dlatego obowiazkiem każdego właściciela powinna być regularna opieka nad ogonem.

W trakcie suchej i upalnej pogody, pielęgnacja ogona właściwie może się ograniczyć do regularnego rozczesywania, usuwania zanieczyszczeń i cyklicznych kąpieli, czasem przydaje się też użycie produktów nabłyszczających.

Problematyczna jest pielęgnacja ogona podczas deszczowych okresów w ciągu roku, a aktualnie polska zima przypomina własnie porę deszczową; w wielu stajniach dużym utrudnieniem jest spora ilość błota, zarówno na padokach jak i placach przeznaczonych do jazdy.

Już samo czyszczenie koni nastręcza wielu kłopotów, ogony naszych czworonożnych zwierzaków są często mocno zabrudzone i sklejone; pamiętajcie, aby nigdy na siłę nie rozczesywać skołtunionego włosia! Wyrywanie włosów nie jest przyjemne, dodatkowo przerzedza ogon u naszego konia, co nie jest estetyczne i praktyczne.

Mocno zabłocony ogon należy spłukać wodą, wystarczy bieżąca woda z węża (można to wykonać nawet w czasie chłodniejszej pogody, włos nie odczuwa temperatury); do umycia rzepu lepiej sprawdzi się wiaderko z ciepła wodą, doczyszczamy rzep przy użyciu gąbki. W dalszej kolejności warto przeczesać palcami ogon, rozplątując kołtuny i usuwając wszelkie zanieczyszczenia - fragmenty patyków, liście i inne. 

Następnie aplikujemy nabłyszczacz - ten środek znajduje szczególnie zastosowanie właśnie w trakcie błotnistej pogody. Dzięki niemu, włos robi się śliski, przez co zanieczyszczenia nie przyczepiają się tak łatwo do ogona; czasami wystarczy pozostawić zabrudzony ogon do wyschnięcia i delikatnie wyczesać całe zaschnięte błoto. Przydaje się grzebień o szeroko rozstawionych ząbkach, który nie spowoduje wyrwania włosia a usunie zanieczyszczenia. Dla koni o bujnym i gęstym ogonie dobrym rozwiązaniem jest zaplecenie ogona w warkocz w zimie - minimalizujemy ryzyko wyrwania włosów przy zahaczeniu np. o słupki ogrodzenia padoku. Dodatkowo mycie takiego ogona jest szybsze i łatwiejsze, wystarczy spłukać go bieżącą wodą czy chociażby zmoczyć w wiaderku. Nie trzeba rozplatać ogona za każdym razem, ale oczywiście należy pamiętać o regularnym i całościowym myciu szamponem, już po rozpleceniu.

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o szczotki pęcinowe ?

Bujne szczotki pęcinowe to domena przede wszystkim koni ras zimnokrwistych, ale i koni fryzyjskich, irish cobów i niektórych kuców. Obfite owłosienie to niewątpliwie zaleta i ozdoba koni, ale warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji tego obszaru kończyny.

2021-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan grzywy i ogona ?

Bujna grzywa i gęsty ogon to prawdziwa ozdoba każdego konia oraz marzenie właściciela takiego wierzchowca. Niektóre konie są z natury obdarzone gęstym owłosieniem (np. hucuły), ale warto poznać kilka pomysłów na poprawę stanu grzywy i ogona u wszystkich koni.

2021-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Magnetoterapia

Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.

2021-01-02

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wszystko o chłodzeniu kończyn

Chłodzenie kończyn po zakończonej jeździe to jeden z kluczowych elementów opieki nad koniem; podobnie jak w przypadku ludzi, obniżenie temperatury po wysiłku obkurcza naczynia krwionośne i przeciwdziała przeciążeniom.

2020-12-09

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Otarcie kłębu

Konie pomimo swojej wielkości są delikatne i stosunkowo łatwo ulegają urazom - o naciągnięcie czy otarcie skóry nietrudno, szczególnie w przypadku konia użytkowanego wierzchem. Uszkodzenia kłębu to jedne z najczęstszych urazów, zwłaszcza u koni pracujących w szkółkach rekreacyjnych.

2020-12-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Podstawowe wyposażenie skrzynki

Pielęgnacja i opieka nad naszym wierzchowcem ma kluczowe znaczenie w zachowaniu odpowiedniego dobrostanu zwierzaka. Wiele chorób i urazów bierze się z zaniedbania, dlatego tak ważne jest jest regularnie czyszczenie i szczotkowanie konia.

2020-10-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pięlęgnacja: Jak utrzymać piękną sierść w okresie jesiennym ?

Pierwsze chłodne dni i noce są powiązane z rozpoczęciem sezonu zrzucania sierści przez konie, które porastają na ten czas dłuższym i gęstszym włosiem. To trudny czas pielęgnacji naszych koni, które powinny być teraz otoczone szczególną opieką.

2020-09-27

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czystość i higiena

Opieka nad końmi to przede wszystkim pielęgnacja i zapewnienie zwierzakowi maksymalnego komfortu, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby zapobiec groźnym chorobom czy dolegliwościom.

2020-06-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kiedy koń wyciera ogon

Gęsty, bujny i lśniący ogon jest ozdobą każdego konia, dodatkowo spełnia funkcję praktyczną - skutecznie odgania muchy. Pielęgnacja ogona jest istotną częścią opieki nad naszych wierzchowcem, więc jak poradzić sobie z wycieraniem ogona, które skutecznie niszczy włosie ?

2020-04-03

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Opieka nad koniem w okresie kwarantanny

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju (ale i poza jego granicami) wymusiła pewne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, co bezpośrednio przekłada się na opiekę nad naszymi czworonożnymi zwierzakami. Warto zapoznać się z zasadmi odpowiedzialnego zachowania w czasie kwarantanny.

2020-03-19

Czytaj » 0