Piękny ogon jest ozdobą każdego zwierzaka, spełnia także praktyczną funkcję przy odpędzaniu natrętnych owadów w lecie; dlatego obowiazkiem każdego właściciela powinna być regularna opieka nad ogonem.
W trakcie suchej i upalnej pogody, pielęgnacja ogona właściwie może się ograniczyć do regularnego rozczesywania, usuwania zanieczyszczeń i cyklicznych kąpieli, czasem przydaje się też użycie produktów nabłyszczających.
Problematyczna jest pielęgnacja ogona podczas deszczowych okresów w ciągu roku, a aktualnie polska zima przypomina własnie porę deszczową; w wielu stajniach dużym utrudnieniem jest spora ilość błota, zarówno na padokach jak i placach przeznaczonych do jazdy.
Już samo czyszczenie koni nastręcza wielu kłopotów, ogony naszych czworonożnych zwierzaków są często mocno zabrudzone i sklejone; pamiętajcie, aby nigdy na siłę nie rozczesywać skołtunionego włosia! Wyrywanie włosów nie jest przyjemne, dodatkowo przerzedza ogon u naszego konia, co nie jest estetyczne i praktyczne.
Mocno zabłocony ogon należy spłukać wodą, wystarczy bieżąca woda z węża (można to wykonać nawet w czasie chłodniejszej pogody, włos nie odczuwa temperatury); do umycia rzepu lepiej sprawdzi się wiaderko z ciepła wodą, doczyszczamy rzep przy użyciu gąbki. W dalszej kolejności warto przeczesać palcami ogon, rozplątując kołtuny i usuwając wszelkie zanieczyszczenia - fragmenty patyków, liście i inne.
Następnie aplikujemy nabłyszczacz - ten środek znajduje szczególnie zastosowanie właśnie w trakcie błotnistej pogody. Dzięki niemu, włos robi się śliski, przez co zanieczyszczenia nie przyczepiają się tak łatwo do ogona; czasami wystarczy pozostawić zabrudzony ogon do wyschnięcia i delikatnie wyczesać całe zaschnięte błoto. Przydaje się grzebień o szeroko rozstawionych ząbkach, który nie spowoduje wyrwania włosia a usunie zanieczyszczenia. Dla koni o bujnym i gęstym ogonie dobrym rozwiązaniem jest zaplecenie ogona w warkocz w zimie - minimalizujemy ryzyko wyrwania włosów przy zahaczeniu np. o słupki ogrodzenia padoku. Dodatkowo mycie takiego ogona jest szybsze i łatwiejsze, wystarczy spłukać go bieżącą wodą czy chociażby zmoczyć w wiaderku. Nie trzeba rozplatać ogona za każdym razem, ale oczywiście należy pamiętać o regularnym i całościowym myciu szamponem, już po rozpleceniu.
Wycieranie grzywy i ogona to zmora każdego właściciela koni - nic tak nie szpeci zwierzaka jak postrzępiony i nierówny włos. Często ten objaw może być sygnałem obecności pasożytów lub chorób skóry, dlatego nie powinniśmy traktować wycierania grzywy tylko jako problemu estetycznego.
2022-05-21
Długa i lśniąca grzywa oraz zadbany ogon to niewątpliwie ogromny atut każdego konia; niestety tak jak w przypadku ludzi, zdarza się że musimy obciąć część grzywy lub ogona, a zależy nam na obfitym owłosieniu naszego zwierzaka. Podpowiemy dzisiaj, jak przyspieszyć porost włosów!
2022-03-25
Nadchodząca jesień oraz zima i związane z nimi spadki temperatur przyczyniają się do zmiany krótkiej, letniej sierści na dłuższą sierść zimową, która zapewni odpowiednią termoregulację. To uciążliwy etap zarówno dla konia jak i właściciela konia, który zmaga się z wszędobylskim włosiem.
2021-09-18
Bujne szczotki pęcinowe to domena przede wszystkim koni ras zimnokrwistych, ale i koni fryzyjskich, irish cobów i niektórych kuców. Obfite owłosienie to niewątpliwie zaleta i ozdoba koni, ale warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji tego obszaru kończyny.
2021-03-25
Bujna grzywa i gęsty ogon to prawdziwa ozdoba każdego konia oraz marzenie właściciela takiego wierzchowca. Niektóre konie są z natury obdarzone gęstym owłosieniem (np. hucuły), ale warto poznać kilka pomysłów na poprawę stanu grzywy i ogona u wszystkich koni.
2021-02-12
Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.
2021-01-02