12,835 pytań - 16,350 odpowiedzi - 932 komentarzy

Hodowla: Polski koń zimnokrwisty

Data publikacji: 2020-02-26

 

Polski koń zimnokrwisty (PKZ) powstał w wyniku krzyżowania rodzimych klaczy zimnokrwistych z zachodnimi ogierami, głównie takich ras jak ardeńska, bretońska, belgijska czy popularne na Zachodzie konie rasy perszeron. W początkowym okresie hodowli, krzyżówki były spontaniczne i bez wyraźnego celu, dopiero po uzyskaniu cennego potomstwa o pożądanych cechach użytkowych, zaczęto rozważać nt. kierunku rozwoju hodowli polskiego konia zimnokrwistego. 

Warto zauważyć, iż w obrębie rasy PKZ wyróżnia się cztery główne populacje koni, różniące się pomiędzy sobą kilkoma cechami - zależnie od regionu, w którym były hodowane:

 • koń sztumski
 • koń sokólski
 • koń lidzbarsko-warmiński
 • koń łowicko-sochaczewski

Aktualnie konie sztumskie i sokólskie są objęte programem ochrony, jako cenny materiał hodowlany i dziedzictwo kulturalne. Do najbardziej charakterystycznych cech polskiego konia zimnokrwistego należą:

 • duża i ciężka głowa
 • szeroki, dobrze umięśniony grzbiet
 • szeroki, mocny zad
 • kończyny proporcjonalne, stawy suche, kopyta mocne
 • dopuszczalne wszystkie maści, u koni sokólskich i sztumskich nie występuje maść siwa, myszata, srokata i tarantowata
 • łagodny charakter, przyjazne usposobienie
 • konie sztumskie są mocno zbudowane i potężne, pracują głównie w stępie; konie sokólskie są lżejsze i nadają się także do pracy w zaprzęgu w kłusie

Polskie konie zimnokrwiste nadal są użytkowane w pracach polowych, jako środek transportu (dysponują dużą siłą i wytrzymałością); sprawdzają się także jako naturalne kosiarki w gospodarstwach ekologicznych. Używane są do jeździectwa amatorskiego przy pokazach siły czy w zaprzęgach - są bardzo spokojne i opanowane. Chętnie współpracują z człowiekiem, są niepłochliwe więc sprawdzają się na wszelkich festynach i wiejskich zabawach jako atrakcja. W dużej mierze konie zimnokrwiste są hodowane jako zwierzęta rzeźne; w krajach zachodnich mięso z polskich koni jest bardzo cenione przez konsumentów z uwagi na delikatność i wysokie walory smakowe, związane ze sposobem chowu i warunkami krajowymi. 

W Polsce istnieje księga stadna koni PKZ, Polski Związek Hodowców Koni (PZHK) ustalił plan i kierunek rozwoju tej rasy, a także wszelkie zasady dotyczące wpisywania koni do księgi i bonitacji.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.

2020-07-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

Mnogość ras koni jest wprost zadziwiająca, istnieje wiele ras występujących tylko w danych kraju lub wręcz tylko w określonym regionie. Każdy kraj lub kontynent ma swoje własne rasy, popularne tylko na tym terenie - takim przykładem jest właśnie rasa Morgan.

2020-07-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce Exmoor

Obecnie hodowla koni domowych jest niezwykle różnorodna i ukierunkowana na różne aspekty; istnieją jednak jeszcze dzikie i półdzikie konie, które są wiernym potomstwem dzikich koni historycznych, które zapoczątkowały hodowlę wielu popularnych ras.

2020-04-24

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Appaloosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni, szczególnie popularną w obydwu Amerykach jest appaloosa - te atrakcyjnie umaszczone zwierzaki są wręcz symbolem amerykańskich stepów.

2020-03-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kłusak francuski

Jedną z ciekawszych ras koni są kłusaki, istnieje kilka typów w obrębie tej rasy (orłowski, rosyjski,francuski). Przybliżymy nieco tę rasę, którą coraz częściej można spotkać w Europie.

2020-01-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Opieka nad klaczą w ciąży

Ciąża to niezwykły czas, dedykowany rozwojowi nowego organizmu - dlatego tak istotna jest prawidłowa opieka nad każdą ciężarną, niezależnie od gatunku! To kluczowy okres rzutujący na przyszłość potomstwa, właściciele koni powinni szczególnie doglądać swoich klaczy aby otrzymać zdrowego źrebaka.

2020-01-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Jedną z najpopularniejszą rasą koni w Polsce są bez wątpienia przedstawiciele razy polski koń szlachetnej półkrwi; z roku na rok przybywa koni tej rasy, które cechują się coraz bardziej wyrównanym pokrojem z uwagi na staranny dobór hodowlany.

2019-11-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Perszeron

Jedną z bardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych, jest francuska rasa perszeron - te piękne i potężne konie dysponują ogromną siłą. Nie bez powodu są powszechnie używane w pracach polowych i przy zrywce drewna, a także przy pokazach.

2019-10-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0