12,843 pytań - 17,861 odpowiedzi - 934 komentarzy

Hodowla: Polski koń zimnokrwisty

Data publikacji: 2020-02-26

 

Polski koń zimnokrwisty (PKZ) powstał w wyniku krzyżowania rodzimych klaczy zimnokrwistych z zachodnimi ogierami, głównie takich ras jak ardeńska, bretońska, belgijska czy popularne na Zachodzie konie rasy perszeron. W początkowym okresie hodowli, krzyżówki były spontaniczne i bez wyraźnego celu, dopiero po uzyskaniu cennego potomstwa o pożądanych cechach użytkowych, zaczęto rozważać nt. kierunku rozwoju hodowli polskiego konia zimnokrwistego. 

Warto zauważyć, iż w obrębie rasy PKZ wyróżnia się cztery główne populacje koni, różniące się pomiędzy sobą kilkoma cechami - zależnie od regionu, w którym były hodowane:

 • koń sztumski
 • koń sokólski
 • koń lidzbarsko-warmiński
 • koń łowicko-sochaczewski

Aktualnie konie sztumskie i sokólskie są objęte programem ochrony, jako cenny materiał hodowlany i dziedzictwo kulturalne. Do najbardziej charakterystycznych cech polskiego konia zimnokrwistego należą:

 • duża i ciężka głowa
 • szeroki, dobrze umięśniony grzbiet
 • szeroki, mocny zad
 • kończyny proporcjonalne, stawy suche, kopyta mocne
 • dopuszczalne wszystkie maści, u koni sokólskich i sztumskich nie występuje maść siwa, myszata, srokata i tarantowata
 • łagodny charakter, przyjazne usposobienie
 • konie sztumskie są mocno zbudowane i potężne, pracują głównie w stępie; konie sokólskie są lżejsze i nadają się także do pracy w zaprzęgu w kłusie

Polskie konie zimnokrwiste nadal są użytkowane w pracach polowych, jako środek transportu (dysponują dużą siłą i wytrzymałością); sprawdzają się także jako naturalne kosiarki w gospodarstwach ekologicznych. Używane są do jeździectwa amatorskiego przy pokazach siły czy w zaprzęgach - są bardzo spokojne i opanowane. Chętnie współpracują z człowiekiem, są niepłochliwe więc sprawdzają się na wszelkich festynach i wiejskich zabawach jako atrakcja. W dużej mierze konie zimnokrwiste są hodowane jako zwierzęta rzeźne; w krajach zachodnich mięso z polskich koni jest bardzo cenione przez konsumentów z uwagi na delikatność i wysokie walory smakowe, związane ze sposobem chowu i warunkami krajowymi. 

W Polsce istnieje księga stadna koni PKZ, Polski Związek Hodowców Koni (PZHK) ustalił plan i kierunek rozwoju tej rasy, a także wszelkie zasady dotyczące wpisywania koni do księgi i bonitacji.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.

2020-10-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Niemiecki kuc wierzchowy

Zachodnia część Europy, a szczególnie Niemcy, przodują w hodowli koni wierzchowych - istnieje tam wiele elitarnych hodowli i stadnin, gdzie rodzą się najlepsze konie. Niemieckie jeździectwo jest znacznie lepiej rozwinięte niż w Polsce, każdy miłośnik koni bez problemu znajdzie dla siebie idealną rasę.

2020-10-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jaka rasa nadaje się do rekreacji?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym koniu, zazwyczaj konkretnej rasy: przodują tutaj konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej ale i konie fryzyjskie. Warto pamiętać, że każda rasa ma indywidualne cechy i predyspozycje do danej aktywności, nawet jeśli maja to być tylko rekreacyjne wyjazdy w teren.

2020-09-07

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Curly horses

Na świecie istnieje kilkanaście specyficznych ras koni, które odznaczają się unikalnymi cechami jak np. kształt uszu u koni Marwari. Kolejną ciekawą rasą są konie Curly o niezwykłej kręconej sierści!

2020-08-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Muł

W świecie koni mamy do czynienia z kilkoma mieszańcami międzygatunkowymi, a jednym z nich jest właśnie muł. Te zwierzęta odgrywały ważną rolę w przeszłości, zarówno jako zwierzęta jak i juczne podczas I wojny światowej - ich korzenie sięgają aż do starożytnego Egiptu.

2020-08-11

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.

2020-07-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

Mnogość ras koni jest wprost zadziwiająca, istnieje wiele ras występujących tylko w danych kraju lub wręcz tylko w określonym regionie. Każdy kraj lub kontynent ma swoje własne rasy, popularne tylko na tym terenie - takim przykładem jest właśnie rasa Morgan.

2020-07-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce Exmoor

Obecnie hodowla koni domowych jest niezwykle różnorodna i ukierunkowana na różne aspekty; istnieją jednak jeszcze dzikie i półdzikie konie, które są wiernym potomstwem dzikich koni historycznych, które zapoczątkowały hodowlę wielu popularnych ras.

2020-04-24

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Appaloosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni, szczególnie popularną w obydwu Amerykach jest appaloosa - te atrakcyjnie umaszczone zwierzaki są wręcz symbolem amerykańskich stepów.

2020-03-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kłusak francuski

Jedną z ciekawszych ras koni są kłusaki, istnieje kilka typów w obrębie tej rasy (orłowski, rosyjski,francuski). Przybliżymy nieco tę rasę, którą coraz częściej można spotkać w Europie.

2020-01-21

Czytaj » 0