12,821 pytań - 15,224 odpowiedzi - 927 komentarzy

Hodowla: Polski koń zimnokrwisty

Data publikacji: 2020-02-26

 

Polski koń zimnokrwisty (PKZ) powstał w wyniku krzyżowania rodzimych klaczy zimnokrwistych z zachodnimi ogierami, głównie takich ras jak ardeńska, bretońska, belgijska czy popularne na Zachodzie konie rasy perszeron. W początkowym okresie hodowli, krzyżówki były spontaniczne i bez wyraźnego celu, dopiero po uzyskaniu cennego potomstwa o pożądanych cechach użytkowych, zaczęto rozważać nt. kierunku rozwoju hodowli polskiego konia zimnokrwistego. 

Warto zauważyć, iż w obrębie rasy PKZ wyróżnia się cztery główne populacje koni, różniące się pomiędzy sobą kilkoma cechami - zależnie od regionu, w którym były hodowane:

 • koń sztumski
 • koń sokólski
 • koń lidzbarsko-warmiński
 • koń łowicko-sochaczewski

Aktualnie konie sztumskie i sokólskie są objęte programem ochrony, jako cenny materiał hodowlany i dziedzictwo kulturalne. Do najbardziej charakterystycznych cech polskiego konia zimnokrwistego należą:

 • duża i ciężka głowa
 • szeroki, dobrze umięśniony grzbiet
 • szeroki, mocny zad
 • kończyny proporcjonalne, stawy suche, kopyta mocne
 • dopuszczalne wszystkie maści, u koni sokólskich i sztumskich nie występuje maść siwa, myszata, srokata i tarantowata
 • łagodny charakter, przyjazne usposobienie
 • konie sztumskie są mocno zbudowane i potężne, pracują głównie w stępie; konie sokólskie są lżejsze i nadają się także do pracy w zaprzęgu w kłusie

Polskie konie zimnokrwiste nadal są użytkowane w pracach polowych, jako środek transportu (dysponują dużą siłą i wytrzymałością); sprawdzają się także jako naturalne kosiarki w gospodarstwach ekologicznych. Używane są do jeździectwa amatorskiego przy pokazach siły czy w zaprzęgach - są bardzo spokojne i opanowane. Chętnie współpracują z człowiekiem, są niepłochliwe więc sprawdzają się na wszelkich festynach i wiejskich zabawach jako atrakcja. W dużej mierze konie zimnokrwiste są hodowane jako zwierzęta rzeźne; w krajach zachodnich mięso z polskich koni jest bardzo cenione przez konsumentów z uwagi na delikatność i wysokie walory smakowe, związane ze sposobem chowu i warunkami krajowymi. 

W Polsce istnieje księga stadna koni PKZ, Polski Związek Hodowców Koni (PZHK) ustalił plan i kierunek rozwoju tej rasy, a także wszelkie zasady dotyczące wpisywania koni do księgi i bonitacji.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Appaloosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni, szczególnie popularną w obydwu Amerykach jest appaloosa - te atrakcyjnie umaszczone zwierzaki są wręcz symbolem amerykańskich stepów.

2020-03-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kłusak francuski

Jedną z ciekawszych ras koni są kłusaki, istnieje kilka typów w obrębie tej rasy (orłowski, rosyjski,francuski). Przybliżymy nieco tę rasę, którą coraz częściej można spotkać w Europie.

2020-01-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Opieka nad klaczą w ciąży

Ciąża to niezwykły czas, dedykowany rozwojowi nowego organizmu - dlatego tak istotna jest prawidłowa opieka nad każdą ciężarną, niezależnie od gatunku! To kluczowy okres rzutujący na przyszłość potomstwa, właściciele koni powinni szczególnie doglądać swoich klaczy aby otrzymać zdrowego źrebaka.

2020-01-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Jedną z najpopularniejszą rasą koni w Polsce są bez wątpienia przedstawiciele razy polski koń szlachetnej półkrwi; z roku na rok przybywa koni tej rasy, które cechują się coraz bardziej wyrównanym pokrojem z uwagi na staranny dobór hodowlany.

2019-11-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Perszeron

Jedną z bardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych, jest francuska rasa perszeron - te piękne i potężne konie dysponują ogromną siłą. Nie bez powodu są powszechnie używane w pracach polowych i przy zrywce drewna, a także przy pokazach.

2019-10-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Marwari

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras na świecie są niewątpliwie konie rasy Marwari - ich niecodzienny wygląd jest rozpoznawalny przez wielu miłośników jeździectwa. Trzeba pamiętać, że to jedna z najstarszych ras, wywodząca się z okresu starożytności!

2019-07-11

Czytaj » 0

Hodowla

Dzikie konie: Mustangi

Chyba najbardziej znaną rasą dzikich koni są mustangi, licznie występujące niegdyś na preriach Ameryki Północnej - obecnie konie te są pod ścisłą ochroną, z uwagi na zagrożenie wyginięciem.

2019-05-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Falabella

Któż z nas nie zna tych uroczych miniaturowych koni, które osiągają maksymalnie 75cm w kłębie? Te wspaniałe zwierzaki nie mają zbyt dużej wartości użytkowej z uwagi na rozmiary, ale cieszą się ogromną popularnością na całym świecie - są po prostu końmi do towarzystwa.

2019-04-23

Czytaj » 0