12,825 pytań - 15,491 odpowiedzi - 932 komentarzy

Stajnia: Podłoże do jazdy

Data publikacji: 2020-02-23

 

Dobre podłoże do jazdy powinno spełniać kilka warunków, aby móc swobodnie z niego korzystać - zarówno wierzchem, jak i lonżując czy pracując z koniem z ziemi. Do najważniejszych cech należą:

  • elastyczność: profesjonalnie przygotowane podłoża składają się z kilku warstw, z tłuczniem i drenażem na spodzie, a sypkim piaskiem kwarcowym na wierzch. Często jako dodatek producenci czy właściciele stajni dorzucają ścinki flizeliny, która poprawia właściwości chłonne; całość ma idealną strukturę, podłoże nie jest ani za twarde ani za miękkie
  • bezpieczeństwo: końskie kopyta to wrażliwe struktury, które stosunkowo łatwo uszkodzić; konie nie mogą poruszać się po ostrych kamieniach, oczywiście niedozwolone są wszystkie zanieczyszczenia jak śmieci, butelki itp
  • wilgotność: glina nie jest dobrym wyborem na podłoże, ponieważ po deszczu chłonie dużo wody i staje się bardzo gęsta, wręcz wsysająca kopyta; zwykły piasek 'plażowy' jest z kolei zbyt sypki i suchy, będzie mocno pylił i powodował zakopywanie się koni
  • brak pylenia: zwykły piasek często się kurzy podczas suchej pogody, podobnie glina czy różne mieszanki z iłami. Wdychanie tego przez konie jest niezdrowe, niepolecane alergikom i koniom z problemami oddechowymi - zaostrza objawy astmatyczne.
  • czystość: regularne sprzątanie odchodów powinno być priorytetem w każdej stajni, ciągłe rozjeżdżanie zanieczyszczeń prowadzi do pogorszenia jakości podłoża, dodatkowo stwarza niekorzystne warunki dla koni wrażliwych oddechowo (wydzielający się amoniak podrażnia drogi oddechowe)

Koszt przygotowania profesjonalnego podłoża przez firmy specjalizujące się w tym fachu jest ogromny, często przekracza kilkaset tysięcy złotych; stajnie często z dobrym skutkiem przygotowują dobre podłoża do jazdy mniejszym kosztem. Podstawą jest dobre przygotowanie gruntu: usunięcie wierzchniej warstwy ok.30-50cm wgłąb, wysypanie tłucznia jako bazy, następnie warstwa geowłókniny i na to piasek. Często właściciele stajni mieszają piasek z gliną lub iłami, co jest z pewnością tańszym wyborem niż dobrej jakości piasek czy profesjonalny kwarc, przeznaczony dla obiektów jeździeckich. Dodatkowo można wymieszać wierzchnią warstwę z trocinami lub zrębkami drzewnymi, ewentualnie ścinkami flizeliny - wszystko to ma na celu poprawę elastyczności podłoża. Drzewne odpady magazynują wilgoć, co jest szczególnie cenne w okresie suszy - pozwala ograniczyć nawadnianie podłoża.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Maty do stajni

Producenci ze świata jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, mających za zasadnie ułatwienie codziennej opieki nad końmi. Jednym z ciekawszych rozwiązań są elastyczne maty stosowane w boksach i w ciągach komunikacyjnych koni.

2020-05-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zapobiec pożarom ?

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o pożarach w stajniach, zarówno tych mniejszych jak i w większych ośrodkach jeździeckich. Często wiąże się to z poparzeniami koni, a nierzadko nawet z ich śmiercią, co jest szczególnie bolesne i trudne; podpowiemy Wam, jak zminimalizować ryzyko pożaru w stajni!

2020-02-11

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Siatki na siano

Racjonalne gospodarowanie paszami objętościowymi to priorytet każdego właściciela stajni - konie powinny mieć stały dostęp do siana, a to wymaga nakładów finansowych, dlatego ważne jest minimalizowanie strat np. z powodu wdeptania siana w ziemię na padoku.

2020-01-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z torfu

Jedną z mniej popularnych ściółek stosowanych w stajniach, jest torf - to naturalny materiał o dużych właściwościach chłonnych, przez co znajduje zastosowanie jako ściółka. Dobrze absorbuje amoniak, niwelując przykry zapach i ograniczając rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

2019-11-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Dezynfekcja

W stajni konie spędzają sporo czasu przy tradycyjnych chowie w systemie: padokowanie w ciągu dnia i pobyt w stajni w nocy - to najpopularniejszy sposób utrzymywania koni na całym świecie. Warto zadbać o odpowiednie warunki, ponieważ często to właśnie brak higieny w stajni jest przyczyną występowania poważnych chorób u naszych zwierzaków!

2019-10-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka lniana

Najpopularniejszą ściółką, używaną w boksach większości stajni, jest oczywiście słoma; stosunkowo często spotykane są także trociny. Konie alergiczne i z problemami oddechowymi niestety wymagają specjalnego traktowania i stosowania specjalnych ściółek (trociny często są zapylone i nie sprawdzają się), a jedną z nich jest właśnie słoma lniana.

2019-08-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże Reitex

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu stajni czy ośrodka jeździeckiego, jest zapewnienie placu z odpowiednim podłożem; u naszych zachodnich sąsiadów, dużą popularnością cieszy się specyficzne bezpiaskowe podłoże Reitex, które i u nas zdobywa coraz więcej zwolenników.

2019-07-08

Czytaj » 0

Stajnia

Jak przygotować pastwiska ?

Za oknem słoneczna pogoda, coraz cieplejsze i dłuższe dni powodują zazielenianie się pól, krzewów i drzew; warto solidnie zadbać o padoki oraz pastwiska, aby były świetnie przygotowane do sezonu pastwiskowego!

2019-04-02

Czytaj » 0