13,090 pytań - 31,652 odpowiedzi - 981 komentarzy

Stajnia: Podłoże do jazdy

Data publikacji: 2020-02-23

 

Dobre podłoże do jazdy powinno spełniać kilka warunków, aby móc swobodnie z niego korzystać - zarówno wierzchem, jak i lonżując czy pracując z koniem z ziemi. Do najważniejszych cech należą:

  • elastyczność: profesjonalnie przygotowane podłoża składają się z kilku warstw, z tłuczniem i drenażem na spodzie, a sypkim piaskiem kwarcowym na wierzch. Często jako dodatek producenci czy właściciele stajni dorzucają ścinki flizeliny, która poprawia właściwości chłonne; całość ma idealną strukturę, podłoże nie jest ani za twarde ani za miękkie
  • bezpieczeństwo: końskie kopyta to wrażliwe struktury, które stosunkowo łatwo uszkodzić; konie nie mogą poruszać się po ostrych kamieniach, oczywiście niedozwolone są wszystkie zanieczyszczenia jak śmieci, butelki itp
  • wilgotność: glina nie jest dobrym wyborem na podłoże, ponieważ po deszczu chłonie dużo wody i staje się bardzo gęsta, wręcz wsysająca kopyta; zwykły piasek 'plażowy' jest z kolei zbyt sypki i suchy, będzie mocno pylił i powodował zakopywanie się koni
  • brak pylenia: zwykły piasek często się kurzy podczas suchej pogody, podobnie glina czy różne mieszanki z iłami. Wdychanie tego przez konie jest niezdrowe, niepolecane alergikom i koniom z problemami oddechowymi - zaostrza objawy astmatyczne.
  • czystość: regularne sprzątanie odchodów powinno być priorytetem w każdej stajni, ciągłe rozjeżdżanie zanieczyszczeń prowadzi do pogorszenia jakości podłoża, dodatkowo stwarza niekorzystne warunki dla koni wrażliwych oddechowo (wydzielający się amoniak podrażnia drogi oddechowe)

Koszt przygotowania profesjonalnego podłoża przez firmy specjalizujące się w tym fachu jest ogromny, często przekracza kilkaset tysięcy złotych; stajnie często z dobrym skutkiem przygotowują dobre podłoża do jazdy mniejszym kosztem. Podstawą jest dobre przygotowanie gruntu: usunięcie wierzchniej warstwy ok.30-50cm wgłąb, wysypanie tłucznia jako bazy, następnie warstwa geowłókniny i na to piasek. Często właściciele stajni mieszają piasek z gliną lub iłami, co jest z pewnością tańszym wyborem niż dobrej jakości piasek czy profesjonalny kwarc, przeznaczony dla obiektów jeździeckich. Dodatkowo można wymieszać wierzchnią warstwę z trocinami lub zrębkami drzewnymi, ewentualnie ścinkami flizeliny - wszystko to ma na celu poprawę elastyczności podłoża. Drzewne odpady magazynują wilgoć, co jest szczególnie cenne w okresie suszy - pozwala ograniczyć nawadnianie podłoża.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla naszego konia ?

Właściciele koni najczęściej trzymają je w prywatnych stajniach tzw.pensjonatach dla koni, za co miesięcznie płacą z góry określoną kwotę. Odpowiednia stajnia ma ogromne znaczenie dla zdrowia komfortu naszego zwierzaka, dlatego warto poznać cechy dobrej stajni.

2022-07-07

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: 5 zasad bezpieczeństwa w stajni

Bezpieczny pobyt w stajni to gwarancja odpoczynku oraz brak ryzyka wypadku, a należy pamiętać iż konie mogą być dla nas niebezpieczne - chociażby ze względu na swoją naturę, płochliwość i wagę. Warto mieć na uwadze kilka istotnych zasad, aby zminimalizować wszelkie niebezpieczne sytuacje.

2021-12-20

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zadbać o czystość w stajniach ?

Stajnia to najczęściej spotykane miejsce pobytu koni, utrzymywanym w tradycyjnym systemie chowu boksowego; może być traktowana tylko jako miejsce nocnego odpoczynku, ale niezależnie od wyboru, powinna charakteryzować się wysoką czystością i higieną.

2021-10-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla emeryta ?

Wielu właścicieli koni utrzymuje swoje wierzchowce od momentu zakupu aż do śmierci, dlatego na pewnym etapie życia zwierzaka należy rozważyć przejście na zasłużony odpoczynek. Emerytura dla konia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiednich warunków po całym okresie pracy.

2021-03-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na podawanie siana w boksie

Konie powinny mieć zawsze dostęp do paszy objętościowej (siano, trawa) niezależnie gdzie przebywają - stałe pobieranie włókna w niewielkich ilościach jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Warto poznać kilka sposobów podawania siana w stajniach, aby proces ten przebiegał w sposób wydajny i ekonomiczny.

2021-02-24

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!

2020-10-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0