12,857 pytań - 24,132 odpowiedzi - 945 komentarzy

Sport: Powożenie

Data publikacji: 2020-02-20

 

Powożenie to jedna z nastarszych aktywności związanych z jeździectem, już starożytne malowidła z Egiptu czy imperium rzymskiego ukazywały piękne powozy i rydwany, stające w rywalizacjach. Zaprzęganie koni do wozów czy bryczek miało przez wiele lat wymiar czysto praktyczny - konie były jednym środkiem transportu do momentu upowszechnienia samochodów. Aktualnie powożenie w ogromnej większości jest uprawiane dla rekreacji bądź w wersji sportowej (polscy zawodnicy w tej dyscyplinie wielokrotnie zdobywali najwyższe miejsca na mistrzostwach świata), aczkolwiek w dużych miastach wciąż są popularne bryczki, służące do przejażdżek turystycznych.

Nad regulacją przepisów i organizacją zawodów w sportach zaprzęgowych czuwa Polski Związek Jeździecki, który określił trzy elementy składowe wszystkich zawodów w powożeniu: ujeżdżenie, maraton i zręczność. Zawody krajowe są zazwyczaj rozgrywane w systemie dwu- lub trzydniowym i wówczas zawodnicy muszą zmierzyć się z każdą z tych konkurencji; porównując do dyscyplin wierzchowych, to jest to po prostu zaprzęgowe WKKW. Warto zauważyć, że poza powożącym na bryczce zawsze jest obecny luzak, który pełni niezwykle ważną funkcję w zachowaniu odpowiedniej równowagi całęgo zaprzęgu.

Ujeżdżenie w wersji zaprzęgowej także polega na wykonaniu określonego programu, złożonego z sekwencji ruchów odpowiadających danej klasie: zaczynając od przejazdów opartych na stępie i kłusie roboczym, z prostymi zatrzymaniami aż do zaawansowanych programów, zawierających chody zebrane i cofanie.

Maraton to próba terenowa, składająca się z kilku przeszkód jak np. wjazd do wody, slalomy i wzniesienia do pokonania - wygrywa para, która pokona całą trasę bezbłędnie i w najlepszym czasie. Ta próba ocenia wytrzymałość zwierzaka, ale i wygimnastykowanie i odwagę w pokonywaniu wymyślnych przeszkód.

Zręczność to konkurencja rozgrywana na zamkniętym placu, gdzie zawodnicy mają za zadanie pokonanie toru przeszkód: slalom, wjazdy pomiędzy ciasne pachołki czy precyzyjny przejazd pomiędzy słupkami. Wymagana jest duża elastyczność, wygimnastykowanie oraz niezwykła precyzja pomocy powożącego.

 

Powożenie to także dyscyplina sportowa, zdobywająca coraz większą popularność w Polsce - zawody i pokazy są organizowane podczas największych imprez jeździeckich w kraju jak np. Cavaliada.

 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Dżygitówka

Chyba nie ma bardziej emocjonującego i widowiskowego pokazu jakim jest dżygitówka, czyli swoista akrobatyka na końskim grzebiecie! W naszym kraju istnieje kilka ośrodków, specjalizujących się w takim szkoleniu; na większych imprezach jeździeckim zazwyczaj dżygitówka jest jedną z głównych atrakcji.

2020-11-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Skoki czy ujeżdżenie ?

Skoki przez przeszkody to niewątpliwie najpopularniejsza dyscyplina jeździecka w naszym kraju; zawody skokowe są organizowane w praktycznie każdy weekend w każdym województwie w sezonie. Sporo osób zajmuje się także treningiem ujeżdżeniowym, choć nie na tak szeroką skalę jak to ma miejsce w przypadku skoków.

2020-08-05

Czytaj » 0

Sport

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.

2020-06-30

Czytaj » 0

Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0

Sport

Sport: Sportowe rajdy konne

Długodystansowe rajdy konne to odpowiednik angielskiej dyscypliny endurance, gdzie głównym celem jest sprawdzenie wytrzymałości konia na dystansie nawet do 160km, co wymaga perfekcyjnego zdrowia od zwierzaka oraz dobrej dobrej kondycji jeźdźca.

2020-02-08

Czytaj » 0