12,868 pytań - 24,189 odpowiedzi - 950 komentarzy

Sport: Powożenie

Data publikacji: 2020-02-20

 

Powożenie to jedna z nastarszych aktywności związanych z jeździectem, już starożytne malowidła z Egiptu czy imperium rzymskiego ukazywały piękne powozy i rydwany, stające w rywalizacjach. Zaprzęganie koni do wozów czy bryczek miało przez wiele lat wymiar czysto praktyczny - konie były jednym środkiem transportu do momentu upowszechnienia samochodów. Aktualnie powożenie w ogromnej większości jest uprawiane dla rekreacji bądź w wersji sportowej (polscy zawodnicy w tej dyscyplinie wielokrotnie zdobywali najwyższe miejsca na mistrzostwach świata), aczkolwiek w dużych miastach wciąż są popularne bryczki, służące do przejażdżek turystycznych.

Nad regulacją przepisów i organizacją zawodów w sportach zaprzęgowych czuwa Polski Związek Jeździecki, który określił trzy elementy składowe wszystkich zawodów w powożeniu: ujeżdżenie, maraton i zręczność. Zawody krajowe są zazwyczaj rozgrywane w systemie dwu- lub trzydniowym i wówczas zawodnicy muszą zmierzyć się z każdą z tych konkurencji; porównując do dyscyplin wierzchowych, to jest to po prostu zaprzęgowe WKKW. Warto zauważyć, że poza powożącym na bryczce zawsze jest obecny luzak, który pełni niezwykle ważną funkcję w zachowaniu odpowiedniej równowagi całęgo zaprzęgu.

Ujeżdżenie w wersji zaprzęgowej także polega na wykonaniu określonego programu, złożonego z sekwencji ruchów odpowiadających danej klasie: zaczynając od przejazdów opartych na stępie i kłusie roboczym, z prostymi zatrzymaniami aż do zaawansowanych programów, zawierających chody zebrane i cofanie.

Maraton to próba terenowa, składająca się z kilku przeszkód jak np. wjazd do wody, slalomy i wzniesienia do pokonania - wygrywa para, która pokona całą trasę bezbłędnie i w najlepszym czasie. Ta próba ocenia wytrzymałość zwierzaka, ale i wygimnastykowanie i odwagę w pokonywaniu wymyślnych przeszkód.

Zręczność to konkurencja rozgrywana na zamkniętym placu, gdzie zawodnicy mają za zadanie pokonanie toru przeszkód: slalom, wjazdy pomiędzy ciasne pachołki czy precyzyjny przejazd pomiędzy słupkami. Wymagana jest duża elastyczność, wygimnastykowanie oraz niezwykła precyzja pomocy powożącego.

 

Powożenie to także dyscyplina sportowa, zdobywająca coraz większą popularność w Polsce - zawody i pokazy są organizowane podczas największych imprez jeździeckich w kraju jak np. Cavaliada.

 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Rajdy konne

Jedną z najmłodszych dyscyplin jeździeckich są sportowe rajdy konne, czyli długodystansowe wyjazdy w teren po wcześniej ustalonej trasie, której długość zaczyna się od 40km a kończy się aż na 160km.

2021-08-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Dżygitówka

Chyba nie ma bardziej emocjonującego i widowiskowego pokazu jakim jest dżygitówka, czyli swoista akrobatyka na końskim grzebiecie! W naszym kraju istnieje kilka ośrodków, specjalizujących się w takim szkoleniu; na większych imprezach jeździeckim zazwyczaj dżygitówka jest jedną z głównych atrakcji.

2020-11-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Skoki czy ujeżdżenie ?

Skoki przez przeszkody to niewątpliwie najpopularniejsza dyscyplina jeździecka w naszym kraju; zawody skokowe są organizowane w praktycznie każdy weekend w każdym województwie w sezonie. Sporo osób zajmuje się także treningiem ujeżdżeniowym, choć nie na tak szeroką skalę jak to ma miejsce w przypadku skoków.

2020-08-05

Czytaj » 0

Sport

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.

2020-06-30

Czytaj » 0

Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0