Powożenie to jedna z nastarszych aktywności związanych z jeździectem, już starożytne malowidła z Egiptu czy imperium rzymskiego ukazywały piękne powozy i rydwany, stające w rywalizacjach. Zaprzęganie koni do wozów czy bryczek miało przez wiele lat wymiar czysto praktyczny - konie były jednym środkiem transportu do momentu upowszechnienia samochodów. Aktualnie powożenie w ogromnej większości jest uprawiane dla rekreacji bądź w wersji sportowej (polscy zawodnicy w tej dyscyplinie wielokrotnie zdobywali najwyższe miejsca na mistrzostwach świata), aczkolwiek w dużych miastach wciąż są popularne bryczki, służące do przejażdżek turystycznych.
Nad regulacją przepisów i organizacją zawodów w sportach zaprzęgowych czuwa Polski Związek Jeździecki, który określił trzy elementy składowe wszystkich zawodów w powożeniu: ujeżdżenie, maraton i zręczność. Zawody krajowe są zazwyczaj rozgrywane w systemie dwu- lub trzydniowym i wówczas zawodnicy muszą zmierzyć się z każdą z tych konkurencji; porównując do dyscyplin wierzchowych, to jest to po prostu zaprzęgowe WKKW. Warto zauważyć, że poza powożącym na bryczce zawsze jest obecny luzak, który pełni niezwykle ważną funkcję w zachowaniu odpowiedniej równowagi całęgo zaprzęgu.
Ujeżdżenie w wersji zaprzęgowej także polega na wykonaniu określonego programu, złożonego z sekwencji ruchów odpowiadających danej klasie: zaczynając od przejazdów opartych na stępie i kłusie roboczym, z prostymi zatrzymaniami aż do zaawansowanych programów, zawierających chody zebrane i cofanie.
Maraton to próba terenowa, składająca się z kilku przeszkód jak np. wjazd do wody, slalomy i wzniesienia do pokonania - wygrywa para, która pokona całą trasę bezbłędnie i w najlepszym czasie. Ta próba ocenia wytrzymałość zwierzaka, ale i wygimnastykowanie i odwagę w pokonywaniu wymyślnych przeszkód.
Zręczność to konkurencja rozgrywana na zamkniętym placu, gdzie zawodnicy mają za zadanie pokonanie toru przeszkód: slalom, wjazdy pomiędzy ciasne pachołki czy precyzyjny przejazd pomiędzy słupkami. Wymagana jest duża elastyczność, wygimnastykowanie oraz niezwykła precyzja pomocy powożącego.
Powożenie to także dyscyplina sportowa, zdobywająca coraz większą popularność w Polsce - zawody i pokazy są organizowane podczas największych imprez jeździeckich w kraju jak np. Cavaliada.
Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.
2022-08-17
W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/
2022-02-15
Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.
2021-12-15
Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!
2021-06-16