12,843 pytań - 17,861 odpowiedzi - 934 komentarzy

Pielęgnacja: Czyszczenie koni siwych i białych

Data publikacji: 2020-02-05

 

Usunięcie żółtych plam z moczu i odchodów, które powstają w trakcie leżenia koni w boksach, to największy problem dotyczący czyszczenia koni siwych i jasnych; przede wszystkim niezwykle istotne jest tutaj utrzymanie odpowiedniej czystości w boksie. Codziennie wybieranie zanieczyszczeń i dokładanie czystej ściółki to priorytet, niezależnie od maści konia - poza korzyściami zdrowotnymi, takie działanie zdecydowanie poprawi wygląd naszego konia. Jeśli mamy możliwość, to warto wybrać zanieczyszczenia po południu lub wieczorem, dzięki czemu będzie mniejsza szansa na zabrudzenie sierści siwych koni.

Jeśli już mamy konia o jasnej maści z brudnymi plamami, to istnieje kilka sposobów na przywrócenie bieli:

  • suchy szampon do sierści: oczywiście wybieramy tylko produkty przeznaczone dla koni. Wystarczy psiknąć kilka razy na zabrudzenie, odczekać chwilę i wytrzeć do sucha gąbką lub ściereczką.
  • gąbka i woda: najprostsze rozwiązanie, oczywiście taki sposób odpada w zimie chyba że plama jest niewielka, a my mamy do dyspozycji ciepłą wodę.
  • pumeks: niezastąpiony produkt, który obowiązkowo powinien znaleźć się w skrzynce ze szczotkami u każdego właściciela koni maści siwej lub białej. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy pumeksy dedykowane koniom, ale równie dobrze sprawdza się zwykły pumeks dla ludzi; wystarczy solidnie pocierać plamę, nie sprawia to żadnej krzywdy ani bólu naszemu zwierzakowi.
  • węgiel: potrzebny jest kawałek węgla np. drzewnego czy w formie brykietu, wcieramy mocno w plamę i energicznie szczotkujemy to miejsce
  • cytryna: kilka kropli soku z cytryny wyciśnięte na wilgotną gąbkę poradzi sobie z rozjaśnieniem uporczywych zabrudzeń na sierści
  • doraźnie do ukrycia plam, jeśli mamy niewiele czasu a np. ważny trening czy zawody, sprawdzi się biały puder dla niemowląt bądź sproszkowana kreda (sprawdza się tylko w przypadku niedużych plam)
  • uniwersalnym środkiem czyszczącym wiele zabrudzeń, są nawilżane chusteczki dla niemowląt; zalecamy rozsądne użycie, ponieważ mogą spowodować podrażnienie wrażliwej skóry koni siwych i jasnych

Warto przetestować podane metody i znaleźć idealny sposób na utrzymanie własnego siwka w idealnej czystości; nic nie zastąpi oczywiście czystego boksu z czystą ściółką!

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Podstawowe wyposażenie skrzynki

Pielęgnacja i opieka nad naszym wierzchowcem ma kluczowe znaczenie w zachowaniu odpowiedniego dobrostanu zwierzaka. Wiele chorób i urazów bierze się z zaniedbania, dlatego tak ważne jest jest regularnie czyszczenie i szczotkowanie konia.

2020-10-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pięlęgnacja: Jak utrzymać piękną sierść w okresie jesiennym ?

Pierwsze chłodne dni i noce są powiązane z rozpoczęciem sezonu zrzucania sierści przez konie, które porastają na ten czas dłuższym i gęstszym włosiem. To trudny czas pielęgnacji naszych koni, które powinny być teraz otoczone szczególną opieką.

2020-09-27

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czystość i higiena

Opieka nad końmi to przede wszystkim pielęgnacja i zapewnienie zwierzakowi maksymalnego komfortu, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby zapobiec groźnym chorobom czy dolegliwościom.

2020-06-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kiedy koń wyciera ogon

Gęsty, bujny i lśniący ogon jest ozdobą każdego konia, dodatkowo spełnia funkcję praktyczną - skutecznie odgania muchy. Pielęgnacja ogona jest istotną częścią opieki nad naszych wierzchowcem, więc jak poradzić sobie z wycieraniem ogona, które skutecznie niszczy włosie ?

2020-04-03

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Opieka nad koniem w okresie kwarantanny

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju (ale i poza jego granicami) wymusiła pewne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, co bezpośrednio przekłada się na opiekę nad naszymi czworonożnymi zwierzakami. Warto zapoznać się z zasadmi odpowiedzialnego zachowania w czasie kwarantanny.

2020-03-19

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zadbać o ogon w okresie zimowym ?

Czas jesienno-zimowy to trudny okres z punktu widzenia pielęgnacji koni - w naszym kraju aktualnie mamy do czynienia z mokrymi zimami z opadami deszczu. Właściwa pielęgnacja ogona jest bardzo ważna, szczególnie w trakcie niekorzystnej pogody - pozwala to zachować piękne owłosienie przez cały rok.

2020-03-01

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan kopyt ?

Okres jesienno-zimowy często jest kojarzony z wszelkiego rodzaju problemami z kopytami - gnicie strzałki, pękanie i łuszczenie to najczęstsze dolegliwości. Kilka sprawdzonych pomysłów pozwoli na uniknięcie takich niedogodności, co poprawi komfort Waszego wierzchowca!

2019-12-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Wraz z nastaniem wiosennych, wręcz letnich dni, coraz powszechniejsze stają się kleszcze - te groźne pasożyty zewnętrzne wymagają szczególnej kontroli z uwagi na choroby, jakie przenoszą. Przypominamy o podstawowych zasadach ochrony przed kleszczami!

2019-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Większość preparatów do grzywy i ogona, a także wszystkie środki do nabłyszczania sierści są w formie aerozolu i wymagają przyzwyczajenia koni do dźwięku psikania. Podpowiemy Wam jak skutecznie i szybko przekonać zwierzaka do sprejów!

2019-05-08

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Osuszenie konia po jeździe jest kluczowym elementem pielęgnacji po każdym wysiłku fizycznym, po którym zwierzak się poci. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby zapobiec przeziębieniom i przechłodzeniu mięśni, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

2019-02-15

Czytaj » 0