12,821 pytań - 15,226 odpowiedzi - 927 komentarzy

Pielęgnacja: Czyszczenie koni siwych i białych

Data publikacji: 2020-02-05

 

Usunięcie żółtych plam z moczu i odchodów, które powstają w trakcie leżenia koni w boksach, to największy problem dotyczący czyszczenia koni siwych i jasnych; przede wszystkim niezwykle istotne jest tutaj utrzymanie odpowiedniej czystości w boksie. Codziennie wybieranie zanieczyszczeń i dokładanie czystej ściółki to priorytet, niezależnie od maści konia - poza korzyściami zdrowotnymi, takie działanie zdecydowanie poprawi wygląd naszego konia. Jeśli mamy możliwość, to warto wybrać zanieczyszczenia po południu lub wieczorem, dzięki czemu będzie mniejsza szansa na zabrudzenie sierści siwych koni.

Jeśli już mamy konia o jasnej maści z brudnymi plamami, to istnieje kilka sposobów na przywrócenie bieli:

  • suchy szampon do sierści: oczywiście wybieramy tylko produkty przeznaczone dla koni. Wystarczy psiknąć kilka razy na zabrudzenie, odczekać chwilę i wytrzeć do sucha gąbką lub ściereczką.
  • gąbka i woda: najprostsze rozwiązanie, oczywiście taki sposób odpada w zimie chyba że plama jest niewielka, a my mamy do dyspozycji ciepłą wodę.
  • pumeks: niezastąpiony produkt, który obowiązkowo powinien znaleźć się w skrzynce ze szczotkami u każdego właściciela koni maści siwej lub białej. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy pumeksy dedykowane koniom, ale równie dobrze sprawdza się zwykły pumeks dla ludzi; wystarczy solidnie pocierać plamę, nie sprawia to żadnej krzywdy ani bólu naszemu zwierzakowi.
  • węgiel: potrzebny jest kawałek węgla np. drzewnego czy w formie brykietu, wcieramy mocno w plamę i energicznie szczotkujemy to miejsce
  • cytryna: kilka kropli soku z cytryny wyciśnięte na wilgotną gąbkę poradzi sobie z rozjaśnieniem uporczywych zabrudzeń na sierści
  • doraźnie do ukrycia plam, jeśli mamy niewiele czasu a np. ważny trening czy zawody, sprawdzi się biały puder dla niemowląt bądź sproszkowana kreda (sprawdza się tylko w przypadku niedużych plam)
  • uniwersalnym środkiem czyszczącym wiele zabrudzeń, są nawilżane chusteczki dla niemowląt; zalecamy rozsądne użycie, ponieważ mogą spowodować podrażnienie wrażliwej skóry koni siwych i jasnych

Warto przetestować podane metody i znaleźć idealny sposób na utrzymanie własnego siwka w idealnej czystości; nic nie zastąpi oczywiście czystego boksu z czystą ściółką!

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Opieka nad koniem w okresie kwarantanny

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju (ale i poza jego granicami) wymusiła pewne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, co bezpośrednio przekłada się na opiekę nad naszymi czworonożnymi zwierzakami. Warto zapoznać się z zasadmi odpowiedzialnego zachowania w czasie kwarantanny.

2020-03-19

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zadbać o ogon w okresie zimowym ?

Czas jesienno-zimowy to trudny okres z punktu widzenia pielęgnacji koni - w naszym kraju aktualnie mamy do czynienia z mokrymi zimami z opadami deszczu. Właściwa pielęgnacja ogona jest bardzo ważna, szczególnie w trakcie niekorzystnej pogody - pozwala to zachować piękne owłosienie przez cały rok.

2020-03-01

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan kopyt ?

Okres jesienno-zimowy często jest kojarzony z wszelkiego rodzaju problemami z kopytami - gnicie strzałki, pękanie i łuszczenie to najczęstsze dolegliwości. Kilka sprawdzonych pomysłów pozwoli na uniknięcie takich niedogodności, co poprawi komfort Waszego wierzchowca!

2019-12-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Wraz z nastaniem wiosennych, wręcz letnich dni, coraz powszechniejsze stają się kleszcze - te groźne pasożyty zewnętrzne wymagają szczególnej kontroli z uwagi na choroby, jakie przenoszą. Przypominamy o podstawowych zasadach ochrony przed kleszczami!

2019-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Większość preparatów do grzywy i ogona, a także wszystkie środki do nabłyszczania sierści są w formie aerozolu i wymagają przyzwyczajenia koni do dźwięku psikania. Podpowiemy Wam jak skutecznie i szybko przekonać zwierzaka do sprejów!

2019-05-08

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Osuszenie konia po jeździe jest kluczowym elementem pielęgnacji po każdym wysiłku fizycznym, po którym zwierzak się poci. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby zapobiec przeziębieniom i przechłodzeniu mięśni, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

2019-02-15

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Bezpieczne czyszczenie kopyt

Czyszczenie kopyt to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, którą należy wykonywać codziennie. Przedstawimy Wam podstawowe zasady czyszczenia kopyt oraz kilka wskazówek, jak ułatwić sobie tę czynność!

2019-01-31

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Masaż

Do ważnych elementów odnowy biologicznej każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu jest masaż, przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę. Niezależnie od stopnia zaawansowania w wyszkoleniu wierzchowca, warto dbać o eliminację powstałych przeciążeń w mięśniach konia!

2018-12-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wycieranie ogona

Pewnie każdy z Was spotkał się z charakterystycznym ocieraniem nasady ogona przez konia, najczęściej o ogrodzenie czy żłób w boksie. Podpowiemy Wam jak temu zaradzić, aby nasz zwierzak nie zranił się ani nie uszkodził rzepu ogonowego!

2018-10-20

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Stretching

Niezwykle ważną częścią każdego wysiłku fizycznego powinno być rozciąganie, wykonywane PO aktywności - dotyczy to także naszych wierzchowców. Każdy jeździec i właściciel konia powinien znać podstawowe ćwiczenia rozciągające oraz regularnie je stosować, zarówno u siebie jak i u swojego wierzchowca.

2018-07-28

Czytaj » 0