13,090 pytań - 31,652 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Problemy z oczami

Data publikacji: 2020-02-02

 

Oczy odpowiadają na widzenie, dlatego niezmiernie ważna jest prawidłowa opieka i leczenie ewentualnych chorób czy urazów - zaniedbanie może w szybkim czasie doprowadzić do utraty widzenia! 

W trakcie codziennej pielęgnacji naszego zwierzaka warto obejrzeć oczy, nasz niepokój powinny wzbudzić następujące objawy:

  • silne łzawienie
  • mrużenie obydwu bądź jednego oka
  • spuchnięcie okolic gałki ocznej
  • żółtawa, zielonkawa bądź mętna wydzielina, wydobywająca się z oka
  • zaczerwienienie spojówek
  • pocieranie głową np. o ogrodzenie bądź ścianę boksu

W pierwszej kolejności należy dokładnie obejrzeć końskie oczy, czy nie doszło do urazu tej wrażliwej okolicy (chociażby w trakcie drapania o drzewa na pastwisku). Nigdy nie podajemy żadnych kropli i maści bez wyraźnych zaleceń lekarza weterynarii, zabronione jest podawanie ludzkich leków na własną rękę - istnieje poważne ryzyko ślepoty! We własnym zakresie możemy spróbować przepłukać oko roztworem soli fizjologicznej, w aptekach są dostępne gotowe, wygodne w użyciu zestawy jednorazowych porcji. Jeśli koń silnie mruży oczy bądź nie otwiera powieki, to należy wezwać lekarza weterynarii - siłowe otwieranie oka może skończyć się źle zarówno dla nas jak i dla zwierzaka, być może koń odczuwa bardzo silny ból oka. Weterynarz użyje środków znieczulających miejscowo, które pozwolą na swobodne oględziny całej bolesnej czy uszkodzonej okolicy.

W przypadku drobnych zatarć czy zakurzenia oka zazwycza wystarczy kilka dni przepłukiwać oko roztworem soli fizjologicznej i obserwować - w przypadku nasilenia objawów czy pojawienia się żółtozielonej wydzieliny, należy wezwać weterynarza. Taki stan sugeruje zakażenie bakteryjne, a wtedy konieczne jest podawanie kropli czy maści z antybiotykiem. Czasem koniecznie jest przetrzymanie konia w boksie przez kilka dni w przypadku słonecznej pogody (warto wtedy wypuścić zwierzaka wczesnym rankiem lub późnym popołudniem chociażby na kilka godzin) w okresie letnim, ponieważ silne światło spowoduje duży dyskomfort u konia - dobrym rozwiązaniem jest także nałożenie maski na całą głowę. Maska ochroni podrażnioną okolicę zarówno przed słońcem jak i przed natrętnymi atakami owadów, zwabionych obecnością wydzieliny z oczu. 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0