12,852 pytań - 21,117 odpowiedzi - 942 komentarzy

Weterynarze: Problemy z oczami

Data publikacji: 2020-02-02

 

Oczy odpowiadają na widzenie, dlatego niezmiernie ważna jest prawidłowa opieka i leczenie ewentualnych chorób czy urazów - zaniedbanie może w szybkim czasie doprowadzić do utraty widzenia! 

W trakcie codziennej pielęgnacji naszego zwierzaka warto obejrzeć oczy, nasz niepokój powinny wzbudzić następujące objawy:

  • silne łzawienie
  • mrużenie obydwu bądź jednego oka
  • spuchnięcie okolic gałki ocznej
  • żółtawa, zielonkawa bądź mętna wydzielina, wydobywająca się z oka
  • zaczerwienienie spojówek
  • pocieranie głową np. o ogrodzenie bądź ścianę boksu

W pierwszej kolejności należy dokładnie obejrzeć końskie oczy, czy nie doszło do urazu tej wrażliwej okolicy (chociażby w trakcie drapania o drzewa na pastwisku). Nigdy nie podajemy żadnych kropli i maści bez wyraźnych zaleceń lekarza weterynarii, zabronione jest podawanie ludzkich leków na własną rękę - istnieje poważne ryzyko ślepoty! We własnym zakresie możemy spróbować przepłukać oko roztworem soli fizjologicznej, w aptekach są dostępne gotowe, wygodne w użyciu zestawy jednorazowych porcji. Jeśli koń silnie mruży oczy bądź nie otwiera powieki, to należy wezwać lekarza weterynarii - siłowe otwieranie oka może skończyć się źle zarówno dla nas jak i dla zwierzaka, być może koń odczuwa bardzo silny ból oka. Weterynarz użyje środków znieczulających miejscowo, które pozwolą na swobodne oględziny całej bolesnej czy uszkodzonej okolicy.

W przypadku drobnych zatarć czy zakurzenia oka zazwycza wystarczy kilka dni przepłukiwać oko roztworem soli fizjologicznej i obserwować - w przypadku nasilenia objawów czy pojawienia się żółtozielonej wydzieliny, należy wezwać weterynarza. Taki stan sugeruje zakażenie bakteryjne, a wtedy konieczne jest podawanie kropli czy maści z antybiotykiem. Czasem koniecznie jest przetrzymanie konia w boksie przez kilka dni w przypadku słonecznej pogody (warto wtedy wypuścić zwierzaka wczesnym rankiem lub późnym popołudniem chociażby na kilka godzin) w okresie letnim, ponieważ silne światło spowoduje duży dyskomfort u konia - dobrym rozwiązaniem jest także nałożenie maski na całą głowę. Maska ochroni podrażnioną okolicę zarówno przed słońcem jak i przed natrętnymi atakami owadów, zwabionych obecnością wydzieliny z oczu. 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Epidemia herpeswirozy

W ostatnim czasie świat jeździecki także odczuwa ryzyko związane z coraz liczniejszymi przypadkami zachorowań koni na postać neurologiczną herpeswirozy. Sam patogen jest dobrze znany wśród weterynarzy, ale jest obecna postać jest niestety śmiertelnie niebezpieczna dla naszych koni.

2021-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dlaczego mój koń kuleje ?

Kontuzje wśród koni to często spotykana przypadłość, niezależnie od stopnia zaawansowania treningu; kulawizny pojawiają się nawet u koni nieużytkowanych pod siodłem czy w zaprzęgu, bo na pastwisku podczas zabawy z towarzyszami nietrudno o uraz.

2021-02-03

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Niedokrwistość zakaźna

Wśród koni istnieje wiele chorób o podłożu zakaźnym, które w szybkim czasie mogą być przenoszone chociażby za pośrednictwem gzów, much i komarów - dlatego tak ważna jest ochrona przeciwowadowa. Jedną z groźniejszym chorób jest niedokrwistość zakaźna, wywoływana przez lentiwirusy.

2021-01-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zapiaszczenie konia

Układ pokarmowy koni to wyjątkowo wrażliwy system - jakość i ilość pożywienia gra tutaj ogromną rolę. Konie z racji budowy anatomicznej są podatne na skręt jelit, zwany kolką - do tej choroby przyczynia się także spożywanie piasku, chociażby w zanieczyszczonych paszach.

2020-11-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy i odpryski kostne

Decydując się na kupno konia, zdecydowanie warto przeprowadzić badania kupna-sprzedaży, czyli między innymi zdjęcia rentgenowskie najważniejszych stawów w kończynach konia. Dzięki temu badaniu, możemy szybko ocenić stan zdrowia konia - także młodego!

2020-09-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Szczepienia koni

Szczepienia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki i pielęgnacji naszego zwierzaka; pomaga ochronić konia przed tak groźnymi chorobami jak grypa, tężec czy wścieklizna (ważne w przypadku koni utrzymywanych w systemie wolnowybiegowym). Istnieje wiele szczepionek na szereg chorób, dlatego warto zapoznać się z tym tematem.

2020-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby odkleszczowe

Sezon na kleszcze w pełni, wilgotna pogoda oraz umiarkowane temperatury sprzyjają złapaniu tego groźnego pasożyta. Konie są szczególnie narażone na ukąszenie z powodu długiego czasu spędzanego na zewnątrz na pastwiskach - wysoka trawa to ulubione miejsce bytowania kleszczy.

2020-07-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Choroby metaboliczne coraz częściej dotykają takie zwierzęta - zespół Cushinga to dość powszechne schorzenie wśród ludzi i psów, ale stosunkowo rzadko diagnozowane wśród koni. Warto jednak znać tę chorobę, aby odpowiednio wcześnie zareagować.

2020-06-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak zdiagnozować uraz kończyn ?

Kulawizna i nieregularność w ruchu to częste dolegliwości, z jakimi borykają się konie; często wystarczy drobny uraz, aby koń manifestował dyskomfort w czasie ruchu. Wiele problemów jest widocznych podczas jazdy z uwagi na dodatkowe obciążenie i stawiane wymagania. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwala na sprawny powrót do codziennej pracy.

2020-06-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Biegunka

Biegunka, podobnie jak u ludzi, jest niepokojącym sygnałem u koni - jeśli przedłuża się, to w szybkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża życiu. Regularna obserwacja kału jest jednym z ważnych elementów codziennej opieki nad zwierzakiem.

2020-05-19

Czytaj » 0