12,838 pytań - 16,873 odpowiedzi - 933 komentarzy

Weterynarze: Złamania i pęknięcia kości

Data publikacji: 2020-01-27

 

Konie stosunkowo rzadko ulegają tak poważnym wypadkom jak złamania i pęknięcia kości, urazy zwykle dotyczą tkanek miękkich; przerwanie ciągłości tkanki kostnej w większości dotyczy koni wyścigowych i tych startujących w WKKW. Wiele koni pełnej krwi angielskiej przeszło na początku kariery na torach właśnie takie wypadki, prawidłowe leczenie i rekonwalescencja często pozwala na powrót do pełnej sprawności.

Oczywiście są na tyle poważne uszkodzenia kości, które niestety oznaczają rezygnację ze sportu, czy nawet całkowitą rezygnację z użytkowania wierzchowego - wszystko zależy od rodzaju urazu, jego rozległości i rodzaju leczenia.

Do najbardziej typowych objawów złamania, poza otwartymi ranami, należą:

  • bardzo duża opuchlizna
  • duża tkliwość uszkodzonej kości, często nie jesteśmy w stanie dokładnie dotknąć tej części ciała
  • wyraźna kulawizna, czasem wręcz brak możliwości swobodnego przemieszczania się

Złamania i pęknięcia kości najczęściej zdarzają się po upadku bądź jako rezultat kopnięcia przez innego konia; zdarza się jednak, że uszkodzenia takie dają niejednoznaczne objawy np. pęknięcie kości rysikowej bądź kopytowej może być sygnalizowane przez konia tylko jako nieregularność w ruchu.

Leczenie złamań u koni musi być prowadzone przez lekarza weterynarii, niezbędna jest szybka reakcja (maksymalnie na drugi dzień!); jeśli objawy bólowe są bardzo zaostrzone, to niezwłocznie należy zawieźć konia do kliniki. Wdrożenie odpowiedniego leczenia, a także zaordynowanie środków przeciwbólowych - złamania są niezwykle bolesne - jest kluczowe w dalszym etapie rekonwalescencji, ułatwia dalsze postępowanie.

W zależności od rodzaju urazu, złamania są leczone za pomocą założenia specjalistycznych opatrunków usztywniających i gipsów, które koń nosi bez przerwy przez kilka miesięcy; bardziej skomplikowane urazy wieloodłamkowe wymagają przeprowadzenia operacji. Lekarze stabilizują wówczas kości, używając śrub i blaszek, wprowadzane są także implanty; bardzo istotne jest także oczyszczenie całego miejsca złamania ze wszelkich odłamków i odprysków kostnych. Cały proces leczenia i powrotu do sprawności zależy od rodzaju złamania, zazwyczaj to minimum 12 miesięcy wliczając także proces rehabilitacji; zazwyczaj wprowadzane są dodatkowe zabiegi typu jonofereza, magnetoterapia i laseroterapia. 

Wiele koni wraca do normalnego użytkowania po złamaniu, ale wiele zależy od rodzaju urazu i leczenia; złamanie nie jest już na szczęście powodem do usypiania naszego ukochanego zwierzaka!

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Szczepienia koni

Szczepienia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki i pielęgnacji naszego zwierzaka; pomaga ochronić konia przed tak groźnymi chorobami jak grypa, tężec czy wścieklizna (ważne w przypadku koni utrzymywanych w systemie wolnowybiegowym). Istnieje wiele szczepionek na szereg chorób, dlatego warto zapoznać się z tym tematem.

2020-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby odkleszczowe

Sezon na kleszcze w pełni, wilgotna pogoda oraz umiarkowane temperatury sprzyjają złapaniu tego groźnego pasożyta. Konie są szczególnie narażone na ukąszenie z powodu długiego czasu spędzanego na zewnątrz na pastwiskach - wysoka trawa to ulubione miejsce bytowania kleszczy.

2020-07-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Choroby metaboliczne coraz częściej dotykają takie zwierzęta - zespół Cushinga to dość powszechne schorzenie wśród ludzi i psów, ale stosunkowo rzadko diagnozowane wśród koni. Warto jednak znać tę chorobę, aby odpowiednio wcześnie zareagować.

2020-06-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak zdiagnozować uraz kończyn ?

Kulawizna i nieregularność w ruchu to częste dolegliwości, z jakimi borykają się konie; często wystarczy drobny uraz, aby koń manifestował dyskomfort w czasie ruchu. Wiele problemów jest widocznych podczas jazdy z uwagi na dodatkowe obciążenie i stawiane wymagania. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwala na sprawny powrót do codziennej pracy.

2020-06-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Biegunka

Biegunka, podobnie jak u ludzi, jest niepokojącym sygnałem u koni - jeśli przedłuża się, to w szybkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża życiu. Regularna obserwacja kału jest jednym z ważnych elementów codziennej opieki nad zwierzakiem.

2020-05-19

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Otyłość wśród koni

W dzisiejszych czasach, przy aktualnych preferencjach chowu koni, widok otyłego konia nie jest niczym nadzwyczajnym: długi czas spędzony w boksie, mała ilość swobodnego ruchu oraz pasze bogate w cukry i skrobię przyczyniają się do nadmiernego zwiększania masy ciała.

2020-03-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z oczami

Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.

2020-02-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Objawy bólu u koni

Obserwacja koni pod kątem dolegliwości bólowych jest cenną i niezbędną wskazówką przy ocenie zdrowia naszych zwierzaków. Często konie znacznie wcześniej okazują dyskomfort, zanim zdąży rozwinąć się poważna choroba czy kulawizna.

2019-12-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z zębami

W końskiej szczęce znajdziemy 40 zębów, ułożonych w łuku górnym oraz dolnym. Podobnie jak u ludzi, konie też borykają się z uszkodzeniami i przerastaniem zębów, z uwagi na specyficzną budowę i rodzaj spożywanego pokarmu.

2019-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Scyntygrafia

Jedną z bardziej nowoczesnych, ale zarazem najdokładniejszych metod diagnostycznych jest scyntygrafia - to kompleksowe badanie ciała pozwala na precyzyjną diagnostykę problemu w krótkim czasie. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, jego jedyną wadą jest wysoka cena i mała dostępność w Polsce (w przypadku scyntygrafii koni).

2019-10-26

Czytaj » 0