Konie stosunkowo rzadko ulegają tak poważnym wypadkom jak złamania i pęknięcia kości, urazy zwykle dotyczą tkanek miękkich; przerwanie ciągłości tkanki kostnej w większości dotyczy koni wyścigowych i tych startujących w WKKW. Wiele koni pełnej krwi angielskiej przeszło na początku kariery na torach właśnie takie wypadki, prawidłowe leczenie i rekonwalescencja często pozwala na powrót do pełnej sprawności.
Oczywiście są na tyle poważne uszkodzenia kości, które niestety oznaczają rezygnację ze sportu, czy nawet całkowitą rezygnację z użytkowania wierzchowego - wszystko zależy od rodzaju urazu, jego rozległości i rodzaju leczenia.
Do najbardziej typowych objawów złamania, poza otwartymi ranami, należą:
Złamania i pęknięcia kości najczęściej zdarzają się po upadku bądź jako rezultat kopnięcia przez innego konia; zdarza się jednak, że uszkodzenia takie dają niejednoznaczne objawy np. pęknięcie kości rysikowej bądź kopytowej może być sygnalizowane przez konia tylko jako nieregularność w ruchu.
Leczenie złamań u koni musi być prowadzone przez lekarza weterynarii, niezbędna jest szybka reakcja (maksymalnie na drugi dzień!); jeśli objawy bólowe są bardzo zaostrzone, to niezwłocznie należy zawieźć konia do kliniki. Wdrożenie odpowiedniego leczenia, a także zaordynowanie środków przeciwbólowych - złamania są niezwykle bolesne - jest kluczowe w dalszym etapie rekonwalescencji, ułatwia dalsze postępowanie.
W zależności od rodzaju urazu, złamania są leczone za pomocą założenia specjalistycznych opatrunków usztywniających i gipsów, które koń nosi bez przerwy przez kilka miesięcy; bardziej skomplikowane urazy wieloodłamkowe wymagają przeprowadzenia operacji. Lekarze stabilizują wówczas kości, używając śrub i blaszek, wprowadzane są także implanty; bardzo istotne jest także oczyszczenie całego miejsca złamania ze wszelkich odłamków i odprysków kostnych. Cały proces leczenia i powrotu do sprawności zależy od rodzaju złamania, zazwyczaj to minimum 12 miesięcy wliczając także proces rehabilitacji; zazwyczaj wprowadzane są dodatkowe zabiegi typu jonofereza, magnetoterapia i laseroterapia.
Wiele koni wraca do normalnego użytkowania po złamaniu, ale wiele zależy od rodzaju urazu i leczenia; złamanie nie jest już na szczęście powodem do usypiania naszego ukochanego zwierzaka!
Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.
2022-05-10
Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.
2022-01-28
Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.
2021-11-22
Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.
2021-07-18