Konie stosunkowo rzadko ulegają tak poważnym wypadkom jak złamania i pęknięcia kości, urazy zwykle dotyczą tkanek miękkich; przerwanie ciągłości tkanki kostnej w większości dotyczy koni wyścigowych i tych startujących w WKKW. Wiele koni pełnej krwi angielskiej przeszło na początku kariery na torach właśnie takie wypadki, prawidłowe leczenie i rekonwalescencja często pozwala na powrót do pełnej sprawności.
Oczywiście są na tyle poważne uszkodzenia kości, które niestety oznaczają rezygnację ze sportu, czy nawet całkowitą rezygnację z użytkowania wierzchowego - wszystko zależy od rodzaju urazu, jego rozległości i rodzaju leczenia.
Do najbardziej typowych objawów złamania, poza otwartymi ranami, należą:
Złamania i pęknięcia kości najczęściej zdarzają się po upadku bądź jako rezultat kopnięcia przez innego konia; zdarza się jednak, że uszkodzenia takie dają niejednoznaczne objawy np. pęknięcie kości rysikowej bądź kopytowej może być sygnalizowane przez konia tylko jako nieregularność w ruchu.
Leczenie złamań u koni musi być prowadzone przez lekarza weterynarii, niezbędna jest szybka reakcja (maksymalnie na drugi dzień!); jeśli objawy bólowe są bardzo zaostrzone, to niezwłocznie należy zawieźć konia do kliniki. Wdrożenie odpowiedniego leczenia, a także zaordynowanie środków przeciwbólowych - złamania są niezwykle bolesne - jest kluczowe w dalszym etapie rekonwalescencji, ułatwia dalsze postępowanie.
W zależności od rodzaju urazu, złamania są leczone za pomocą założenia specjalistycznych opatrunków usztywniających i gipsów, które koń nosi bez przerwy przez kilka miesięcy; bardziej skomplikowane urazy wieloodłamkowe wymagają przeprowadzenia operacji. Lekarze stabilizują wówczas kości, używając śrub i blaszek, wprowadzane są także implanty; bardzo istotne jest także oczyszczenie całego miejsca złamania ze wszelkich odłamków i odprysków kostnych. Cały proces leczenia i powrotu do sprawności zależy od rodzaju złamania, zazwyczaj to minimum 12 miesięcy wliczając także proces rehabilitacji; zazwyczaj wprowadzane są dodatkowe zabiegi typu jonofereza, magnetoterapia i laseroterapia.
Wiele koni wraca do normalnego użytkowania po złamaniu, ale wiele zależy od rodzaju urazu i leczenia; złamanie nie jest już na szczęście powodem do usypiania naszego ukochanego zwierzaka!
W ostatnim czasie świat jeździecki także odczuwa ryzyko związane z coraz liczniejszymi przypadkami zachorowań koni na postać neurologiczną herpeswirozy. Sam patogen jest dobrze znany wśród weterynarzy, ale jest obecna postać jest niestety śmiertelnie niebezpieczna dla naszych koni.
2021-03-01
Kontuzje wśród koni to często spotykana przypadłość, niezależnie od stopnia zaawansowania treningu; kulawizny pojawiają się nawet u koni nieużytkowanych pod siodłem czy w zaprzęgu, bo na pastwisku podczas zabawy z towarzyszami nietrudno o uraz.
2021-02-03
Wśród koni istnieje wiele chorób o podłożu zakaźnym, które w szybkim czasie mogą być przenoszone chociażby za pośrednictwem gzów, much i komarów - dlatego tak ważna jest ochrona przeciwowadowa. Jedną z groźniejszym chorób jest niedokrwistość zakaźna, wywoływana przez lentiwirusy.
2021-01-05
Układ pokarmowy koni to wyjątkowo wrażliwy system - jakość i ilość pożywienia gra tutaj ogromną rolę. Konie z racji budowy anatomicznej są podatne na skręt jelit, zwany kolką - do tej choroby przyczynia się także spożywanie piasku, chociażby w zanieczyszczonych paszach.
2020-11-06
Decydując się na kupno konia, zdecydowanie warto przeprowadzić badania kupna-sprzedaży, czyli między innymi zdjęcia rentgenowskie najważniejszych stawów w kończynach konia. Dzięki temu badaniu, możemy szybko ocenić stan zdrowia konia - także młodego!
2020-09-30
Szczepienia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki i pielęgnacji naszego zwierzaka; pomaga ochronić konia przed tak groźnymi chorobami jak grypa, tężec czy wścieklizna (ważne w przypadku koni utrzymywanych w systemie wolnowybiegowym). Istnieje wiele szczepionek na szereg chorób, dlatego warto zapoznać się z tym tematem.
2020-07-30
Sezon na kleszcze w pełni, wilgotna pogoda oraz umiarkowane temperatury sprzyjają złapaniu tego groźnego pasożyta. Konie są szczególnie narażone na ukąszenie z powodu długiego czasu spędzanego na zewnątrz na pastwiskach - wysoka trawa to ulubione miejsce bytowania kleszczy.
2020-07-24
Kulawizna i nieregularność w ruchu to częste dolegliwości, z jakimi borykają się konie; często wystarczy drobny uraz, aby koń manifestował dyskomfort w czasie ruchu. Wiele problemów jest widocznych podczas jazdy z uwagi na dodatkowe obciążenie i stawiane wymagania. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwala na sprawny powrót do codziennej pracy.
2020-06-18