12,821 pytań - 15,234 odpowiedzi - 927 komentarzy

Weterynarze: Złamania i pęknięcia kości

Data publikacji: 2020-01-27

 

Konie stosunkowo rzadko ulegają tak poważnym wypadkom jak złamania i pęknięcia kości, urazy zwykle dotyczą tkanek miękkich; przerwanie ciągłości tkanki kostnej w większości dotyczy koni wyścigowych i tych startujących w WKKW. Wiele koni pełnej krwi angielskiej przeszło na początku kariery na torach właśnie takie wypadki, prawidłowe leczenie i rekonwalescencja często pozwala na powrót do pełnej sprawności.

Oczywiście są na tyle poważne uszkodzenia kości, które niestety oznaczają rezygnację ze sportu, czy nawet całkowitą rezygnację z użytkowania wierzchowego - wszystko zależy od rodzaju urazu, jego rozległości i rodzaju leczenia.

Do najbardziej typowych objawów złamania, poza otwartymi ranami, należą:

  • bardzo duża opuchlizna
  • duża tkliwość uszkodzonej kości, często nie jesteśmy w stanie dokładnie dotknąć tej części ciała
  • wyraźna kulawizna, czasem wręcz brak możliwości swobodnego przemieszczania się

Złamania i pęknięcia kości najczęściej zdarzają się po upadku bądź jako rezultat kopnięcia przez innego konia; zdarza się jednak, że uszkodzenia takie dają niejednoznaczne objawy np. pęknięcie kości rysikowej bądź kopytowej może być sygnalizowane przez konia tylko jako nieregularność w ruchu.

Leczenie złamań u koni musi być prowadzone przez lekarza weterynarii, niezbędna jest szybka reakcja (maksymalnie na drugi dzień!); jeśli objawy bólowe są bardzo zaostrzone, to niezwłocznie należy zawieźć konia do kliniki. Wdrożenie odpowiedniego leczenia, a także zaordynowanie środków przeciwbólowych - złamania są niezwykle bolesne - jest kluczowe w dalszym etapie rekonwalescencji, ułatwia dalsze postępowanie.

W zależności od rodzaju urazu, złamania są leczone za pomocą założenia specjalistycznych opatrunków usztywniających i gipsów, które koń nosi bez przerwy przez kilka miesięcy; bardziej skomplikowane urazy wieloodłamkowe wymagają przeprowadzenia operacji. Lekarze stabilizują wówczas kości, używając śrub i blaszek, wprowadzane są także implanty; bardzo istotne jest także oczyszczenie całego miejsca złamania ze wszelkich odłamków i odprysków kostnych. Cały proces leczenia i powrotu do sprawności zależy od rodzaju złamania, zazwyczaj to minimum 12 miesięcy wliczając także proces rehabilitacji; zazwyczaj wprowadzane są dodatkowe zabiegi typu jonofereza, magnetoterapia i laseroterapia. 

Wiele koni wraca do normalnego użytkowania po złamaniu, ale wiele zależy od rodzaju urazu i leczenia; złamanie nie jest już na szczęście powodem do usypiania naszego ukochanego zwierzaka!

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Otyłość wśród koni

W dzisiejszych czasach, przy aktualnych preferencjach chowu koni, widok otyłego konia nie jest niczym nadzwyczajnym: długi czas spędzony w boksie, mała ilość swobodnego ruchu oraz pasze bogate w cukry i skrobię przyczyniają się do nadmiernego zwiększania masy ciała.

2020-03-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z oczami

Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.

2020-02-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Objawy bólu u koni

Obserwacja koni pod kątem dolegliwości bólowych jest cenną i niezbędną wskazówką przy ocenie zdrowia naszych zwierzaków. Często konie znacznie wcześniej okazują dyskomfort, zanim zdąży rozwinąć się poważna choroba czy kulawizna.

2019-12-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z zębami

W końskiej szczęce znajdziemy 40 zębów, ułożonych w łuku górnym oraz dolnym. Podobnie jak u ludzi, konie też borykają się z uszkodzeniami i przerastaniem zębów, z uwagi na specyficzną budowę i rodzaj spożywanego pokarmu.

2019-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Scyntygrafia

Jedną z bardziej nowoczesnych, ale zarazem najdokładniejszych metod diagnostycznych jest scyntygrafia - to kompleksowe badanie ciała pozwala na precyzyjną diagnostykę problemu w krótkim czasie. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, jego jedyną wadą jest wysoka cena i mała dostępność w Polsce (w przypadku scyntygrafii koni).

2019-10-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zołzy

Zołzy są jedną z najbardziej uciążliwych chorób o pochodzeniu bakteryjnym – cechują się nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale i wysokim współczynnikiem zarażania. W Europie rocznie notuje się co najmniej kilkaset przypadków zachorowań, a ciekawostką jest fakt, iż jedynie Islandia jest całkowicie wolna od tego patogenu.

2019-09-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Urazy tkanek miękkich w kończynach to jedne z najczęściej występujących kontuzji, dotykających konie wierzchowe - spora część tych urazów dotyczy uszkodzenia mięśnia międzykostnego; leczenie jest niestety jednym z dłuższych i bardziej uciążliwych.

2019-08-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dychawica świszcząca

Dychawica, zwana popularnie rorerem, jest często spotykaną chorobą o podłożu genetycznym - jest szczególnie popularna wśród koni pełnej krwi angielskiej. Warto wiedzieć, że zatajenie tej choroby przy sprzedaży zwierzaka jest podstawą do oddania konia i uzyskania pełnej kwoty zwrotu.

2019-07-14

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wirusowe zapalenie tętnic

W ostatnim czasie pojawiają się informacje o rozprzestrzenianiu się choroby wirusowej, dotyczącej zapalenie tętnic na tle wirusowym. Przybliżymy Wam objawy, przebieg i przede wszystkim - minimalizację ryzyka zachowania Waszych zwierzaków!

2019-07-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kissing Spine Syndrome

Problemy z kręgosłupem są bardzo powszechne wśród ludzi, coraz częściej także u koni są diagnozowane przeciążenia i zwyrodnienia w tym elemencie układu ruchu; niestety często to właśnie jeźdźcy przyczyniają się do powstawania dolegliwości bólowych ze strony mięśni grzbietu i kręgosłupa.

2019-06-15

Czytaj » 0