12,852 pytań - 21,120 odpowiedzi - 942 komentarzy

Weterynarze: Złamania i pęknięcia kości

Data publikacji: 2020-01-27

 

Konie stosunkowo rzadko ulegają tak poważnym wypadkom jak złamania i pęknięcia kości, urazy zwykle dotyczą tkanek miękkich; przerwanie ciągłości tkanki kostnej w większości dotyczy koni wyścigowych i tych startujących w WKKW. Wiele koni pełnej krwi angielskiej przeszło na początku kariery na torach właśnie takie wypadki, prawidłowe leczenie i rekonwalescencja często pozwala na powrót do pełnej sprawności.

Oczywiście są na tyle poważne uszkodzenia kości, które niestety oznaczają rezygnację ze sportu, czy nawet całkowitą rezygnację z użytkowania wierzchowego - wszystko zależy od rodzaju urazu, jego rozległości i rodzaju leczenia.

Do najbardziej typowych objawów złamania, poza otwartymi ranami, należą:

  • bardzo duża opuchlizna
  • duża tkliwość uszkodzonej kości, często nie jesteśmy w stanie dokładnie dotknąć tej części ciała
  • wyraźna kulawizna, czasem wręcz brak możliwości swobodnego przemieszczania się

Złamania i pęknięcia kości najczęściej zdarzają się po upadku bądź jako rezultat kopnięcia przez innego konia; zdarza się jednak, że uszkodzenia takie dają niejednoznaczne objawy np. pęknięcie kości rysikowej bądź kopytowej może być sygnalizowane przez konia tylko jako nieregularność w ruchu.

Leczenie złamań u koni musi być prowadzone przez lekarza weterynarii, niezbędna jest szybka reakcja (maksymalnie na drugi dzień!); jeśli objawy bólowe są bardzo zaostrzone, to niezwłocznie należy zawieźć konia do kliniki. Wdrożenie odpowiedniego leczenia, a także zaordynowanie środków przeciwbólowych - złamania są niezwykle bolesne - jest kluczowe w dalszym etapie rekonwalescencji, ułatwia dalsze postępowanie.

W zależności od rodzaju urazu, złamania są leczone za pomocą założenia specjalistycznych opatrunków usztywniających i gipsów, które koń nosi bez przerwy przez kilka miesięcy; bardziej skomplikowane urazy wieloodłamkowe wymagają przeprowadzenia operacji. Lekarze stabilizują wówczas kości, używając śrub i blaszek, wprowadzane są także implanty; bardzo istotne jest także oczyszczenie całego miejsca złamania ze wszelkich odłamków i odprysków kostnych. Cały proces leczenia i powrotu do sprawności zależy od rodzaju złamania, zazwyczaj to minimum 12 miesięcy wliczając także proces rehabilitacji; zazwyczaj wprowadzane są dodatkowe zabiegi typu jonofereza, magnetoterapia i laseroterapia. 

Wiele koni wraca do normalnego użytkowania po złamaniu, ale wiele zależy od rodzaju urazu i leczenia; złamanie nie jest już na szczęście powodem do usypiania naszego ukochanego zwierzaka!

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Epidemia herpeswirozy

W ostatnim czasie świat jeździecki także odczuwa ryzyko związane z coraz liczniejszymi przypadkami zachorowań koni na postać neurologiczną herpeswirozy. Sam patogen jest dobrze znany wśród weterynarzy, ale jest obecna postać jest niestety śmiertelnie niebezpieczna dla naszych koni.

2021-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dlaczego mój koń kuleje ?

Kontuzje wśród koni to często spotykana przypadłość, niezależnie od stopnia zaawansowania treningu; kulawizny pojawiają się nawet u koni nieużytkowanych pod siodłem czy w zaprzęgu, bo na pastwisku podczas zabawy z towarzyszami nietrudno o uraz.

2021-02-03

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Niedokrwistość zakaźna

Wśród koni istnieje wiele chorób o podłożu zakaźnym, które w szybkim czasie mogą być przenoszone chociażby za pośrednictwem gzów, much i komarów - dlatego tak ważna jest ochrona przeciwowadowa. Jedną z groźniejszym chorób jest niedokrwistość zakaźna, wywoływana przez lentiwirusy.

2021-01-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zapiaszczenie konia

Układ pokarmowy koni to wyjątkowo wrażliwy system - jakość i ilość pożywienia gra tutaj ogromną rolę. Konie z racji budowy anatomicznej są podatne na skręt jelit, zwany kolką - do tej choroby przyczynia się także spożywanie piasku, chociażby w zanieczyszczonych paszach.

2020-11-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy i odpryski kostne

Decydując się na kupno konia, zdecydowanie warto przeprowadzić badania kupna-sprzedaży, czyli między innymi zdjęcia rentgenowskie najważniejszych stawów w kończynach konia. Dzięki temu badaniu, możemy szybko ocenić stan zdrowia konia - także młodego!

2020-09-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Szczepienia koni

Szczepienia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki i pielęgnacji naszego zwierzaka; pomaga ochronić konia przed tak groźnymi chorobami jak grypa, tężec czy wścieklizna (ważne w przypadku koni utrzymywanych w systemie wolnowybiegowym). Istnieje wiele szczepionek na szereg chorób, dlatego warto zapoznać się z tym tematem.

2020-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby odkleszczowe

Sezon na kleszcze w pełni, wilgotna pogoda oraz umiarkowane temperatury sprzyjają złapaniu tego groźnego pasożyta. Konie są szczególnie narażone na ukąszenie z powodu długiego czasu spędzanego na zewnątrz na pastwiskach - wysoka trawa to ulubione miejsce bytowania kleszczy.

2020-07-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Choroby metaboliczne coraz częściej dotykają takie zwierzęta - zespół Cushinga to dość powszechne schorzenie wśród ludzi i psów, ale stosunkowo rzadko diagnozowane wśród koni. Warto jednak znać tę chorobę, aby odpowiednio wcześnie zareagować.

2020-06-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak zdiagnozować uraz kończyn ?

Kulawizna i nieregularność w ruchu to częste dolegliwości, z jakimi borykają się konie; często wystarczy drobny uraz, aby koń manifestował dyskomfort w czasie ruchu. Wiele problemów jest widocznych podczas jazdy z uwagi na dodatkowe obciążenie i stawiane wymagania. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwala na sprawny powrót do codziennej pracy.

2020-06-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Biegunka

Biegunka, podobnie jak u ludzi, jest niepokojącym sygnałem u koni - jeśli przedłuża się, to w szybkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża życiu. Regularna obserwacja kału jest jednym z ważnych elementów codziennej opieki nad zwierzakiem.

2020-05-19

Czytaj » 0