12,820 pytań - 14,964 odpowiedzi - 915 komentarzy

Hodowla: Opieka nad klaczą w ciąży

Data publikacji: 2020-01-15

 

Ciąża u koni trwa ok. 335 -340dni czyli ok.11 miesięcy i jest liczona od momentu zapłodnienia zgodnie ze świadectwem krycia (pamiętajcie, że krycie powinno się odbywać tylko licencjonowanymi ogierami!). Oczywiśce zdarzają się porody przedwczesne oraz ciąże przenoszone, dlatego każda ciężarna klacz powinna pozostawać pod stałą opieką doświadczonego weterynarza. 

Klacze spodziewające się potomstwa powinny być wyjątkowo dobrze traktowane:

  • codzienny, swobodny ruch na zewnątrz
  • normalny ruch pod siodłem jest możliwy do ok.6 miesiąca, oczywiście z biegiem czasu zmniejszamy obciążenia (skoki przez przeszkody, kros czy wymagające wyjazdy w teren są wykluczone od momentu potwierdzenia ciąży), pod koniec ciąży warto ograniczyć się do lekkiego stępa z kłusem
  • możliwa jest także praca na lonży czy w zaprzęgu - wszelaki ruch jest bardzo wskazany z uwagi na lepsze dotlenienie rozwijającego się płodu, poza tym wpłynie na szybszy poród
  • jeśli w stadzie koni, z którymi nasza klacz przebywa na pastwiskach, znajduje się koń, który zaczepia naszego czworonoga, to warto rozważyć seperację na czas ciąży; kopnięcie w brzuch może skończyć się poronieniem!
  • klacze w ciąży bezwzględnie powinny otrzymywać dobrej jakości siano w ilości nielimitowanej, dodatkowo warto włączyć do codziennego żywienia specjalne dodatki witaminowe dla ciężarnych klaczy - wzmocnią organizm i stymulują prawidłowy wzrost płodu
  • istotna jest także opieka weterynaryjna, regularne szczepienia i odrobaczania; szczególnie ważne jest zaszczepienie klaczy przeciwko tężcowi, który jest śmiertelnie niebezpieczny dla źrebiąt

Warto obserwować swojego konia w tym niezwykłym okresie, jeśli cokolwiek Was zaniepokoi to warto skontaktować sie chociażby telefonicznie z lekarzem weterynarii - zaoszczędzi to Wam niepotrzebnego stresu i zamartwiania się. Wszelkie infekcje powinny być bezwzględnie skutecznie leczone, wiele wirusów czy bakterii ma skrajnie negatywny wpływ na rozwój źrebięcia w łonie; dodatkowo choroby niepotrzebnie osłabiają i tak obciążony organizm klaczy. Klaczom w ciąży należy zapewnić komfort psychiczny i dobrą opiekę, co ułatwi później poród i pozwoli na szybszy powrót konia do pełnej sprawności. 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Kłusak francuski

Jedną z ciekawszych ras koni są kłusaki, istnieje kilka typów w obrębie tej rasy (orłowski, rosyjski,francuski). Przybliżymy nieco tę rasę, którą coraz częściej można spotkać w Europie.

2020-01-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Jedną z najpopularniejszą rasą koni w Polsce są bez wątpienia przedstawiciele razy polski koń szlachetnej półkrwi; z roku na rok przybywa koni tej rasy, które cechują się coraz bardziej wyrównanym pokrojem z uwagi na staranny dobór hodowlany.

2019-11-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Perszeron

Jedną z bardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych, jest francuska rasa perszeron - te piękne i potężne konie dysponują ogromną siłą. Nie bez powodu są powszechnie używane w pracach polowych i przy zrywce drewna, a także przy pokazach.

2019-10-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Marwari

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras na świecie są niewątpliwie konie rasy Marwari - ich niecodzienny wygląd jest rozpoznawalny przez wielu miłośników jeździectwa. Trzeba pamiętać, że to jedna z najstarszych ras, wywodząca się z okresu starożytności!

2019-07-11

Czytaj » 0

Hodowla

Dzikie konie: Mustangi

Chyba najbardziej znaną rasą dzikich koni są mustangi, licznie występujące niegdyś na preriach Ameryki Północnej - obecnie konie te są pod ścisłą ochroną, z uwagi na zagrożenie wyginięciem.

2019-05-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Falabella

Któż z nas nie zna tych uroczych miniaturowych koni, które osiągają maksymalnie 75cm w kłębie? Te wspaniałe zwierzaki nie mają zbyt dużej wartości użytkowej z uwagi na rozmiary, ale cieszą się ogromną popularnością na całym świecie - są po prostu końmi do towarzystwa.

2019-04-23

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Tennessee Walking Horse

Jedną z najbardziej popularnych ras koni w Stanach Zjednoczonych, obok szeroko pojętych koni rasy Paint, są Tennessee Walkery - rasa ta nie posiada polskiego odpowiednika nazwy. W naszym kraju praktycznie nie występują, dlatego warto dowiedzieć się czym się charakteryzują te efektywne wierzchowce.

2019-04-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto kastrować ogiery ?

Wśród ludzi często niesłusznie pokutuje mit, że kastracja zwierząt jest brutalnym zabiegiem, który odbiera przyjemność z życia oraz wyrządza ogromną krzywdę. O ile w przypadku kotów i psów, posiadanie niewykastrowanego samca może być tylko uciążliwe, o tyle obsługa i praca z temperamentnymi ogierami bywa po prostu skrajnie niebezpieczna.

2019-02-06

Czytaj » 0