12,843 pytań - 17,861 odpowiedzi - 934 komentarzy

Hodowla: Opieka nad klaczą w ciąży

Data publikacji: 2020-01-15

 

Ciąża u koni trwa ok. 335 -340dni czyli ok.11 miesięcy i jest liczona od momentu zapłodnienia zgodnie ze świadectwem krycia (pamiętajcie, że krycie powinno się odbywać tylko licencjonowanymi ogierami!). Oczywiśce zdarzają się porody przedwczesne oraz ciąże przenoszone, dlatego każda ciężarna klacz powinna pozostawać pod stałą opieką doświadczonego weterynarza. 

Klacze spodziewające się potomstwa powinny być wyjątkowo dobrze traktowane:

  • codzienny, swobodny ruch na zewnątrz
  • normalny ruch pod siodłem jest możliwy do ok.6 miesiąca, oczywiście z biegiem czasu zmniejszamy obciążenia (skoki przez przeszkody, kros czy wymagające wyjazdy w teren są wykluczone od momentu potwierdzenia ciąży), pod koniec ciąży warto ograniczyć się do lekkiego stępa z kłusem
  • możliwa jest także praca na lonży czy w zaprzęgu - wszelaki ruch jest bardzo wskazany z uwagi na lepsze dotlenienie rozwijającego się płodu, poza tym wpłynie na szybszy poród
  • jeśli w stadzie koni, z którymi nasza klacz przebywa na pastwiskach, znajduje się koń, który zaczepia naszego czworonoga, to warto rozważyć seperację na czas ciąży; kopnięcie w brzuch może skończyć się poronieniem!
  • klacze w ciąży bezwzględnie powinny otrzymywać dobrej jakości siano w ilości nielimitowanej, dodatkowo warto włączyć do codziennego żywienia specjalne dodatki witaminowe dla ciężarnych klaczy - wzmocnią organizm i stymulują prawidłowy wzrost płodu
  • istotna jest także opieka weterynaryjna, regularne szczepienia i odrobaczania; szczególnie ważne jest zaszczepienie klaczy przeciwko tężcowi, który jest śmiertelnie niebezpieczny dla źrebiąt

Warto obserwować swojego konia w tym niezwykłym okresie, jeśli cokolwiek Was zaniepokoi to warto skontaktować sie chociażby telefonicznie z lekarzem weterynarii - zaoszczędzi to Wam niepotrzebnego stresu i zamartwiania się. Wszelkie infekcje powinny być bezwzględnie skutecznie leczone, wiele wirusów czy bakterii ma skrajnie negatywny wpływ na rozwój źrebięcia w łonie; dodatkowo choroby niepotrzebnie osłabiają i tak obciążony organizm klaczy. Klaczom w ciąży należy zapewnić komfort psychiczny i dobrą opiekę, co ułatwi później poród i pozwoli na szybszy powrót konia do pełnej sprawności. 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.

2020-10-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Niemiecki kuc wierzchowy

Zachodnia część Europy, a szczególnie Niemcy, przodują w hodowli koni wierzchowych - istnieje tam wiele elitarnych hodowli i stadnin, gdzie rodzą się najlepsze konie. Niemieckie jeździectwo jest znacznie lepiej rozwinięte niż w Polsce, każdy miłośnik koni bez problemu znajdzie dla siebie idealną rasę.

2020-10-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jaka rasa nadaje się do rekreacji?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym koniu, zazwyczaj konkretnej rasy: przodują tutaj konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej ale i konie fryzyjskie. Warto pamiętać, że każda rasa ma indywidualne cechy i predyspozycje do danej aktywności, nawet jeśli maja to być tylko rekreacyjne wyjazdy w teren.

2020-09-07

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Curly horses

Na świecie istnieje kilkanaście specyficznych ras koni, które odznaczają się unikalnymi cechami jak np. kształt uszu u koni Marwari. Kolejną ciekawą rasą są konie Curly o niezwykłej kręconej sierści!

2020-08-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Muł

W świecie koni mamy do czynienia z kilkoma mieszańcami międzygatunkowymi, a jednym z nich jest właśnie muł. Te zwierzęta odgrywały ważną rolę w przeszłości, zarówno jako zwierzęta jak i juczne podczas I wojny światowej - ich korzenie sięgają aż do starożytnego Egiptu.

2020-08-11

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.

2020-07-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

Mnogość ras koni jest wprost zadziwiająca, istnieje wiele ras występujących tylko w danych kraju lub wręcz tylko w określonym regionie. Każdy kraj lub kontynent ma swoje własne rasy, popularne tylko na tym terenie - takim przykładem jest właśnie rasa Morgan.

2020-07-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce Exmoor

Obecnie hodowla koni domowych jest niezwykle różnorodna i ukierunkowana na różne aspekty; istnieją jednak jeszcze dzikie i półdzikie konie, które są wiernym potomstwem dzikich koni historycznych, które zapoczątkowały hodowlę wielu popularnych ras.

2020-04-24

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Appaloosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni, szczególnie popularną w obydwu Amerykach jest appaloosa - te atrakcyjnie umaszczone zwierzaki są wręcz symbolem amerykańskich stepów.

2020-03-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Polski koń zimnokrwisty

Polska hodowla koni może poszczycić się kilkoma rasami, spośród której wyróżnia się rasa zimnokrwista. Te piękne i majestatyczne konie były w przeszłości podstawowym środkiem transportu, wspomagały pracę rolników w polu we wszystkich niezbędnych czynnościach. Aktualnie po zmechanizowaniu rolnictwa są główną rasą rzeźną.

2020-02-26

Czytaj » 0