12,835 pytań - 16,350 odpowiedzi - 932 komentarzy

Hodowla: Opieka nad klaczą w ciąży

Data publikacji: 2020-01-15

 

Ciąża u koni trwa ok. 335 -340dni czyli ok.11 miesięcy i jest liczona od momentu zapłodnienia zgodnie ze świadectwem krycia (pamiętajcie, że krycie powinno się odbywać tylko licencjonowanymi ogierami!). Oczywiśce zdarzają się porody przedwczesne oraz ciąże przenoszone, dlatego każda ciężarna klacz powinna pozostawać pod stałą opieką doświadczonego weterynarza. 

Klacze spodziewające się potomstwa powinny być wyjątkowo dobrze traktowane:

  • codzienny, swobodny ruch na zewnątrz
  • normalny ruch pod siodłem jest możliwy do ok.6 miesiąca, oczywiście z biegiem czasu zmniejszamy obciążenia (skoki przez przeszkody, kros czy wymagające wyjazdy w teren są wykluczone od momentu potwierdzenia ciąży), pod koniec ciąży warto ograniczyć się do lekkiego stępa z kłusem
  • możliwa jest także praca na lonży czy w zaprzęgu - wszelaki ruch jest bardzo wskazany z uwagi na lepsze dotlenienie rozwijającego się płodu, poza tym wpłynie na szybszy poród
  • jeśli w stadzie koni, z którymi nasza klacz przebywa na pastwiskach, znajduje się koń, który zaczepia naszego czworonoga, to warto rozważyć seperację na czas ciąży; kopnięcie w brzuch może skończyć się poronieniem!
  • klacze w ciąży bezwzględnie powinny otrzymywać dobrej jakości siano w ilości nielimitowanej, dodatkowo warto włączyć do codziennego żywienia specjalne dodatki witaminowe dla ciężarnych klaczy - wzmocnią organizm i stymulują prawidłowy wzrost płodu
  • istotna jest także opieka weterynaryjna, regularne szczepienia i odrobaczania; szczególnie ważne jest zaszczepienie klaczy przeciwko tężcowi, który jest śmiertelnie niebezpieczny dla źrebiąt

Warto obserwować swojego konia w tym niezwykłym okresie, jeśli cokolwiek Was zaniepokoi to warto skontaktować sie chociażby telefonicznie z lekarzem weterynarii - zaoszczędzi to Wam niepotrzebnego stresu i zamartwiania się. Wszelkie infekcje powinny być bezwzględnie skutecznie leczone, wiele wirusów czy bakterii ma skrajnie negatywny wpływ na rozwój źrebięcia w łonie; dodatkowo choroby niepotrzebnie osłabiają i tak obciążony organizm klaczy. Klaczom w ciąży należy zapewnić komfort psychiczny i dobrą opiekę, co ułatwi później poród i pozwoli na szybszy powrót konia do pełnej sprawności. 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.

2020-07-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

Mnogość ras koni jest wprost zadziwiająca, istnieje wiele ras występujących tylko w danych kraju lub wręcz tylko w określonym regionie. Każdy kraj lub kontynent ma swoje własne rasy, popularne tylko na tym terenie - takim przykładem jest właśnie rasa Morgan.

2020-07-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce Exmoor

Obecnie hodowla koni domowych jest niezwykle różnorodna i ukierunkowana na różne aspekty; istnieją jednak jeszcze dzikie i półdzikie konie, które są wiernym potomstwem dzikich koni historycznych, które zapoczątkowały hodowlę wielu popularnych ras.

2020-04-24

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Appaloosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni, szczególnie popularną w obydwu Amerykach jest appaloosa - te atrakcyjnie umaszczone zwierzaki są wręcz symbolem amerykańskich stepów.

2020-03-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Polski koń zimnokrwisty

Polska hodowla koni może poszczycić się kilkoma rasami, spośród której wyróżnia się rasa zimnokrwista. Te piękne i majestatyczne konie były w przeszłości podstawowym środkiem transportu, wspomagały pracę rolników w polu we wszystkich niezbędnych czynnościach. Aktualnie po zmechanizowaniu rolnictwa są główną rasą rzeźną.

2020-02-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kłusak francuski

Jedną z ciekawszych ras koni są kłusaki, istnieje kilka typów w obrębie tej rasy (orłowski, rosyjski,francuski). Przybliżymy nieco tę rasę, którą coraz częściej można spotkać w Europie.

2020-01-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Jedną z najpopularniejszą rasą koni w Polsce są bez wątpienia przedstawiciele razy polski koń szlachetnej półkrwi; z roku na rok przybywa koni tej rasy, które cechują się coraz bardziej wyrównanym pokrojem z uwagi na staranny dobór hodowlany.

2019-11-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Perszeron

Jedną z bardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych, jest francuska rasa perszeron - te piękne i potężne konie dysponują ogromną siłą. Nie bez powodu są powszechnie używane w pracach polowych i przy zrywce drewna, a także przy pokazach.

2019-10-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0