Jednym z najczęstszych sposobów podawania siana jest wrzucanie go do boksu czy na padok bezpośrednio na ziemię/podłogę - to najszybsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Niestety straty spowodowane zanieczyszczeniem siana przed odchody, wdeptaniem w błoto czy wymieszaniem ze ściółką w boksie sięgają nawet 25% - przy kilku koniach w skali miesiąca to nawet kilkadziesiąt kilogramów siana (a ceny tej paszy systematycznie rosną z powodu m.in. suszy).
Konie jako zwierzęta roślinożerne powinny mieć zapewniony stały dostęp do siana, dzięki czemu mogą spokojnie pobierać pokarm; kilku- czy kilkunasto godzinne przerwy w jedzeniu są skrajnie niekorzystne i bezpośrednio wpływają na powstawanie wrzodów. Zwierzaki pobierające siano prosto z ziemi często jedzą łapczywie i rozrzucają sporo paszy dookoła; dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie siatki na siano.
Takie siatki możemy z powodzeniem stosować zarówno w boksach jak i na zewnątrz, na padokach; w sprzedaży znajdziemy mnóstwo siatek, o różnych rozmiarach i wielkości oczek. Warto zacząć od siatek o oczkach wielkości 4cm na 4cm, które nie będą wywoływały frustracji wśród koni a pozwolą na dokładne pobieranie siana.
Siatki na siano w boksach montujemy mniej więcej na wysokości żłobów tak, aby umożliwić swobodne jedzenie siana; nigdy nie wieszamy siatek zbyt nisko, konie mogą włożyć nogi i ulec poważnym zranieniom! Z kolei zbyt wysoko powieszona siatka utrudnia jedzenie, powoduje nadwyrężenia szyi i karku - koń w trakcie jedzenia powinien mieć lekko opuszczoną głowę. Oczywiście wybieramy produkty dedykowane koniom, są wykonane w technice bezwęzłowej, a sznurki są miękkie i nie spowodują otarć delikatnej skóry na pysku. Na padokach siano w siatce umieszczamy w bezpiecznym otoczeniu, przy kilku koniach warto zainstalować co najmniej dwa paśniki co zapobiegnie ewentualnym konfliktom w stadzie. Dobrze jest też umieścić siano w kilku punktach padoku, dzięki czemu zwierzaki będą przemieszczały się, a jak wiadomo swobodny ruch jest niezwykle ważny dla tych czworonogów.
Właściciele koni najczęściej trzymają je w prywatnych stajniach tzw.pensjonatach dla koni, za co miesięcznie płacą z góry określoną kwotę. Odpowiednia stajnia ma ogromne znaczenie dla zdrowia komfortu naszego zwierzaka, dlatego warto poznać cechy dobrej stajni.
2022-07-07
Bezpieczny pobyt w stajni to gwarancja odpoczynku oraz brak ryzyka wypadku, a należy pamiętać iż konie mogą być dla nas niebezpieczne - chociażby ze względu na swoją naturę, płochliwość i wagę. Warto mieć na uwadze kilka istotnych zasad, aby zminimalizować wszelkie niebezpieczne sytuacje.
2021-12-20
Stajnia to najczęściej spotykane miejsce pobytu koni, utrzymywanym w tradycyjnym systemie chowu boksowego; może być traktowana tylko jako miejsce nocnego odpoczynku, ale niezależnie od wyboru, powinna charakteryzować się wysoką czystością i higieną.
2021-10-25
Wielu właścicieli koni utrzymuje swoje wierzchowce od momentu zakupu aż do śmierci, dlatego na pewnym etapie życia zwierzaka należy rozważyć przejście na zasłużony odpoczynek. Emerytura dla konia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiednich warunków po całym okresie pracy.
2021-03-28
Konie powinny mieć zawsze dostęp do paszy objętościowej (siano, trawa) niezależnie gdzie przebywają - stałe pobieranie włókna w niewielkich ilościach jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Warto poznać kilka sposobów podawania siana w stajniach, aby proces ten przebiegał w sposób wydajny i ekonomiczny.
2021-02-24
Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!
2020-10-18
Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.
2020-09-13
Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.
2020-08-23
Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!
2020-06-27
Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?
2020-05-25