12,841 pytań - 17,854 odpowiedzi - 934 komentarzy

Stajnia: Siatki na siano

Data publikacji: 2020-01-06

 

Jednym z najczęstszych sposobów podawania siana jest wrzucanie go do boksu czy na padok bezpośrednio na ziemię/podłogę - to najszybsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Niestety straty spowodowane zanieczyszczeniem siana przed odchody, wdeptaniem w błoto czy wymieszaniem ze ściółką w boksie sięgają nawet 25% - przy kilku koniach w skali miesiąca to nawet kilkadziesiąt kilogramów siana (a ceny tej paszy systematycznie rosną z powodu m.in. suszy).

Konie jako zwierzęta roślinożerne powinny mieć zapewniony stały dostęp do siana, dzięki czemu mogą spokojnie pobierać pokarm; kilku- czy kilkunasto godzinne przerwy w jedzeniu są skrajnie niekorzystne i bezpośrednio wpływają na powstawanie wrzodów. Zwierzaki pobierające siano prosto z ziemi często jedzą łapczywie i rozrzucają sporo paszy dookoła; dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie siatki na siano.

Takie siatki możemy z powodzeniem stosować zarówno w boksach jak i na zewnątrz, na padokach; w sprzedaży znajdziemy mnóstwo siatek, o różnych rozmiarach i wielkości oczek. Warto zacząć od siatek o oczkach wielkości 4cm na 4cm, które nie będą wywoływały frustracji wśród koni a pozwolą na dokładne pobieranie siana.

Siatki na siano w boksach montujemy mniej więcej na wysokości żłobów tak, aby umożliwić swobodne jedzenie siana; nigdy nie wieszamy siatek zbyt nisko, konie mogą włożyć nogi i ulec poważnym zranieniom! Z kolei zbyt wysoko powieszona siatka utrudnia jedzenie, powoduje nadwyrężenia szyi i karku - koń w trakcie jedzenia powinien mieć lekko opuszczoną głowę. Oczywiście wybieramy produkty dedykowane koniom, są wykonane w technice bezwęzłowej, a sznurki są miękkie i nie spowodują otarć delikatnej skóry na pysku. Na padokach siano w siatce umieszczamy w bezpiecznym otoczeniu, przy kilku koniach warto zainstalować co najmniej dwa paśniki co zapobiegnie ewentualnym konfliktom w stadzie. Dobrze jest też umieścić siano w kilku punktach padoku, dzięki czemu zwierzaki będą przemieszczały się, a jak wiadomo swobodny ruch jest niezwykle ważny dla tych czworonogów.

 

 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!

2020-10-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Maty do stajni

Producenci ze świata jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, mających za zasadnie ułatwienie codziennej opieki nad końmi. Jednym z ciekawszych rozwiązań są elastyczne maty stosowane w boksach i w ciągach komunikacyjnych koni.

2020-05-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zapobiec pożarom ?

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o pożarach w stajniach, zarówno tych mniejszych jak i w większych ośrodkach jeździeckich. Często wiąże się to z poparzeniami koni, a nierzadko nawet z ich śmiercią, co jest szczególnie bolesne i trudne; podpowiemy Wam, jak zminimalizować ryzyko pożaru w stajni!

2020-02-11

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z torfu

Jedną z mniej popularnych ściółek stosowanych w stajniach, jest torf - to naturalny materiał o dużych właściwościach chłonnych, przez co znajduje zastosowanie jako ściółka. Dobrze absorbuje amoniak, niwelując przykry zapach i ograniczając rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

2019-11-28

Czytaj » 0