12,825 pytań - 15,490 odpowiedzi - 932 komentarzy

Stajnia: Siatki na siano

Data publikacji: 2020-01-06

 

Jednym z najczęstszych sposobów podawania siana jest wrzucanie go do boksu czy na padok bezpośrednio na ziemię/podłogę - to najszybsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Niestety straty spowodowane zanieczyszczeniem siana przed odchody, wdeptaniem w błoto czy wymieszaniem ze ściółką w boksie sięgają nawet 25% - przy kilku koniach w skali miesiąca to nawet kilkadziesiąt kilogramów siana (a ceny tej paszy systematycznie rosną z powodu m.in. suszy).

Konie jako zwierzęta roślinożerne powinny mieć zapewniony stały dostęp do siana, dzięki czemu mogą spokojnie pobierać pokarm; kilku- czy kilkunasto godzinne przerwy w jedzeniu są skrajnie niekorzystne i bezpośrednio wpływają na powstawanie wrzodów. Zwierzaki pobierające siano prosto z ziemi często jedzą łapczywie i rozrzucają sporo paszy dookoła; dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie siatki na siano.

Takie siatki możemy z powodzeniem stosować zarówno w boksach jak i na zewnątrz, na padokach; w sprzedaży znajdziemy mnóstwo siatek, o różnych rozmiarach i wielkości oczek. Warto zacząć od siatek o oczkach wielkości 4cm na 4cm, które nie będą wywoływały frustracji wśród koni a pozwolą na dokładne pobieranie siana.

Siatki na siano w boksach montujemy mniej więcej na wysokości żłobów tak, aby umożliwić swobodne jedzenie siana; nigdy nie wieszamy siatek zbyt nisko, konie mogą włożyć nogi i ulec poważnym zranieniom! Z kolei zbyt wysoko powieszona siatka utrudnia jedzenie, powoduje nadwyrężenia szyi i karku - koń w trakcie jedzenia powinien mieć lekko opuszczoną głowę. Oczywiście wybieramy produkty dedykowane koniom, są wykonane w technice bezwęzłowej, a sznurki są miękkie i nie spowodują otarć delikatnej skóry na pysku. Na padokach siano w siatce umieszczamy w bezpiecznym otoczeniu, przy kilku koniach warto zainstalować co najmniej dwa paśniki co zapobiegnie ewentualnym konfliktom w stadzie. Dobrze jest też umieścić siano w kilku punktach padoku, dzięki czemu zwierzaki będą przemieszczały się, a jak wiadomo swobodny ruch jest niezwykle ważny dla tych czworonogów.

 

 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Maty do stajni

Producenci ze świata jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, mających za zasadnie ułatwienie codziennej opieki nad końmi. Jednym z ciekawszych rozwiązań są elastyczne maty stosowane w boksach i w ciągach komunikacyjnych koni.

2020-05-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zapobiec pożarom ?

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o pożarach w stajniach, zarówno tych mniejszych jak i w większych ośrodkach jeździeckich. Często wiąże się to z poparzeniami koni, a nierzadko nawet z ich śmiercią, co jest szczególnie bolesne i trudne; podpowiemy Wam, jak zminimalizować ryzyko pożaru w stajni!

2020-02-11

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z torfu

Jedną z mniej popularnych ściółek stosowanych w stajniach, jest torf - to naturalny materiał o dużych właściwościach chłonnych, przez co znajduje zastosowanie jako ściółka. Dobrze absorbuje amoniak, niwelując przykry zapach i ograniczając rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

2019-11-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Dezynfekcja

W stajni konie spędzają sporo czasu przy tradycyjnych chowie w systemie: padokowanie w ciągu dnia i pobyt w stajni w nocy - to najpopularniejszy sposób utrzymywania koni na całym świecie. Warto zadbać o odpowiednie warunki, ponieważ często to właśnie brak higieny w stajni jest przyczyną występowania poważnych chorób u naszych zwierzaków!

2019-10-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka lniana

Najpopularniejszą ściółką, używaną w boksach większości stajni, jest oczywiście słoma; stosunkowo często spotykane są także trociny. Konie alergiczne i z problemami oddechowymi niestety wymagają specjalnego traktowania i stosowania specjalnych ściółek (trociny często są zapylone i nie sprawdzają się), a jedną z nich jest właśnie słoma lniana.

2019-08-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże Reitex

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu stajni czy ośrodka jeździeckiego, jest zapewnienie placu z odpowiednim podłożem; u naszych zachodnich sąsiadów, dużą popularnością cieszy się specyficzne bezpiaskowe podłoże Reitex, które i u nas zdobywa coraz więcej zwolenników.

2019-07-08

Czytaj » 0

Stajnia

Jak przygotować pastwiska ?

Za oknem słoneczna pogoda, coraz cieplejsze i dłuższe dni powodują zazielenianie się pól, krzewów i drzew; warto solidnie zadbać o padoki oraz pastwiska, aby były świetnie przygotowane do sezonu pastwiskowego!

2019-04-02

Czytaj » 0