Konie często wysyłają subtelne sygnały, chociażby dotyczące zmiany zachowania; obserwacja koni zarówno w trakcie pracy pod siodłem ale i w boksie czy na padoku dostarcza Nam wielu istotnych informacji nt stanu zdrowia. Jeśli zauważymy niepokojące symptomy, warto zadbać o wizytę weterynarza - lepiej dmuchać na zimne, szczególne przy ryzyku kolek.
Do najczęstszych objawów bólowych należą:
Pamiętajcie, że konie nie są złośliwe; praktycznie zawsze konie określane jako nieposłuszne czy narowiste zmagają się z potężnymi wrzodami czy silnymi przeciążeniami mięśni. Bardzo ważna jest codzienna obserwacja zwierzaka w trakcie rutynowej pielęgnacji - każde odchylenie od typowego zachowania powinno być zastanawiające. Podczas czyszczenia konia warto się przyjrzeć reakcjom na szczotkę, na podnoszenie i czyszczenie kopyt czy siodłanie.
Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.
2022-05-10
Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.
2022-01-28
Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.
2021-11-22
Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.
2021-07-18