12,852 pytań - 21,121 odpowiedzi - 942 komentarzy

Weterynarze: Objawy bólu u koni

Data publikacji: 2019-12-25

 

Konie często wysyłają subtelne sygnały, chociażby dotyczące zmiany zachowania; obserwacja koni zarówno w trakcie pracy pod siodłem ale i w boksie czy na padoku dostarcza Nam wielu istotnych informacji nt stanu zdrowia. Jeśli zauważymy niepokojące symptomy, warto zadbać o wizytę weterynarza - lepiej dmuchać na zimne, szczególne przy ryzyku kolek.

Do najczęstszych objawów bólowych należą:

  • zmiana zachowania: apatia i ospałość są oczywiste, ale zdarza się, że konie nagle stają się agresywne; nie pozwalają na dotyk jednej z części ciała, reagują gwałtownie podczas jazdy czy nawet bez powodu atakują inne konie na padoku
  • problemy w codziennej obsłudze: niechęć do zakładania kantara czy ogłowia, problemy z włożeniem wędzidła to często objawy dolegliwości stomatologicznych; z kolei popularne wiercenie się i kłapanie zębami w trakcie siodłania praktycznie zawsze oznacza niedopasowany sprzęt ale i wrzody!
  • asymetrie, różnice w napięciu mięśniowym: przekrzywianie głowy w jedną stronę, problemy w trakcie jazdy w daną stronę, problemy z prowadzeniem zwierzaka w daną stronę; podbicie czy ropa w kopycie często na początku jest manifestowana niechęcią do przemieszczania się po twardym podłożu np.beton czy kostka 
  • zmiana nawyków żywieniowych: zbyt łapczywe pobieranie pokarmu bądź wręcz przeciwnie - brak apetytu, wybiórcze pobieranie, wypluwanie, niechęć do gryzienia np.marchewek czy jabłek
  • zmiana "wyrazu pyska": smutne oczy, uszy skierowane na zewnątrz, opuszczona głowa. Takie obserwacje mogą wydać się trywialne, ale taki smutny pysk jest często zwiastunem poważnej dolegliwości związanej z bólem i dyskomfortem. 

Pamiętajcie, że konie nie są złośliwe; praktycznie zawsze konie określane jako nieposłuszne czy narowiste zmagają się z potężnymi wrzodami czy silnymi przeciążeniami mięśni. Bardzo ważna jest codzienna obserwacja zwierzaka w trakcie rutynowej pielęgnacji - każde odchylenie od typowego zachowania powinno być zastanawiające. Podczas czyszczenia konia warto się przyjrzeć reakcjom na szczotkę, na podnoszenie i czyszczenie kopyt czy siodłanie.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Epidemia herpeswirozy

W ostatnim czasie świat jeździecki także odczuwa ryzyko związane z coraz liczniejszymi przypadkami zachorowań koni na postać neurologiczną herpeswirozy. Sam patogen jest dobrze znany wśród weterynarzy, ale jest obecna postać jest niestety śmiertelnie niebezpieczna dla naszych koni.

2021-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dlaczego mój koń kuleje ?

Kontuzje wśród koni to często spotykana przypadłość, niezależnie od stopnia zaawansowania treningu; kulawizny pojawiają się nawet u koni nieużytkowanych pod siodłem czy w zaprzęgu, bo na pastwisku podczas zabawy z towarzyszami nietrudno o uraz.

2021-02-03

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Niedokrwistość zakaźna

Wśród koni istnieje wiele chorób o podłożu zakaźnym, które w szybkim czasie mogą być przenoszone chociażby za pośrednictwem gzów, much i komarów - dlatego tak ważna jest ochrona przeciwowadowa. Jedną z groźniejszym chorób jest niedokrwistość zakaźna, wywoływana przez lentiwirusy.

2021-01-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zapiaszczenie konia

Układ pokarmowy koni to wyjątkowo wrażliwy system - jakość i ilość pożywienia gra tutaj ogromną rolę. Konie z racji budowy anatomicznej są podatne na skręt jelit, zwany kolką - do tej choroby przyczynia się także spożywanie piasku, chociażby w zanieczyszczonych paszach.

2020-11-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy i odpryski kostne

Decydując się na kupno konia, zdecydowanie warto przeprowadzić badania kupna-sprzedaży, czyli między innymi zdjęcia rentgenowskie najważniejszych stawów w kończynach konia. Dzięki temu badaniu, możemy szybko ocenić stan zdrowia konia - także młodego!

2020-09-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Szczepienia koni

Szczepienia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki i pielęgnacji naszego zwierzaka; pomaga ochronić konia przed tak groźnymi chorobami jak grypa, tężec czy wścieklizna (ważne w przypadku koni utrzymywanych w systemie wolnowybiegowym). Istnieje wiele szczepionek na szereg chorób, dlatego warto zapoznać się z tym tematem.

2020-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby odkleszczowe

Sezon na kleszcze w pełni, wilgotna pogoda oraz umiarkowane temperatury sprzyjają złapaniu tego groźnego pasożyta. Konie są szczególnie narażone na ukąszenie z powodu długiego czasu spędzanego na zewnątrz na pastwiskach - wysoka trawa to ulubione miejsce bytowania kleszczy.

2020-07-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Choroby metaboliczne coraz częściej dotykają takie zwierzęta - zespół Cushinga to dość powszechne schorzenie wśród ludzi i psów, ale stosunkowo rzadko diagnozowane wśród koni. Warto jednak znać tę chorobę, aby odpowiednio wcześnie zareagować.

2020-06-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak zdiagnozować uraz kończyn ?

Kulawizna i nieregularność w ruchu to częste dolegliwości, z jakimi borykają się konie; często wystarczy drobny uraz, aby koń manifestował dyskomfort w czasie ruchu. Wiele problemów jest widocznych podczas jazdy z uwagi na dodatkowe obciążenie i stawiane wymagania. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwala na sprawny powrót do codziennej pracy.

2020-06-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Biegunka

Biegunka, podobnie jak u ludzi, jest niepokojącym sygnałem u koni - jeśli przedłuża się, to w szybkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża życiu. Regularna obserwacja kału jest jednym z ważnych elementów codziennej opieki nad zwierzakiem.

2020-05-19

Czytaj » 0