12,820 pytań - 14,964 odpowiedzi - 915 komentarzy

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Data publikacji: 2019-12-13

 

Plac do jazdy powinien być odpowiednich rozmiarów - zazwyczaj absolutne minimum to 20m na 40m. Mniejsze powierzchnie znacząco utrudniają chociażby swobodne przemieszczanie się zwierzaka szczególnie w wyższych chodach (20m w galopie to zaledwie kilka fouli), ponadto ciężko o poprawne rozstawienie przeszkód chociażby wymaganych do zdania brązowej odznaki jeździeckiej.

Jakie cechy powinna mieć bezpieczna ujeżdżalnia:

  • równy teren: oczywiście lekkie różnice poziomów są dopuszczalne, ale ideałem jest wyrównany plac, przy użyciu koparki czy walca.
  • odpowiednie podłoże: najczęściej używany jest piasek, ponieważ jest tani i łatwo dostępny. Warto zadbać o solidny grunt, przygotowany z tłucznia i żwiru, który poprawi wchłanianie wody; w zimie przydaje się stosowanie chlorku wapnia lub magnezu w celu uniknięcia zamarzania podłoża.
    Jeśli dysponujecie podłożem trawiastym, to należy regularnie usuwać wszelkie kamienie czy korzenie roślin, które mogą przedostawać się na wierzch i spowodować uszkodzenie puszki kopytowej czy podbicie u naszego konia!

W trakcie jazdy grupowej każdy jeździec powinien obserwować innych jeźdźców, dobrze jest po prostu się komunikować jeśli np. potrzebujecie wolnej ściany. Niedopuszczalne jest zajeżdżanie drogi! Jeśli jeden jeździec rozpoczyna skoki, to absolutnie nie dojeżdżamy przed czy za przeszkodę, nie przeszkadzamy w trakcie najazdu. 

Na ścianie pierwszeństwo ma zawsze osoba poruszająca się wyższym chodem, ogólnie przyjmuje się, aby osoby stępujące poruszały się w środkowej części ujeżdżalni bądź maksymalnie na trzecim śladzie; jeśli dwie pary jadą tym samym chodem po ścianie w przeciwnych kierunkach, to mijamy się lewymi rękami.

Konie to zwierzęta stadne, jeśli jeden z nich się spłoszy, to często płoszą się wszystkie; warto zachować wtedy maksymalny spokój i opanowanie, zajmijcie swojego zwierzaka dowolnym zadaniem - chociażby ustępowanie od łydki w stępie, aby nie koncentrował się na otoczeniu. Będąc świadkiem upadku jednego z jeźdźców, obowiązkowo należy sprowadzić pomoc i sprawdzić stan zdrowia poszkodowanej osoby - zawsze w pierwszej kolejności dbamy o siebie!

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jazda w zastępie czy jazda indywidualna ?

W ofercie większości ośrodków jeździeckich znajdziemy zarówno jazdy grupowe, zwane także jazdą w zastępie, jak i indywidualne lekcje: czyli jedna bądź dwie osoby oraz jeden instruktor. Porównamy dzisiaj obydwa sposoby prowadzenia lekcji jazdy konnej!

2020-01-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Jednym z najczęstszych problemów wśród początkujących adeptów jeździectwa są 'uciekające' strzemiona - jeźdźcom często wypadają stopy bądź wręcz przeciwnie, stopy klinują się w strzemionach w trakcie jazdy. Jak ustabilizować pozycję stopy w strzemieniu - poniżej znajdziecie kilka rad!

2019-12-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Najazd na przeszkodę

Skoki przez przeszkody zaczynają się już od utrzymania prostego i prawidłowego najazdu do przeszkody, którą chcemy pokonać - to właśnie ten kluczowy element często decyduje o sukcesie czy niepowodzeniu skoku! Konie najczęściej odmawiają skoku, ponieważ najeżdżamy krzywo lub w nieodpowiednim tempie.

2019-11-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Jedną z bardziej skomplikowanych elementów dla początkujących adeptów jazdy konnej jest skutecznie skręcanie - wydawałoby się, że wystarczy ciągnąć za jedną wodzę, a nasz wierzchowiec bez problemowo zmieni kierunek ruchu. Prawidła technika skrętu różni się jednak od wyobrażeń.

2019-09-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kadryl

Jednym z ciekawszych sposób na urozmaicenie pokazów czy wystaw jeździeckich jest zorganizowanie kadryla, czyli efektownej choreografii w rytm muzyki - najbardziej znanym kadrylem na świecie jest pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, gdzie pary prezentują niezwykle skomplikowane elementy i układy.

2019-08-09

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kiedy mogę jechać na obóz jeździecki ?

Wakacje ciągle trwają, a chyba nie ma lepszego sposobu na spędzenie wolnego czasu niż pobyt w stajni! Pewnie wielu z Was marzy o wakacyjnym wyjeździe, ale może nie każdy jest pewien czy sobie poradzi ? Podpowiemy Wam kiedy i czy w ogóle warto wybrać się na obóz jeździecki :)

2019-08-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jaki powinien być koń rekreacyjny ?

Jeździectwo staje się coraz popularniejszym i powszechniejszym sportem w naszym kraju, nowe stajnie i ośrodki jeździeckie oferujące jazdę konną pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Niestety nie zawsze mamy do dyspozycji dobrze wyszkolone konie, na których nauka będzie prawdziwą przyjemnością.

2019-07-26

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Pierwszym egzaminem sprawdzającym opanowanie podstaw jazdy konnej oraz podstawowej wiedzy związanej z końmi, jest odznaka "Jeżdżę konno" - jest zdobycie jest dobrym przygotowaniem do uzyskania oficjalnych odznak jeździeckich!

2019-06-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Działanie łydek

Poza dosiadem, najważniejszą pomocą każdego jeźdźca powinny być łydki - niestety często początkujący adepci jeździectwa często źle rozumieją ich działanie, ograniczając aktywność do kopania końskich boków. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo używać własnych łydek!

2019-05-25

Czytaj » 0