12,980 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Data publikacji: 2019-12-13

 

Plac do jazdy powinien być odpowiednich rozmiarów - zazwyczaj absolutne minimum to 20m na 40m. Mniejsze powierzchnie znacząco utrudniają chociażby swobodne przemieszczanie się zwierzaka szczególnie w wyższych chodach (20m w galopie to zaledwie kilka fouli), ponadto ciężko o poprawne rozstawienie przeszkód chociażby wymaganych do zdania brązowej odznaki jeździeckiej.

Jakie cechy powinna mieć bezpieczna ujeżdżalnia:

  • równy teren: oczywiście lekkie różnice poziomów są dopuszczalne, ale ideałem jest wyrównany plac, przy użyciu koparki czy walca.
  • odpowiednie podłoże: najczęściej używany jest piasek, ponieważ jest tani i łatwo dostępny. Warto zadbać o solidny grunt, przygotowany z tłucznia i żwiru, który poprawi wchłanianie wody; w zimie przydaje się stosowanie chlorku wapnia lub magnezu w celu uniknięcia zamarzania podłoża.
    Jeśli dysponujecie podłożem trawiastym, to należy regularnie usuwać wszelkie kamienie czy korzenie roślin, które mogą przedostawać się na wierzch i spowodować uszkodzenie puszki kopytowej czy podbicie u naszego konia!

W trakcie jazdy grupowej każdy jeździec powinien obserwować innych jeźdźców, dobrze jest po prostu się komunikować jeśli np. potrzebujecie wolnej ściany. Niedopuszczalne jest zajeżdżanie drogi! Jeśli jeden jeździec rozpoczyna skoki, to absolutnie nie dojeżdżamy przed czy za przeszkodę, nie przeszkadzamy w trakcie najazdu. 

Na ścianie pierwszeństwo ma zawsze osoba poruszająca się wyższym chodem, ogólnie przyjmuje się, aby osoby stępujące poruszały się w środkowej części ujeżdżalni bądź maksymalnie na trzecim śladzie; jeśli dwie pary jadą tym samym chodem po ścianie w przeciwnych kierunkach, to mijamy się lewymi rękami.

Konie to zwierzęta stadne, jeśli jeden z nich się spłoszy, to często płoszą się wszystkie; warto zachować wtedy maksymalny spokój i opanowanie, zajmijcie swojego zwierzaka dowolnym zadaniem - chociażby ustępowanie od łydki w stępie, aby nie koncentrował się na otoczeniu. Będąc świadkiem upadku jednego z jeźdźców, obowiązkowo należy sprowadzić pomoc i sprawdzić stan zdrowia poszkodowanej osoby - zawsze w pierwszej kolejności dbamy o siebie!

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jakie ćwiczenia poprawią moją równowagę?

Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.

2022-07-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie ?

W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!

2022-07-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Polski system szkoleniowy przewiduje wiele stopni czy też poziomów w trakcie nauki jeździectwa - zdobycie pierwszego z nich, czyli Odznaki Jeżdżę Konno, jest początkiem rozwoju jeźdźca na drodze sportowej.

2022-06-06

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw swoją równowagę w siodle!

Stabilny dosiad i dobra równowaga są często najtrudniejsze do opanowania w trakcie nauki jazdy konnej. Przedstawimy dzisiaj kilka ćwiczeń, które poprawią równowagę podczas jazdy konnej.

2022-05-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0