12,824 pytań - 15,502 odpowiedzi - 932 komentarzy

Weterynarze: Problemy z zębami

Data publikacji: 2019-11-22

 

Regularna kontrola u specjalisty zajmującego się stomatologią weterynaryjną jest kluczowym elementem dobrej opieki nad koniem - wszystkie zwierzaki powinny raz w roku przechodzić przegląd jamy ustnej.

 

Typowe objawy związane z uzębieniem nie zawsze są jednoznaczne: trudności w pobieraniu pokarmu czy wypluwanie jedzenia są oczywiste. Najczęściej jeźdźcy borykają się z problemami, których źródło jest właśnie w jamie ustnej, ale nie są od razu z nią kojarzone:

  • niechęć do ubierania wędzidła: jeśli Nasz wierzchowiec ma poranione policzki z uwagi na ostre krawędzie zębów czy stan zapalny, obecność wędzidła będzie dla niego bardzo niekomfortowa
  • rzucanie głową, wyrywanie wodzy z ręki: to typowe objawy obrony przed bólem i dyskomfortem, praktycznie zawsze związane z uzębieniem
  • niechęć do skręcania w jedną stronę
  • problemy z kontaktem (wyrywanie wodzy, chowanie się)
  • krzywienie się w potylicy
  • zagryzanie wędzidła, wyciąganie języka na zewnątrz
  • gwałtowne reakcje takie jak dębowanie czy wierzganie pod siodłem (ucieczka od źródła bólu, jakim jest wędzidło - takie konie często mają wręcz poranione wewnętrzne części policzków od ostrych krawędzi zębów, zdarzają się też silne stany zapalne z ropniami!)

Jeśli zaobserwujecie takie zachowanie u Waszego konia, w pierwszej kolejności warto zadbać o oględziny przez weterynarza; bolący ząb potrafi sprawiać naprawdę duży dyskomfort, konie nie robią Nam na złość! U młodych koni często zachodzi konieczność usunięcia tzw.wilczych zębów - to małe zęby, które  u 50% koni wyrzynają się ok. 6 miesiąca życia i powinny zostać usunięte, gdyż wędzidło obecne w pysku ciągle obija się o te zęby. To cecha atawistyczna, wilcze zęby nie mają żadnej funkcji; nawet jeśli nie sprawiaja bólu, to dość często dochodzi do stanów zapalnych takiego zęba, z uwagi na płytki korzeń.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Biegunka

Biegunka, podobnie jak u ludzi, jest niepokojącym sygnałem u koni - jeśli przedłuża się, to w szybkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża życiu. Regularna obserwacja kału jest jednym z ważnych elementów codziennej opieki nad zwierzakiem.

2020-05-19

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Otyłość wśród koni

W dzisiejszych czasach, przy aktualnych preferencjach chowu koni, widok otyłego konia nie jest niczym nadzwyczajnym: długi czas spędzony w boksie, mała ilość swobodnego ruchu oraz pasze bogate w cukry i skrobię przyczyniają się do nadmiernego zwiększania masy ciała.

2020-03-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z oczami

Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.

2020-02-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Złamania i pęknięcia kości

Jeszcze do niedawna poważne urazy dotyczące uszkodzenia kości u koni były kwalifikowane jako podstawa do eutanazji z uwagi na brak możliwości leczenia; na szczęście medycyna weterynaryjna rozwija się błyskawicznie, dlatego aktualnie nawet skomplikowane złamania z przemieszczeniem odłamków kości są z powodzeniem operowane.

2020-01-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Objawy bólu u koni

Obserwacja koni pod kątem dolegliwości bólowych jest cenną i niezbędną wskazówką przy ocenie zdrowia naszych zwierzaków. Często konie znacznie wcześniej okazują dyskomfort, zanim zdąży rozwinąć się poważna choroba czy kulawizna.

2019-12-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Scyntygrafia

Jedną z bardziej nowoczesnych, ale zarazem najdokładniejszych metod diagnostycznych jest scyntygrafia - to kompleksowe badanie ciała pozwala na precyzyjną diagnostykę problemu w krótkim czasie. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, jego jedyną wadą jest wysoka cena i mała dostępność w Polsce (w przypadku scyntygrafii koni).

2019-10-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zołzy

Zołzy są jedną z najbardziej uciążliwych chorób o pochodzeniu bakteryjnym – cechują się nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale i wysokim współczynnikiem zarażania. W Europie rocznie notuje się co najmniej kilkaset przypadków zachorowań, a ciekawostką jest fakt, iż jedynie Islandia jest całkowicie wolna od tego patogenu.

2019-09-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Urazy tkanek miękkich w kończynach to jedne z najczęściej występujących kontuzji, dotykających konie wierzchowe - spora część tych urazów dotyczy uszkodzenia mięśnia międzykostnego; leczenie jest niestety jednym z dłuższych i bardziej uciążliwych.

2019-08-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dychawica świszcząca

Dychawica, zwana popularnie rorerem, jest często spotykaną chorobą o podłożu genetycznym - jest szczególnie popularna wśród koni pełnej krwi angielskiej. Warto wiedzieć, że zatajenie tej choroby przy sprzedaży zwierzaka jest podstawą do oddania konia i uzyskania pełnej kwoty zwrotu.

2019-07-14

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wirusowe zapalenie tętnic

W ostatnim czasie pojawiają się informacje o rozprzestrzenianiu się choroby wirusowej, dotyczącej zapalenie tętnic na tle wirusowym. Przybliżymy Wam objawy, przebieg i przede wszystkim - minimalizację ryzyka zachowania Waszych zwierzaków!

2019-07-01

Czytaj » 0