12,841 pytań - 17,849 odpowiedzi - 934 komentarzy

Weterynarze: Problemy z zębami

Data publikacji: 2019-11-22

 

Regularna kontrola u specjalisty zajmującego się stomatologią weterynaryjną jest kluczowym elementem dobrej opieki nad koniem - wszystkie zwierzaki powinny raz w roku przechodzić przegląd jamy ustnej.

 

Typowe objawy związane z uzębieniem nie zawsze są jednoznaczne: trudności w pobieraniu pokarmu czy wypluwanie jedzenia są oczywiste. Najczęściej jeźdźcy borykają się z problemami, których źródło jest właśnie w jamie ustnej, ale nie są od razu z nią kojarzone:

  • niechęć do ubierania wędzidła: jeśli Nasz wierzchowiec ma poranione policzki z uwagi na ostre krawędzie zębów czy stan zapalny, obecność wędzidła będzie dla niego bardzo niekomfortowa
  • rzucanie głową, wyrywanie wodzy z ręki: to typowe objawy obrony przed bólem i dyskomfortem, praktycznie zawsze związane z uzębieniem
  • niechęć do skręcania w jedną stronę
  • problemy z kontaktem (wyrywanie wodzy, chowanie się)
  • krzywienie się w potylicy
  • zagryzanie wędzidła, wyciąganie języka na zewnątrz
  • gwałtowne reakcje takie jak dębowanie czy wierzganie pod siodłem (ucieczka od źródła bólu, jakim jest wędzidło - takie konie często mają wręcz poranione wewnętrzne części policzków od ostrych krawędzi zębów, zdarzają się też silne stany zapalne z ropniami!)

Jeśli zaobserwujecie takie zachowanie u Waszego konia, w pierwszej kolejności warto zadbać o oględziny przez weterynarza; bolący ząb potrafi sprawiać naprawdę duży dyskomfort, konie nie robią Nam na złość! U młodych koni często zachodzi konieczność usunięcia tzw.wilczych zębów - to małe zęby, które  u 50% koni wyrzynają się ok. 6 miesiąca życia i powinny zostać usunięte, gdyż wędzidło obecne w pysku ciągle obija się o te zęby. To cecha atawistyczna, wilcze zęby nie mają żadnej funkcji; nawet jeśli nie sprawiaja bólu, to dość często dochodzi do stanów zapalnych takiego zęba, z uwagi na płytki korzeń.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Chipy i odpryski kostne

Decydując się na kupno konia, zdecydowanie warto przeprowadzić badania kupna-sprzedaży, czyli między innymi zdjęcia rentgenowskie najważniejszych stawów w kończynach konia. Dzięki temu badaniu, możemy szybko ocenić stan zdrowia konia - także młodego!

2020-09-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Szczepienia koni

Szczepienia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki i pielęgnacji naszego zwierzaka; pomaga ochronić konia przed tak groźnymi chorobami jak grypa, tężec czy wścieklizna (ważne w przypadku koni utrzymywanych w systemie wolnowybiegowym). Istnieje wiele szczepionek na szereg chorób, dlatego warto zapoznać się z tym tematem.

2020-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby odkleszczowe

Sezon na kleszcze w pełni, wilgotna pogoda oraz umiarkowane temperatury sprzyjają złapaniu tego groźnego pasożyta. Konie są szczególnie narażone na ukąszenie z powodu długiego czasu spędzanego na zewnątrz na pastwiskach - wysoka trawa to ulubione miejsce bytowania kleszczy.

2020-07-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Choroby metaboliczne coraz częściej dotykają takie zwierzęta - zespół Cushinga to dość powszechne schorzenie wśród ludzi i psów, ale stosunkowo rzadko diagnozowane wśród koni. Warto jednak znać tę chorobę, aby odpowiednio wcześnie zareagować.

2020-06-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak zdiagnozować uraz kończyn ?

Kulawizna i nieregularność w ruchu to częste dolegliwości, z jakimi borykają się konie; często wystarczy drobny uraz, aby koń manifestował dyskomfort w czasie ruchu. Wiele problemów jest widocznych podczas jazdy z uwagi na dodatkowe obciążenie i stawiane wymagania. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwala na sprawny powrót do codziennej pracy.

2020-06-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Biegunka

Biegunka, podobnie jak u ludzi, jest niepokojącym sygnałem u koni - jeśli przedłuża się, to w szybkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża życiu. Regularna obserwacja kału jest jednym z ważnych elementów codziennej opieki nad zwierzakiem.

2020-05-19

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Otyłość wśród koni

W dzisiejszych czasach, przy aktualnych preferencjach chowu koni, widok otyłego konia nie jest niczym nadzwyczajnym: długi czas spędzony w boksie, mała ilość swobodnego ruchu oraz pasze bogate w cukry i skrobię przyczyniają się do nadmiernego zwiększania masy ciała.

2020-03-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z oczami

Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.

2020-02-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Złamania i pęknięcia kości

Jeszcze do niedawna poważne urazy dotyczące uszkodzenia kości u koni były kwalifikowane jako podstawa do eutanazji z uwagi na brak możliwości leczenia; na szczęście medycyna weterynaryjna rozwija się błyskawicznie, dlatego aktualnie nawet skomplikowane złamania z przemieszczeniem odłamków kości są z powodzeniem operowane.

2020-01-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Objawy bólu u koni

Obserwacja koni pod kątem dolegliwości bólowych jest cenną i niezbędną wskazówką przy ocenie zdrowia naszych zwierzaków. Często konie znacznie wcześniej okazują dyskomfort, zanim zdąży rozwinąć się poważna choroba czy kulawizna.

2019-12-25

Czytaj » 0