12,841 pytań - 17,849 odpowiedzi - 934 komentarzy

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Data publikacji: 2019-11-19

 

Jeździectwo w Polsce zyskuje na popularności, powstaje coraz więcej ośrodków i szkółek jeździeckich które szkolą początkujacych adeptów tej dyscypliny, ale i zawodnicy potrzebują dobrych koni, które sprawdzą się na zawodach najwyższych rang. Dynamiczny rozwój jeździectwa miał duży wpływ na konieczność wyhodowania konia o uniwersalnych cechach sportowych, który sprawdzi się zarówno w rekreacji ale i w wysokich konkursach (oczywiście w zalezności od indywidualnych predyspozycji). Konie rasy szlachetnej półkrwi to nowa rasa, powstała w latach 50 i 60 XX wieku - jej początek kojarzony jest ze SK Nowielice, która skupiła się na hodowli polskiego konia sportowego.

Konie SP to tak naprawdę mieszanka koni małopolskich, wielkopolskich oraz ras zachodnich, z dużym udziałem rasy hanowerskiej; hodowla jest aktualnie ukierunkowana na otrzymanie trzech głównych typów koni wierzchowych:

  • typ skokowy: wzrost powyżej 165cm, dobrze zbudowany zad i grzbiet, skoczność i energia
  • typ ujeżdżeniowy: harmonijna budowa ciała, dobry ruch, uroda, chęć współpracy z człowiekiem
  • typ WKKW: proporcjonalna budowa ciała, szybkość i zwinność, duża wytrzymałość i energia

 

Na chwilę obecną nie ma jednego ustalonego wzorca rasy, z uwagi na krótka historię; niemniej, wszyscy hodowcy dążą do uzyskania jak najlepszych koni w jednym z wyżej wymienionych typów. W rasie SP występują wszystkie maści oraz odmiany, chociaż preferowane są maści podstawowe.

Aby uzyskać wpis do księgi stadnej koni SP, należy skontaktować się z PZHK, który poinstruuje nas o dalszym postępowaniu (przepisy zmieniają się co kilka lat, warto zawsze zasięgnąć u źródeł); wymagane są badania genetyczne potwierdzające przynależność do rasy SP oraz pozytywny wynik prób dzielności w celu oceny przydatności użytkowej, która jest priorytetem w hodowli koni SP. 

W Polsce kilka osrodków zajmuje się hodowlą tej rasy: SK Nowielice, SK Moszna, SK Walewice oraz SK Ochaby - to tam znajdziemy najlepszych przedstawicieli rasy szlachetna półkrew.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.

2020-10-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Niemiecki kuc wierzchowy

Zachodnia część Europy, a szczególnie Niemcy, przodują w hodowli koni wierzchowych - istnieje tam wiele elitarnych hodowli i stadnin, gdzie rodzą się najlepsze konie. Niemieckie jeździectwo jest znacznie lepiej rozwinięte niż w Polsce, każdy miłośnik koni bez problemu znajdzie dla siebie idealną rasę.

2020-10-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jaka rasa nadaje się do rekreacji?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym koniu, zazwyczaj konkretnej rasy: przodują tutaj konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej ale i konie fryzyjskie. Warto pamiętać, że każda rasa ma indywidualne cechy i predyspozycje do danej aktywności, nawet jeśli maja to być tylko rekreacyjne wyjazdy w teren.

2020-09-07

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Curly horses

Na świecie istnieje kilkanaście specyficznych ras koni, które odznaczają się unikalnymi cechami jak np. kształt uszu u koni Marwari. Kolejną ciekawą rasą są konie Curly o niezwykłej kręconej sierści!

2020-08-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Muł

W świecie koni mamy do czynienia z kilkoma mieszańcami międzygatunkowymi, a jednym z nich jest właśnie muł. Te zwierzęta odgrywały ważną rolę w przeszłości, zarówno jako zwierzęta jak i juczne podczas I wojny światowej - ich korzenie sięgają aż do starożytnego Egiptu.

2020-08-11

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.

2020-07-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

Mnogość ras koni jest wprost zadziwiająca, istnieje wiele ras występujących tylko w danych kraju lub wręcz tylko w określonym regionie. Każdy kraj lub kontynent ma swoje własne rasy, popularne tylko na tym terenie - takim przykładem jest właśnie rasa Morgan.

2020-07-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce Exmoor

Obecnie hodowla koni domowych jest niezwykle różnorodna i ukierunkowana na różne aspekty; istnieją jednak jeszcze dzikie i półdzikie konie, które są wiernym potomstwem dzikich koni historycznych, które zapoczątkowały hodowlę wielu popularnych ras.

2020-04-24

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Appaloosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni, szczególnie popularną w obydwu Amerykach jest appaloosa - te atrakcyjnie umaszczone zwierzaki są wręcz symbolem amerykańskich stepów.

2020-03-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Polski koń zimnokrwisty

Polska hodowla koni może poszczycić się kilkoma rasami, spośród której wyróżnia się rasa zimnokrwista. Te piękne i majestatyczne konie były w przeszłości podstawowym środkiem transportu, wspomagały pracę rolników w polu we wszystkich niezbędnych czynnościach. Aktualnie po zmechanizowaniu rolnictwa są główną rasą rzeźną.

2020-02-26

Czytaj » 0