12,810 pytań - 14,619 odpowiedzi - 828 komentarzy

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Data publikacji: 2019-11-19

 

Jeździectwo w Polsce zyskuje na popularności, powstaje coraz więcej ośrodków i szkółek jeździeckich które szkolą początkujacych adeptów tej dyscypliny, ale i zawodnicy potrzebują dobrych koni, które sprawdzą się na zawodach najwyższych rang. Dynamiczny rozwój jeździectwa miał duży wpływ na konieczność wyhodowania konia o uniwersalnych cechach sportowych, który sprawdzi się zarówno w rekreacji ale i w wysokich konkursach (oczywiście w zalezności od indywidualnych predyspozycji). Konie rasy szlachetnej półkrwi to nowa rasa, powstała w latach 50 i 60 XX wieku - jej początek kojarzony jest ze SK Nowielice, która skupiła się na hodowli polskiego konia sportowego.

Konie SP to tak naprawdę mieszanka koni małopolskich, wielkopolskich oraz ras zachodnich, z dużym udziałem rasy hanowerskiej; hodowla jest aktualnie ukierunkowana na otrzymanie trzech głównych typów koni wierzchowych:

  • typ skokowy: wzrost powyżej 165cm, dobrze zbudowany zad i grzbiet, skoczność i energia
  • typ ujeżdżeniowy: harmonijna budowa ciała, dobry ruch, uroda, chęć współpracy z człowiekiem
  • typ WKKW: proporcjonalna budowa ciała, szybkość i zwinność, duża wytrzymałość i energia

 

Na chwilę obecną nie ma jednego ustalonego wzorca rasy, z uwagi na krótka historię; niemniej, wszyscy hodowcy dążą do uzyskania jak najlepszych koni w jednym z wyżej wymienionych typów. W rasie SP występują wszystkie maści oraz odmiany, chociaż preferowane są maści podstawowe.

Aby uzyskać wpis do księgi stadnej koni SP, należy skontaktować się z PZHK, który poinstruuje nas o dalszym postępowaniu (przepisy zmieniają się co kilka lat, warto zawsze zasięgnąć u źródeł); wymagane są badania genetyczne potwierdzające przynależność do rasy SP oraz pozytywny wynik prób dzielności w celu oceny przydatności użytkowej, która jest priorytetem w hodowli koni SP. 

W Polsce kilka osrodków zajmuje się hodowlą tej rasy: SK Nowielice, SK Moszna, SK Walewice oraz SK Ochaby - to tam znajdziemy najlepszych przedstawicieli rasy szlachetna półkrew.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Perszeron

Jedną z bardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych, jest francuska rasa perszeron - te piękne i potężne konie dysponują ogromną siłą. Nie bez powodu są powszechnie używane w pracach polowych i przy zrywce drewna, a także przy pokazach.

2019-10-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Marwari

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras na świecie są niewątpliwie konie rasy Marwari - ich niecodzienny wygląd jest rozpoznawalny przez wielu miłośników jeździectwa. Trzeba pamiętać, że to jedna z najstarszych ras, wywodząca się z okresu starożytności!

2019-07-11

Czytaj » 0

Hodowla

Dzikie konie: Mustangi

Chyba najbardziej znaną rasą dzikich koni są mustangi, licznie występujące niegdyś na preriach Ameryki Północnej - obecnie konie te są pod ścisłą ochroną, z uwagi na zagrożenie wyginięciem.

2019-05-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Falabella

Któż z nas nie zna tych uroczych miniaturowych koni, które osiągają maksymalnie 75cm w kłębie? Te wspaniałe zwierzaki nie mają zbyt dużej wartości użytkowej z uwagi na rozmiary, ale cieszą się ogromną popularnością na całym świecie - są po prostu końmi do towarzystwa.

2019-04-23

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Tennessee Walking Horse

Jedną z najbardziej popularnych ras koni w Stanach Zjednoczonych, obok szeroko pojętych koni rasy Paint, są Tennessee Walkery - rasa ta nie posiada polskiego odpowiednika nazwy. W naszym kraju praktycznie nie występują, dlatego warto dowiedzieć się czym się charakteryzują te efektywne wierzchowce.

2019-04-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto kastrować ogiery ?

Wśród ludzi często niesłusznie pokutuje mit, że kastracja zwierząt jest brutalnym zabiegiem, który odbiera przyjemność z życia oraz wyrządza ogromną krzywdę. O ile w przypadku kotów i psów, posiadanie niewykastrowanego samca może być tylko uciążliwe, o tyle obsługa i praca z temperamentnymi ogierami bywa po prostu skrajnie niebezpieczna.

2019-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce islandzkie

Jedną z najbardziej charakterystycznych, ale i unikalnych ras są konie rasy islandzkiej - z racji wzrostu często zwane kucami, chociaż sporo ekspertów klasyfikuje je jako konie. Poznajcie miłe wierzchowca, które naturalnie potrafią poruszać się toltem oraz inochodem, co w rezultacie daje pięć różnych chodów u tej rasy!

2018-12-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Tinker

Jedną z bardziej charakterystycznych ras koni jest tinker, inaczej zwany koniem cygańskim z uwagi na dużą popularność wśród grup złożonych z osób romskiego pochodzenia. Te stosunkowo nieduże konie szybko zdobywają popularność na całym świecie, przede wszystkim z uwagi na łagodne usposobienie.

2018-12-06

Czytaj » 0