12,835 pytań - 16,352 odpowiedzi - 932 komentarzy

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Data publikacji: 2019-11-19

 

Jeździectwo w Polsce zyskuje na popularności, powstaje coraz więcej ośrodków i szkółek jeździeckich które szkolą początkujacych adeptów tej dyscypliny, ale i zawodnicy potrzebują dobrych koni, które sprawdzą się na zawodach najwyższych rang. Dynamiczny rozwój jeździectwa miał duży wpływ na konieczność wyhodowania konia o uniwersalnych cechach sportowych, który sprawdzi się zarówno w rekreacji ale i w wysokich konkursach (oczywiście w zalezności od indywidualnych predyspozycji). Konie rasy szlachetnej półkrwi to nowa rasa, powstała w latach 50 i 60 XX wieku - jej początek kojarzony jest ze SK Nowielice, która skupiła się na hodowli polskiego konia sportowego.

Konie SP to tak naprawdę mieszanka koni małopolskich, wielkopolskich oraz ras zachodnich, z dużym udziałem rasy hanowerskiej; hodowla jest aktualnie ukierunkowana na otrzymanie trzech głównych typów koni wierzchowych:

  • typ skokowy: wzrost powyżej 165cm, dobrze zbudowany zad i grzbiet, skoczność i energia
  • typ ujeżdżeniowy: harmonijna budowa ciała, dobry ruch, uroda, chęć współpracy z człowiekiem
  • typ WKKW: proporcjonalna budowa ciała, szybkość i zwinność, duża wytrzymałość i energia

 

Na chwilę obecną nie ma jednego ustalonego wzorca rasy, z uwagi na krótka historię; niemniej, wszyscy hodowcy dążą do uzyskania jak najlepszych koni w jednym z wyżej wymienionych typów. W rasie SP występują wszystkie maści oraz odmiany, chociaż preferowane są maści podstawowe.

Aby uzyskać wpis do księgi stadnej koni SP, należy skontaktować się z PZHK, który poinstruuje nas o dalszym postępowaniu (przepisy zmieniają się co kilka lat, warto zawsze zasięgnąć u źródeł); wymagane są badania genetyczne potwierdzające przynależność do rasy SP oraz pozytywny wynik prób dzielności w celu oceny przydatności użytkowej, która jest priorytetem w hodowli koni SP. 

W Polsce kilka osrodków zajmuje się hodowlą tej rasy: SK Nowielice, SK Moszna, SK Walewice oraz SK Ochaby - to tam znajdziemy najlepszych przedstawicieli rasy szlachetna półkrew.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.

2020-07-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

Mnogość ras koni jest wprost zadziwiająca, istnieje wiele ras występujących tylko w danych kraju lub wręcz tylko w określonym regionie. Każdy kraj lub kontynent ma swoje własne rasy, popularne tylko na tym terenie - takim przykładem jest właśnie rasa Morgan.

2020-07-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce Exmoor

Obecnie hodowla koni domowych jest niezwykle różnorodna i ukierunkowana na różne aspekty; istnieją jednak jeszcze dzikie i półdzikie konie, które są wiernym potomstwem dzikich koni historycznych, które zapoczątkowały hodowlę wielu popularnych ras.

2020-04-24

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Appaloosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni, szczególnie popularną w obydwu Amerykach jest appaloosa - te atrakcyjnie umaszczone zwierzaki są wręcz symbolem amerykańskich stepów.

2020-03-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Polski koń zimnokrwisty

Polska hodowla koni może poszczycić się kilkoma rasami, spośród której wyróżnia się rasa zimnokrwista. Te piękne i majestatyczne konie były w przeszłości podstawowym środkiem transportu, wspomagały pracę rolników w polu we wszystkich niezbędnych czynnościach. Aktualnie po zmechanizowaniu rolnictwa są główną rasą rzeźną.

2020-02-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kłusak francuski

Jedną z ciekawszych ras koni są kłusaki, istnieje kilka typów w obrębie tej rasy (orłowski, rosyjski,francuski). Przybliżymy nieco tę rasę, którą coraz częściej można spotkać w Europie.

2020-01-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Opieka nad klaczą w ciąży

Ciąża to niezwykły czas, dedykowany rozwojowi nowego organizmu - dlatego tak istotna jest prawidłowa opieka nad każdą ciężarną, niezależnie od gatunku! To kluczowy okres rzutujący na przyszłość potomstwa, właściciele koni powinni szczególnie doglądać swoich klaczy aby otrzymać zdrowego źrebaka.

2020-01-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Perszeron

Jedną z bardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych, jest francuska rasa perszeron - te piękne i potężne konie dysponują ogromną siłą. Nie bez powodu są powszechnie używane w pracach polowych i przy zrywce drewna, a także przy pokazach.

2019-10-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0