12,838 pytań - 16,873 odpowiedzi - 933 komentarzy

Żywienie: Witaminy dla młodych koni

Data publikacji: 2019-11-13

 

Młode konie to zwierzaki do ukończenia 6 roku życia, przy czym czas pierwszych 12 miesiecy jest nazywamy źrebięcym; warto na wstępie zauważyć, że każdy koń rozwija się we wlasnym tempie i są konie 7 czy nawet 8 letnie, które nadal dojrzewają psychicznie. Najważniejsze zmiany w budowie ciała zachodzą do 3,4 roku życia i to właśnie wtedy bardzo ważne jest odpowiednie żywienie. Właściciele młodych koni często stosują specjalnie witaminy, przeznaczone dla młodzieży - wspomagają układ ruchu, wspierają wzmocnienie układu kostnego, wpływają na rozwój mięśni. To właśnie w tym czasie kształtuje się cała postawa i ciało konia, dlatego żywienie ma niebagatelny wpływ na dalsze życie konia; poważne niedobory hamują prawidłowy rozwój, często powodując np.krzywicę czy przykurcze.

W preparatach witaminowych dla młodych koni ważna jest obecność następujących składników:

  • wapń i fosfor: te pierwiastki odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu ruchu, wzmacniają kości. Ważna jest ich prawidłowa proporcja w preparacie!
  • witamina C: silny przeciwutleniacz usuwający wolne rodniki, dodatkowo wspiera wchłanianie wapnia i fosforu
  • witamina E: silny przeciwutleniacz, działa na prawidłową pracę i rozbudowę mięśni
  • miedź i selen: odpowiadają na rozwój układu chrzęstnego, wspierają pracę tkanek miękkich
  • kolagen: zapewnia dobre wsparcie prawidłowej pracy stawów
  • kompleksy witaminowo-mineralne: pozostałe komponenty także mają pozytywny wpływ na młody, szybko rozwijający się organizm

Młode konie potrzebują przede wszystkim nieograniczonego ruchu 24h na dobę; absolutnym błędem jest zamykanie koni rocznych czy dwuletnich w stajniach! Takie zwierzaki powinny spędzać czas na pastwiskach w towarzystwie równolatków - ruch jest zawsze najważniejszy. Dodatkowo siano dobrej jakości i trawa to podstwa dobrobytu, środki witaminowe są wsparciem i cennym dodatkiem żywieniowym dla młodzieży końskiej.

 

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Jak podawać suplementy i leki ?

W dzisiejszych czasach konie, podobnie jak ludzie, odczuwają skutki niedoborów różnych składników odżywczych - dlatego często konieczna jest suplementacja, czyli uzupełnienie codziennej diety. Dodatkowo nierzadko jesteśmy zmuszeni do podania leków ze względu na nagłą lub przewlekłą chorobę - warto poznać kilka sposobów na dostarczenie niezbędnych dodatków.

2020-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie selenu w diecie

Optymalne i zbilansowane żywienie powinno dostarczyć naszemu zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Mikroelementy takie jak jod czy selen są dostarczane w niewielkiej ilości, ale są bardzo istotne dla zachowania prawidłowego rozwoju końskiego organizmu.

2020-08-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak poprawić stan kopyt ?

Stare powiedzenie mówi, że bez kopyt nie ma konia - mocny i twardy róg zapewnia swobodne i komfortowe przemieszczanie się. Ruch jest niezwykle istotny dla zapewnienia koniowi odpowiedniego dobrostanu, dlatego kopyta powinny być w najlepszej kondycji.

2020-07-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki wysokoenergetyczne

Aktualny temat żywienia konia to szereg nowych możliwości, z uwagi na mnogość dodatków żywieniowych. Wybierając odpowiednie produkty, możemy w szybki sposób dostarczyć porcji niezbędnej energii dla naszego zwierzaka chociażby z uwagi na stan zdrowia czy potrzeby treningowe.

2020-06-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne rośliny na pastwisku

Sezon pastwiskowy się rozpoczyna, a wraz z nim długie wypasanie zwierzaków na trawie. Każdy miłośnik koni powinien pamiętać, że nie wszystkie rośliny pospolicie występujące na łąkach są bezpieczne - niektóre mogą powodować alergie, uczulenia czy poważne problemy trawienne!

2020-05-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wytłoki z owoców

Żywienie koni obejmuje szereg zagadnień i wymagań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb zwierzaka, Na rynku producentów pasz znajdziemy ogromny wybór wszelkich komponentów i dodatków, jednym z nich są pozostałości po wyciskaniu soku z owoców, czyli wytłoki.

2020-04-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki paszowe dla klaczy

Właściciele klaczy często borykają się ze zmiennymi humorami swoich wierzchowców, co ma ścisły związek z wahaniami poziomu hormonów u klaczy. Na szczęście istnieje kilka pomysłów, które poprawią komfort zarówno ludziom jak i zwierzakom.

2020-03-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najlepsze zioła dla koni

Zioła to cenne dodatki żywieniowe, które z powodzeniem możemy stosować na wiele dolegliwości: zarówno u nas samych, jak i u naszych czworonogów. W trakcie kuracji ziołami warto pamiętać o konieczności regularnego i długotrwałego stosowania oraz o znajomości zastosowań poszczególnych roślin.

2020-02-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie konia z wrzodami

W dzisiejszych czasach utrzymanie koni znacznie odbiera od ich naturalnych uwarunkowań - nieograniczony ruch swobodny oraz ciągłe pobieranie pokarmu roślinnego (konie poza trawą lubią też ogryzać drzewa i krzewy). Niestety ma to przełożenie na coraz więcej przypadków choroby wrzodowej, która staje się wręcz powszechną dolegliwością.

2020-01-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ krwionośny

Sprawny układ krwionośny to podstawa egzystencji każdego żywego organizmu; w trakcie wysiłku fizycznego szczególnie istotne jest wydajna praca serca, które pompuje krew do wszystkich tkanek. Dzięki optymalnej pracy układu krwionośnego, jesteśmy w stanie dłużej znosić ciężkie treningi - a nasze konie są przecież prawdziwymi sportowcami!

2019-12-10

Czytaj » 0