12,809 pytań - 14,616 odpowiedzi - 828 komentarzy

Sprzęt: Wędzidło przelotowe 'cyganka'

Data publikacji: 2019-11-04

 

Wędzidło przelotowe "cyganka" jest jednym z wielu wędzideł, których działanie oparte jest na zasadzie dźwigni; w pierścieniach wędzidłowych posiada dodatkowe otwory, przez które przewlekamy pasek policzkowy (przedłużony bądź dodatkowy, dołączony do wędzidła).

Dzięki takiemu rozwiązaniu, zyskujemy dodatkową parę wodzy - jedna dopięta standardowo do wędzidła, druga do dodatkowego paska. Wędzidło przelotowe charakteryzuje się dużą precyzją oddziaływania na koński pysk, ale wymaga wysokich umiejętności - samo kontrolowanie dwóch par wodzy bywa skomplikowane.

Dolna wodza oddziałuje bezpośrednio na szczękę, ale i potylicę - wywiera spory nacisk, dlatego zawodowcy sięgają po "cygankę" w przypadku koni o dużym temperamencie i z tendencją do zadzierania głowy. Dzięki silnemu, ale precyzyjnymu naciskowi. to wędzidło jest często spotykane w konkursach skokowych wysokiej klasy ( w konkursach ujeżdżeniowych jest zabronione) - niezwykle istotne jest wtedy dokładne prowadzenie wierzchowca, w odpowiednim tempie; nieznaczna utrata rytmu może spowodować błąd w odskoku, a przy dużych wysokościach często kończy się to upadkiem!

Wędzidła przelotowe są dedykowane tylko zawodowcom, o dużych umiejętnościach i stabilnych pomocach oraz specjalnie dla koni mocno napierających na wędzidło i ciągnących do przeszkody tzw. pullerach. Takie wędzidło w nieodpowiednich rękach i dla niewłaściwego konia potrafi wyrządzić fizyczną krzywdę,z uszkodzeniem żuchwy włącznie - pamiętajcie o tym! Większość problemów z końmi, który Was nie słuchają lub ponoszą w trakcie skoków są spowodowane brakiem odpowiedniego wyszkolenia - zawsze najpierw warto zwrócić się do instruktora czy trenera, który zdiagnozuje Wasz problem. Stosowanie mocnych wędzideł pomaga na chwilę, w krótkim czasie koń przestaje respektować nawet mocne kiełzna, jeśli przyczyną jest po prostu brak podstaw.

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Podkowy klejone

Na rynku produktów jeździeckich od jakiegoś czasu istnieją innowacyjne podkowy, które są przyklejane do kopyt; dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy dobrą ochronę puszki przy jednoczesnym braku ingerencji w kopyto przy pomocy podkowiaków.

2019-11-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Gogue

Na rynku produktów jeździeckich istnieje wiele wodzy pomocniczych, które mają za zadanie wzmocnienie efektów lonżowania lub jazdy wierzchem. Znajdziemy w nich produkty zależne i niezależne od ręki, do których zalicza się właśnie gogue.

2019-10-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Maski na chrapy

Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.

2019-09-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: System Pessoa

Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.

2019-08-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Ogromna większość elementów rzędu jeździeckiego jest produkowana ze skóry naturalnej, która wymaga właściwego traktowania i konserwacji; niestety zdarza się, że ogłowie czy siodło jest przechowywane w nieodpowiednich warunków, przez co pojawia się na nich pleśń.

2019-07-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Interkom

Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!

2019-06-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kolec

Specyficznym rodzajem elementu rzędu jeździeckiego jest kolec, dobrze znany przede wszystkim właścicielom temperamentnych ogierów - warto zapoznać się z tym przydatnym narzędziem.

2019-05-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kaganiec dla konia

Kaganiec jest popularnym produktem wśród właścicieli koni, zapewniającym bezpieczeństwo dla właściciela czy innych psów; pewnie niewielu miłośników jeździectwa spotkało się z takim elementem wśród koni!

2019-03-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie micklem

Na rynku jeździeckim co jakiś czas pojawiają się nowinki technologiczne, które mają za zadanie ułatwić pracę z końmi oraz poprawić jej komfort, zarówno w naszych jak i końskim kontekście. Jednym z takich ciekawych rozwiązań jest ogłowie typu micklem, od niedawna dopuszczone na oficjalnych zawodach jeździeckich.

2019-01-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wielokrążek

Jednym z bardziej znanych wędzideł, używanych przede wszystkim przez jeźdźców skokowych, jest wielokrążek - jedno z kilku wędzideł działających na zasadzie dźwigni, przez co będące dość ostrym narzędziem treningowym.

2018-12-15

Czytaj » 0