13,003 pytań - 31,630 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sprzęt: Wędzidło przelotowe 'cyganka'

Data publikacji: 2019-11-04

 

Wędzidło przelotowe "cyganka" jest jednym z wielu wędzideł, których działanie oparte jest na zasadzie dźwigni; w pierścieniach wędzidłowych posiada dodatkowe otwory, przez które przewlekamy pasek policzkowy (przedłużony bądź dodatkowy, dołączony do wędzidła).

Dzięki takiemu rozwiązaniu, zyskujemy dodatkową parę wodzy - jedna dopięta standardowo do wędzidła, druga do dodatkowego paska. Wędzidło przelotowe charakteryzuje się dużą precyzją oddziaływania na koński pysk, ale wymaga wysokich umiejętności - samo kontrolowanie dwóch par wodzy bywa skomplikowane.

Dolna wodza oddziałuje bezpośrednio na szczękę, ale i potylicę - wywiera spory nacisk, dlatego zawodowcy sięgają po "cygankę" w przypadku koni o dużym temperamencie i z tendencją do zadzierania głowy. Dzięki silnemu, ale precyzyjnymu naciskowi. to wędzidło jest często spotykane w konkursach skokowych wysokiej klasy ( w konkursach ujeżdżeniowych jest zabronione) - niezwykle istotne jest wtedy dokładne prowadzenie wierzchowca, w odpowiednim tempie; nieznaczna utrata rytmu może spowodować błąd w odskoku, a przy dużych wysokościach często kończy się to upadkiem!

Wędzidła przelotowe są dedykowane tylko zawodowcom, o dużych umiejętnościach i stabilnych pomocach oraz specjalnie dla koni mocno napierających na wędzidło i ciągnących do przeszkody tzw. pullerach. Takie wędzidło w nieodpowiednich rękach i dla niewłaściwego konia potrafi wyrządzić fizyczną krzywdę,z uszkodzeniem żuchwy włącznie - pamiętajcie o tym! Większość problemów z końmi, który Was nie słuchają lub ponoszą w trakcie skoków są spowodowane brakiem odpowiedniego wyszkolenia - zawsze najpierw warto zwrócić się do instruktora czy trenera, który zdiagnozuje Wasz problem. Stosowanie mocnych wędzideł pomaga na chwilę, w krótkim czasie koń przestaje respektować nawet mocne kiełzna, jeśli przyczyną jest po prostu brak podstaw.

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochrona przeciwsłoneczna dla koni

Nadchodzą upalne temperatury, więc nasze konie będą narażone na działanie promieni słonecznych; warto poznać kilka elementów wyposażenia jeźdźca, które pomogą przetrwać największe upały.

2022-06-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o sprzęt na wiosnę ?

Wiosna to czas gruntownych porządków, także w siodlarniach oraz w szafkach jeździeckich - podpowiemy Wam dzisiaj, jak skutecznie przygotować sprzęt jeździecki!

2022-05-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!

2022-04-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o bezpieczeństwo jeźdźca ?

Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.

2022-02-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0