Wędzidło przelotowe "cyganka" jest jednym z wielu wędzideł, których działanie oparte jest na zasadzie dźwigni; w pierścieniach wędzidłowych posiada dodatkowe otwory, przez które przewlekamy pasek policzkowy (przedłużony bądź dodatkowy, dołączony do wędzidła).
Dzięki takiemu rozwiązaniu, zyskujemy dodatkową parę wodzy - jedna dopięta standardowo do wędzidła, druga do dodatkowego paska. Wędzidło przelotowe charakteryzuje się dużą precyzją oddziaływania na koński pysk, ale wymaga wysokich umiejętności - samo kontrolowanie dwóch par wodzy bywa skomplikowane.
Dolna wodza oddziałuje bezpośrednio na szczękę, ale i potylicę - wywiera spory nacisk, dlatego zawodowcy sięgają po "cygankę" w przypadku koni o dużym temperamencie i z tendencją do zadzierania głowy. Dzięki silnemu, ale precyzyjnymu naciskowi. to wędzidło jest często spotykane w konkursach skokowych wysokiej klasy ( w konkursach ujeżdżeniowych jest zabronione) - niezwykle istotne jest wtedy dokładne prowadzenie wierzchowca, w odpowiednim tempie; nieznaczna utrata rytmu może spowodować błąd w odskoku, a przy dużych wysokościach często kończy się to upadkiem!
Wędzidła przelotowe są dedykowane tylko zawodowcom, o dużych umiejętnościach i stabilnych pomocach oraz specjalnie dla koni mocno napierających na wędzidło i ciągnących do przeszkody tzw. pullerach. Takie wędzidło w nieodpowiednich rękach i dla niewłaściwego konia potrafi wyrządzić fizyczną krzywdę,z uszkodzeniem żuchwy włącznie - pamiętajcie o tym! Większość problemów z końmi, który Was nie słuchają lub ponoszą w trakcie skoków są spowodowane brakiem odpowiedniego wyszkolenia - zawsze najpierw warto zwrócić się do instruktora czy trenera, który zdiagnozuje Wasz problem. Stosowanie mocnych wędzideł pomaga na chwilę, w krótkim czasie koń przestaje respektować nawet mocne kiełzna, jeśli przyczyną jest po prostu brak podstaw.
Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!
2022-04-29
Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.
2022-02-06
Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.
2022-01-15
Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.
2021-12-28
Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.
2021-06-19
Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?
2021-05-20
Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.
2021-05-14