12,852 pytań - 18,138 odpowiedzi - 938 komentarzy

Sprzęt: Wędzidło przelotowe 'cyganka'

Data publikacji: 2019-11-04

 

Wędzidło przelotowe "cyganka" jest jednym z wielu wędzideł, których działanie oparte jest na zasadzie dźwigni; w pierścieniach wędzidłowych posiada dodatkowe otwory, przez które przewlekamy pasek policzkowy (przedłużony bądź dodatkowy, dołączony do wędzidła).

Dzięki takiemu rozwiązaniu, zyskujemy dodatkową parę wodzy - jedna dopięta standardowo do wędzidła, druga do dodatkowego paska. Wędzidło przelotowe charakteryzuje się dużą precyzją oddziaływania na koński pysk, ale wymaga wysokich umiejętności - samo kontrolowanie dwóch par wodzy bywa skomplikowane.

Dolna wodza oddziałuje bezpośrednio na szczękę, ale i potylicę - wywiera spory nacisk, dlatego zawodowcy sięgają po "cygankę" w przypadku koni o dużym temperamencie i z tendencją do zadzierania głowy. Dzięki silnemu, ale precyzyjnymu naciskowi. to wędzidło jest często spotykane w konkursach skokowych wysokiej klasy ( w konkursach ujeżdżeniowych jest zabronione) - niezwykle istotne jest wtedy dokładne prowadzenie wierzchowca, w odpowiednim tempie; nieznaczna utrata rytmu może spowodować błąd w odskoku, a przy dużych wysokościach często kończy się to upadkiem!

Wędzidła przelotowe są dedykowane tylko zawodowcom, o dużych umiejętnościach i stabilnych pomocach oraz specjalnie dla koni mocno napierających na wędzidło i ciągnących do przeszkody tzw. pullerach. Takie wędzidło w nieodpowiednich rękach i dla niewłaściwego konia potrafi wyrządzić fizyczną krzywdę,z uszkodzeniem żuchwy włącznie - pamiętajcie o tym! Większość problemów z końmi, który Was nie słuchają lub ponoszą w trakcie skoków są spowodowane brakiem odpowiedniego wyszkolenia - zawsze najpierw warto zwrócić się do instruktora czy trenera, który zdiagnozuje Wasz problem. Stosowanie mocnych wędzideł pomaga na chwilę, w krótkim czasie koń przestaje respektować nawet mocne kiełzna, jeśli przyczyną jest po prostu brak podstaw.

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Side pull

Ogłowia bezwędzidłowe mają wielu zwolenników na całym świecie, szczególnie wśród osób zajmujących się jeździectwem naturalnym. W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy kilka takich artykułów, z których side pull jest jednym z bardziej popularnych.

2020-11-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derka osuszająca

W okresie jesiennym należy szczególnie zadbać o odporność naszych zwierzaków, ponieważ to okres częstszych infekcji wirusowych. Do codziennych etapów pielęgnacji, warto dodać dokładnie osuszenie np. z potu czy deszczu.

2020-11-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jakie wodze wybrać ?

Wodze to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia konia - jakość wykonania tego produktu jest kluczowa dla komfortu ale i bezpieczeństwa jeźdźca. Warto zainwestować w porządne wodze, które będą zapewniały dobre trzymanie oraz przysłużą się na lata.

2020-10-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło metalowe czy syntetyczne ?

Dopasowanie wędzidła do konia to jedna z bardziej istotnych kwestii w zakresie prawidłowej komunikacji z wierzchowcem. W szkółkach jeździeckich często spotkamy zwykłe pojedynczo łamane, metalowe wędzidła; czasem są to także wędzidła oliwkowe - obydwa te rodzaje wędzideł nie są idealne i wiele koni ich nie akceptuje.

2020-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Uszkodzenia siodeł

Siodła i ogłowia, a także pozostałe części wyposażenia konia, mogą ulec różnym uszkodzeniom. Warto pamiętać o podstawowych zasadach przechowywania i konserwacji sprzętu, aby służył nam jak najdłużej.

2020-08-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak często należy zmieniać siodło ?

Siodło i jego dopasowanie do konia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki nad zwierzakiem - źle dostosowany sprzęt potrafi doprowadzić do przeciążeń, a nawet urazu! Bolesne otarcia kłębu, spięte mięśnie grzbietu i otarcia od popręgu to najczęstsze objawy niedopasowania siodła, które wymaga stałej kontroli.

2020-07-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Obroża dla koni

Nie tylko psy noszą obroże, także konie mogą być zaopatrzone w ten element - to bezpieczniejsze rozwiązanie od kantara, który często ulega zniszczeniu, jeśli wypuszczamy konie w stadzie na pastwiska.

2020-06-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło skórzane

Obecny rynek sprzętu jeździeckiego oferuje szereg rozmaitych rozwiązań i propozycji, dzięki czemu jeźdźcy mają szeroki wybór różnych akcesorii. Rodzaj wędzidła to kluczowa kwestia, dlatego warto wypróbować kilka ciekawych produktów jak chociaż wędzidło skórzane.

2020-05-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło Kimberwick

Na rynku sprzętu jeździeckiego znajdziemy ogromny wybór wędzideł, z których kilka działa na zasadzie dźwigni - to silne kiełzna, które powinny być używane tylko przez zaawansowanych i doświadczonych jeźdźców o dużej wiedzy. Jednym z takich produktów jest wędzidło typu Kimberwick.

2020-04-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg asymetryczny

Producenci sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach, które mają za zadanie podnieść komfort życia naszemu czworonożnemu przyjacielowi. W porozumieniu z weterynarzami i zoofizjoterapeutami są opracowywane nowe koncepcje popularnych produktów jak popręg, który możemy kupić w wersji asymetrycznej.

2020-03-22

Czytaj » 0