12,825 pytań - 15,490 odpowiedzi - 932 komentarzy

Sprzęt: Gogue

Data publikacji: 2019-10-12

 

Gogue to jedna z wodzy pomocniczych, której działanie jest niezależne od ręki jeźdzca; to zarówno plus jak i minus. Zaletą i równocześnie wadą takiego rozwiązania jest stabilne działanie, bez oddziaływania ruchu ręki - nie jesteśmy w stanie zmienic siły czy kierunku działania gogue. Produkt ten ma postać linek, przypiętych do popręgu pomiędzy przednimi konczyńczynami konia; następnie linki znajdują się po obydwu stronach łba aż do potylicy, gdzie umieszczony jest specjalny pasek z pierścieniami, przez które przechodzą linki. W dalszej kolejności linki wędrują w stronę pyska, przechodzą przez pierścienie wędzidła i wracają do wysokości klatki piersiowej; tam za pomocą karabińczyków możemy regulować długość gogue (przy nauce i przyzwyczajaniu konia do dodatkowego wyposażenia, zawsze zaczynamy od najdłuższego ustawienia).

Działanie tego akcesorium jest proste - zapobiega nadmiernemu podnoszeniu głowy przez konia. W przeciwieństwie do wypinaczy, działa łagodniej i pozwala na boczny ruch; generalnie gogue znajduje zastosowanie przede wszystkim w pracy na lonży. Dobrze działa na konie z tendencją do zadzierania głowy - powoduje obniżenie głowy i szyi, tym samym cała sylwetka ulega zaokręgleniu i rozluźnieniu. 

Prawidłowo użyty gogue świetnie sprawdza się przy pracy nad rozbudową i rozluźnieniem mięśni grzbietu, konie na ogół dobrze go tolerują i chętnie współpracuja. Uwaga, gogue jest niebezpieczny dla koni, które mają tendencję do wspinania - przy gwałtownym i nagłym szarpnięciu w górę, linki wywierają ogromny nacisk na szczękę zwierzaka! Takie zachowanie może się skończyć poważnym urazem, a nawet przewróceniem konia i ogromną paniką.

Gogue jest także używany do jazdy wierzchem, jeźdźcy ubierają go np. na główną część jazdy, po rozgrzewce. Nie zaleca się odbywania całej jazdy przy użyciu gogue, ponieważ mocno angażuje mięśnie co przy dłuższym czasie może prowadzić do przeciążeń.

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło skórzane

Obecny rynek sprzętu jeździeckiego oferuje szereg rozmaitych rozwiązań i propozycji, dzięki czemu jeźdźcy mają szeroki wybór różnych akcesorii. Rodzaj wędzidła to kluczowa kwestia, dlatego warto wypróbować kilka ciekawych produktów jak chociaż wędzidło skórzane.

2020-05-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło Kimberwick

Na rynku sprzętu jeździeckiego znajdziemy ogromny wybór wędzideł, z których kilka działa na zasadzie dźwigni - to silne kiełzna, które powinny być używane tylko przez zaawansowanych i doświadczonych jeźdźców o dużej wiedzy. Jednym z takich produktów jest wędzidło typu Kimberwick.

2020-04-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg asymetryczny

Producenci sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach, które mają za zadanie podnieść komfort życia naszemu czworonożnemu przyjacielowi. W porozumieniu z weterynarzami i zoofizjoterapeutami są opracowywane nowe koncepcje popularnych produktów jak popręg, który możemy kupić w wersji asymetrycznej.

2020-03-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Dutka

Każdy koń powinien zachowywać się spokojnie w trakcie badań weterynaryjnych czy podczas wizyty kowala; już źrebaki warto przyzwyczajać do dotyku po całym ciele, także do podnoszenia nóg. Zachodzą czasem jednak nieprzewidziane sytuacje, które wymagają zdecydowanej interwencji i tu przydaje się dutka.

2020-01-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Podkowy klejone

Na rynku produktów jeździeckich od jakiegoś czasu istnieją innowacyjne podkowy, które są przyklejane do kopyt; dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy dobrą ochronę puszki przy jednoczesnym braku ingerencji w kopyto przy pomocy podkowiaków.

2019-11-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło przelotowe 'cyganka'

Wybór wędzideł jest ogromny, producenci co rusz prześcigają się w opracowaniu nowych rozwiązań; do dyspozycji mamy aktualnie szeroki zakres zwykłych i łagodnych wędzideł oraz tych o mocniejszym działaniu, do których zaliczamy 'cygankę'.

2019-11-04

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Maski na chrapy

Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.

2019-09-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: System Pessoa

Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.

2019-08-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Ogromna większość elementów rzędu jeździeckiego jest produkowana ze skóry naturalnej, która wymaga właściwego traktowania i konserwacji; niestety zdarza się, że ogłowie czy siodło jest przechowywane w nieodpowiednich warunków, przez co pojawia się na nich pleśń.

2019-07-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Interkom

Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!

2019-06-03

Czytaj » 0