12,830 pytań - 16,149 odpowiedzi - 931 komentarzy

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Data publikacji: 2019-10-09

 

W wieku dziecięcym czy nastoletnim nauka nowych czynności, szczególnie aktywności fizycznych, przychodzi nam dużo łatwiej; ciało jest dużo bardziej elastyczne i szybko dostosowuje się do wymagań. Dzieci dużo czasu spędzają (bądź powinny spędzać, to świetnie wspiera prawidłowy wzrost i rozwój) w ruchu, nie siedzą po kilka godzin przez komputerem jak większość osób dorosłych; dodatkowo w młodzieńczym wieku nie jesteśmy do końca świadomi zagrożeń, że koń może nas kopnąć i złamać rękę.

Dorosłe osoby z powodzeniem mogą się nauczyć jeździć konno, to taki sport który można uprawiać do późnych lat jeśli tylko zdrowie pozwala - jeszcze niedawno sama królowa angielska spacerowała na swoich wierzchowcach po posiadłości, a przecież przekroczyła już 80 lat! Na zawodach jeździeckich najwyższej rangi często spotkamy jeźdźców po 40 roku życia, którzy zajmują topowe miejsca - ich opanowanie oraz doświadczenie zdecydowanie wygrywają z brawurą młodych zawodników.

Jeśli skończyliście 30 czy 40lat i Waszym celem jest nauka jazdy konnej, to warto znaleźć odpowiedni ośrodek jeździecki - poczytajcie opinie, w której stajni prowadzone są lekcje na wysokim poziomie. Stajnie organizujące obozy czy kolonie dla dzieci nie zawsze są dobrym wyborem dla dorosłych, chociażby z uwagi na mniejsze konie; poza tym w takich miejscach często jest sporo ludzi, co może potęgować stres. Na pierwszą jazdę nie potrzebujecie sprzętu, wystarczą wygodne spodnie (najlepiej legginsy) i buty z płaską podeszwą.

Co jest najważniejsze w nauce jeździectwa - SPOKÓJ :) dorosłe osoby często odczuwają duży lęk przed końmi, boją się podejść i wyczyścić, a w trakcie jazdy są spięte i zdenerwowane. Spokojne i opanowane konie pozwolą na relaks i odprężenie; nie przejmujcie się opiniami innych osób, że wiek już nieodpowiedni - każdy się kiedyś uczył! 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy warto dzierżawić konia ?

Dzierżawa to forma długoterminowego wynajmu zwierzaka w zamian za pokrycie części bądź całości kosztów utrzymania (w zależności od indywidualnych ustaleń). Mając możliwość regularnej jazdy na jednym zwierzaku, możemy sprawdzić się w roli właściciela konia i poznać wszelkie aspekty codziennej opieki.

2020-07-03

Czytaj » 0

Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Posiadanie własnego konia wiąże się z niezależnością ale i ogromną odpowiedzialnością, nie tylko finansową. Koń musi mieć zapewnioną dobrą opiekę i pożywienie niezależnie od naszej sytuacji ekonomicznej czy planów na przyszłość - to żywe zwierzę, które potrzebuje dobrych warunków.

2020-05-28

Czytaj » 0

Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Gdzie kupić konia ?

Kupno konia to poważna decyzja na wiele lat, konie nierzadko dożywają nawet 25 roku życia; aby czerpać prawdziwą przyjemność z kontaktu ze zwierzakiem, warto przemyśleć jakiego konia chcemy mieć na własność.

2020-04-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy odstawić konia na emeryturę?

Posiadanie konia wiąże się z długoletnią opieką nad zwierzakiem - konie nierzadko osiągają 25 rok życia, część z nich dożywa trzydziestych urodzin. Jeśli zamierzamy opiekować się koniem do końca jego dni, warto zadbać o spokojną emeryturę i odpoczynek.

2020-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Przejażdżki terenowe to świetne urozmaicenie codziennej monotonii stajennej. To także dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w miły sposób, nie tylko podczas tradycyjnej jazdy na ujeżdżalni. Oczywiście bezpieczeństwo to podstawa, więc co w przypadku kiedy Wasz koń ponosi w terenie?

2020-03-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Derkować czy nie derkować ?

Tegoroczna zima była wyjątkowo łagodna, w całym kraju nie było wielotygodniowych mrozów i odpadów śniegu; niemniej kwestia derkowania koni to temat, z którym warto się zaznajomić już przy pierwszych jesiennych chłodach.

2020-03-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zakwasy u koni

Nasz wierzchowiec, podobnie jak my sami, może odczuwać ból i dyskomfort w przeciążonych mięśniach - taki stan popularnie nazywamy zakwasami. Mikrouszkodzenia mięśni mogą zdarzyć się na każdym etapie treningu, nawet u koni użytkowanych amatorsko.

2020-03-07

Czytaj » 0