12,944 pytań - 31,617 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Data publikacji: 2019-10-09

 

W wieku dziecięcym czy nastoletnim nauka nowych czynności, szczególnie aktywności fizycznych, przychodzi nam dużo łatwiej; ciało jest dużo bardziej elastyczne i szybko dostosowuje się do wymagań. Dzieci dużo czasu spędzają (bądź powinny spędzać, to świetnie wspiera prawidłowy wzrost i rozwój) w ruchu, nie siedzą po kilka godzin przez komputerem jak większość osób dorosłych; dodatkowo w młodzieńczym wieku nie jesteśmy do końca świadomi zagrożeń, że koń może nas kopnąć i złamać rękę.

Dorosłe osoby z powodzeniem mogą się nauczyć jeździć konno, to taki sport który można uprawiać do późnych lat jeśli tylko zdrowie pozwala - jeszcze niedawno sama królowa angielska spacerowała na swoich wierzchowcach po posiadłości, a przecież przekroczyła już 80 lat! Na zawodach jeździeckich najwyższej rangi często spotkamy jeźdźców po 40 roku życia, którzy zajmują topowe miejsca - ich opanowanie oraz doświadczenie zdecydowanie wygrywają z brawurą młodych zawodników.

Jeśli skończyliście 30 czy 40lat i Waszym celem jest nauka jazdy konnej, to warto znaleźć odpowiedni ośrodek jeździecki - poczytajcie opinie, w której stajni prowadzone są lekcje na wysokim poziomie. Stajnie organizujące obozy czy kolonie dla dzieci nie zawsze są dobrym wyborem dla dorosłych, chociażby z uwagi na mniejsze konie; poza tym w takich miejscach często jest sporo ludzi, co może potęgować stres. Na pierwszą jazdę nie potrzebujecie sprzętu, wystarczą wygodne spodnie (najlepiej legginsy) i buty z płaską podeszwą.

Co jest najważniejsze w nauce jeździectwa - SPOKÓJ :) dorosłe osoby często odczuwają duży lęk przed końmi, boją się podejść i wyczyścić, a w trakcie jazdy są spięte i zdenerwowane. Spokojne i opanowane konie pozwolą na relaks i odprężenie; nie przejmujcie się opiniami innych osób, że wiek już nieodpowiedni - każdy się kiedyś uczył! 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0