12,809 pytań - 14,579 odpowiedzi - 828 komentarzy

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Data publikacji: 2019-10-09

 

W wieku dziecięcym czy nastoletnim nauka nowych czynności, szczególnie aktywności fizycznych, przychodzi nam dużo łatwiej; ciało jest dużo bardziej elastyczne i szybko dostosowuje się do wymagań. Dzieci dużo czasu spędzają (bądź powinny spędzać, to świetnie wspiera prawidłowy wzrost i rozwój) w ruchu, nie siedzą po kilka godzin przez komputerem jak większość osób dorosłych; dodatkowo w młodzieńczym wieku nie jesteśmy do końca świadomi zagrożeń, że koń może nas kopnąć i złamać rękę.

Dorosłe osoby z powodzeniem mogą się nauczyć jeździć konno, to taki sport który można uprawiać do późnych lat jeśli tylko zdrowie pozwala - jeszcze niedawno sama królowa angielska spacerowała na swoich wierzchowcach po posiadłości, a przecież przekroczyła już 80 lat! Na zawodach jeździeckich najwyższej rangi często spotkamy jeźdźców po 40 roku życia, którzy zajmują topowe miejsca - ich opanowanie oraz doświadczenie zdecydowanie wygrywają z brawurą młodych zawodników.

Jeśli skończyliście 30 czy 40lat i Waszym celem jest nauka jazdy konnej, to warto znaleźć odpowiedni ośrodek jeździecki - poczytajcie opinie, w której stajni prowadzone są lekcje na wysokim poziomie. Stajnie organizujące obozy czy kolonie dla dzieci nie zawsze są dobrym wyborem dla dorosłych, chociażby z uwagi na mniejsze konie; poza tym w takich miejscach często jest sporo ludzi, co może potęgować stres. Na pierwszą jazdę nie potrzebujecie sprzętu, wystarczą wygodne spodnie (najlepiej legginsy) i buty z płaską podeszwą.

Co jest najważniejsze w nauce jeździectwa - SPOKÓJ :) dorosłe osoby często odczuwają duży lęk przed końmi, boją się podejść i wyczyścić, a w trakcie jazdy są spięte i zdenerwowane. Spokojne i opanowane konie pozwolą na relaks i odprężenie; nie przejmujcie się opiniami innych osób, że wiek już nieodpowiedni - każdy się kiedyś uczył! 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Co to znaczy, że koń baskiluje ?

Pewnie nie raz słyszeliście, że dany koń dobrze/poprawnie baskiluje lub ma nieprawidłowy baskil; ten termin odnosi się do skoków przez przeszkody i jest związany z techniką pokonywania przeszkody przez zwierzaka.

2019-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jakie siodło wybrać ?

Na rynku produktów jeździeckich znajdziemy co najmniej kilkunastu wytwórców siodeł, które różnią się pomiedzy sobą jakością wykonania ale i przeznaczeniem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak znaleźć idealne siodło dla amatorów!

2019-10-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zabrać ze sobą na rajd ?

Jesień właśnie się rozpoczęła, a wraz z nią nadszedł czas na terenowe przejażdżki po ścierniskach, wśród złotych, spadających liści. Podpowiemy Wam co zabrać na długie rajdy – kilka dni w siodle brzmi jak świetny wypoczynek!

2019-09-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Pewnie każdy z Was miał kiedyś sytuację, gdzie czuliście duże podekscytowanie Waszego zwierzaka – spięcie całego ciała, nastawienie uszu i głośne wypuszczanie powietrza chrapami to najbardziej rozpoznawalne sygnały pobudzenia. Jak sobie z tym poradzić ?

2019-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: 5 elementów dobrego rozprężenia

Wakacje się skończyły, a wraz z nimi intensywny sezon startowy - ale to nie oznacza, że skończyły się wszystkie zawody! W każdym województwie praktycznie do późnej jesieni są organizowane konkursy na każdym poziomie, od zawodów towarzyskich przez regionalne do Mistrzostw Polski we wszystkich dyscyplinach.

2019-09-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń jest pusty na kontakcie ?

Wielu jeźdźcow ma problem z jazdą na poprawnym kontakcie - pewnie każdy z Was miał problem z koniem, który ciągnie, szarpie głową bądź właśnie jest pusty. Tylko co to właściwie oznacza, bo przecież jak koń może być pusty ?

2019-08-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mam problem z założeniem ogłowia!

Wiele koni wybitnie nie przepada za dotykaniem uszu, a czasem jest to koniecznie w trakcie ubierania ogłowia - co zrobić, kiedy koń wysoko zadziera głowę bądź szarpie nią na boki?

2019-07-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Aby profesjonalnie ocenić aktualny stan konia, nie wystarczy powierzchowny rzut okiem i stwierdzenie, że wszystko jest w porządku - mamy do dyspozycji dziewięciostopniową skalę, która w łatwy i obiektywny sposób pozwoli na ocenę kondycji każdego wierzchowca!

2019-06-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Pewnie wielu z Was marzy o idealnym dosiadzie: dobra równowaga, proste plecy i stabilna łydka - brzmi łatwo, prawda ? Sami pewnie wiecie, że w praktyce uzyskanie poprawnej sylwetki w trakcie jazdy nie jest takie oczywiste. Ba, czołowi zawodnicy cały czas szlifują swój dosiad, bo nie jest to cel sam w sobie!

2019-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Błędy przy lonżowaniu

Lonżowanie to rewelacyjna metoda treningowa, często bagatelizowana przez laików bądź kojarzona z bezmyślnym przeganianiem konia w kółko - nic bardziej mylnego! Podpowiemy Wam dzisiaj, jak uniknąć typowych błędów towarzyszącym lonżowaniu.

2019-05-28

Czytaj » 0