12,857 pytań - 23,802 odpowiedzi - 945 komentarzy

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Data publikacji: 2019-10-09

 

W wieku dziecięcym czy nastoletnim nauka nowych czynności, szczególnie aktywności fizycznych, przychodzi nam dużo łatwiej; ciało jest dużo bardziej elastyczne i szybko dostosowuje się do wymagań. Dzieci dużo czasu spędzają (bądź powinny spędzać, to świetnie wspiera prawidłowy wzrost i rozwój) w ruchu, nie siedzą po kilka godzin przez komputerem jak większość osób dorosłych; dodatkowo w młodzieńczym wieku nie jesteśmy do końca świadomi zagrożeń, że koń może nas kopnąć i złamać rękę.

Dorosłe osoby z powodzeniem mogą się nauczyć jeździć konno, to taki sport który można uprawiać do późnych lat jeśli tylko zdrowie pozwala - jeszcze niedawno sama królowa angielska spacerowała na swoich wierzchowcach po posiadłości, a przecież przekroczyła już 80 lat! Na zawodach jeździeckich najwyższej rangi często spotkamy jeźdźców po 40 roku życia, którzy zajmują topowe miejsca - ich opanowanie oraz doświadczenie zdecydowanie wygrywają z brawurą młodych zawodników.

Jeśli skończyliście 30 czy 40lat i Waszym celem jest nauka jazdy konnej, to warto znaleźć odpowiedni ośrodek jeździecki - poczytajcie opinie, w której stajni prowadzone są lekcje na wysokim poziomie. Stajnie organizujące obozy czy kolonie dla dzieci nie zawsze są dobrym wyborem dla dorosłych, chociażby z uwagi na mniejsze konie; poza tym w takich miejscach często jest sporo ludzi, co może potęgować stres. Na pierwszą jazdę nie potrzebujecie sprzętu, wystarczą wygodne spodnie (najlepiej legginsy) i buty z płaską podeszwą.

Co jest najważniejsze w nauce jeździectwa - SPOKÓJ :) dorosłe osoby często odczuwają duży lęk przed końmi, boją się podejść i wyczyścić, a w trakcie jazdy są spięte i zdenerwowane. Spokojne i opanowane konie pozwolą na relaks i odprężenie; nie przejmujcie się opiniami innych osób, że wiek już nieodpowiedni - każdy się kiedyś uczył! 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Początkujący jeźdźcy często mają problem z utrzymaniem równowagi w trakcie jazdy - garbienie, nadmierne odchylenie, podkurczanie nóg czy upadki często biorą się z braku pewności siebie i braku równowagi. Podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem!

2021-05-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak opanować konia w terenie ?

Wyjazd poza granice ośrodka to ciekawe urozmaicenie codziennego trybu życia koni - lasy, łąki i pola skutecznie potrafią zachęcić do ruchu nawet największego końskiego leniuszka. Czasem jednak ekscytacja otwartą przestrzenią jest tak duża, że konie stają się nadmiernie pobudzone - jak sobie poradzić w takiej sytuacji ?

2021-05-01

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń boi się wszystkiego!

Konie to zwierzęta z natury płochliwe - w sytuacji potencjalnego zagrożenia, reagują unikiem lub ucieczką. To zachowanie instynktowe, które ma na celu przeżycie; oczywiście w dzisiejszych czasach, niewiele jest zagrożeń, które faktycznie stanowiłyby ryzyko.

2021-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Objawy zarobaczenia

Zarobaczenie organizmu koni to niestety częsta i niebezpieczna przypadłość, która może wręcza zagrażać życiu naszych zwierzaków. Usuwanie pasożytów to kluczowa i podstawowa zasada w chowie koni, o której powinien pamiętać każdy właściciel koni.

2021-03-31

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę jeźdźca?

Poprawny balans ciałem w trakcie jazdy jest kluczowy dla zachowania prawidłowej postawy - dobra równowaga zmniejsza ryzyko upadku, przeciążania jednej ze strony konia i powstawania asymetrii dosiadu. Jak siedzieć w równowadze?

2021-03-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z niszczeniem derek ?

Niszczenie derek podczas pobytu konia na pastwisku to spory problem, z którym borykają się właściciele niektórych zwierzaków. Warto poznać kilka ciekawych pomysłów na zniwelowanie niszczycielskich zapędów koni!

2021-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy mój koń marznie ?

W naszym kraju nastała zima, ostatnie dni przyniosły opady śniegu oraz znaczy spadek temperatury. Warto uważnie obserwować swojego zwierzaka, czy odczuwa komfort termiczny - mówiąc wprost: czy mój koń może zmarznąć ?

2021-01-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać noc sylwestrową ?

Koniec roku to czas hucznego świętowania, co często wiąże się z odpalaniem petard. Głośne wybuchy i wystrzały, kolorowe barwy są z pewnością bardzo widowiskowe, ale nasze zwierzęta szczególnie źle znoszą tę noc. Jak poradzić sobie z Sylwestrem przy koniach ?

2020-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozsiodłanie - czy robisz to dobrze ?

Po skończonej jeździe należy ściągnąć z konia cały ekwipunek jeździecki, czyli rozsiodłać go. Ta z pozoru prosta czynność wymaga jednak wiedzy oraz doświadczenia, aby chociażby przy ściąganiu ogłowia nie dopuścić do ucieczki zwierzaka.

2020-11-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla właścicieli koni i osób chcących spędzić czas w siodle - krótkie dni, pochmurna aura oraz częste opady atmosferyczne skutecznie zniechęcają do wyjścia z domu. Warto znać kilka przydatnych wskazówek, aby przetrwać ten niekorzystny czas.

2020-11-10

Czytaj » 0