12,820 pytań - 15,011 odpowiedzi - 923 komentarzy

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Data publikacji: 2019-10-09

 

W wieku dziecięcym czy nastoletnim nauka nowych czynności, szczególnie aktywności fizycznych, przychodzi nam dużo łatwiej; ciało jest dużo bardziej elastyczne i szybko dostosowuje się do wymagań. Dzieci dużo czasu spędzają (bądź powinny spędzać, to świetnie wspiera prawidłowy wzrost i rozwój) w ruchu, nie siedzą po kilka godzin przez komputerem jak większość osób dorosłych; dodatkowo w młodzieńczym wieku nie jesteśmy do końca świadomi zagrożeń, że koń może nas kopnąć i złamać rękę.

Dorosłe osoby z powodzeniem mogą się nauczyć jeździć konno, to taki sport który można uprawiać do późnych lat jeśli tylko zdrowie pozwala - jeszcze niedawno sama królowa angielska spacerowała na swoich wierzchowcach po posiadłości, a przecież przekroczyła już 80 lat! Na zawodach jeździeckich najwyższej rangi często spotkamy jeźdźców po 40 roku życia, którzy zajmują topowe miejsca - ich opanowanie oraz doświadczenie zdecydowanie wygrywają z brawurą młodych zawodników.

Jeśli skończyliście 30 czy 40lat i Waszym celem jest nauka jazdy konnej, to warto znaleźć odpowiedni ośrodek jeździecki - poczytajcie opinie, w której stajni prowadzone są lekcje na wysokim poziomie. Stajnie organizujące obozy czy kolonie dla dzieci nie zawsze są dobrym wyborem dla dorosłych, chociażby z uwagi na mniejsze konie; poza tym w takich miejscach często jest sporo ludzi, co może potęgować stres. Na pierwszą jazdę nie potrzebujecie sprzętu, wystarczą wygodne spodnie (najlepiej legginsy) i buty z płaską podeszwą.

Co jest najważniejsze w nauce jeździectwa - SPOKÓJ :) dorosłe osoby często odczuwają duży lęk przed końmi, boją się podejść i wyczyścić, a w trakcie jazdy są spięte i zdenerwowane. Spokojne i opanowane konie pozwolą na relaks i odprężenie; nie przejmujcie się opiniami innych osób, że wiek już nieodpowiedni - każdy się kiedyś uczył! 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak zajmować się młodym koniem?

Wielu amatorów jeździectwa marzy o własnym koniu, wychowanym od źrebaka i samodzielnie ujeżdżonym; niestety wychowanie i praca z młodymi końmi jest trudna i zdecydowanie niepolecana początkującym osobom.

2020-02-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie ułożyć cavaletti ?

Jazda po drążkach i koziołkach to cenne narzędzie treningowe niezależnie od stopnia wytrenowania - przyda się jako urozmaicenie zarówno dla młodych koni jak i początkujących jeźdźców. Dowiecie się dzisiaj, jak prawidłowo rozłożyć drążki tak aby jazda była efektywna!

2020-01-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń stoi niespokojnie przy wsiadaniu!

Niespokojne stanie w trakcie wsiadania to nie tylko niewłaściwe zachowanie konia - to także skrajnie niebezpieczna sytuacja, która może prowadzić do poważnych wypadków. To właśnie w trakcie wsiadania i zsiadania zdarzają się najpoważniejsze urazy związane z uwięzieniem stopy w strzemieniu i przeciągnięciu jeźdźca po ziemi.

2019-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przerwać grzywę?

Być może dla niektórych z Was termin "przerywanie grzywy" brzmi niezrozumiale, bo przecież w jaki sposób można przerwać grzywę - a to dosłowna nazwa, oznaczająca przerzedzenie zbyt bujnego owłosienia u koni.

2019-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ćwiczenia oddechowe dla jeźdźca

Oddychanie jest całkowicie niezależnym procesem, zapewniającym życie - prawidłowe oddychanie odpowiednio natlenia organizm, nie męczymy się tak szybko. Warto poznać zasady prawidłowego oddychania w trakcie jazdy konnej, dzięki czemu nie złapie nas zadyszka!

2019-12-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z pianą w pysku ?

Wielu laików niezwiązanych z jeździectwem uważa, że obecność piany na pysku konia świadczy o złym traktowaniu, wręcz znęcaniu się nad wierzchowcem; od razu uspokajamy - to całkowicie normalna reakcja na obecność wędzidła w pysku!

2019-11-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń baskiluje ?

Pewnie nie raz słyszeliście, że dany koń dobrze/poprawnie baskiluje lub ma nieprawidłowy baskil; ten termin odnosi się do skoków przez przeszkody i jest związany z techniką pokonywania przeszkody przez zwierzaka.

2019-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jakie siodło wybrać ?

Na rynku produktów jeździeckich znajdziemy co najmniej kilkunastu wytwórców siodeł, które różnią się pomiedzy sobą jakością wykonania ale i przeznaczeniem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak znaleźć idealne siodło dla amatorów!

2019-10-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zabrać ze sobą na rajd ?

Jesień właśnie się rozpoczęła, a wraz z nią nadszedł czas na terenowe przejażdżki po ścierniskach, wśród złotych, spadających liści. Podpowiemy Wam co zabrać na długie rajdy – kilka dni w siodle brzmi jak świetny wypoczynek!

2019-09-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Pewnie każdy z Was miał kiedyś sytuację, gdzie czuliście duże podekscytowanie Waszego zwierzaka – spięcie całego ciała, nastawienie uszu i głośne wypuszczanie powietrza chrapami to najbardziej rozpoznawalne sygnały pobudzenia. Jak sobie z tym poradzić ?

2019-09-12

Czytaj » 0