12,839 pytań - 16,851 odpowiedzi - 933 komentarzy

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Data publikacji: 2019-10-03

 

Na wstępnie warto zastanowić się, czy nasza jazda po kole jest wykonywana poprawnie; pamiętajcie, że w trakcie tej figury, ciało konia musi być wpisane w łuk. Potylica lekko ustawione do wewnątrz, kłoda owinięta wokół wewnętrznej łydki jeźdzca - koń porusza się po łuku, nie wypada łopatką czy zadem w żadnym kierunku. Jeździec siedzi prosto, nie przechyla się na żadną stronę i nie ciągnie wodzami do wewnątrz!

Jeśli macie opanowaną prawidłową jazdę na kołach, to warto wprowadzić kilka dodatkowych elementów:

  • drążki/koziołki: bardzo dobra metoda treningowa, poprawiająca elastyczność i wygimnastykowanie zwierzaka; wyższe unoszenie kończyn poprawia umięśnienie zadu. Przez drążki warto najeżdzać raz większym, raz mniejszym kołem - zawsze patrzemy przez siebie.
  • powiększanie/pomniejszanie koła: obierzcie sobie punkt startowy koła np. litera A bądź po prostu słupek ogrodzeniowy i wykonajcie duże koło. Dojeżdżając do punktu wyjścia, poproście konia o większe wygięcie i starajcie się wykonać mniejsze koło: z 20m zróbcie 18m, a później 15m. Takie ćwiczenie warto początkowo wykonywać w stępie, dbając o płynność i prawidłowe ustawienie.
  • odwrotne ustawienie: jadąc najpierw w stępie, przestawcie głowę konia na zewnątrz. Koń powinien nadal być miękko oparty na wędzidle, nie może szarpać ani ciagnąć za wodze; początkowo wystarczy dosłownie lekkie przestawienie w samej potylicy w stępie, później możecie wykonywać ten manewr w kłusie i w galopie. To wymagające ćwiczenie, ale przynoszące świetne rezultaty, poprawia oparcie na kontakcie i rozluźnienie.
  • dodania/skrócenia: poszerzenie wykroku w każdym chodzie, wykonane na kole jest bardzo wartościowym ćwiczeniem, które powinno się znaleźć w trakcie każdej jazdy! Zadbajcie o równy rytm, poproście konia o wykonanie kilku kroków poszerzenia (rytm pozostaje ten sam, zmienia się tylko tempo!) chodu, a następnie powrót do roboczego chodu.

Wszystkie nowe elementy warto zacząć od stępa, w którym najłatwiej zadbać o prawidłową koordynację pomocy :)

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze jeździć konno ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o prostych plecach, stabilnym dosiadzie i idealnie zganaszowanym, posłusznym zwierzaku. Taki obrazek często jest utożsamiany z dobrą jazdą konną, jak się nauczyć dobrze jeździć ?

2020-09-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak się przygotować do zawodów ?

Miesiące wakacyjne to okres organizacji wielu zawodów jeździeckich, rozmaitej rangi. Ciepła i sucha pogoda w znacznej mierze ułatwia przeprowadzenie takich konkursów, chociażby w formie zakończenia pobytu na obozie jeździeckim. Warto dowiedzieć się, jak przygotować siebie i konia do takiego sprawdzianu!

2020-07-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Spływanie przed przeszkodą

Najazd na przeszkodę to jeden z najważniejszych elementów podczas jazdy skokowej; od niego często zależy powodzenie całego skoku. Optymalny najazd zdecydowanie poprawia jakość przejazdu przez przeszkodę, dlatego warto dbać o proste i równe celowanie w środek przeszkody; częstym błędem jest nagła zmiana kierunku ruchu w trakcie zbliżania się do przeszkody.

2020-06-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wykonać poprawne koło lub woltę ?

Jazda po okręgu niesie ze sobą szereg korzyści dla konia: rozluźnienie, zwiększenie koncentracji zwierzaka a także poprawia wygimnastykowania. Aby taki element miał pozytywny wpływ na komfort jazdy, należy pamiętać o poprawnym wykonaniu - to kluczowa kwestia każdej pracy z koniem!

2020-05-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Korzyści z jazdy po drążkach

Przejazd przez drążki ułożone na ziemi,a także te nieco podwyższone tzw. koziołki, powinien znaleźć się podczas każdej jazdy. To świetne ćwiczenie dla każdego konia, niezależnie od stopnia wytrenowania czy uprawianej dyscypliny.

2020-04-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Lotna zmiana nogi w skoku

Zmiana nogi, na którą galopuje koń, to cenna umiejętność u koni pokonujących parkury - nawet niskie i nieskomplikowane. Ten element ułatwia płynne pokonywanie całej trasy z przeszkodami, dzięki czemu nie tracimy czasu na przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie.

2020-03-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda w zastępie czy jazda indywidualna ?

W ofercie większości ośrodków jeździeckich znajdziemy zarówno jazdy grupowe, zwane także jazdą w zastępie, jak i indywidualne lekcje: czyli jedna bądź dwie osoby oraz jeden instruktor. Porównamy dzisiaj obydwa sposoby prowadzenia lekcji jazdy konnej!

2020-01-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Bezpieczeństwo w trakcie lekcji jazdy konnej powinno być priorytetem, zarówno dla nas samych ale i naszych koni. Te kilka prostych zasad ułatwia przyjemną jazdę konną i gwarantuje miłą atmosferę podczas nauk!

2019-12-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Jednym z najczęstszych problemów wśród początkujących adeptów jeździectwa są 'uciekające' strzemiona - jeźdźcom często wypadają stopy bądź wręcz przeciwnie, stopy klinują się w strzemionach w trakcie jazdy. Jak ustabilizować pozycję stopy w strzemieniu - poniżej znajdziecie kilka rad!

2019-12-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Najazd na przeszkodę

Skoki przez przeszkody zaczynają się już od utrzymania prostego i prawidłowego najazdu do przeszkody, którą chcemy pokonać - to właśnie ten kluczowy element często decyduje o sukcesie czy niepowodzeniu skoku! Konie najczęściej odmawiają skoku, ponieważ najeżdżamy krzywo lub w nieodpowiednim tempie.

2019-11-01

Czytaj » 0