12,821 pytań - 15,267 odpowiedzi - 927 komentarzy

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Data publikacji: 2019-10-03

 

Na wstępnie warto zastanowić się, czy nasza jazda po kole jest wykonywana poprawnie; pamiętajcie, że w trakcie tej figury, ciało konia musi być wpisane w łuk. Potylica lekko ustawione do wewnątrz, kłoda owinięta wokół wewnętrznej łydki jeźdzca - koń porusza się po łuku, nie wypada łopatką czy zadem w żadnym kierunku. Jeździec siedzi prosto, nie przechyla się na żadną stronę i nie ciągnie wodzami do wewnątrz!

Jeśli macie opanowaną prawidłową jazdę na kołach, to warto wprowadzić kilka dodatkowych elementów:

  • drążki/koziołki: bardzo dobra metoda treningowa, poprawiająca elastyczność i wygimnastykowanie zwierzaka; wyższe unoszenie kończyn poprawia umięśnienie zadu. Przez drążki warto najeżdzać raz większym, raz mniejszym kołem - zawsze patrzemy przez siebie.
  • powiększanie/pomniejszanie koła: obierzcie sobie punkt startowy koła np. litera A bądź po prostu słupek ogrodzeniowy i wykonajcie duże koło. Dojeżdżając do punktu wyjścia, poproście konia o większe wygięcie i starajcie się wykonać mniejsze koło: z 20m zróbcie 18m, a później 15m. Takie ćwiczenie warto początkowo wykonywać w stępie, dbając o płynność i prawidłowe ustawienie.
  • odwrotne ustawienie: jadąc najpierw w stępie, przestawcie głowę konia na zewnątrz. Koń powinien nadal być miękko oparty na wędzidle, nie może szarpać ani ciagnąć za wodze; początkowo wystarczy dosłownie lekkie przestawienie w samej potylicy w stępie, później możecie wykonywać ten manewr w kłusie i w galopie. To wymagające ćwiczenie, ale przynoszące świetne rezultaty, poprawia oparcie na kontakcie i rozluźnienie.
  • dodania/skrócenia: poszerzenie wykroku w każdym chodzie, wykonane na kole jest bardzo wartościowym ćwiczeniem, które powinno się znaleźć w trakcie każdej jazdy! Zadbajcie o równy rytm, poproście konia o wykonanie kilku kroków poszerzenia (rytm pozostaje ten sam, zmienia się tylko tempo!) chodu, a następnie powrót do roboczego chodu.

Wszystkie nowe elementy warto zacząć od stępa, w którym najłatwiej zadbać o prawidłową koordynację pomocy :)

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Lotna zmiana nogi w skoku

Zmiana nogi, na którą galopuje koń, to cenna umiejętność u koni pokonujących parkury - nawet niskie i nieskomplikowane. Ten element ułatwia płynne pokonywanie całej trasy z przeszkodami, dzięki czemu nie tracimy czasu na przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie.

2020-03-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda w zastępie czy jazda indywidualna ?

W ofercie większości ośrodków jeździeckich znajdziemy zarówno jazdy grupowe, zwane także jazdą w zastępie, jak i indywidualne lekcje: czyli jedna bądź dwie osoby oraz jeden instruktor. Porównamy dzisiaj obydwa sposoby prowadzenia lekcji jazdy konnej!

2020-01-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Bezpieczeństwo w trakcie lekcji jazdy konnej powinno być priorytetem, zarówno dla nas samych ale i naszych koni. Te kilka prostych zasad ułatwia przyjemną jazdę konną i gwarantuje miłą atmosferę podczas nauk!

2019-12-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Jednym z najczęstszych problemów wśród początkujących adeptów jeździectwa są 'uciekające' strzemiona - jeźdźcom często wypadają stopy bądź wręcz przeciwnie, stopy klinują się w strzemionach w trakcie jazdy. Jak ustabilizować pozycję stopy w strzemieniu - poniżej znajdziecie kilka rad!

2019-12-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Najazd na przeszkodę

Skoki przez przeszkody zaczynają się już od utrzymania prostego i prawidłowego najazdu do przeszkody, którą chcemy pokonać - to właśnie ten kluczowy element często decyduje o sukcesie czy niepowodzeniu skoku! Konie najczęściej odmawiają skoku, ponieważ najeżdżamy krzywo lub w nieodpowiednim tempie.

2019-11-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Jedną z bardziej skomplikowanych elementów dla początkujących adeptów jazdy konnej jest skutecznie skręcanie - wydawałoby się, że wystarczy ciągnąć za jedną wodzę, a nasz wierzchowiec bez problemowo zmieni kierunek ruchu. Prawidła technika skrętu różni się jednak od wyobrażeń.

2019-09-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kadryl

Jednym z ciekawszych sposób na urozmaicenie pokazów czy wystaw jeździeckich jest zorganizowanie kadryla, czyli efektownej choreografii w rytm muzyki - najbardziej znanym kadrylem na świecie jest pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, gdzie pary prezentują niezwykle skomplikowane elementy i układy.

2019-08-09

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kiedy mogę jechać na obóz jeździecki ?

Wakacje ciągle trwają, a chyba nie ma lepszego sposobu na spędzenie wolnego czasu niż pobyt w stajni! Pewnie wielu z Was marzy o wakacyjnym wyjeździe, ale może nie każdy jest pewien czy sobie poradzi ? Podpowiemy Wam kiedy i czy w ogóle warto wybrać się na obóz jeździecki :)

2019-08-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jaki powinien być koń rekreacyjny ?

Jeździectwo staje się coraz popularniejszym i powszechniejszym sportem w naszym kraju, nowe stajnie i ośrodki jeździeckie oferujące jazdę konną pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Niestety nie zawsze mamy do dyspozycji dobrze wyszkolone konie, na których nauka będzie prawdziwą przyjemnością.

2019-07-26

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Pierwszym egzaminem sprawdzającym opanowanie podstaw jazdy konnej oraz podstawowej wiedzy związanej z końmi, jest odznaka "Jeżdżę konno" - jest zdobycie jest dobrym przygotowaniem do uzyskania oficjalnych odznak jeździeckich!

2019-06-28

Czytaj » 0