12,810 pytań - 14,621 odpowiedzi - 828 komentarzy

Porady: Co zabrać ze sobą na rajd ?

Data publikacji: 2019-09-21

Długa, nawet całodzienna wycieczka na końskim grzbiecie to ciekawy sposób na spędzenie długich weekendów bądź nawet wyjazdów wakacyjnych – takie rajdy, trwające 7-10dni są organizowane np. na Ukrainie, w Gruzji czy w Maroku. Skupmy się jednak na rajdach organizowanych przez nasze polskie stajnie; przedstawiamy niezbędnik, który powinien posiadać każdy uczestnik takiego wyjazdu. Oczywiście organizator rajdów zawsze ma własne ustalenia, do których należy się dostosować, niemniej często wiele produktów się powtarza.

Lista wyposażenia dla jeźdźca na rajd:

  • Mały plecak bądź saszetka – w zależności od potrzeb i ekwipunku, dobrym wyjściem sa czapraki z kieszeniami, w których możemy schować kilka rzeczy
  • Wygodne ubranie, swobodne i niekrępujące ruchów; zdecydowanie odradzamy testowanie nowych bryczesów czy butów, odparzenia czy otarcia potrafią skutecznie uprzykrzyć cały wyjazd.
  • Lekka kurtka przeciwdeszczowa – w okresie jesiennym i wiosennym jest często przydatna; istnieją kurtki, które składają się do własnej kieszeni, przez co zajmują niewiele miejsca.
  • Skarpety na zmianę – przy przekraczaniu rzeki czasem konieczna jest wymiana skarpet na suche.
  • Naładowany telefon z dostępem do internetu – przydaje się do wezwania pomocy bądź odnalezienia ścieżki czy zorientowania w okolicy; dla pewności można mieć przy sobie także mapę, są miejsca bez zasięgu i bez dostępu do internetu
  • Drobne pieniądze – jeśli w okolicy mamy sklepy czy stacje benzynowe, czasem jeźdźcy chcą kupić sobie prowiant bądź coś do picia
  • Woda – mimo przyjemnych temperatur, nawodnienie jest nadal bardzo istotne w czasie kilkugodzinnej czy tym bardziej całodniowej wycieczki
  • Odblaski (opaski na nogi) – zarówno dla siebie jak i dla zwierzaka, to bardzo istotne nawet jeśli nie planujemy późnego powrotu. Dni są już krótsze, czasem wystarczy lekkie zejście z trasy czy przedłużony postój na popas, żeby wracać w ciemności. Polecamy też latarki czołowe, które są lekkie i wygodne, a przy tym dobrze oświetlają ścieżkę.
comments powered by Disqus
Porady

Porady: O co chodzi z pianą w pysku ?

Wielu laików niezwiązanych z jeździectwem uważa, że obecność piany na pysku konia świadczy o złym traktowaniu, wręcz znęcaniu się nad wierzchowcem; od razu uspokajamy - to całkowicie normalna reakcja na obecność wędzidła w pysku!

2019-11-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń baskiluje ?

Pewnie nie raz słyszeliście, że dany koń dobrze/poprawnie baskiluje lub ma nieprawidłowy baskil; ten termin odnosi się do skoków przez przeszkody i jest związany z techniką pokonywania przeszkody przez zwierzaka.

2019-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jakie siodło wybrać ?

Na rynku produktów jeździeckich znajdziemy co najmniej kilkunastu wytwórców siodeł, które różnią się pomiedzy sobą jakością wykonania ale i przeznaczeniem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak znaleźć idealne siodło dla amatorów!

2019-10-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Wielu dorosłych jeźdźców zaczęło swoją przygodę z tym sportem będąc dziećmi bądź młodzieżą, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopiero po trzydziestce czy czterdziestce zrealizować swoje marzenia o galopie na końskim grzbiecie!

2019-10-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Pewnie każdy z Was miał kiedyś sytuację, gdzie czuliście duże podekscytowanie Waszego zwierzaka – spięcie całego ciała, nastawienie uszu i głośne wypuszczanie powietrza chrapami to najbardziej rozpoznawalne sygnały pobudzenia. Jak sobie z tym poradzić ?

2019-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: 5 elementów dobrego rozprężenia

Wakacje się skończyły, a wraz z nimi intensywny sezon startowy - ale to nie oznacza, że skończyły się wszystkie zawody! W każdym województwie praktycznie do późnej jesieni są organizowane konkursy na każdym poziomie, od zawodów towarzyskich przez regionalne do Mistrzostw Polski we wszystkich dyscyplinach.

2019-09-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń jest pusty na kontakcie ?

Wielu jeźdźcow ma problem z jazdą na poprawnym kontakcie - pewnie każdy z Was miał problem z koniem, który ciągnie, szarpie głową bądź właśnie jest pusty. Tylko co to właściwie oznacza, bo przecież jak koń może być pusty ?

2019-08-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mam problem z założeniem ogłowia!

Wiele koni wybitnie nie przepada za dotykaniem uszu, a czasem jest to koniecznie w trakcie ubierania ogłowia - co zrobić, kiedy koń wysoko zadziera głowę bądź szarpie nią na boki?

2019-07-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Aby profesjonalnie ocenić aktualny stan konia, nie wystarczy powierzchowny rzut okiem i stwierdzenie, że wszystko jest w porządku - mamy do dyspozycji dziewięciostopniową skalę, która w łatwy i obiektywny sposób pozwoli na ocenę kondycji każdego wierzchowca!

2019-06-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Pewnie wielu z Was marzy o idealnym dosiadzie: dobra równowaga, proste plecy i stabilna łydka - brzmi łatwo, prawda ? Sami pewnie wiecie, że w praktyce uzyskanie poprawnej sylwetki w trakcie jazdy nie jest takie oczywiste. Ba, czołowi zawodnicy cały czas szlifują swój dosiad, bo nie jest to cel sam w sobie!

2019-06-09

Czytaj » 0