12,810 pytań - 14,475 odpowiedzi - 827 komentarzy

Lifestyle: Praca jako kowal

Data publikacji: 2019-09-18

 

Kowalstwo jest jedną z dziedzin rzemieślniczych, to praca polegająca na kształtowaniu metalowych przedmiotów za pomocą młotka i innych narzędzi; w świecie jeździeckim to potoczny termin określający osobę, która zajmuje się kopytami naszych zwierzaków. Warto jednak wspomnieć, że obecnie istnieje spory nurt werkowania (czyli korekty kształtu kopyt) zgodnie z anatomią i naturalnymi potrzebami konia, bez przybijania podków - dlatego takie osoby są nazywane strugaczami/werkowaczami.

Jeśli chcielibyście zostać kowalem, to warto dysponować odpowiednią siłą: to ciężka praca, po kilka godzin dziennie; sprzęt kowalski jest ciężki, a utrzymywanie końskich nóg na własnych kolanach mocno obciąża kręgosłup.

To także lekcja cierpliwości, bo niektóre zwierzaki niechętnie współpracują z kowalem; kowale są narażeni na kopnięcia i ugryzienia.

Naukę kowalstwa warto zacząć od współpracy z pracownią kowalską, która nauczy adepta podstawowych technik kowalskich czy pracy z narzędziami, są też organizowane kursy oraz warsztaty dla zainteresowanych; później należy popytać wśród kowali końskich w swojej okolicy kto szuka ucznia do nauki zawodu. Obowiązkowo przydaje się podstawowa wiedza z zakresu weterynarii, przede wszystkim należy znać anatomię końskich nóg i kopyt; oczywiście niezbędna jest wiedza nt.chorób i innych nieprawidłowości, także w ruchu.

Wielu kowali ściśle współpracuje z weterynarzami, bo tylko kompleksowa opieka nad zwierzakiem jest gwarancją prawidłowej opieki; w tym zawodzie ważne jest stałe poszerzanie wiedzy i uczestnictwo w kursach doszkalających, ponieważ istnieje wiele zaawansowanych metod kucia koni.

Zawód kowala jest opłacalny, ale trzeba sobie zdawać sprawę z ilości fizycznej pracy (często całodzienna i weekendy), obciążenia naszego układu ruchu, szczególnie kręgosłupa i konieczności inwestowania we własny rozwój.

 

 

fot. www.foter.com

comments powered by Disqus
Lifestyle

Nie daj się infekcjom!

Jesień to czas wzmożonych infekcji na tle wirusowym - podwyższona temperatura ciała, drapanie w gardle czy katar to wręcz powszechne objawy. Podpowiemy Wam jak ochronić swój organizm przed atakiem wirusów powodujących przeziębienia! Złota polska jesień to idealny czas na zwiedzanie okolicy wierzchem!

2019-09-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy warto iść na studia związane z jeździectwem?

Matury i egzaminy zawodowe minęły, wyniki macie ze sobą, więc pewnie wielu miłośników jeździectwa zastanawia się nad wyborem dalszej drogi kształcenia. Podpowiemy Wam, czy warto zdecydować się na kierunki studiów związane właśnie z końmi!

2019-07-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Pies w stajni

Wiele koniarzy posiada psy i często marzą o wspólnych terenowych przejażdżkach w towarzystwie czworonogów; podpowiemy Wam dzisiaj, jakie są ogólne zasady bezpieczeństwa dotyczące obecności psa na terenie ośrodka jeździeckiego jak i generalnie w obecności koni!

2019-06-06

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Co jeść przed i po jeździe ?

Ważnym aspektem w trakcie uprawiania jakiegokolwiek sportu jest żywienie - dobrej jakości pożywienie dostarczy nam wszystkim składników odżywczych oraz niezbędnej energii, która przydaje się w trakcie aktywnego dnia w stajni. Dowiecie się dzisiaj co i kiedy jeść, żeby czuć się dobrze w trakcie jazdy!

2019-04-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Dzień wolny dla konia

W treningu zarówno amatorskim jak i zawodowym kluczową rolę powinien odgrywać odpoczynek - to niezbędna faza, która często jest pomijana przez niedoświadczone osoby! Warto zaplanować wolny dzień w tygodniu dla każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu.

2019-03-15

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako jeździec

Jednym z najbardziej wymarzonych zawodów jest z pewnością posada jeźdźca - któż z nas nie chciałby otrzymywać wynagrodzenia za jazdę konną, łącząc pracę z pasją ? Od niedawna ten zawód został uznany za oficjalny, powstały już nawet specjalne szkoły kształcące w tym kierunku; pamiętajcie, że nic nie zastąpi wielu lat doświadczenia i nabytej wiedzy!

2019-02-03

Czytaj » 0

Lifestyle

Wakacyjna praca

Nadeszły wakacje, a z nimi sporo wolnego czasu, który warto poświęcić na zarobienie pieniędzy - a dla koniarzy idealna praca to oczywiście każda związana z końmi! Podpowiemy Wam czym sie kierować przy wyborze wakacyjnego zajęcia i jak nie dać się naciągnąć :)

2018-06-26

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako hodowca

Jednym z bardziej flagowych profesji w branży jeździeckiej jest zawód hodowcy, często zbytnio nadużywany przez amatorów. Pamiętajmy, że stadniny to miejsca hodowli koni, a nie ośrodki jeździeckie!

2018-06-23

Czytaj » 0

Lifestyle

Przemoc w sporcie jeździeckim

Większość osób, które mają dłuższe doświadczenie w jeździe konnej, z pewnością miało nieprzyjemność widzieć agresywne zachowania jeźdźców lub trenerów wobec koni. To przykre zjawisko, spotykane nie tylko wśród osób jeżdżących amatorsko, ale i startujących w wysokich konkursach.

2018-05-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako instruktor

Instruktor to jedna z ważniejszych osób w branży jeździeckiej, odpowiedzialna za prawidłowe szkolenie par jeździec-koń. Taka praca daje możliwość połączenia swojej pasji i zarabiania pieniędzy, co wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla wielu amatorów jeździectwa :)

2018-05-24

Czytaj » 0