Kowalstwo jest jedną z dziedzin rzemieślniczych, to praca polegająca na kształtowaniu metalowych przedmiotów za pomocą młotka i innych narzędzi; w świecie jeździeckim to potoczny termin określający osobę, która zajmuje się kopytami naszych zwierzaków. Warto jednak wspomnieć, że obecnie istnieje spory nurt werkowania (czyli korekty kształtu kopyt) zgodnie z anatomią i naturalnymi potrzebami konia, bez przybijania podków - dlatego takie osoby są nazywane strugaczami/werkowaczami.
Jeśli chcielibyście zostać kowalem, to warto dysponować odpowiednią siłą: to ciężka praca, po kilka godzin dziennie; sprzęt kowalski jest ciężki, a utrzymywanie końskich nóg na własnych kolanach mocno obciąża kręgosłup.
To także lekcja cierpliwości, bo niektóre zwierzaki niechętnie współpracują z kowalem; kowale są narażeni na kopnięcia i ugryzienia.
Naukę kowalstwa warto zacząć od współpracy z pracownią kowalską, która nauczy adepta podstawowych technik kowalskich czy pracy z narzędziami, są też organizowane kursy oraz warsztaty dla zainteresowanych; później należy popytać wśród kowali końskich w swojej okolicy kto szuka ucznia do nauki zawodu. Obowiązkowo przydaje się podstawowa wiedza z zakresu weterynarii, przede wszystkim należy znać anatomię końskich nóg i kopyt; oczywiście niezbędna jest wiedza nt.chorób i innych nieprawidłowości, także w ruchu.
Wielu kowali ściśle współpracuje z weterynarzami, bo tylko kompleksowa opieka nad zwierzakiem jest gwarancją prawidłowej opieki; w tym zawodzie ważne jest stałe poszerzanie wiedzy i uczestnictwo w kursach doszkalających, ponieważ istnieje wiele zaawansowanych metod kucia koni.
Zawód kowala jest opłacalny, ale trzeba sobie zdawać sprawę z ilości fizycznej pracy (często całodzienna i weekendy), obciążenia naszego układu ruchu, szczególnie kręgosłupa i konieczności inwestowania we własny rozwój.
fot. www.foter.com
Pasja jeździecka młodych adeptów jest na tyle silna, że wiele dzieci i nastolatków ma trudności z pogodzeniem chęci spędzenia czasu w stajni z nauką; oczywiście ostateczne zdanie mają rodzice, ale podpowiemy dzisiaj jak dobrze zorganizować swój czas!
2022-07-12
W obecnych czasach internet stał się tak powszechnym narzędziem pracy, że nie dziwi już zawód influencera, blogera czy vlogera - social media są ogromną potęgą medialną i dają możliwość prowadzenia własnego biznesu w sieci. Podpowiemy dzisiaj jak skutecznie prowadzić bloga lub fanpage!
2021-08-10
Stajnia to miejsce, gdzie jeźdźcy uczęszczają na zajęcia jazdy konnej - obcowanie ze zwierzakiem często wiąże się z dużymi emocjami, dlatego ważna jest atmosfera oraz zachowanie pozostałych osób znajdujących się na terenie ośrodka.
2020-09-01
W dzisiejszych czasach wiele firm produkujących sprzęt jeździeckich poszukuje osób do promocji swoich produktów w social media - Facebook, Instagram, Youtube. Ta współpraca przynosi korzyści zarówno ambasadorom jak samym markom dzięki szerokiej promocji na kanałach społecznościowych i na zawodach.
2020-05-31
Jeździectwo to sport, który może przerażać - opieka nad zwierzęciem, które waży kilkaset kilogramów często wzbudza lęk i szacunek wśród laików. Czasem nawet jeźdźcy zmagają się ze strachem, który jest najbardziej pierwotną emocją pozwalającą na przetrwanie.
2020-04-09