13,014 pytań - 31,631 odpowiedzi - 981 komentarzy

Lifestyle: Praca jako kowal

Data publikacji: 2019-09-18

 

Kowalstwo jest jedną z dziedzin rzemieślniczych, to praca polegająca na kształtowaniu metalowych przedmiotów za pomocą młotka i innych narzędzi; w świecie jeździeckim to potoczny termin określający osobę, która zajmuje się kopytami naszych zwierzaków. Warto jednak wspomnieć, że obecnie istnieje spory nurt werkowania (czyli korekty kształtu kopyt) zgodnie z anatomią i naturalnymi potrzebami konia, bez przybijania podków - dlatego takie osoby są nazywane strugaczami/werkowaczami.

Jeśli chcielibyście zostać kowalem, to warto dysponować odpowiednią siłą: to ciężka praca, po kilka godzin dziennie; sprzęt kowalski jest ciężki, a utrzymywanie końskich nóg na własnych kolanach mocno obciąża kręgosłup.

To także lekcja cierpliwości, bo niektóre zwierzaki niechętnie współpracują z kowalem; kowale są narażeni na kopnięcia i ugryzienia.

Naukę kowalstwa warto zacząć od współpracy z pracownią kowalską, która nauczy adepta podstawowych technik kowalskich czy pracy z narzędziami, są też organizowane kursy oraz warsztaty dla zainteresowanych; później należy popytać wśród kowali końskich w swojej okolicy kto szuka ucznia do nauki zawodu. Obowiązkowo przydaje się podstawowa wiedza z zakresu weterynarii, przede wszystkim należy znać anatomię końskich nóg i kopyt; oczywiście niezbędna jest wiedza nt.chorób i innych nieprawidłowości, także w ruchu.

Wielu kowali ściśle współpracuje z weterynarzami, bo tylko kompleksowa opieka nad zwierzakiem jest gwarancją prawidłowej opieki; w tym zawodzie ważne jest stałe poszerzanie wiedzy i uczestnictwo w kursach doszkalających, ponieważ istnieje wiele zaawansowanych metod kucia koni.

Zawód kowala jest opłacalny, ale trzeba sobie zdawać sprawę z ilości fizycznej pracy (często całodzienna i weekendy), obciążenia naszego układu ruchu, szczególnie kręgosłupa i konieczności inwestowania we własny rozwój.

 

 

fot. www.foter.com

comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Jak pogodzić jazdę konną z obowiązkami szkolnymi ?

Pasja jeździecka młodych adeptów jest na tyle silna, że wiele dzieci i nastolatków ma trudności z pogodzeniem chęci spędzenia czasu w stajni z nauką; oczywiście ostateczne zdanie mają rodzice, ale podpowiemy dzisiaj jak dobrze zorganizować swój czas!

2022-07-12

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak walczyć z demotywacją i spadkiem chęci?

Ponura aura, niskie temperatury i krótki dzień powodują zniechęcenie u wielu jeźdźców, nawet tych najbardziej zmotywowanych do pracy z koniem. Jak poradzić sobie z okresowym spadkiem chęci do jazdy ?

2021-12-02

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak pokonać lęk po upadku z konia ?

Jazda konna wiąże się z ryzykiem upadku - chyba nie ma jeźdźca, który nie spadłby z konia chociażby raz. Takie wypadki zdarzają się nawet najlepszym, dlatego warto przygotować się na tą ewentualność i poradzić sobie z lękiem.

2021-08-25

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak prowadzić końskie profile w internecie ?

W obecnych czasach internet stał się tak powszechnym narzędziem pracy, że nie dziwi już zawód influencera, blogera czy vlogera - social media są ogromną potęgą medialną i dają możliwość prowadzenia własnego biznesu w sieci. Podpowiemy dzisiaj jak skutecznie prowadzić bloga lub fanpage!

2021-08-10

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Nie robię postępów!

Brak postępów i progresu w jeździe konnej potrafi być zniechęcający do wysiłku i starania się, aby osiągnąć swój cel - dla wielu adeptów jeździectwa będzie to np. egzamin na odznakę jeździecką. Warto zastanowić się, dlaczego coś nam nie wychodzi!

2021-04-19

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Pomysły na świąteczne prezenty dla koniarza

Święta to doskonały czas na obdarowanie bliskiej osoby wymarzonymi prezentami; w przypadku miłośnika koni i jeździectwa mamy ogromne pole do popisu, każdy znajdzie coś dla siebie!

2020-12-25

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy atmosfera w stajni ma znaczenie ?

Stajnia to miejsce, gdzie jeźdźcy uczęszczają na zajęcia jazdy konnej - obcowanie ze zwierzakiem często wiąże się z dużymi emocjami, dlatego ważna jest atmosfera oraz zachowanie pozostałych osób znajdujących się na terenie ośrodka.

2020-09-01

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy waga jeźdźca ma znaczenie ?

Jeździectwo to w dużym stopniu jazda wierzchem, zaprzęgi zdobyły mniejszą popularność w naszym kraju. Jazda konna polega na noszeniu jeźdźca przez konia, dlatego waga i sylwetka ma duży wpływ na jakość całego ruchu.

2020-08-08

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak zostać ambasadorem marki ?

W dzisiejszych czasach wiele firm produkujących sprzęt jeździeckich poszukuje osób do promocji swoich produktów w social media - Facebook, Instagram, Youtube. Ta współpraca przynosi korzyści zarówno ambasadorom jak samym markom dzięki szerokiej promocji na kanałach społecznościowych i na zawodach.

2020-05-31

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak pokonać strach ?

Jeździectwo to sport, który może przerażać - opieka nad zwierzęciem, które waży kilkaset kilogramów często wzbudza lęk i szacunek wśród laików. Czasem nawet jeźdźcy zmagają się ze strachem, który jest najbardziej pierwotną emocją pozwalającą na przetrwanie.

2020-04-09

Czytaj » 0