12,841 pytań - 16,861 odpowiedzi - 933 komentarzy

Lifestyle: Praca jako kowal

Data publikacji: 2019-09-18

 

Kowalstwo jest jedną z dziedzin rzemieślniczych, to praca polegająca na kształtowaniu metalowych przedmiotów za pomocą młotka i innych narzędzi; w świecie jeździeckim to potoczny termin określający osobę, która zajmuje się kopytami naszych zwierzaków. Warto jednak wspomnieć, że obecnie istnieje spory nurt werkowania (czyli korekty kształtu kopyt) zgodnie z anatomią i naturalnymi potrzebami konia, bez przybijania podków - dlatego takie osoby są nazywane strugaczami/werkowaczami.

Jeśli chcielibyście zostać kowalem, to warto dysponować odpowiednią siłą: to ciężka praca, po kilka godzin dziennie; sprzęt kowalski jest ciężki, a utrzymywanie końskich nóg na własnych kolanach mocno obciąża kręgosłup.

To także lekcja cierpliwości, bo niektóre zwierzaki niechętnie współpracują z kowalem; kowale są narażeni na kopnięcia i ugryzienia.

Naukę kowalstwa warto zacząć od współpracy z pracownią kowalską, która nauczy adepta podstawowych technik kowalskich czy pracy z narzędziami, są też organizowane kursy oraz warsztaty dla zainteresowanych; później należy popytać wśród kowali końskich w swojej okolicy kto szuka ucznia do nauki zawodu. Obowiązkowo przydaje się podstawowa wiedza z zakresu weterynarii, przede wszystkim należy znać anatomię końskich nóg i kopyt; oczywiście niezbędna jest wiedza nt.chorób i innych nieprawidłowości, także w ruchu.

Wielu kowali ściśle współpracuje z weterynarzami, bo tylko kompleksowa opieka nad zwierzakiem jest gwarancją prawidłowej opieki; w tym zawodzie ważne jest stałe poszerzanie wiedzy i uczestnictwo w kursach doszkalających, ponieważ istnieje wiele zaawansowanych metod kucia koni.

Zawód kowala jest opłacalny, ale trzeba sobie zdawać sprawę z ilości fizycznej pracy (często całodzienna i weekendy), obciążenia naszego układu ruchu, szczególnie kręgosłupa i konieczności inwestowania we własny rozwój.

 

 

fot. www.foter.com

comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Czy atmosfera w stajni ma znaczenie ?

Stajnia to miejsce, gdzie jeźdźcy uczęszczają na zajęcia jazdy konnej - obcowanie ze zwierzakiem często wiąże się z dużymi emocjami, dlatego ważna jest atmosfera oraz zachowanie pozostałych osób znajdujących się na terenie ośrodka.

2020-09-01

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy waga jeźdźca ma znaczenie ?

Jeździectwo to w dużym stopniu jazda wierzchem, zaprzęgi zdobyły mniejszą popularność w naszym kraju. Jazda konna polega na noszeniu jeźdźca przez konia, dlatego waga i sylwetka ma duży wpływ na jakość całego ruchu.

2020-08-08

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak zostać ambasadorem marki ?

W dzisiejszych czasach wiele firm produkujących sprzęt jeździeckich poszukuje osób do promocji swoich produktów w social media - Facebook, Instagram, Youtube. Ta współpraca przynosi korzyści zarówno ambasadorom jak samym markom dzięki szerokiej promocji na kanałach społecznościowych i na zawodach.

2020-05-31

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak pokonać strach ?

Jeździectwo to sport, który może przerażać - opieka nad zwierzęciem, które waży kilkaset kilogramów często wzbudza lęk i szacunek wśród laików. Czasem nawet jeźdźcy zmagają się ze strachem, który jest najbardziej pierwotną emocją pozwalającą na przetrwanie.

2020-04-09

Czytaj » 0

Lifestyle

Emocje w jeździectwie - jak sobie z nimi radzić ?

Jeździectwo, jak każdy sport, dostarcza wiele emocji - treningi, zawody, a nawet codzienny pobyt w stajni potrafi wywołać smutek, radość, szczęście, przygnębienie czy nawet złość. Dzięki interakcji z drugim żywym organizmem, człowiek uczy się kontroli własnych reakcji i emocji, ponieważ to właśnie gwarantuje owocną współpracę.

2020-01-30

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Prezenty dla miłośników koni

Święta za pasem, to ostatni dzwonek żeby zakupić prezenty; przygotowaliśmy listę ciekawych pomysłów dla każdego miłośnika koni i jeździectwa - warto wykorzystać!

2019-12-22

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Hubertus

Październik i listopad to prawdziwe świąteczne miesiące w jeździectwie - to czas tradycyjnych gonitw za lisem, zwanych hubertusami (oficjalnie to święto jeźdźców, myśliwych i leśników). Tradycja tych uroczystości ma swoje korzenie w XV wieku, kiedy organizowano wielkie polowania na lisy.

2019-11-07

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako saddlefitter

Kolejnym zawodem związanym z końmi i jeździectwem jest stosunkowo nowy zawód: saddle fitter, czyli pasowacz siodeł. Rosnąca świadomość właścicieli koni dotycząca prawidłowego wyboru sprzętu sprawa, że coraz więcej osób interesuje profesjonalnym doborem siodeł.

2019-10-21

Czytaj » 0

Lifestyle

Nie daj się infekcjom!

Jesień to czas wzmożonych infekcji na tle wirusowym - podwyższona temperatura ciała, drapanie w gardle czy katar to wręcz powszechne objawy. Podpowiemy Wam jak ochronić swój organizm przed atakiem wirusów powodujących przeziębienia! Złota polska jesień to idealny czas na zwiedzanie okolicy wierzchem!

2019-09-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy warto iść na studia związane z jeździectwem?

Matury i egzaminy zawodowe minęły, wyniki macie ze sobą, więc pewnie wielu miłośników jeździectwa zastanawia się nad wyborem dalszej drogi kształcenia. Podpowiemy Wam, czy warto zdecydować się na kierunki studiów związane właśnie z końmi!

2019-07-05

Czytaj » 0