12,810 pytań - 14,621 odpowiedzi - 828 komentarzy

Porady: Jak uspokoić konia ?

Data publikacji: 2019-09-12

Konie są z natury zwierzętami płochliwymi, wiec często reagują błyskawicznie i instynktownie; czasem jednak czujemy narastające pobudzenie naszego zwierzaka, bywa, że z całkiem prozaicznych powodów jak krowa stojąca na pastwisku. Często wtedy to nasza reakcja i zachowanie są kluczowe dla opanowania całej sytuacji – jeśli koń wyczuje nasze zdenerwowanie i napięcie, to praktycznie mamy gwarantowaną panikę czy poniesienie. Dlatego warto znać kilka wskazówek, które pozwolą Wam obniżyć poziom lęku i stresu:

  • Spokojny ton głosu: głos ma zbawienny wpływ na zwierzęta, niski i uspokajający ton potrafi znacząco uspokoić konia; wystarczy powtarzać przeciągłe i spokojne „hoohooo” „hoooooooooooola”
  • Rozluźnienie własnego ciała: nasza postawa i zachowanie ma ogromny wpływ na naszego wierzchowca; jeśli będziemy spokojni i opanowani, to jest duża szansa, że zwierzak poczuje się bezpiecznie i po prostu się uspokoi. Wystarczy wziąć kilka głębokich wdechów, usiąść mocniej w siodle i wyprostować się, to pozwoli także na utrzymanie równowagi w razie niesubordynacji.
  • Dotyk: pogłaskanie i poklepanie po szyi wraz z głosowym uspokojeniem świetnie wpływa na konia, obniżając negatywne emocje, bo zwierzak czuje naszą obecność jako przewodnika.
  • Koncentracja: warto zająć konia czym innym, aby odwrócić jego uwagę od „strasznego” elementu; wystarczy poprosić wierzchowca o zmianę kierunku, zatrzymanie tyłem do straszaka, wykonanie kilku kroków w bok (to możecie zrobić nawet prowadząc konia w ręce!).

 

Pamiętajcie, że warto przyzwyczajać konia do jak największej ilości bodźców, nawet najdziwniejszych; przydają się wyjazdy bądź spacery w ręce w teren, gdzie można spotkać wiele zwierząt dzikich i gospodarskich, rowerzystów czy biegaczy, nie mówiąc o powalonych drzewach czy gęstych zaroślach. Powoli zachęcajcie konia do podejścia i bliskiego zapoznania się z bodźcem, za każdy krok w kierunku straszaka sowicie nagradzajcie smakołykiem

comments powered by Disqus
Porady

Porady: O co chodzi z pianą w pysku ?

Wielu laików niezwiązanych z jeździectwem uważa, że obecność piany na pysku konia świadczy o złym traktowaniu, wręcz znęcaniu się nad wierzchowcem; od razu uspokajamy - to całkowicie normalna reakcja na obecność wędzidła w pysku!

2019-11-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń baskiluje ?

Pewnie nie raz słyszeliście, że dany koń dobrze/poprawnie baskiluje lub ma nieprawidłowy baskil; ten termin odnosi się do skoków przez przeszkody i jest związany z techniką pokonywania przeszkody przez zwierzaka.

2019-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jakie siodło wybrać ?

Na rynku produktów jeździeckich znajdziemy co najmniej kilkunastu wytwórców siodeł, które różnią się pomiedzy sobą jakością wykonania ale i przeznaczeniem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak znaleźć idealne siodło dla amatorów!

2019-10-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Wielu dorosłych jeźdźców zaczęło swoją przygodę z tym sportem będąc dziećmi bądź młodzieżą, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopiero po trzydziestce czy czterdziestce zrealizować swoje marzenia o galopie na końskim grzbiecie!

2019-10-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zabrać ze sobą na rajd ?

Jesień właśnie się rozpoczęła, a wraz z nią nadszedł czas na terenowe przejażdżki po ścierniskach, wśród złotych, spadających liści. Podpowiemy Wam co zabrać na długie rajdy – kilka dni w siodle brzmi jak świetny wypoczynek!

2019-09-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: 5 elementów dobrego rozprężenia

Wakacje się skończyły, a wraz z nimi intensywny sezon startowy - ale to nie oznacza, że skończyły się wszystkie zawody! W każdym województwie praktycznie do późnej jesieni są organizowane konkursy na każdym poziomie, od zawodów towarzyskich przez regionalne do Mistrzostw Polski we wszystkich dyscyplinach.

2019-09-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń jest pusty na kontakcie ?

Wielu jeźdźcow ma problem z jazdą na poprawnym kontakcie - pewnie każdy z Was miał problem z koniem, który ciągnie, szarpie głową bądź właśnie jest pusty. Tylko co to właściwie oznacza, bo przecież jak koń może być pusty ?

2019-08-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mam problem z założeniem ogłowia!

Wiele koni wybitnie nie przepada za dotykaniem uszu, a czasem jest to koniecznie w trakcie ubierania ogłowia - co zrobić, kiedy koń wysoko zadziera głowę bądź szarpie nią na boki?

2019-07-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Aby profesjonalnie ocenić aktualny stan konia, nie wystarczy powierzchowny rzut okiem i stwierdzenie, że wszystko jest w porządku - mamy do dyspozycji dziewięciostopniową skalę, która w łatwy i obiektywny sposób pozwoli na ocenę kondycji każdego wierzchowca!

2019-06-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Pewnie wielu z Was marzy o idealnym dosiadzie: dobra równowaga, proste plecy i stabilna łydka - brzmi łatwo, prawda ? Sami pewnie wiecie, że w praktyce uzyskanie poprawnej sylwetki w trakcie jazdy nie jest takie oczywiste. Ba, czołowi zawodnicy cały czas szlifują swój dosiad, bo nie jest to cel sam w sobie!

2019-06-09

Czytaj » 0