12,832 pytań - 16,236 odpowiedzi - 931 komentarzy

Porady: Jak uspokoić konia ?

Data publikacji: 2019-09-12

Konie są z natury zwierzętami płochliwymi, wiec często reagują błyskawicznie i instynktownie; czasem jednak czujemy narastające pobudzenie naszego zwierzaka, bywa, że z całkiem prozaicznych powodów jak krowa stojąca na pastwisku. Często wtedy to nasza reakcja i zachowanie są kluczowe dla opanowania całej sytuacji – jeśli koń wyczuje nasze zdenerwowanie i napięcie, to praktycznie mamy gwarantowaną panikę czy poniesienie. Dlatego warto znać kilka wskazówek, które pozwolą Wam obniżyć poziom lęku i stresu:

  • Spokojny ton głosu: głos ma zbawienny wpływ na zwierzęta, niski i uspokajający ton potrafi znacząco uspokoić konia; wystarczy powtarzać przeciągłe i spokojne „hoohooo” „hoooooooooooola”
  • Rozluźnienie własnego ciała: nasza postawa i zachowanie ma ogromny wpływ na naszego wierzchowca; jeśli będziemy spokojni i opanowani, to jest duża szansa, że zwierzak poczuje się bezpiecznie i po prostu się uspokoi. Wystarczy wziąć kilka głębokich wdechów, usiąść mocniej w siodle i wyprostować się, to pozwoli także na utrzymanie równowagi w razie niesubordynacji.
  • Dotyk: pogłaskanie i poklepanie po szyi wraz z głosowym uspokojeniem świetnie wpływa na konia, obniżając negatywne emocje, bo zwierzak czuje naszą obecność jako przewodnika.
  • Koncentracja: warto zająć konia czym innym, aby odwrócić jego uwagę od „strasznego” elementu; wystarczy poprosić wierzchowca o zmianę kierunku, zatrzymanie tyłem do straszaka, wykonanie kilku kroków w bok (to możecie zrobić nawet prowadząc konia w ręce!).

 

Pamiętajcie, że warto przyzwyczajać konia do jak największej ilości bodźców, nawet najdziwniejszych; przydają się wyjazdy bądź spacery w ręce w teren, gdzie można spotkać wiele zwierząt dzikich i gospodarskich, rowerzystów czy biegaczy, nie mówiąc o powalonych drzewach czy gęstych zaroślach. Powoli zachęcajcie konia do podejścia i bliskiego zapoznania się z bodźcem, za każdy krok w kierunku straszaka sowicie nagradzajcie smakołykiem

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy warto dzierżawić konia ?

Dzierżawa to forma długoterminowego wynajmu zwierzaka w zamian za pokrycie części bądź całości kosztów utrzymania (w zależności od indywidualnych ustaleń). Mając możliwość regularnej jazdy na jednym zwierzaku, możemy sprawdzić się w roli właściciela konia i poznać wszelkie aspekty codziennej opieki.

2020-07-03

Czytaj » 0

Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Posiadanie własnego konia wiąże się z niezależnością ale i ogromną odpowiedzialnością, nie tylko finansową. Koń musi mieć zapewnioną dobrą opiekę i pożywienie niezależnie od naszej sytuacji ekonomicznej czy planów na przyszłość - to żywe zwierzę, które potrzebuje dobrych warunków.

2020-05-28

Czytaj » 0

Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Gdzie kupić konia ?

Kupno konia to poważna decyzja na wiele lat, konie nierzadko dożywają nawet 25 roku życia; aby czerpać prawdziwą przyjemność z kontaktu ze zwierzakiem, warto przemyśleć jakiego konia chcemy mieć na własność.

2020-04-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy odstawić konia na emeryturę?

Posiadanie konia wiąże się z długoletnią opieką nad zwierzakiem - konie nierzadko osiągają 25 rok życia, część z nich dożywa trzydziestych urodzin. Jeśli zamierzamy opiekować się koniem do końca jego dni, warto zadbać o spokojną emeryturę i odpoczynek.

2020-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Przejażdżki terenowe to świetne urozmaicenie codziennej monotonii stajennej. To także dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w miły sposób, nie tylko podczas tradycyjnej jazdy na ujeżdżalni. Oczywiście bezpieczeństwo to podstawa, więc co w przypadku kiedy Wasz koń ponosi w terenie?

2020-03-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Derkować czy nie derkować ?

Tegoroczna zima była wyjątkowo łagodna, w całym kraju nie było wielotygodniowych mrozów i odpadów śniegu; niemniej kwestia derkowania koni to temat, z którym warto się zaznajomić już przy pierwszych jesiennych chłodach.

2020-03-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zakwasy u koni

Nasz wierzchowiec, podobnie jak my sami, może odczuwać ból i dyskomfort w przeciążonych mięśniach - taki stan popularnie nazywamy zakwasami. Mikrouszkodzenia mięśni mogą zdarzyć się na każdym etapie treningu, nawet u koni użytkowanych amatorsko.

2020-03-07

Czytaj » 0