12,820 pytań - 15,011 odpowiedzi - 923 komentarzy

Porady: Jak uspokoić konia ?

Data publikacji: 2019-09-12

Konie są z natury zwierzętami płochliwymi, wiec często reagują błyskawicznie i instynktownie; czasem jednak czujemy narastające pobudzenie naszego zwierzaka, bywa, że z całkiem prozaicznych powodów jak krowa stojąca na pastwisku. Często wtedy to nasza reakcja i zachowanie są kluczowe dla opanowania całej sytuacji – jeśli koń wyczuje nasze zdenerwowanie i napięcie, to praktycznie mamy gwarantowaną panikę czy poniesienie. Dlatego warto znać kilka wskazówek, które pozwolą Wam obniżyć poziom lęku i stresu:

  • Spokojny ton głosu: głos ma zbawienny wpływ na zwierzęta, niski i uspokajający ton potrafi znacząco uspokoić konia; wystarczy powtarzać przeciągłe i spokojne „hoohooo” „hoooooooooooola”
  • Rozluźnienie własnego ciała: nasza postawa i zachowanie ma ogromny wpływ na naszego wierzchowca; jeśli będziemy spokojni i opanowani, to jest duża szansa, że zwierzak poczuje się bezpiecznie i po prostu się uspokoi. Wystarczy wziąć kilka głębokich wdechów, usiąść mocniej w siodle i wyprostować się, to pozwoli także na utrzymanie równowagi w razie niesubordynacji.
  • Dotyk: pogłaskanie i poklepanie po szyi wraz z głosowym uspokojeniem świetnie wpływa na konia, obniżając negatywne emocje, bo zwierzak czuje naszą obecność jako przewodnika.
  • Koncentracja: warto zająć konia czym innym, aby odwrócić jego uwagę od „strasznego” elementu; wystarczy poprosić wierzchowca o zmianę kierunku, zatrzymanie tyłem do straszaka, wykonanie kilku kroków w bok (to możecie zrobić nawet prowadząc konia w ręce!).

 

Pamiętajcie, że warto przyzwyczajać konia do jak największej ilości bodźców, nawet najdziwniejszych; przydają się wyjazdy bądź spacery w ręce w teren, gdzie można spotkać wiele zwierząt dzikich i gospodarskich, rowerzystów czy biegaczy, nie mówiąc o powalonych drzewach czy gęstych zaroślach. Powoli zachęcajcie konia do podejścia i bliskiego zapoznania się z bodźcem, za każdy krok w kierunku straszaka sowicie nagradzajcie smakołykiem

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak zajmować się młodym koniem?

Wielu amatorów jeździectwa marzy o własnym koniu, wychowanym od źrebaka i samodzielnie ujeżdżonym; niestety wychowanie i praca z młodymi końmi jest trudna i zdecydowanie niepolecana początkującym osobom.

2020-02-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie ułożyć cavaletti ?

Jazda po drążkach i koziołkach to cenne narzędzie treningowe niezależnie od stopnia wytrenowania - przyda się jako urozmaicenie zarówno dla młodych koni jak i początkujących jeźdźców. Dowiecie się dzisiaj, jak prawidłowo rozłożyć drążki tak aby jazda była efektywna!

2020-01-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń stoi niespokojnie przy wsiadaniu!

Niespokojne stanie w trakcie wsiadania to nie tylko niewłaściwe zachowanie konia - to także skrajnie niebezpieczna sytuacja, która może prowadzić do poważnych wypadków. To właśnie w trakcie wsiadania i zsiadania zdarzają się najpoważniejsze urazy związane z uwięzieniem stopy w strzemieniu i przeciągnięciu jeźdźca po ziemi.

2019-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przerwać grzywę?

Być może dla niektórych z Was termin "przerywanie grzywy" brzmi niezrozumiale, bo przecież w jaki sposób można przerwać grzywę - a to dosłowna nazwa, oznaczająca przerzedzenie zbyt bujnego owłosienia u koni.

2019-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ćwiczenia oddechowe dla jeźdźca

Oddychanie jest całkowicie niezależnym procesem, zapewniającym życie - prawidłowe oddychanie odpowiednio natlenia organizm, nie męczymy się tak szybko. Warto poznać zasady prawidłowego oddychania w trakcie jazdy konnej, dzięki czemu nie złapie nas zadyszka!

2019-12-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z pianą w pysku ?

Wielu laików niezwiązanych z jeździectwem uważa, że obecność piany na pysku konia świadczy o złym traktowaniu, wręcz znęcaniu się nad wierzchowcem; od razu uspokajamy - to całkowicie normalna reakcja na obecność wędzidła w pysku!

2019-11-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń baskiluje ?

Pewnie nie raz słyszeliście, że dany koń dobrze/poprawnie baskiluje lub ma nieprawidłowy baskil; ten termin odnosi się do skoków przez przeszkody i jest związany z techniką pokonywania przeszkody przez zwierzaka.

2019-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jakie siodło wybrać ?

Na rynku produktów jeździeckich znajdziemy co najmniej kilkunastu wytwórców siodeł, które różnią się pomiedzy sobą jakością wykonania ale i przeznaczeniem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak znaleźć idealne siodło dla amatorów!

2019-10-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Wielu dorosłych jeźdźców zaczęło swoją przygodę z tym sportem będąc dziećmi bądź młodzieżą, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopiero po trzydziestce czy czterdziestce zrealizować swoje marzenia o galopie na końskim grzbiecie!

2019-10-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zabrać ze sobą na rajd ?

Jesień właśnie się rozpoczęła, a wraz z nią nadszedł czas na terenowe przejażdżki po ścierniskach, wśród złotych, spadających liści. Podpowiemy Wam co zabrać na długie rajdy – kilka dni w siodle brzmi jak świetny wypoczynek!

2019-09-21

Czytaj » 0