12,813 pytań - 14,381 odpowiedzi - 826 komentarzy

Weterynarze: Zołzy

Data publikacji: 2019-09-06

Zołzy to ostra choroba, atakująca drogi oddechowe wszystkich zwierzaków w rodziny koniowatych; czynnikiem zakaźnym jest bakteria Streptococcus equi subs.equi; od momentu zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów mija zazwyczaj kilka dni, ten patogen wyjątkowo szybko się namnaża i rozprzestrzenia. Bakteria przenosi się drogą kropelkową, zazwyczaj u nosiciela nie występują objawy chorobowe bądź są one niespecyficzne np. lekko podniesiona temperatura czy osowiałość.

 

OBJAWY:

- ropnie w układzie oddechowym

- znacznie powiększenie węzłów chłonnych

- wysoka temperatura, apatia

- brak apetytu

- ropna wydzielina z nozdrzy, silny kaszel

- u koni, które miały już do czynienia z zołzami, występuje łagodna postać choroby objawiająca się niewielkim wypływem ropy i lekko podniesioną temperaturą ciała

 

LECZENIE:

- konie z podejrzeniem zołz powinny być natychmiast obejrzane przez lekarza weterynarii; typowe leczenie jest oparte na podawaniu leków przeciwzapalnych i antybiotyków

- ropnie i powiększone węzły chłonne warto smarować maściami rozgrzewającymi, co przyspieszy ich dojrzewanie; często koniecznie jest ich nacięcie i oczyszczenie

- oczywiście zwierzak powinien być odstawiony od jakiejkolwiek pracy, czasem konieczne jest kilka dni w boksie w zależności od panujących warunków atmosferycznych

 

PROFILAKTYKA:

- dokładne i solidne wyleczenie chorego zwierzaka

- dezynfekcja całej stajni

- podawanie preparatów stymulujących prawidłową pracę układu odpornościowego

- w stajni, w której wystąpiły zołzy, zaleca się okresowe badanie temperatury u wszystkich koni co najmniej 2x dziennie przez co najmniej miesiąc

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Urazy tkanek miękkich w kończynach to jedne z najczęściej występujących kontuzji, dotykających konie wierzchowe - spora część tych urazów dotyczy uszkodzenia mięśnia międzykostnego; leczenie jest niestety jednym z dłuższych i bardziej uciążliwych.

2019-08-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dychawica świszcząca

Dychawica, zwana popularnie rorerem, jest często spotykaną chorobą o podłożu genetycznym - jest szczególnie popularna wśród koni pełnej krwi angielskiej. Warto wiedzieć, że zatajenie tej choroby przy sprzedaży zwierzaka jest podstawą do oddania konia i uzyskania pełnej kwoty zwrotu.

2019-07-14

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wirusowe zapalenie tętnic

W ostatnim czasie pojawiają się informacje o rozprzestrzenianiu się choroby wirusowej, dotyczącej zapalenie tętnic na tle wirusowym. Przybliżymy Wam objawy, przebieg i przede wszystkim - minimalizację ryzyka zachowania Waszych zwierzaków!

2019-07-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kissing Spine Syndrome

Problemy z kręgosłupem są bardzo powszechne wśród ludzi, coraz częściej także u koni są diagnozowane przeciążenia i zwyrodnienia w tym elemencie układu ruchu; niestety często to właśnie jeźdźcy przyczyniają się do powstawania dolegliwości bólowych ze strony mięśni grzbietu i kręgosłupa.

2019-06-15

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn tylnych

Wady kończyn tylnych występują rzadziej niż w kończynach przednich, są związane z nieprawidłowym skątowaniem i ustawieniem kości. Wiele z nich nie wyklucza konia z rekreacyjnego użytkowania pod siodłem, ale zazwyczaj oznaczają eliminację z wyczynowego uprawiania sportu - szczególnie ujeżdżenia, gdzie poprawna budowa zadu jest priorytetowa.

2019-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kiedy koń chudnie

Gwałtowna i nagła zmiana wagi u koni jest zawsze zjawiskiem niepokojącym - szczególną uwagę należy zwrócić na spadek wagi, który może być niebezpieczny dla zdrowia i często jest objawem poważnych chorób.

2019-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Jednym z mniej znanych schorzeń u koni jest zespół Cushinga, związany z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej. Konsekwencja tego zaburzenia są problemy hormonalne, które skutkują wieloma objawami niepożądanymi.

2019-03-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn przednich

Poprawna budowa całego ciała naszego wierzchowca znacząco wpływa na komfort jazdy na takim zwierzaku; odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi częściami także oddziałują na predyspozycje danego konia, ale i na harmonijny rozwój. Podobnie jak u ludzi, wśród koni także znajdziemy kilka przypadków wad postawy.

2019-03-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zadławienie

Pewnie każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy kęs jedzenia trafia do tchawicy zamiast do przełyku, co automatycznie wywołuje odruch kaszlu; to działanie niezależne od naszej woli, gdyż w przeciwnym wypadku grożą nam problemy z oddychaniem. U koni anatomia układu oddechowego i pokarmowego jest nieco inna, ale zadławienie także może być niebezpieczne.

2019-02-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Krwawienie z nosa

Pojawienie się krwi na zewnątrz ciała jest zawsze dość niepokojącym objawem wśród wszystkich zwierząt, ale nie zawsze to sygnał poważnej dolegliwości. Za takim zjawiskiem mogą stać chociażby tak prozaiczne przyczyny jak uderzenie w pysk czy ogólne osłabienie organizmu.

2018-12-12

Czytaj » 0