12,824 pytań - 15,502 odpowiedzi - 932 komentarzy

Weterynarze: Zołzy

Data publikacji: 2019-09-06

Zołzy to ostra choroba, atakująca drogi oddechowe wszystkich zwierzaków w rodziny koniowatych; czynnikiem zakaźnym jest bakteria Streptococcus equi subs.equi; od momentu zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów mija zazwyczaj kilka dni, ten patogen wyjątkowo szybko się namnaża i rozprzestrzenia. Bakteria przenosi się drogą kropelkową, zazwyczaj u nosiciela nie występują objawy chorobowe bądź są one niespecyficzne np. lekko podniesiona temperatura czy osowiałość.

 

OBJAWY:

- ropnie w układzie oddechowym

- znacznie powiększenie węzłów chłonnych

- wysoka temperatura, apatia

- brak apetytu

- ropna wydzielina z nozdrzy, silny kaszel

- u koni, które miały już do czynienia z zołzami, występuje łagodna postać choroby objawiająca się niewielkim wypływem ropy i lekko podniesioną temperaturą ciała

 

LECZENIE:

- konie z podejrzeniem zołz powinny być natychmiast obejrzane przez lekarza weterynarii; typowe leczenie jest oparte na podawaniu leków przeciwzapalnych i antybiotyków

- ropnie i powiększone węzły chłonne warto smarować maściami rozgrzewającymi, co przyspieszy ich dojrzewanie; często koniecznie jest ich nacięcie i oczyszczenie

- oczywiście zwierzak powinien być odstawiony od jakiejkolwiek pracy, czasem konieczne jest kilka dni w boksie w zależności od panujących warunków atmosferycznych

 

PROFILAKTYKA:

- dokładne i solidne wyleczenie chorego zwierzaka

- dezynfekcja całej stajni

- podawanie preparatów stymulujących prawidłową pracę układu odpornościowego

- w stajni, w której wystąpiły zołzy, zaleca się okresowe badanie temperatury u wszystkich koni co najmniej 2x dziennie przez co najmniej miesiąc

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Biegunka

Biegunka, podobnie jak u ludzi, jest niepokojącym sygnałem u koni - jeśli przedłuża się, to w szybkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża życiu. Regularna obserwacja kału jest jednym z ważnych elementów codziennej opieki nad zwierzakiem.

2020-05-19

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Otyłość wśród koni

W dzisiejszych czasach, przy aktualnych preferencjach chowu koni, widok otyłego konia nie jest niczym nadzwyczajnym: długi czas spędzony w boksie, mała ilość swobodnego ruchu oraz pasze bogate w cukry i skrobię przyczyniają się do nadmiernego zwiększania masy ciała.

2020-03-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z oczami

Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.

2020-02-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Złamania i pęknięcia kości

Jeszcze do niedawna poważne urazy dotyczące uszkodzenia kości u koni były kwalifikowane jako podstawa do eutanazji z uwagi na brak możliwości leczenia; na szczęście medycyna weterynaryjna rozwija się błyskawicznie, dlatego aktualnie nawet skomplikowane złamania z przemieszczeniem odłamków kości są z powodzeniem operowane.

2020-01-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Objawy bólu u koni

Obserwacja koni pod kątem dolegliwości bólowych jest cenną i niezbędną wskazówką przy ocenie zdrowia naszych zwierzaków. Często konie znacznie wcześniej okazują dyskomfort, zanim zdąży rozwinąć się poważna choroba czy kulawizna.

2019-12-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z zębami

W końskiej szczęce znajdziemy 40 zębów, ułożonych w łuku górnym oraz dolnym. Podobnie jak u ludzi, konie też borykają się z uszkodzeniami i przerastaniem zębów, z uwagi na specyficzną budowę i rodzaj spożywanego pokarmu.

2019-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Scyntygrafia

Jedną z bardziej nowoczesnych, ale zarazem najdokładniejszych metod diagnostycznych jest scyntygrafia - to kompleksowe badanie ciała pozwala na precyzyjną diagnostykę problemu w krótkim czasie. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, jego jedyną wadą jest wysoka cena i mała dostępność w Polsce (w przypadku scyntygrafii koni).

2019-10-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Urazy tkanek miękkich w kończynach to jedne z najczęściej występujących kontuzji, dotykających konie wierzchowe - spora część tych urazów dotyczy uszkodzenia mięśnia międzykostnego; leczenie jest niestety jednym z dłuższych i bardziej uciążliwych.

2019-08-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dychawica świszcząca

Dychawica, zwana popularnie rorerem, jest często spotykaną chorobą o podłożu genetycznym - jest szczególnie popularna wśród koni pełnej krwi angielskiej. Warto wiedzieć, że zatajenie tej choroby przy sprzedaży zwierzaka jest podstawą do oddania konia i uzyskania pełnej kwoty zwrotu.

2019-07-14

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wirusowe zapalenie tętnic

W ostatnim czasie pojawiają się informacje o rozprzestrzenianiu się choroby wirusowej, dotyczącej zapalenie tętnic na tle wirusowym. Przybliżymy Wam objawy, przebieg i przede wszystkim - minimalizację ryzyka zachowania Waszych zwierzaków!

2019-07-01

Czytaj » 0