12,972 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Zołzy

Data publikacji: 2019-09-06

Zołzy to ostra choroba, atakująca drogi oddechowe wszystkich zwierzaków w rodziny koniowatych; czynnikiem zakaźnym jest bakteria Streptococcus equi subs.equi; od momentu zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów mija zazwyczaj kilka dni, ten patogen wyjątkowo szybko się namnaża i rozprzestrzenia. Bakteria przenosi się drogą kropelkową, zazwyczaj u nosiciela nie występują objawy chorobowe bądź są one niespecyficzne np. lekko podniesiona temperatura czy osowiałość.

 

OBJAWY:

- ropnie w układzie oddechowym

- znacznie powiększenie węzłów chłonnych

- wysoka temperatura, apatia

- brak apetytu

- ropna wydzielina z nozdrzy, silny kaszel

- u koni, które miały już do czynienia z zołzami, występuje łagodna postać choroby objawiająca się niewielkim wypływem ropy i lekko podniesioną temperaturą ciała

 

LECZENIE:

- konie z podejrzeniem zołz powinny być natychmiast obejrzane przez lekarza weterynarii; typowe leczenie jest oparte na podawaniu leków przeciwzapalnych i antybiotyków

- ropnie i powiększone węzły chłonne warto smarować maściami rozgrzewającymi, co przyspieszy ich dojrzewanie; często koniecznie jest ich nacięcie i oczyszczenie

- oczywiście zwierzak powinien być odstawiony od jakiejkolwiek pracy, czasem konieczne jest kilka dni w boksie w zależności od panujących warunków atmosferycznych

 

PROFILAKTYKA:

- dokładne i solidne wyleczenie chorego zwierzaka

- dezynfekcja całej stajni

- podawanie preparatów stymulujących prawidłową pracę układu odpornościowego

- w stajni, w której wystąpiły zołzy, zaleca się okresowe badanie temperatury u wszystkich koni co najmniej 2x dziennie przez co najmniej miesiąc

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0