12,835 pytań - 16,352 odpowiedzi - 932 komentarzy

Weterynarze: Zołzy

Data publikacji: 2019-09-06

Zołzy to ostra choroba, atakująca drogi oddechowe wszystkich zwierzaków w rodziny koniowatych; czynnikiem zakaźnym jest bakteria Streptococcus equi subs.equi; od momentu zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów mija zazwyczaj kilka dni, ten patogen wyjątkowo szybko się namnaża i rozprzestrzenia. Bakteria przenosi się drogą kropelkową, zazwyczaj u nosiciela nie występują objawy chorobowe bądź są one niespecyficzne np. lekko podniesiona temperatura czy osowiałość.

 

OBJAWY:

- ropnie w układzie oddechowym

- znacznie powiększenie węzłów chłonnych

- wysoka temperatura, apatia

- brak apetytu

- ropna wydzielina z nozdrzy, silny kaszel

- u koni, które miały już do czynienia z zołzami, występuje łagodna postać choroby objawiająca się niewielkim wypływem ropy i lekko podniesioną temperaturą ciała

 

LECZENIE:

- konie z podejrzeniem zołz powinny być natychmiast obejrzane przez lekarza weterynarii; typowe leczenie jest oparte na podawaniu leków przeciwzapalnych i antybiotyków

- ropnie i powiększone węzły chłonne warto smarować maściami rozgrzewającymi, co przyspieszy ich dojrzewanie; często koniecznie jest ich nacięcie i oczyszczenie

- oczywiście zwierzak powinien być odstawiony od jakiejkolwiek pracy, czasem konieczne jest kilka dni w boksie w zależności od panujących warunków atmosferycznych

 

PROFILAKTYKA:

- dokładne i solidne wyleczenie chorego zwierzaka

- dezynfekcja całej stajni

- podawanie preparatów stymulujących prawidłową pracę układu odpornościowego

- w stajni, w której wystąpiły zołzy, zaleca się okresowe badanie temperatury u wszystkich koni co najmniej 2x dziennie przez co najmniej miesiąc

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Szczepienia koni

Szczepienia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki i pielęgnacji naszego zwierzaka; pomaga ochronić konia przed tak groźnymi chorobami jak grypa, tężec czy wścieklizna (ważne w przypadku koni utrzymywanych w systemie wolnowybiegowym). Istnieje wiele szczepionek na szereg chorób, dlatego warto zapoznać się z tym tematem.

2020-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby odkleszczowe

Sezon na kleszcze w pełni, wilgotna pogoda oraz umiarkowane temperatury sprzyjają złapaniu tego groźnego pasożyta. Konie są szczególnie narażone na ukąszenie z powodu długiego czasu spędzanego na zewnątrz na pastwiskach - wysoka trawa to ulubione miejsce bytowania kleszczy.

2020-07-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Choroby metaboliczne coraz częściej dotykają takie zwierzęta - zespół Cushinga to dość powszechne schorzenie wśród ludzi i psów, ale stosunkowo rzadko diagnozowane wśród koni. Warto jednak znać tę chorobę, aby odpowiednio wcześnie zareagować.

2020-06-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak zdiagnozować uraz kończyn ?

Kulawizna i nieregularność w ruchu to częste dolegliwości, z jakimi borykają się konie; często wystarczy drobny uraz, aby koń manifestował dyskomfort w czasie ruchu. Wiele problemów jest widocznych podczas jazdy z uwagi na dodatkowe obciążenie i stawiane wymagania. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwala na sprawny powrót do codziennej pracy.

2020-06-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Biegunka

Biegunka, podobnie jak u ludzi, jest niepokojącym sygnałem u koni - jeśli przedłuża się, to w szybkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża życiu. Regularna obserwacja kału jest jednym z ważnych elementów codziennej opieki nad zwierzakiem.

2020-05-19

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Otyłość wśród koni

W dzisiejszych czasach, przy aktualnych preferencjach chowu koni, widok otyłego konia nie jest niczym nadzwyczajnym: długi czas spędzony w boksie, mała ilość swobodnego ruchu oraz pasze bogate w cukry i skrobię przyczyniają się do nadmiernego zwiększania masy ciała.

2020-03-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z oczami

Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.

2020-02-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Złamania i pęknięcia kości

Jeszcze do niedawna poważne urazy dotyczące uszkodzenia kości u koni były kwalifikowane jako podstawa do eutanazji z uwagi na brak możliwości leczenia; na szczęście medycyna weterynaryjna rozwija się błyskawicznie, dlatego aktualnie nawet skomplikowane złamania z przemieszczeniem odłamków kości są z powodzeniem operowane.

2020-01-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Objawy bólu u koni

Obserwacja koni pod kątem dolegliwości bólowych jest cenną i niezbędną wskazówką przy ocenie zdrowia naszych zwierzaków. Często konie znacznie wcześniej okazują dyskomfort, zanim zdąży rozwinąć się poważna choroba czy kulawizna.

2019-12-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z zębami

W końskiej szczęce znajdziemy 40 zębów, ułożonych w łuku górnym oraz dolnym. Podobnie jak u ludzi, konie też borykają się z uszkodzeniami i przerastaniem zębów, z uwagi na specyficzną budowę i rodzaj spożywanego pokarmu.

2019-11-22

Czytaj » 0