12,838 pytań - 16,874 odpowiedzi - 933 komentarzy

Porady: 5 elementów dobrego rozprężenia

Data publikacji: 2019-09-03

 

Jak już pewnie wiecie, dobra rozgrzewka przed jazdą to kluczowy element wpływający na całość dalszej pracy z koniem, ale i zapewniający dobre przygotowanie układu ruchu. Nie zapominajcie o rozprężeniu przed zawodami, przedstawiamy pięć kluczowych zasad solidnej rozgrzewki:

  • czas: dostosujcie czas rozprężenia do możliwości konia; zwierzak ma być rozgrzany, a nie zmęczony przed przejazdem. Konie pobudliwe i energiczne warto pojeździć dłużej niż zwierzaki spokojne czy flegmatyczne; niektórzy zawodnicy najpierw lonżują konie ok.20-30min przed właściwym rozprężeniem pod siodłem.
  • spokój: na samym początku rozprężenia, zadbajcie o min.10-15min stępa na długiej wodzy, pozwoli Wam to na chwilę spokoju, odznalezienie się na rozprężalni (często bywa tłoczno!) i uspokojenie nerwów. Pamiętajcie o własnej rozgrzewce, kilka krążeń ramionami i nogami pomoże w rozluźnieniu.
  • organizacja: dostosujcie rodzaj rozgrzewki do własnego zwierzaka, którego przecież dobrze znacie; niektóre konie potrzebują co najmniej 10-15min kłusa na dłuższej szyi na początek rozgrzewki, inne lepiej pracują po kilku kółkach galopu. Nie wprowadzajcie żadnych nowości, spotęguje to tylko stres!
  • koncentracja: ilość koni na rozprężalni bywa duża, dochodzą do tego nerwy i nowe miejsce na przyjezdnych koni. Postarajcie się skoncentrować uwagę swoją i konia na pracy - kilka przejść, spokojne zatrzymania, zmiany kierunku, spokojne skoki, ale i kilka słów zamienionych z koleżanką czy cukierek dla konia pozwolą Wam opanować stres i emocje Waszego wierzchowca.
  • pozytywne nastawienie: rozprężenie to nie czas na szlifowanie elementów, nie wykonujcie do znudzenia najtrudniejszych ruchów z przejazdu czy nie skaczcie najwyższej przeszkody czy wręcz kombinacji. Wystarczy kilka powtórzeń elementów z programu, kilka skoków przez pojedynczą przeszkodę ustawioną niżej niż te konkursowe; przed samym startem wystarczy powtórzyć program lub trasę przejazdu, głowa do góry i jedziemy! 
comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Wielu instruktorów i trenerów zaleca jazdę bez strzemion jako cudowną metodę na szybką poprawę naszego dosiadu i całego stylu jazdy - to narzędzie niewątpliwie ma sporo plusów, ale warto dokładnie zapoznać się z tym tematem.

2020-09-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przyzwyczaić konia do polewania z węża ?

Ostatnie dni lata skłaniają do kąpieli konia, warto umyć zwierzaka przed nadchodzącą jesienią i zimą; to także miła ochłoda po treningu w upalną pogodę. Jak przekonać konia, że woda lejąca się z węża nie jest niczym strasznym ?

2020-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wszystko o Polskim Związku Jeździeckim

W naszym kraju ważną rolę w funkcjonowaniu jeździectwa we wszystkich dyscyplinach odgrywa Polski Związek Jeździecki, w skrócie PZJ. To naczelny organ regulujący uprawianie tego sportu na wszystkich szczeblach, odpowiedzialny za przepisy i organizację zawodów oraz pokazów.

2020-08-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Sposoby na owady

Sezon letni w pełni, a wraz z nim pojawiły się całe stada nieproszonych latających intruzów: meszki,muchy i gzy, a także komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nasze życie. Konie szczególnie borykają się z atakami owadów, co powoduje duży niepokój, a często bolesne ukąszenia i alergie.

2020-07-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Nagłe spłoszenie, nieoczekiwane sytuacje czy elementy, które przerażają naszego wierzchowca powodują nadmierne pobudzenie naszego zwierzaka, który staje się nieobliczalny. Jak sobie poradzić z przestraszonym i pobudzonym koniem ?

2020-07-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto dzierżawić konia ?

Dzierżawa to forma długoterminowego wynajmu zwierzaka w zamian za pokrycie części bądź całości kosztów utrzymania (w zależności od indywidualnych ustaleń). Mając możliwość regularnej jazdy na jednym zwierzaku, możemy sprawdzić się w roli właściciela konia i poznać wszelkie aspekty codziennej opieki.

2020-07-03

Czytaj » 0

Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Posiadanie własnego konia wiąże się z niezależnością ale i ogromną odpowiedzialnością, nie tylko finansową. Koń musi mieć zapewnioną dobrą opiekę i pożywienie niezależnie od naszej sytuacji ekonomicznej czy planów na przyszłość - to żywe zwierzę, które potrzebuje dobrych warunków.

2020-05-28

Czytaj » 0

Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0