12,817 pytań - 14,978 odpowiedzi - 923 komentarzy

Porady: 5 elementów dobrego rozprężenia

Data publikacji: 2019-09-03

 

Jak już pewnie wiecie, dobra rozgrzewka przed jazdą to kluczowy element wpływający na całość dalszej pracy z koniem, ale i zapewniający dobre przygotowanie układu ruchu. Nie zapominajcie o rozprężeniu przed zawodami, przedstawiamy pięć kluczowych zasad solidnej rozgrzewki:

  • czas: dostosujcie czas rozprężenia do możliwości konia; zwierzak ma być rozgrzany, a nie zmęczony przed przejazdem. Konie pobudliwe i energiczne warto pojeździć dłużej niż zwierzaki spokojne czy flegmatyczne; niektórzy zawodnicy najpierw lonżują konie ok.20-30min przed właściwym rozprężeniem pod siodłem.
  • spokój: na samym początku rozprężenia, zadbajcie o min.10-15min stępa na długiej wodzy, pozwoli Wam to na chwilę spokoju, odznalezienie się na rozprężalni (często bywa tłoczno!) i uspokojenie nerwów. Pamiętajcie o własnej rozgrzewce, kilka krążeń ramionami i nogami pomoże w rozluźnieniu.
  • organizacja: dostosujcie rodzaj rozgrzewki do własnego zwierzaka, którego przecież dobrze znacie; niektóre konie potrzebują co najmniej 10-15min kłusa na dłuższej szyi na początek rozgrzewki, inne lepiej pracują po kilku kółkach galopu. Nie wprowadzajcie żadnych nowości, spotęguje to tylko stres!
  • koncentracja: ilość koni na rozprężalni bywa duża, dochodzą do tego nerwy i nowe miejsce na przyjezdnych koni. Postarajcie się skoncentrować uwagę swoją i konia na pracy - kilka przejść, spokojne zatrzymania, zmiany kierunku, spokojne skoki, ale i kilka słów zamienionych z koleżanką czy cukierek dla konia pozwolą Wam opanować stres i emocje Waszego wierzchowca.
  • pozytywne nastawienie: rozprężenie to nie czas na szlifowanie elementów, nie wykonujcie do znudzenia najtrudniejszych ruchów z przejazdu czy nie skaczcie najwyższej przeszkody czy wręcz kombinacji. Wystarczy kilka powtórzeń elementów z programu, kilka skoków przez pojedynczą przeszkodę ustawioną niżej niż te konkursowe; przed samym startem wystarczy powtórzyć program lub trasę przejazdu, głowa do góry i jedziemy! 
comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak zajmować się młodym koniem?

Wielu amatorów jeździectwa marzy o własnym koniu, wychowanym od źrebaka i samodzielnie ujeżdżonym; niestety wychowanie i praca z młodymi końmi jest trudna i zdecydowanie niepolecana początkującym osobom.

2020-02-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie ułożyć cavaletti ?

Jazda po drążkach i koziołkach to cenne narzędzie treningowe niezależnie od stopnia wytrenowania - przyda się jako urozmaicenie zarówno dla młodych koni jak i początkujących jeźdźców. Dowiecie się dzisiaj, jak prawidłowo rozłożyć drążki tak aby jazda była efektywna!

2020-01-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń stoi niespokojnie przy wsiadaniu!

Niespokojne stanie w trakcie wsiadania to nie tylko niewłaściwe zachowanie konia - to także skrajnie niebezpieczna sytuacja, która może prowadzić do poważnych wypadków. To właśnie w trakcie wsiadania i zsiadania zdarzają się najpoważniejsze urazy związane z uwięzieniem stopy w strzemieniu i przeciągnięciu jeźdźca po ziemi.

2019-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przerwać grzywę?

Być może dla niektórych z Was termin "przerywanie grzywy" brzmi niezrozumiale, bo przecież w jaki sposób można przerwać grzywę - a to dosłowna nazwa, oznaczająca przerzedzenie zbyt bujnego owłosienia u koni.

2019-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ćwiczenia oddechowe dla jeźdźca

Oddychanie jest całkowicie niezależnym procesem, zapewniającym życie - prawidłowe oddychanie odpowiednio natlenia organizm, nie męczymy się tak szybko. Warto poznać zasady prawidłowego oddychania w trakcie jazdy konnej, dzięki czemu nie złapie nas zadyszka!

2019-12-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z pianą w pysku ?

Wielu laików niezwiązanych z jeździectwem uważa, że obecność piany na pysku konia świadczy o złym traktowaniu, wręcz znęcaniu się nad wierzchowcem; od razu uspokajamy - to całkowicie normalna reakcja na obecność wędzidła w pysku!

2019-11-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń baskiluje ?

Pewnie nie raz słyszeliście, że dany koń dobrze/poprawnie baskiluje lub ma nieprawidłowy baskil; ten termin odnosi się do skoków przez przeszkody i jest związany z techniką pokonywania przeszkody przez zwierzaka.

2019-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jakie siodło wybrać ?

Na rynku produktów jeździeckich znajdziemy co najmniej kilkunastu wytwórców siodeł, które różnią się pomiedzy sobą jakością wykonania ale i przeznaczeniem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak znaleźć idealne siodło dla amatorów!

2019-10-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Wielu dorosłych jeźdźców zaczęło swoją przygodę z tym sportem będąc dziećmi bądź młodzieżą, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopiero po trzydziestce czy czterdziestce zrealizować swoje marzenia o galopie na końskim grzbiecie!

2019-10-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zabrać ze sobą na rajd ?

Jesień właśnie się rozpoczęła, a wraz z nią nadszedł czas na terenowe przejażdżki po ścierniskach, wśród złotych, spadających liści. Podpowiemy Wam co zabrać na długie rajdy – kilka dni w siodle brzmi jak świetny wypoczynek!

2019-09-21

Czytaj » 0