12,813 pytań - 14,381 odpowiedzi - 826 komentarzy

Porady: 5 elementów dobrego rozprężenia

Data publikacji: 2019-09-03

 

fot. https://heelsdownmag.com

Jak już pewnie wiecie, dobra rozgrzewka przed jazdą to kluczowy element wpływający na całość dalszej pracy z koniem, ale i zapewniający dobre przygotowanie układu ruchu. Nie zapominajcie o rozprężeniu przed zawodami, przedstawiamy pięć kluczowych zasad solidnej rozgrzewki:

  • czas: dostosujcie czas rozprężenia do możliwości konia; zwierzak ma być rozgrzany, a nie zmęczony przed przejazdem. Konie pobudliwe i energiczne warto pojeździć dłużej niż zwierzaki spokojne czy flegmatyczne; niektórzy zawodnicy najpierw lonżują konie ok.20-30min przed właściwym rozprężeniem pod siodłem.
  • spokój: na samym początku rozprężenia, zadbajcie o min.10-15min stępa na długiej wodzy, pozwoli Wam to na chwilę spokoju, odznalezienie się na rozprężalni (często bywa tłoczno!) i uspokojenie nerwów. Pamiętajcie o własnej rozgrzewce, kilka krążeń ramionami i nogami pomoże w rozluźnieniu.
  • organizacja: dostosujcie rodzaj rozgrzewki do własnego zwierzaka, którego przecież dobrze znacie; niektóre konie potrzebują co najmniej 10-15min kłusa na dłuższej szyi na początek rozgrzewki, inne lepiej pracują po kilku kółkach galopu. Nie wprowadzajcie żadnych nowości, spotęguje to tylko stres!
  • koncentracja: ilość koni na rozprężalni bywa duża, dochodzą do tego nerwy i nowe miejsce na przyjezdnych koni. Postarajcie się skoncentrować uwagę swoją i konia na pracy - kilka przejść, spokojne zatrzymania, zmiany kierunku, spokojne skoki, ale i kilka słów zamienionych z koleżanką czy cukierek dla konia pozwolą Wam opanować stres i emocje Waszego wierzchowca.
  • pozytywne nastawienie: rozprężenie to nie czas na szlifowanie elementów, nie wykonujcie do znudzenia najtrudniejszych ruchów z przejazdu czy nie skaczcie najwyższej przeszkody czy wręcz kombinacji. Wystarczy kilka powtórzeń elementów z programu, kilka skoków przez pojedynczą przeszkodę ustawioną niżej niż te konkursowe; przed samym startem wystarczy powtórzyć program lub trasę przejazdu, głowa do góry i jedziemy! 
comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Pewnie każdy z Was miał kiedyś sytuację, gdzie czuliście duże podekscytowanie Waszego zwierzaka – spięcie całego ciała, nastawienie uszu i głośne wypuszczanie powietrza chrapami to najbardziej rozpoznawalne sygnały pobudzenia. Jak sobie z tym poradzić ?

2019-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń jest pusty na kontakcie ?

Wielu jeźdźcow ma problem z jazdą na poprawnym kontakcie - pewnie każdy z Was miał problem z koniem, który ciągnie, szarpie głową bądź właśnie jest pusty. Tylko co to właściwie oznacza, bo przecież jak koń może być pusty ?

2019-08-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mam problem z założeniem ogłowia!

Wiele koni wybitnie nie przepada za dotykaniem uszu, a czasem jest to koniecznie w trakcie ubierania ogłowia - co zrobić, kiedy koń wysoko zadziera głowę bądź szarpie nią na boki?

2019-07-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Aby profesjonalnie ocenić aktualny stan konia, nie wystarczy powierzchowny rzut okiem i stwierdzenie, że wszystko jest w porządku - mamy do dyspozycji dziewięciostopniową skalę, która w łatwy i obiektywny sposób pozwoli na ocenę kondycji każdego wierzchowca!

2019-06-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Pewnie wielu z Was marzy o idealnym dosiadzie: dobra równowaga, proste plecy i stabilna łydka - brzmi łatwo, prawda ? Sami pewnie wiecie, że w praktyce uzyskanie poprawnej sylwetki w trakcie jazdy nie jest takie oczywiste. Ba, czołowi zawodnicy cały czas szlifują swój dosiad, bo nie jest to cel sam w sobie!

2019-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Błędy przy lonżowaniu

Lonżowanie to rewelacyjna metoda treningowa, często bagatelizowana przez laików bądź kojarzona z bezmyślnym przeganianiem konia w kółko - nic bardziej mylnego! Podpowiemy Wam dzisiaj, jak uniknąć typowych błędów towarzyszącym lonżowaniu.

2019-05-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Głowa do góry!

Pozycja głowy jeźdźca w trakcie jazdy jest często pomijana przez rekreacyjnych jeźdźców, a ma ogromny wpływ na prawidłowe ustawienie ciała. Wiele osób odruchowo patrzy w dół, co zaburza równowagę i utrudnia poprawny dosiad.

2019-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ubezpieczenie koni

Leczenie weterynaryjne naszych wierzchowców potrafi być niezwykle kosztowne - standardem są zabiegi i operacje, za które trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego coraz więcej właścicieli koni decyduje się na ubezpieczenie swoich zwierzaków, by w razie choroby czy urazu móc domagać się wypłaty odszkodowania.

2019-03-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Pewnie każdy jeździec w trakcie skoków doświadczył sytuacji, że odskok wypadał zbyt daleko bądź blisko przeszkody co w konsekwencji zaburzało prawidłową technikę pokonywania przeszkody. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, gdyż odpowiedni moment odbicia od ziemi jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa konia oraz jeźdźca!

2019-02-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0