Założycielem PNH jest wspomniany już Pat Parelli, który aktualnie wraz z żona Lindą nadal aktywnie promuje swoje metody pracy i bytowania z końmi, oparte na naturalnych zależnościach i hierarchii.
Sama idea naturalnej pracy ze zwierzętami nie jest niczym odkrywczym - bazuje na wieloletniej współpracy ludzi i koni, biorąc pod uwagę charakterystykę tego gatunku i poznanie psychiki. Kluczem do osiągnięciu sukcesu w każdej dyscyplinie, nawet jeśli to są rekreacyjne przejażdżki do lasu, jest zrozumienie dlaczego nasz koń reaguje tak a nie inaczej w danej sytuacji.
Idea szkoły PNH opiera się o zdefiniowanie 7 podstawowych zachowań w stadzie koni, które Pat określa jako zabawy (popularne 7 gier/ 7 games); każda z nich ma głęboko zakorzeniony sens i nie jest tylko bezmyślnym odpędzaniem konia od siebie za pomocą długiej linki, jak sądzi wielu sceptyków. Naturalna praca z koniem to nic innego jak zrozumienie jego psychiki, zaufanie i szacunek a finalnie zbudowanie więzi z człowiekiem.
Te 7 gier to:
Jeśli chcecie popracować ze swoim koniem zgodnie z założeniami szkoły PNH, to warto poszukać w internecie filmów szkoleniowych, gdzie dokładnie jest pokazane jak należy przeprowadzić daną grę; pamiętajcie, żeby nigdy nie pracować nad wszystkimi zabawami na raz!
Wielu topowych zawodników skoków i ujeżdżenia, a także WKKW czy wyścigów korzysta z porad trenerów PNH w trakcie pracy z problematycznych zwierzętami - pozwala to po prostu zaprzyjaźnić się koniem, ale i chociażby przyzwyczaić do podróży koniowozem. Wiele młodych koni w okresie zajeżdżenia odbywa kilka lekcji z trenerami PNH, przez co szybko respektują człowieka i są po prostu bezpieczniejsze i nastawione pozytywnie. Zwierzęta, z którymi współpracujemy w normalnej, przyjemnej atmosferze chętniej współpracują z człowiekiem, a więc odnoszą sukcesy które w sporcie są istotne.
Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.
2021-12-14
Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.
2021-09-15
Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!
2021-02-01
Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.
2020-11-23
Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!
2019-12-31