12,813 pytań - 14,381 odpowiedzi - 826 komentarzy

Natural: Parelli Natural Horsemanship

Data publikacji: 2019-08-18

 

Założycielem PNH jest wspomniany już Pat Parelli, który aktualnie wraz z żona Lindą nadal aktywnie promuje swoje metody pracy i bytowania z końmi, oparte na naturalnych zależnościach i hierarchii.

Sama idea naturalnej pracy ze zwierzętami nie jest niczym odkrywczym - bazuje na wieloletniej współpracy ludzi i koni, biorąc pod uwagę charakterystykę tego gatunku i poznanie psychiki. Kluczem do osiągnięciu sukcesu w każdej dyscyplinie, nawet jeśli to są rekreacyjne przejażdżki do lasu, jest zrozumienie dlaczego nasz koń reaguje tak a nie inaczej w danej sytuacji.

Idea szkoły PNH opiera się o zdefiniowanie 7 podstawowych zachowań w stadzie koni, które Pat określa jako zabawy (popularne 7 gier/ 7 games); każda z nich ma głęboko zakorzeniony sens i nie jest tylko bezmyślnym odpędzaniem konia od siebie za pomocą długiej linki, jak sądzi wielu sceptyków. Naturalna praca z koniem to nic innego jak zrozumienie jego psychiki, zaufanie i szacunek a finalnie zbudowanie więzi z człowiekiem.

Te 7 gier to:

  • Friendly Game: gra w zaprzyjaźnianie
  • Porcupine Game: gra w jeża
  • Driving Game: gra w prowadzenie
  • Yo-Yo Game: gra w jojo
  • Circling Game: gra w okrążanie
  • Sideways Game: gra w chody boczne
  • Squezze Game: gra w przeciskanie

Jeśli chcecie popracować ze swoim koniem zgodnie z założeniami szkoły PNH, to warto poszukać w internecie filmów szkoleniowych, gdzie dokładnie jest pokazane jak należy przeprowadzić daną grę; pamiętajcie, żeby nigdy nie pracować nad wszystkimi zabawami na raz! 

Wielu topowych zawodników skoków i ujeżdżenia, a także WKKW czy wyścigów korzysta z porad trenerów PNH w trakcie pracy z problematycznych zwierzętami - pozwala to po prostu zaprzyjaźnić się koniem, ale i chociażby przyzwyczaić do podróży koniowozem. Wiele młodych koni w okresie zajeżdżenia odbywa kilka lekcji z trenerami PNH, przez co szybko respektują człowieka i są po prostu bezpieczniejsze i nastawione pozytywnie. Zwierzęta, z którymi współpracujemy w normalnej, przyjemnej atmosferze chętniej współpracują z człowiekiem, a więc odnoszą sukcesy które w sporcie są istotne.

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Jak się uczą konie ?

Podstawową zasadą w pracy i szkoleniu koni jest zrozumienie, w jaki sposób te zwierzaki przyswajają wiedzę - bo przecież cały proces uczenia oparty jest na oswojeniu z danych bodźcem i zapamiętaniu schematu działania.

2019-04-20

Czytaj » 0

Natural

Natural: Habituacja

Konie są zwierzętami roślinożernymi, przez co są płochliwe i reagują instynktownie na niebezpieczeństwo, nawet jeśli to będzie np.spadający liść, przechodzący obok kot czy leżąca siatka foliowa. Nieznane sytuacje budzą obawy naszych wierzchowców, szczególnie młodych - dlatego w procesie socjalizacji niezwykle istotną rolę zajmuje odczulenie konia na bodźce.

2019-03-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nagradzać konia ?

Nagradzanie zwierzaków za pożądane zachowania jest podstawą budowania relacji, niezależnie czy to konie czy psy - zwierzęta, które są pozytywnie nastawione do człowieka, chętniej z nami współpracują. Czy wiecie jak skutecznie nagradzać konie ?

2019-02-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Introwertyk czy ekstrawertyk?

Konie, podobnie jak ludzie, różnią się pomiędzy sobą charakterem i osobowością - z pewnością znacie co najmniej jednego bardzo energicznego konia, jak i co najmniej jednego leniuszka, który nie bałby się nawet wystrzałów z armaty. Opiszemy Wam dzisiaj cztery najważniejsze osobowości koni!

2018-12-21

Czytaj » 0

Natural

Dlaczego koń się płoszy ?

Konie są typowy przedstawicielami roślinożerców, co oznacza iż w naturze czyha na nich wiele niebezpieczeństw w postaci drapieżników. Aby nie paść ofiarą ataku, nasze wierzchowce reagują instynktownie, często niewspółmiernie do ryzyka - chyba każdy z nas zna konia, który przestraszył się lecącego ptaka, bał się podejść do kurtki rzuconej na krzesło czy odmawiał przejścia obok śmici wyrzuconych w lesie.

2018-11-12

Czytaj » 0

Natural

Jak śpią konie ?

Na wsiach i wśród osób niezwiązanych z jeździectwem krąży opinia, że leżący koń prawie zawsze oznacza chorobę albo co najmniej złe samopoczucie zwierzaka... Nic bardziej mylnego, konie jak wszystkie zwierzęta uwielbiają wypoczywać na leżąco!

2018-11-06

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jazda na kantarze

Jeździectwo naturalne zyskuje coraz większą popularność na całym świecie - komunikacja z koniem oparta na zaufaniu i przywiązaniu jest zachęcającą opcją dla każdego amatora. Jazda na kantarze sznurkowym kusi wielu jeźdźców, szczególnie początkujących; podpowiemy Wam jak bezpiecznie jeździć bez ogłowia!

2017-09-27

Czytaj » 0

Natural

Natural: Dlaczego koń rży ?

Rżenie jest odgłosem, który nieodłącznie kojarzy się końmi nawet osobom, które nie mają do czynienia z tymi zwierzętami. Warto jednak zauważyć, że konie mają naprawdę szeroki repertuar dźwięków!

2017-09-21

Czytaj » 0

Natural

Natural: Agresja

Pewnie każdy z nas spotkał chociaż raz w życiu konia, który jest agresywny - zarówno do ludzi jak i do innych koni. Te zwierzęta, z racji swoich rozmiarów, potrafią być wręcz śmiertelnie niebezpieczne, jeśli zachowują się w sposób nieodpowiedni. Jakie są przyczyny takiego postępowania ?

2017-03-19

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: wędrowanie po boksie

Kolejnym nałogiem, nieco rzadziej spotykanym niż tkanie i łykanie, jest wędrowanie po boksie. To kolejne zachowanie wywodzące się z niewłaściwej opieki nad koniem, bazujące na niezaspokojeniu podstawowych potrzeb.

2017-02-25

Czytaj » 0