12,867 pytań - 24,190 odpowiedzi - 950 komentarzy

Natural: Parelli Natural Horsemanship

Data publikacji: 2019-08-18

 

Założycielem PNH jest wspomniany już Pat Parelli, który aktualnie wraz z żona Lindą nadal aktywnie promuje swoje metody pracy i bytowania z końmi, oparte na naturalnych zależnościach i hierarchii.

Sama idea naturalnej pracy ze zwierzętami nie jest niczym odkrywczym - bazuje na wieloletniej współpracy ludzi i koni, biorąc pod uwagę charakterystykę tego gatunku i poznanie psychiki. Kluczem do osiągnięciu sukcesu w każdej dyscyplinie, nawet jeśli to są rekreacyjne przejażdżki do lasu, jest zrozumienie dlaczego nasz koń reaguje tak a nie inaczej w danej sytuacji.

Idea szkoły PNH opiera się o zdefiniowanie 7 podstawowych zachowań w stadzie koni, które Pat określa jako zabawy (popularne 7 gier/ 7 games); każda z nich ma głęboko zakorzeniony sens i nie jest tylko bezmyślnym odpędzaniem konia od siebie za pomocą długiej linki, jak sądzi wielu sceptyków. Naturalna praca z koniem to nic innego jak zrozumienie jego psychiki, zaufanie i szacunek a finalnie zbudowanie więzi z człowiekiem.

Te 7 gier to:

  • Friendly Game: gra w zaprzyjaźnianie
  • Porcupine Game: gra w jeża
  • Driving Game: gra w prowadzenie
  • Yo-Yo Game: gra w jojo
  • Circling Game: gra w okrążanie
  • Sideways Game: gra w chody boczne
  • Squezze Game: gra w przeciskanie

Jeśli chcecie popracować ze swoim koniem zgodnie z założeniami szkoły PNH, to warto poszukać w internecie filmów szkoleniowych, gdzie dokładnie jest pokazane jak należy przeprowadzić daną grę; pamiętajcie, żeby nigdy nie pracować nad wszystkimi zabawami na raz! 

Wielu topowych zawodników skoków i ujeżdżenia, a także WKKW czy wyścigów korzysta z porad trenerów PNH w trakcie pracy z problematycznych zwierzętami - pozwala to po prostu zaprzyjaźnić się koniem, ale i chociażby przyzwyczaić do podróży koniowozem. Wiele młodych koni w okresie zajeżdżenia odbywa kilka lekcji z trenerami PNH, przez co szybko respektują człowieka i są po prostu bezpieczniejsze i nastawione pozytywnie. Zwierzęta, z którymi współpracujemy w normalnej, przyjemnej atmosferze chętniej współpracują z człowiekiem, a więc odnoszą sukcesy które w sporcie są istotne.

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Dlaczego konie są agresywne ?

Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.

2021-09-15

Czytaj » 0

Natural

Natural: Objawy bólu u koni

Konie, podobnie jak inne zwierzęta, nie potrafią mówić ludzkim językiem, dlatego ważna jest umiejętna i regularna obserwacja naszych zwierzaków, aby ocenić ich stan zdrowia oraz samopoczucie.

2021-07-15

Czytaj » 0

Natural

Natural: Depresja u koni

Konie, tak samo jak ludzie, mogą cierpieć na różne zaburzenia natury psychicznej czy behawioralnej; najnowsze badania dowodzą, że konie odczuwają stres oraz mogą zapadać na depresję, która w dalszym ciągu jest słabo rozpoznaną jednostką chorobową.

2021-05-04

Czytaj » 0

Natural

Natural: Objawy stresu u koni

Konie, jak wszystkie żywe organizmy, odczuwają stres w swoim życiu - w dodatku jako zwierzęta roślinożerne są stale w gotowości do ucieczki przed drapieżnikami. Praca z człowiekiem to także źródło stresu, często z uwagi na niewłaściwą komunikację.

2021-02-27

Czytaj » 0

Natural

Natural: Czy umiesz nagradzać konia ?

Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!

2021-02-01

Czytaj » 0

Natural

Do czego służą końskie uszy ?

Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.

2020-11-23

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nawiązać więź z koniem ?

Przebywanie wśród koni jest przyjemne, pozwala na odprężenie i uspokojenie swoich emocji. Warto poznać kilka zasad, które pozwolą na nawiązanie trwałej więzi z koniem, dzięki czemu współpraca i komunikacja będzie łatwiejsza.

2020-08-02

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak bezpiecznie wprowadzić nowego konia do stada ?

Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!

2019-12-31

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak odpoczywają konie ?

Odpoczynek i relaks to niezwykle istotna część dnia każdego konia, stymulująca regenerację i zapewniająca komfort psychiczny. Często pokutuje jeszcze mit, że koń który leży, jest bardzo chory i wymaga pilnej konsultacji weterynaryjnej - a to nieprawda!

2019-12-01

Czytaj » 0

Natural

Natural: Silversand Horsemanship

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych szkół jeździeckich naturalnego jest nurt Silversand (aktualnie znany pod nazwą Light Hands Equitation), założony przez małżeństwo Steve'a i Irenę Halfpenny w Australii. Ta metoda współpracy z końmi opiera się o psychologię i zrozumienie zwierzaka, a co za tym idzie - zmianę swojego podejścia.

2019-10-29

Czytaj » 0