fot. Łukasz Klimczak/HA
Oryginalnie kadryl był tańcem dworskim we Francji w XVIII wieku; w świecie jeździeckim kadrylem nazywamy pokaz choreografii do muzyki, jednocześnie wykonywany przez conajmniej dwie pary.
Najbardziej zaawansowanym kadrylem wspomniany we wstępie pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy - doskonale wyszkoleni jeźdźcy i konie prezentują najbardziej zaawansowane elementy klasycznego ujeżdżenia: piaff, pasaż, piruety, a także lewady i kurpady. Wszystko to jest wykonywane w doskonałej harmonii i synchronizacji, bo w czasie jednego pokazu bierze udział nawet 10 par.
Kadryl często jest atrakcją wystaw hodowlanych czy największych zawodów jeździeckich; nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować taki pokaz na zakończenie obozu jeździeckiego :)
Jeźdźcy powinni być na podobnym poziomie zaawansowania - stabilny dosiad i umiejętność sprawnego poruszania sie stępem i kłusem to absolutne podstawy (galopowanie dwóch par obok siebie wymaga wyższych umiejętności, ponieważ konie często zaczynają się wtedy ścigać). Najprostsze elementy, które mogą wykonywane chociażby stępem to:
Taka jazda będzie dobrym urozmaiceniem np.pod koniec lekcji oraz świetnym sprawdzianem kontroli nad zwierzakiem; w dalszej kolejności możemy dodać kłus w parze, wykonywanie serpentyn czy ósemek. Ważny jest równy rytm oraz synchronizacja wszystkich par; jeśli dodacie do tego żywą i rytmiczna muzykę, to po kilku próbach macie świetny minipokaz :) Pamiętajcie, aby umiejętnie rozdzielać konie w kadrylu - wierzchowce które kopią, muszą zajmować końcowe pozycje. Nigdy nie dojeżdżamy do samego zadu oraz pilnujemy odpowiedniej odległości od sąsiada w parze - zawsze zacznijcie od stępa, aby przyzwyczaić zwierzaki do siebie!
Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.
2022-07-30
W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!
2022-07-24
Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!
2022-02-10