12,820 pytań - 15,011 odpowiedzi - 923 komentarzy

Rekreacja: Kadryl

Data publikacji: 2019-08-09

 

fot. Łukasz Klimczak/HA

Oryginalnie kadryl był tańcem dworskim we Francji w XVIII wieku; w świecie jeździeckim kadrylem nazywamy pokaz choreografii do muzyki, jednocześnie wykonywany przez conajmniej dwie pary.

Najbardziej zaawansowanym kadrylem wspomniany we wstępie pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy - doskonale wyszkoleni jeźdźcy i konie prezentują najbardziej zaawansowane elementy klasycznego ujeżdżenia: piaff, pasaż, piruety, a także lewady i kurpady. Wszystko to jest wykonywane w doskonałej harmonii i synchronizacji, bo w czasie jednego pokazu bierze udział nawet 10 par.

Kadryl często jest atrakcją wystaw hodowlanych czy największych zawodów jeździeckich; nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować taki pokaz na zakończenie obozu jeździeckiego :)

Jeźdźcy powinni być na podobnym poziomie zaawansowania - stabilny dosiad i umiejętność sprawnego poruszania sie stępem i kłusem to absolutne podstawy (galopowanie dwóch par obok siebie wymaga wyższych umiejętności, ponieważ konie często zaczynają się wtedy ścigać). Najprostsze elementy, które mogą wykonywane chociażby stępem to:

  • wspólny wjazd na linię środkową i zatrzymanie
  • duże koła
  • zmiany kierunku

Taka jazda będzie dobrym urozmaiceniem np.pod koniec lekcji oraz świetnym sprawdzianem kontroli nad zwierzakiem; w dalszej kolejności możemy dodać kłus w parze, wykonywanie serpentyn czy ósemek. Ważny jest równy rytm oraz synchronizacja wszystkich par; jeśli dodacie do tego żywą i rytmiczna muzykę, to po kilku próbach macie świetny minipokaz :) Pamiętajcie, aby umiejętnie rozdzielać konie w kadrylu - wierzchowce które kopią, muszą zajmować końcowe pozycje. Nigdy nie dojeżdżamy do samego zadu oraz pilnujemy odpowiedniej odległości od sąsiada w parze - zawsze zacznijcie od stępa, aby przyzwyczaić zwierzaki do siebie!

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jazda w zastępie czy jazda indywidualna ?

W ofercie większości ośrodków jeździeckich znajdziemy zarówno jazdy grupowe, zwane także jazdą w zastępie, jak i indywidualne lekcje: czyli jedna bądź dwie osoby oraz jeden instruktor. Porównamy dzisiaj obydwa sposoby prowadzenia lekcji jazdy konnej!

2020-01-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Bezpieczeństwo w trakcie lekcji jazdy konnej powinno być priorytetem, zarówno dla nas samych ale i naszych koni. Te kilka prostych zasad ułatwia przyjemną jazdę konną i gwarantuje miłą atmosferę podczas nauk!

2019-12-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Jednym z najczęstszych problemów wśród początkujących adeptów jeździectwa są 'uciekające' strzemiona - jeźdźcom często wypadają stopy bądź wręcz przeciwnie, stopy klinują się w strzemionach w trakcie jazdy. Jak ustabilizować pozycję stopy w strzemieniu - poniżej znajdziecie kilka rad!

2019-12-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Najazd na przeszkodę

Skoki przez przeszkody zaczynają się już od utrzymania prostego i prawidłowego najazdu do przeszkody, którą chcemy pokonać - to właśnie ten kluczowy element często decyduje o sukcesie czy niepowodzeniu skoku! Konie najczęściej odmawiają skoku, ponieważ najeżdżamy krzywo lub w nieodpowiednim tempie.

2019-11-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Jedną z bardziej skomplikowanych elementów dla początkujących adeptów jazdy konnej jest skutecznie skręcanie - wydawałoby się, że wystarczy ciągnąć za jedną wodzę, a nasz wierzchowiec bez problemowo zmieni kierunek ruchu. Prawidła technika skrętu różni się jednak od wyobrażeń.

2019-09-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kiedy mogę jechać na obóz jeździecki ?

Wakacje ciągle trwają, a chyba nie ma lepszego sposobu na spędzenie wolnego czasu niż pobyt w stajni! Pewnie wielu z Was marzy o wakacyjnym wyjeździe, ale może nie każdy jest pewien czy sobie poradzi ? Podpowiemy Wam kiedy i czy w ogóle warto wybrać się na obóz jeździecki :)

2019-08-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jaki powinien być koń rekreacyjny ?

Jeździectwo staje się coraz popularniejszym i powszechniejszym sportem w naszym kraju, nowe stajnie i ośrodki jeździeckie oferujące jazdę konną pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Niestety nie zawsze mamy do dyspozycji dobrze wyszkolone konie, na których nauka będzie prawdziwą przyjemnością.

2019-07-26

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Pierwszym egzaminem sprawdzającym opanowanie podstaw jazdy konnej oraz podstawowej wiedzy związanej z końmi, jest odznaka "Jeżdżę konno" - jest zdobycie jest dobrym przygotowaniem do uzyskania oficjalnych odznak jeździeckich!

2019-06-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Działanie łydek

Poza dosiadem, najważniejszą pomocą każdego jeźdźca powinny być łydki - niestety często początkujący adepci jeździectwa często źle rozumieją ich działanie, ograniczając aktywność do kopania końskich boków. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo używać własnych łydek!

2019-05-25

Czytaj » 0