12,824 pytań - 15,502 odpowiedzi - 932 komentarzy

Rekreacja: Kadryl

Data publikacji: 2019-08-09

 

fot. Łukasz Klimczak/HA

Oryginalnie kadryl był tańcem dworskim we Francji w XVIII wieku; w świecie jeździeckim kadrylem nazywamy pokaz choreografii do muzyki, jednocześnie wykonywany przez conajmniej dwie pary.

Najbardziej zaawansowanym kadrylem wspomniany we wstępie pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy - doskonale wyszkoleni jeźdźcy i konie prezentują najbardziej zaawansowane elementy klasycznego ujeżdżenia: piaff, pasaż, piruety, a także lewady i kurpady. Wszystko to jest wykonywane w doskonałej harmonii i synchronizacji, bo w czasie jednego pokazu bierze udział nawet 10 par.

Kadryl często jest atrakcją wystaw hodowlanych czy największych zawodów jeździeckich; nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować taki pokaz na zakończenie obozu jeździeckiego :)

Jeźdźcy powinni być na podobnym poziomie zaawansowania - stabilny dosiad i umiejętność sprawnego poruszania sie stępem i kłusem to absolutne podstawy (galopowanie dwóch par obok siebie wymaga wyższych umiejętności, ponieważ konie często zaczynają się wtedy ścigać). Najprostsze elementy, które mogą wykonywane chociażby stępem to:

  • wspólny wjazd na linię środkową i zatrzymanie
  • duże koła
  • zmiany kierunku

Taka jazda będzie dobrym urozmaiceniem np.pod koniec lekcji oraz świetnym sprawdzianem kontroli nad zwierzakiem; w dalszej kolejności możemy dodać kłus w parze, wykonywanie serpentyn czy ósemek. Ważny jest równy rytm oraz synchronizacja wszystkich par; jeśli dodacie do tego żywą i rytmiczna muzykę, to po kilku próbach macie świetny minipokaz :) Pamiętajcie, aby umiejętnie rozdzielać konie w kadrylu - wierzchowce które kopią, muszą zajmować końcowe pozycje. Nigdy nie dojeżdżamy do samego zadu oraz pilnujemy odpowiedniej odległości od sąsiada w parze - zawsze zacznijcie od stępa, aby przyzwyczaić zwierzaki do siebie!

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jak wykonać poprawne koło lub woltę ?

Jazda po okręgu niesie ze sobą szereg korzyści dla konia: rozluźnienie, zwiększenie koncentracji zwierzaka a także poprawia wygimnastykowania. Aby taki element miał pozytywny wpływ na komfort jazdy, należy pamiętać o poprawnym wykonaniu - to kluczowa kwestia każdej pracy z koniem!

2020-05-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Korzyści z jazdy po drążkach

Przejazd przez drążki ułożone na ziemi,a także te nieco podwyższone tzw. koziołki, powinien znaleźć się podczas każdej jazdy. To świetne ćwiczenie dla każdego konia, niezależnie od stopnia wytrenowania czy uprawianej dyscypliny.

2020-04-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Lotna zmiana nogi w skoku

Zmiana nogi, na którą galopuje koń, to cenna umiejętność u koni pokonujących parkury - nawet niskie i nieskomplikowane. Ten element ułatwia płynne pokonywanie całej trasy z przeszkodami, dzięki czemu nie tracimy czasu na przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie.

2020-03-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda w zastępie czy jazda indywidualna ?

W ofercie większości ośrodków jeździeckich znajdziemy zarówno jazdy grupowe, zwane także jazdą w zastępie, jak i indywidualne lekcje: czyli jedna bądź dwie osoby oraz jeden instruktor. Porównamy dzisiaj obydwa sposoby prowadzenia lekcji jazdy konnej!

2020-01-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Bezpieczeństwo w trakcie lekcji jazdy konnej powinno być priorytetem, zarówno dla nas samych ale i naszych koni. Te kilka prostych zasad ułatwia przyjemną jazdę konną i gwarantuje miłą atmosferę podczas nauk!

2019-12-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Jednym z najczęstszych problemów wśród początkujących adeptów jeździectwa są 'uciekające' strzemiona - jeźdźcom często wypadają stopy bądź wręcz przeciwnie, stopy klinują się w strzemionach w trakcie jazdy. Jak ustabilizować pozycję stopy w strzemieniu - poniżej znajdziecie kilka rad!

2019-12-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Najazd na przeszkodę

Skoki przez przeszkody zaczynają się już od utrzymania prostego i prawidłowego najazdu do przeszkody, którą chcemy pokonać - to właśnie ten kluczowy element często decyduje o sukcesie czy niepowodzeniu skoku! Konie najczęściej odmawiają skoku, ponieważ najeżdżamy krzywo lub w nieodpowiednim tempie.

2019-11-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Jedną z bardziej skomplikowanych elementów dla początkujących adeptów jazdy konnej jest skutecznie skręcanie - wydawałoby się, że wystarczy ciągnąć za jedną wodzę, a nasz wierzchowiec bez problemowo zmieni kierunek ruchu. Prawidła technika skrętu różni się jednak od wyobrażeń.

2019-09-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kiedy mogę jechać na obóz jeździecki ?

Wakacje ciągle trwają, a chyba nie ma lepszego sposobu na spędzenie wolnego czasu niż pobyt w stajni! Pewnie wielu z Was marzy o wakacyjnym wyjeździe, ale może nie każdy jest pewien czy sobie poradzi ? Podpowiemy Wam kiedy i czy w ogóle warto wybrać się na obóz jeździecki :)

2019-08-03

Czytaj » 0