12,813 pytań - 14,372 odpowiedzi - 826 komentarzy

Rekreacja: Kadryl

Data publikacji: 2019-08-09

 

fot. Łukasz Klimczak/HA

Oryginalnie kadryl był tańcem dworskim we Francji w XVIII wieku; w świecie jeździeckim kadrylem nazywamy pokaz choreografii do muzyki, jednocześnie wykonywany przez conajmniej dwie pary.

Najbardziej zaawansowanym kadrylem wspomniany we wstępie pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy - doskonale wyszkoleni jeźdźcy i konie prezentują najbardziej zaawansowane elementy klasycznego ujeżdżenia: piaff, pasaż, piruety, a także lewady i kurpady. Wszystko to jest wykonywane w doskonałej harmonii i synchronizacji, bo w czasie jednego pokazu bierze udział nawet 10 par.

Kadryl często jest atrakcją wystaw hodowlanych czy największych zawodów jeździeckich; nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować taki pokaz na zakończenie obozu jeździeckiego :)

Jeźdźcy powinni być na podobnym poziomie zaawansowania - stabilny dosiad i umiejętność sprawnego poruszania sie stępem i kłusem to absolutne podstawy (galopowanie dwóch par obok siebie wymaga wyższych umiejętności, ponieważ konie często zaczynają się wtedy ścigać). Najprostsze elementy, które mogą wykonywane chociażby stępem to:

  • wspólny wjazd na linię środkową i zatrzymanie
  • duże koła
  • zmiany kierunku

Taka jazda będzie dobrym urozmaiceniem np.pod koniec lekcji oraz świetnym sprawdzianem kontroli nad zwierzakiem; w dalszej kolejności możemy dodać kłus w parze, wykonywanie serpentyn czy ósemek. Ważny jest równy rytm oraz synchronizacja wszystkich par; jeśli dodacie do tego żywą i rytmiczna muzykę, to po kilku próbach macie świetny minipokaz :) Pamiętajcie, aby umiejętnie rozdzielać konie w kadrylu - wierzchowce które kopią, muszą zajmować końcowe pozycje. Nigdy nie dojeżdżamy do samego zadu oraz pilnujemy odpowiedniej odległości od sąsiada w parze - zawsze zacznijcie od stępa, aby przyzwyczaić zwierzaki do siebie!

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Kiedy mogę jechać na obóz jeździecki ?

Wakacje ciągle trwają, a chyba nie ma lepszego sposobu na spędzenie wolnego czasu niż pobyt w stajni! Pewnie wielu z Was marzy o wakacyjnym wyjeździe, ale może nie każdy jest pewien czy sobie poradzi ? Podpowiemy Wam kiedy i czy w ogóle warto wybrać się na obóz jeździecki :)

2019-08-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jaki powinien być koń rekreacyjny ?

Jeździectwo staje się coraz popularniejszym i powszechniejszym sportem w naszym kraju, nowe stajnie i ośrodki jeździeckie oferujące jazdę konną pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Niestety nie zawsze mamy do dyspozycji dobrze wyszkolone konie, na których nauka będzie prawdziwą przyjemnością.

2019-07-26

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Pierwszym egzaminem sprawdzającym opanowanie podstaw jazdy konnej oraz podstawowej wiedzy związanej z końmi, jest odznaka "Jeżdżę konno" - jest zdobycie jest dobrym przygotowaniem do uzyskania oficjalnych odznak jeździeckich!

2019-06-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Działanie łydek

Poza dosiadem, najważniejszą pomocą każdego jeźdźca powinny być łydki - niestety często początkujący adepci jeździectwa często źle rozumieją ich działanie, ograniczając aktywność do kopania końskich boków. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo używać własnych łydek!

2019-05-25

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Trening po wzniesieniach

Ciekawym i wartościowym urozmaiceniem pracy z koniem, nawet w ręce, jest wykorzystanie naturalnych wzniesień i spadków terenu, czyli różnorakich górek :) takie ćwiczenia świetnie wpływają na poprawę muskulatury szczególnie grzbietu i zadu, czyli najbardziej pożądanych mięśni u naszego zwierzaka.

2019-05-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wdrożenie konia po przerwie

Wiele osób posiadających konie w stajniach przydomowych czy w małych ośrodkach bez krytej ujeżdżalni musi liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi - czasami po prostu pogoda nie pozwala na jakąkolwiek pracę ze zwierzakiem. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wdrożyć konia do ponownej pracy po przerwie!

2019-05-02

Czytaj » 0

Rekreacja

Czy warto kupować sprzęt, jak nie mam konia ?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym wierzchowcu - niestety często na przeszkodzie stoją finanse i z reguły dopiero w dorosłych życiu udaje się osiągnąć ten cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, że kupić kilka produktów jeździeckich strikte przeznaczonych dla konia!

2019-03-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Skróć te wodze!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez jeźdźców rekreacyjnych jest jazda ze zbyt długimi wodzami, zazwyczaj trzymanych w dłoniach gdzieś w okolicy ud lub kolan - znacie to? Podpowiemy Wam jak skutecznie jeździć na prawidłowym kontakcie, a co za tym idzie - z wodzami o prawidłowej długości.

2019-01-20

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zwrot na przodzie

Jednym z łatwiejszych ćwiczeń, bazujących na poprawnej reakcji na pomoce, jest zwrot na przodzie wykonywany tylko w stępie. Warto wdrożyć ten element w codzienną jazdę, gdyż odpowiednio wykonywany jest świetną gimnastyką dla naszych wierzchowców.

2019-01-14

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak uniknąć bólu pleców po jeździe ?

Jazda konna jest coraz popularniejszą formą aktywności ruchowej, przede wszystkim w formie rekreacyjnej - niestety sporo jeźdźców, szczególnie początkujących, skarży się na dolegliwości bólowe w plecach. Dobre przygotowanie do jazdy oraz odpowiednia technika oraz sprzęt są podstawą do prawidłowego uprawiania tego sportu.

2019-01-11

Czytaj » 0