12,810 pytań - 14,621 odpowiedzi - 828 komentarzy

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Data publikacji: 2019-08-06

 

Konie ras zimnokrwistych są użytkowane zaprzęgowo: ciągnięcie wozów czy bryczek nie stanowi dla nich żadnego problemu. Są używane do prac polowych, a nawet do zrywki drewna z lasu; w czasie wojen były świetnym środkiem transportu, przenoszących ciężkie działa czy broń na fronty.

Budowa ciała popularnych "grubasów" predysponuje je do wykonywania ciężkich prac fizycznych - silne i mocne kopyta, szeroka klatka piersiowa, łopatki ustawione prostopadle do podłoża oraz silny, umięśniony zad znakomicie sprawdzają się w ciągnięciu. Jazda wierzchem jest oczywiście możliwa, ale takie konie sprawdzą sie jedynie w bardzo amatorskiej i rekreacyjnej jeździe - duża waga zdecydowanie utrudnia płynne poruszanie się kłusem czy galopem.

Te zwierzaki są masywne, więc szybsze chody są dla nich dużo badziej męczące, co czasem prowadzi do przeciążeń w układzie ruchowym, który nie jest przystosowany do wykonywania kół, wolt czy serpentyn; oczywistym jest, że skoki przez przeszkody nie będą przyjemnością i nasz koń zimnokrwisty może odmawiać skoków, bo będzie to zadanie ponad jego siły. Skoki mogą być wręcz niebezpieczne, bo w przypadku upadku konia na nas (brak równowagi!), skutkuje to bardzo poważnymi obrażeniami naszego ciała.

Dużym problemem będzie dopasowanie sprzętu - o ile znalezienie ogłowia w rozmiarze XL nie będzie dużym problemem, o tyle kupno wyjątkowo szerokiego siodła jest naprawdę trudne. Pamiętajcie też, że konie zimnokrwiste mają zazwyczaj słabo zaznaczony kłąb, przez co większość siodeł będzie się przemieszczać zbytnio w przód, czasem też w tył - właściciele koni zimnokrwistych bardzo cenią sobie podogonie.

Wiele koni gorącokrwistych posiada w swoim rodowodzie zimnokrwistych przodków, co możemy łatwo rozpoznać po pogrubionej i bardziej masywnej budowie ciała niż w przypadku koni całkowicie szlachtnych; takie mieszanki ras są świetnymi i wszechstronnymi wierzchowcami, które sprawdzą się jako konie do rekreacyjnej jazdy ale i ciągnięcia np.sań w zimie.

 

fot. www.foter.com

 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Jedną z najpopularniejszą rasą koni w Polsce są bez wątpienia przedstawiciele razy polski koń szlachetnej półkrwi; z roku na rok przybywa koni tej rasy, które cechują się coraz bardziej wyrównanym pokrojem z uwagi na staranny dobór hodowlany.

2019-11-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Perszeron

Jedną z bardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych, jest francuska rasa perszeron - te piękne i potężne konie dysponują ogromną siłą. Nie bez powodu są powszechnie używane w pracach polowych i przy zrywce drewna, a także przy pokazach.

2019-10-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Marwari

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras na świecie są niewątpliwie konie rasy Marwari - ich niecodzienny wygląd jest rozpoznawalny przez wielu miłośników jeździectwa. Trzeba pamiętać, że to jedna z najstarszych ras, wywodząca się z okresu starożytności!

2019-07-11

Czytaj » 0

Hodowla

Dzikie konie: Mustangi

Chyba najbardziej znaną rasą dzikich koni są mustangi, licznie występujące niegdyś na preriach Ameryki Północnej - obecnie konie te są pod ścisłą ochroną, z uwagi na zagrożenie wyginięciem.

2019-05-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Falabella

Któż z nas nie zna tych uroczych miniaturowych koni, które osiągają maksymalnie 75cm w kłębie? Te wspaniałe zwierzaki nie mają zbyt dużej wartości użytkowej z uwagi na rozmiary, ale cieszą się ogromną popularnością na całym świecie - są po prostu końmi do towarzystwa.

2019-04-23

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Tennessee Walking Horse

Jedną z najbardziej popularnych ras koni w Stanach Zjednoczonych, obok szeroko pojętych koni rasy Paint, są Tennessee Walkery - rasa ta nie posiada polskiego odpowiednika nazwy. W naszym kraju praktycznie nie występują, dlatego warto dowiedzieć się czym się charakteryzują te efektywne wierzchowce.

2019-04-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto kastrować ogiery ?

Wśród ludzi często niesłusznie pokutuje mit, że kastracja zwierząt jest brutalnym zabiegiem, który odbiera przyjemność z życia oraz wyrządza ogromną krzywdę. O ile w przypadku kotów i psów, posiadanie niewykastrowanego samca może być tylko uciążliwe, o tyle obsługa i praca z temperamentnymi ogierami bywa po prostu skrajnie niebezpieczna.

2019-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce islandzkie

Jedną z najbardziej charakterystycznych, ale i unikalnych ras są konie rasy islandzkiej - z racji wzrostu często zwane kucami, chociaż sporo ekspertów klasyfikuje je jako konie. Poznajcie miłe wierzchowca, które naturalnie potrafią poruszać się toltem oraz inochodem, co w rezultacie daje pięć różnych chodów u tej rasy!

2018-12-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Tinker

Jedną z bardziej charakterystycznych ras koni jest tinker, inaczej zwany koniem cygańskim z uwagi na dużą popularność wśród grup złożonych z osób romskiego pochodzenia. Te stosunkowo nieduże konie szybko zdobywają popularność na całym świecie, przede wszystkim z uwagi na łagodne usposobienie.

2018-12-06

Czytaj » 0