12,944 pytań - 31,617 odpowiedzi - 981 komentarzy

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Data publikacji: 2019-08-06

 

Konie ras zimnokrwistych są użytkowane zaprzęgowo: ciągnięcie wozów czy bryczek nie stanowi dla nich żadnego problemu. Są używane do prac polowych, a nawet do zrywki drewna z lasu; w czasie wojen były świetnym środkiem transportu, przenoszących ciężkie działa czy broń na fronty.

Budowa ciała popularnych "grubasów" predysponuje je do wykonywania ciężkich prac fizycznych - silne i mocne kopyta, szeroka klatka piersiowa, łopatki ustawione prostopadle do podłoża oraz silny, umięśniony zad znakomicie sprawdzają się w ciągnięciu. Jazda wierzchem jest oczywiście możliwa, ale takie konie sprawdzą sie jedynie w bardzo amatorskiej i rekreacyjnej jeździe - duża waga zdecydowanie utrudnia płynne poruszanie się kłusem czy galopem.

Te zwierzaki są masywne, więc szybsze chody są dla nich dużo badziej męczące, co czasem prowadzi do przeciążeń w układzie ruchowym, który nie jest przystosowany do wykonywania kół, wolt czy serpentyn; oczywistym jest, że skoki przez przeszkody nie będą przyjemnością i nasz koń zimnokrwisty może odmawiać skoków, bo będzie to zadanie ponad jego siły. Skoki mogą być wręcz niebezpieczne, bo w przypadku upadku konia na nas (brak równowagi!), skutkuje to bardzo poważnymi obrażeniami naszego ciała.

Dużym problemem będzie dopasowanie sprzętu - o ile znalezienie ogłowia w rozmiarze XL nie będzie dużym problemem, o tyle kupno wyjątkowo szerokiego siodła jest naprawdę trudne. Pamiętajcie też, że konie zimnokrwiste mają zazwyczaj słabo zaznaczony kłąb, przez co większość siodeł będzie się przemieszczać zbytnio w przód, czasem też w tył - właściciele koni zimnokrwistych bardzo cenią sobie podogonie.

Wiele koni gorącokrwistych posiada w swoim rodowodzie zimnokrwistych przodków, co możemy łatwo rozpoznać po pogrubionej i bardziej masywnej budowie ciała niż w przypadku koni całkowicie szlachtnych; takie mieszanki ras są świetnymi i wszechstronnymi wierzchowcami, które sprawdzą się jako konie do rekreacyjnej jazdy ale i ciągnięcia np.sań w zimie.

 

fot. www.foter.com

 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie małopolskie

Polska posiada długą tradycję hodowlaną, jeśli chodzi o rodzime rasy koni - do tych bardziej popularnych zaliczamy m.in. konie małopolskie, które są wszechstronnymi końmi rekreacyjnymi i nie tylko.

2022-07-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Nonius

Na świecie istnieje wiele ras koni, które są popularne tylko w swojej ojczyźnie a poza jej granicami właściwie nie występują. Do takich ras zaliczymy ciekawą rasę węgierską, czyli Nonius.

2022-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie wielkopolskie

W Polsce istnieje wiele ras rodzimych, które warto znać i rozważyć jeżeli planujemy kupno własnego konia. Jedną z bardziej popularnych polskich ras wierzchowych jest rasa wielkopolska.

2022-04-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie Camargue

Na świecie istnieje jest kilka dzikich oraz półdzikich stad koni - w Europie znajdziemy np. stada koników polskich oraz stado półdzikich koni w rejonie Camargue, od którego wzięła się nazwa rasy.

2022-03-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie kladrubskie

W Europie znajduje się wiele starych i tradycyjnych hodowli koni, które nierzadko są wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO - takim przykładem jest Państwowa Hodowla Koni Kladrubskich, która mieści się w Czechach.

2022-02-20

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie berberyjskie

Na całym świecie istnieje szereg lokalnych ras koni, które są popularne tylko na określonym obszarze i nie spotkamy ich np. w dalszym zakątku Ziemi. Do takich ras należą konie berberyjskie, które są typowe dla krajów afrykańskich.

2022-01-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Selle français

Jedną z popularnych ras koni na Zachodzie są konie francuskie, zwane Selle français. To nowoczesny typ konia sportowego, który z powodzeniem startuje w konkursach skoków przez przeszkody.

2021-10-30

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0