12,835 pytań - 16,352 odpowiedzi - 932 komentarzy

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Data publikacji: 2019-08-06

 

Konie ras zimnokrwistych są użytkowane zaprzęgowo: ciągnięcie wozów czy bryczek nie stanowi dla nich żadnego problemu. Są używane do prac polowych, a nawet do zrywki drewna z lasu; w czasie wojen były świetnym środkiem transportu, przenoszących ciężkie działa czy broń na fronty.

Budowa ciała popularnych "grubasów" predysponuje je do wykonywania ciężkich prac fizycznych - silne i mocne kopyta, szeroka klatka piersiowa, łopatki ustawione prostopadle do podłoża oraz silny, umięśniony zad znakomicie sprawdzają się w ciągnięciu. Jazda wierzchem jest oczywiście możliwa, ale takie konie sprawdzą sie jedynie w bardzo amatorskiej i rekreacyjnej jeździe - duża waga zdecydowanie utrudnia płynne poruszanie się kłusem czy galopem.

Te zwierzaki są masywne, więc szybsze chody są dla nich dużo badziej męczące, co czasem prowadzi do przeciążeń w układzie ruchowym, który nie jest przystosowany do wykonywania kół, wolt czy serpentyn; oczywistym jest, że skoki przez przeszkody nie będą przyjemnością i nasz koń zimnokrwisty może odmawiać skoków, bo będzie to zadanie ponad jego siły. Skoki mogą być wręcz niebezpieczne, bo w przypadku upadku konia na nas (brak równowagi!), skutkuje to bardzo poważnymi obrażeniami naszego ciała.

Dużym problemem będzie dopasowanie sprzętu - o ile znalezienie ogłowia w rozmiarze XL nie będzie dużym problemem, o tyle kupno wyjątkowo szerokiego siodła jest naprawdę trudne. Pamiętajcie też, że konie zimnokrwiste mają zazwyczaj słabo zaznaczony kłąb, przez co większość siodeł będzie się przemieszczać zbytnio w przód, czasem też w tył - właściciele koni zimnokrwistych bardzo cenią sobie podogonie.

Wiele koni gorącokrwistych posiada w swoim rodowodzie zimnokrwistych przodków, co możemy łatwo rozpoznać po pogrubionej i bardziej masywnej budowie ciała niż w przypadku koni całkowicie szlachtnych; takie mieszanki ras są świetnymi i wszechstronnymi wierzchowcami, które sprawdzą się jako konie do rekreacyjnej jazdy ale i ciągnięcia np.sań w zimie.

 

fot. www.foter.com

 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.

2020-07-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

Mnogość ras koni jest wprost zadziwiająca, istnieje wiele ras występujących tylko w danych kraju lub wręcz tylko w określonym regionie. Każdy kraj lub kontynent ma swoje własne rasy, popularne tylko na tym terenie - takim przykładem jest właśnie rasa Morgan.

2020-07-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce Exmoor

Obecnie hodowla koni domowych jest niezwykle różnorodna i ukierunkowana na różne aspekty; istnieją jednak jeszcze dzikie i półdzikie konie, które są wiernym potomstwem dzikich koni historycznych, które zapoczątkowały hodowlę wielu popularnych ras.

2020-04-24

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Appaloosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni, szczególnie popularną w obydwu Amerykach jest appaloosa - te atrakcyjnie umaszczone zwierzaki są wręcz symbolem amerykańskich stepów.

2020-03-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Polski koń zimnokrwisty

Polska hodowla koni może poszczycić się kilkoma rasami, spośród której wyróżnia się rasa zimnokrwista. Te piękne i majestatyczne konie były w przeszłości podstawowym środkiem transportu, wspomagały pracę rolników w polu we wszystkich niezbędnych czynnościach. Aktualnie po zmechanizowaniu rolnictwa są główną rasą rzeźną.

2020-02-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kłusak francuski

Jedną z ciekawszych ras koni są kłusaki, istnieje kilka typów w obrębie tej rasy (orłowski, rosyjski,francuski). Przybliżymy nieco tę rasę, którą coraz częściej można spotkać w Europie.

2020-01-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Opieka nad klaczą w ciąży

Ciąża to niezwykły czas, dedykowany rozwojowi nowego organizmu - dlatego tak istotna jest prawidłowa opieka nad każdą ciężarną, niezależnie od gatunku! To kluczowy okres rzutujący na przyszłość potomstwa, właściciele koni powinni szczególnie doglądać swoich klaczy aby otrzymać zdrowego źrebaka.

2020-01-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Jedną z najpopularniejszą rasą koni w Polsce są bez wątpienia przedstawiciele razy polski koń szlachetnej półkrwi; z roku na rok przybywa koni tej rasy, które cechują się coraz bardziej wyrównanym pokrojem z uwagi na staranny dobór hodowlany.

2019-11-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Perszeron

Jedną z bardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych, jest francuska rasa perszeron - te piękne i potężne konie dysponują ogromną siłą. Nie bez powodu są powszechnie używane w pracach polowych i przy zrywce drewna, a także przy pokazach.

2019-10-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0