12,850 pytań - 18,507 odpowiedzi - 942 komentarzy

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Data publikacji: 2019-08-06

 

Konie ras zimnokrwistych są użytkowane zaprzęgowo: ciągnięcie wozów czy bryczek nie stanowi dla nich żadnego problemu. Są używane do prac polowych, a nawet do zrywki drewna z lasu; w czasie wojen były świetnym środkiem transportu, przenoszących ciężkie działa czy broń na fronty.

Budowa ciała popularnych "grubasów" predysponuje je do wykonywania ciężkich prac fizycznych - silne i mocne kopyta, szeroka klatka piersiowa, łopatki ustawione prostopadle do podłoża oraz silny, umięśniony zad znakomicie sprawdzają się w ciągnięciu. Jazda wierzchem jest oczywiście możliwa, ale takie konie sprawdzą sie jedynie w bardzo amatorskiej i rekreacyjnej jeździe - duża waga zdecydowanie utrudnia płynne poruszanie się kłusem czy galopem.

Te zwierzaki są masywne, więc szybsze chody są dla nich dużo badziej męczące, co czasem prowadzi do przeciążeń w układzie ruchowym, który nie jest przystosowany do wykonywania kół, wolt czy serpentyn; oczywistym jest, że skoki przez przeszkody nie będą przyjemnością i nasz koń zimnokrwisty może odmawiać skoków, bo będzie to zadanie ponad jego siły. Skoki mogą być wręcz niebezpieczne, bo w przypadku upadku konia na nas (brak równowagi!), skutkuje to bardzo poważnymi obrażeniami naszego ciała.

Dużym problemem będzie dopasowanie sprzętu - o ile znalezienie ogłowia w rozmiarze XL nie będzie dużym problemem, o tyle kupno wyjątkowo szerokiego siodła jest naprawdę trudne. Pamiętajcie też, że konie zimnokrwiste mają zazwyczaj słabo zaznaczony kłąb, przez co większość siodeł będzie się przemieszczać zbytnio w przód, czasem też w tył - właściciele koni zimnokrwistych bardzo cenią sobie podogonie.

Wiele koni gorącokrwistych posiada w swoim rodowodzie zimnokrwistych przodków, co możemy łatwo rozpoznać po pogrubionej i bardziej masywnej budowie ciała niż w przypadku koni całkowicie szlachtnych; takie mieszanki ras są świetnymi i wszechstronnymi wierzchowcami, które sprawdzą się jako konie do rekreacyjnej jazdy ale i ciągnięcia np.sań w zimie.

 

fot. www.foter.com

 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Koń lipicański

Konie lipicańskie zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju z uwagi na niepowtarzalny wygląd, miłe usposobienie oraz wszechstronność w użytkowaniu. Wiele osób posiada takiego konia także w celach pokazowych oraz komercyjnych jako modele do sesji zdjęciowych i filmów promocyjnych.

2021-01-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.

2020-10-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Niemiecki kuc wierzchowy

Zachodnia część Europy, a szczególnie Niemcy, przodują w hodowli koni wierzchowych - istnieje tam wiele elitarnych hodowli i stadnin, gdzie rodzą się najlepsze konie. Niemieckie jeździectwo jest znacznie lepiej rozwinięte niż w Polsce, każdy miłośnik koni bez problemu znajdzie dla siebie idealną rasę.

2020-10-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jaka rasa nadaje się do rekreacji?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym koniu, zazwyczaj konkretnej rasy: przodują tutaj konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej ale i konie fryzyjskie. Warto pamiętać, że każda rasa ma indywidualne cechy i predyspozycje do danej aktywności, nawet jeśli maja to być tylko rekreacyjne wyjazdy w teren.

2020-09-07

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Curly horses

Na świecie istnieje kilkanaście specyficznych ras koni, które odznaczają się unikalnymi cechami jak np. kształt uszu u koni Marwari. Kolejną ciekawą rasą są konie Curly o niezwykłej kręconej sierści!

2020-08-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Muł

W świecie koni mamy do czynienia z kilkoma mieszańcami międzygatunkowymi, a jednym z nich jest właśnie muł. Te zwierzęta odgrywały ważną rolę w przeszłości, zarówno jako zwierzęta jak i juczne podczas I wojny światowej - ich korzenie sięgają aż do starożytnego Egiptu.

2020-08-11

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.

2020-07-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

Mnogość ras koni jest wprost zadziwiająca, istnieje wiele ras występujących tylko w danych kraju lub wręcz tylko w określonym regionie. Każdy kraj lub kontynent ma swoje własne rasy, popularne tylko na tym terenie - takim przykładem jest właśnie rasa Morgan.

2020-07-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce Exmoor

Obecnie hodowla koni domowych jest niezwykle różnorodna i ukierunkowana na różne aspekty; istnieją jednak jeszcze dzikie i półdzikie konie, które są wiernym potomstwem dzikich koni historycznych, które zapoczątkowały hodowlę wielu popularnych ras.

2020-04-24

Czytaj » 0