Obecnie praktycznie każda stajnia oferujące lekcje jazdy konnej, ma w swojej ofercie kolonie czy półkolonie (bez noclegu) dla dzieci i młodzieży, czasem też dla dorosłych osób. Większe ośrodki mają zazwyczaj własne miejsca noclegowe i całe zaplecze socjalne, przez co bez przeszkód mogą organizować wakacyjne turnusy?
Do kogo są skierowane obozy jeździeckie ?
Do wszystkich miłośników koni i jazdy konnej :) zazwyczaj na każdym turnusie są co najmniej dwie grupy zaawansowania: początkujący i bardziej zaawansowani. Pierwsza jazda zazwyczaj służy instruktorom właśnie do podziału obozowiczów względem zaawasowania - takie rozwiązanie jest zdecydowanie najlepsze, ponieważ każda grupa zyskuje maksymalną uwagę instruktora, przez co szybko możemy sie nauczyć nowych umiejętności.
Początkujące osoby jeżdżą na lonży pod czujnym okiem szkoleniowca na spokojnych wierzchowcach; z kolei osoby bardziej zaawansowanie jeżdżą w grupie, skupiając się na poprawie dosiadu czy szlifowaniu techniki skoków.
Obóz jest świetnym pomysłem, żeby rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem - nawet jeśli do tej pory jeździliście nieregularnie, to taki wyjazd z pewnością poprawi Wasze umiejętności!
Czy warto jechać na obóz ?
Oczywiście, że warto! Czas spędzony z końmi, wiele atrakcji w trakcie pobytu (wyjazdy w teren, pławienie koni, nad morzem często są organizowane przejażdżki po plaży, a w górach - kilkugodzinne rajdy po pagórkach; dodatkowo są organizowane inne aktywności jak chociażby wyjście na basen, nad morze/jezioro czy zwiedzanie okolicznych atrakcji), spora dawka wiedzy i nowe znajomości będą wspomnieniem na całe życie.
Gdzie warto jechać na obóz?
Wszystko zależy od chęci i możliwości, pobyty w luksusowych stajniach są często kosztowne; dojazd też zazwyczaj trzeba zorganizować we własnym zakresie. Zastanówcie się co chcielibyście robić na obozie (wyjazdy terenowe/szlifowanie elementów ujeżdżeniowych/nauka i doskonalenie skoków, a może podstawy powożenia? )i wtedy poszukajcie informacji w internecie. Warto poczytać opinie na forach jeździeckich i popytać końskich znajomych co sądzą nt. danego wyjazdu.
Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.
2022-07-30
W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!
2022-07-24
Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!
2022-02-10