12,824 pytań - 15,502 odpowiedzi - 932 komentarzy

Rekreacja: Kiedy mogę jechać na obóz jeździecki ?

Data publikacji: 2019-08-03

 

Obecnie praktycznie każda stajnia oferujące lekcje jazdy konnej, ma w swojej ofercie kolonie czy półkolonie (bez noclegu) dla dzieci i młodzieży, czasem też dla dorosłych osób. Większe ośrodki mają zazwyczaj własne miejsca noclegowe i całe zaplecze socjalne, przez co bez przeszkód mogą organizować wakacyjne turnusy?

 

Do kogo są skierowane obozy jeździeckie ?

Do wszystkich miłośników koni i jazdy konnej :) zazwyczaj na każdym turnusie są co najmniej dwie grupy zaawansowania: początkujący i bardziej zaawansowani. Pierwsza jazda zazwyczaj służy instruktorom właśnie do podziału obozowiczów względem zaawasowania - takie rozwiązanie jest zdecydowanie najlepsze, ponieważ każda grupa zyskuje maksymalną uwagę instruktora, przez co szybko możemy sie nauczyć nowych umiejętności.

Początkujące osoby jeżdżą na lonży pod czujnym okiem szkoleniowca na spokojnych wierzchowcach; z kolei osoby bardziej zaawansowanie jeżdżą w grupie, skupiając się na poprawie dosiadu czy szlifowaniu techniki skoków.

Obóz jest świetnym pomysłem, żeby rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem - nawet jeśli do tej pory jeździliście nieregularnie, to taki wyjazd z pewnością poprawi Wasze umiejętności!

 

Czy warto jechać na obóz ?

Oczywiście, że warto! Czas spędzony z końmi, wiele atrakcji w trakcie pobytu (wyjazdy w teren, pławienie koni, nad morzem często są organizowane przejażdżki po plaży, a w górach - kilkugodzinne rajdy po pagórkach; dodatkowo są organizowane inne aktywności jak chociażby wyjście na basen, nad morze/jezioro czy zwiedzanie okolicznych atrakcji), spora dawka wiedzy i nowe znajomości będą wspomnieniem na całe życie.

 

Gdzie warto jechać na obóz?

Wszystko zależy od chęci i możliwości, pobyty w luksusowych stajniach są często kosztowne; dojazd też zazwyczaj trzeba zorganizować we własnym zakresie. Zastanówcie się co chcielibyście robić na obozie (wyjazdy terenowe/szlifowanie elementów ujeżdżeniowych/nauka i doskonalenie skoków, a może podstawy powożenia? )i wtedy poszukajcie informacji w internecie. Warto poczytać opinie na forach jeździeckich i popytać końskich znajomych co sądzą nt. danego wyjazdu.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jak wykonać poprawne koło lub woltę ?

Jazda po okręgu niesie ze sobą szereg korzyści dla konia: rozluźnienie, zwiększenie koncentracji zwierzaka a także poprawia wygimnastykowania. Aby taki element miał pozytywny wpływ na komfort jazdy, należy pamiętać o poprawnym wykonaniu - to kluczowa kwestia każdej pracy z koniem!

2020-05-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Korzyści z jazdy po drążkach

Przejazd przez drążki ułożone na ziemi,a także te nieco podwyższone tzw. koziołki, powinien znaleźć się podczas każdej jazdy. To świetne ćwiczenie dla każdego konia, niezależnie od stopnia wytrenowania czy uprawianej dyscypliny.

2020-04-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Lotna zmiana nogi w skoku

Zmiana nogi, na którą galopuje koń, to cenna umiejętność u koni pokonujących parkury - nawet niskie i nieskomplikowane. Ten element ułatwia płynne pokonywanie całej trasy z przeszkodami, dzięki czemu nie tracimy czasu na przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie.

2020-03-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda w zastępie czy jazda indywidualna ?

W ofercie większości ośrodków jeździeckich znajdziemy zarówno jazdy grupowe, zwane także jazdą w zastępie, jak i indywidualne lekcje: czyli jedna bądź dwie osoby oraz jeden instruktor. Porównamy dzisiaj obydwa sposoby prowadzenia lekcji jazdy konnej!

2020-01-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Bezpieczeństwo w trakcie lekcji jazdy konnej powinno być priorytetem, zarówno dla nas samych ale i naszych koni. Te kilka prostych zasad ułatwia przyjemną jazdę konną i gwarantuje miłą atmosferę podczas nauk!

2019-12-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Jednym z najczęstszych problemów wśród początkujących adeptów jeździectwa są 'uciekające' strzemiona - jeźdźcom często wypadają stopy bądź wręcz przeciwnie, stopy klinują się w strzemionach w trakcie jazdy. Jak ustabilizować pozycję stopy w strzemieniu - poniżej znajdziecie kilka rad!

2019-12-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Najazd na przeszkodę

Skoki przez przeszkody zaczynają się już od utrzymania prostego i prawidłowego najazdu do przeszkody, którą chcemy pokonać - to właśnie ten kluczowy element często decyduje o sukcesie czy niepowodzeniu skoku! Konie najczęściej odmawiają skoku, ponieważ najeżdżamy krzywo lub w nieodpowiednim tempie.

2019-11-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Jedną z bardziej skomplikowanych elementów dla początkujących adeptów jazdy konnej jest skutecznie skręcanie - wydawałoby się, że wystarczy ciągnąć za jedną wodzę, a nasz wierzchowiec bez problemowo zmieni kierunek ruchu. Prawidła technika skrętu różni się jednak od wyobrażeń.

2019-09-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kadryl

Jednym z ciekawszych sposób na urozmaicenie pokazów czy wystaw jeździeckich jest zorganizowanie kadryla, czyli efektownej choreografii w rytm muzyki - najbardziej znanym kadrylem na świecie jest pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, gdzie pary prezentują niezwykle skomplikowane elementy i układy.

2019-08-09

Czytaj » 0