12,810 pytań - 14,621 odpowiedzi - 828 komentarzy

Rekreacja: Jaki powinien być koń rekreacyjny ?

Data publikacji: 2019-07-26

 

Szkółki jazdy konnej, które posiadają dobrze ujeżdżone konie, nie są niestety codziennością - często jazda kona ogranicza się do utworzenia zastępu kilku koni i bezmyślnym wydawaniu komend "kłus", "plecy prosto", "pięta w dół". Konie są często po prostu znudzone, poruszają się automatycznie a jakakolwiek próba samodzielnej jazdy kończy się buntem np.wierzganiem, szarpaniem za wodze czy rzucaniem głową - znacie to ?

Dobry koń rekreacyjny to skarb: pozwala na przyjemną i bezpieczną jazdę, jest dobrym nauczycielem i po prostu miłym zwierzakiem; konie rekreacyjne czy też amatorskie stanowią większość wśród wszystkich koni użytkowych, a ich właściciele uprawiają przeróżne dyscypliny ale i po prostu jeżdżą terenowo. Dlatego jeśli chcecie, aby Wasz wierzchowiec był dobrym koniem rekreacyjnym, to trzeba pamiętać o:

  • dobrej opiece: podstawy, ale ciągle pomijane. Siano dobrej jakości, czysta woda i opieka weterynaryjna to absolutne priorytety, które należy zapewnić każdemu zwierzakowi!
  • dopasowanym sprzęcie: w szkółkach często mamy do dyspozycji stare siodła, które z pewnością sprawiają dyskomfort
  • prawidłowej pracy: wiele osób zaniedbuje podstawy poprawnej jazdy, bo "przecież to tylko koń amatorski, nie potrzebuje umieć ustępowań" co jest błędne! Równy i rytmiczny ruch we wszystkich trzech chodach, stabilne oparcie na kontakcie i elastyczność powinny cechować każdego konia wierzchowego.
  • odpowiednim charakterze: każdy koń ma być przede wszystkim bezpieczny, powinien szybko reagować na nasze pomoce; konie rekreacyjne zdecydowanie powinny być stabilne emocjonalnie, nadpobudliwość czy zbyt duży temperament mogą się okazać sporym problemem dla niedoświadczonych osób. Nie każdy koń nadaje się do zaawansowanego sportu, nie każdy koń będzie też dobrym wyborem dla amatora - pamiętajcie, że wiele aspektów można wypracować, ale nie zmienicie cech charakteru zwierzaka!
    Konie amatorskie nie muszą posiadać wybitnego ruchu, nie muszą mieć samych końskich sław w rodowodzie - najważniejsze jest opanowanie, chęć współpracy z człowiekiem i dobre zdrowie (brak poważnych wad postawy, chorób wrodzonych itp).
comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Jednym z najczęstszych problemów wśród początkujących adeptów jeździectwa są 'uciekające' strzemiona - jeźdźcom często wypadają stopy bądź wręcz przeciwnie, stopy klinują się w strzemionach w trakcie jazdy. Jak ustabilizować pozycję stopy w strzemieniu - poniżej znajdziecie kilka rad!

2019-12-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Najazd na przeszkodę

Skoki przez przeszkody zaczynają się już od utrzymania prostego i prawidłowego najazdu do przeszkody, którą chcemy pokonać - to właśnie ten kluczowy element często decyduje o sukcesie czy niepowodzeniu skoku! Konie najczęściej odmawiają skoku, ponieważ najeżdżamy krzywo lub w nieodpowiednim tempie.

2019-11-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Jedną z bardziej skomplikowanych elementów dla początkujących adeptów jazdy konnej jest skutecznie skręcanie - wydawałoby się, że wystarczy ciągnąć za jedną wodzę, a nasz wierzchowiec bez problemowo zmieni kierunek ruchu. Prawidła technika skrętu różni się jednak od wyobrażeń.

2019-09-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kadryl

Jednym z ciekawszych sposób na urozmaicenie pokazów czy wystaw jeździeckich jest zorganizowanie kadryla, czyli efektownej choreografii w rytm muzyki - najbardziej znanym kadrylem na świecie jest pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, gdzie pary prezentują niezwykle skomplikowane elementy i układy.

2019-08-09

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kiedy mogę jechać na obóz jeździecki ?

Wakacje ciągle trwają, a chyba nie ma lepszego sposobu na spędzenie wolnego czasu niż pobyt w stajni! Pewnie wielu z Was marzy o wakacyjnym wyjeździe, ale może nie każdy jest pewien czy sobie poradzi ? Podpowiemy Wam kiedy i czy w ogóle warto wybrać się na obóz jeździecki :)

2019-08-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Pierwszym egzaminem sprawdzającym opanowanie podstaw jazdy konnej oraz podstawowej wiedzy związanej z końmi, jest odznaka "Jeżdżę konno" - jest zdobycie jest dobrym przygotowaniem do uzyskania oficjalnych odznak jeździeckich!

2019-06-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Działanie łydek

Poza dosiadem, najważniejszą pomocą każdego jeźdźca powinny być łydki - niestety często początkujący adepci jeździectwa często źle rozumieją ich działanie, ograniczając aktywność do kopania końskich boków. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo używać własnych łydek!

2019-05-25

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Trening po wzniesieniach

Ciekawym i wartościowym urozmaiceniem pracy z koniem, nawet w ręce, jest wykorzystanie naturalnych wzniesień i spadków terenu, czyli różnorakich górek :) takie ćwiczenia świetnie wpływają na poprawę muskulatury szczególnie grzbietu i zadu, czyli najbardziej pożądanych mięśni u naszego zwierzaka.

2019-05-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wdrożenie konia po przerwie

Wiele osób posiadających konie w stajniach przydomowych czy w małych ośrodkach bez krytej ujeżdżalni musi liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi - czasami po prostu pogoda nie pozwala na jakąkolwiek pracę ze zwierzakiem. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wdrożyć konia do ponownej pracy po przerwie!

2019-05-02

Czytaj » 0