12,811 pytań - 14,491 odpowiedzi - 827 komentarzy

Weterynarze: Dychawica świszcząca

Data publikacji: 2019-07-14

 

Dychawica świszcząca, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy dolegliwości układu oddechowego i jest związana z porażeniem nerwu znajdującego się w lewej części krtani. Zwierzaki z rorem oddychając, wydają charakterystyczny świst, od którego pochodzi nazwa tej choroby; w początkowym stadium ten dźwięk jest słyszalny tylko w galopie, z biegiem czasu świst pojawia się już w kłusie. Ponadto, konie z dychawicą przejawiają ogólny spadek wydolności organizmu, związany z niedostatecznym dotlenieniem; powoduje to znaczące obniżenie wartości użytkowej konie, w skrajnych przypadkach nieleczona dychawica prowadzi do zgonu z uwagi na całkowite zapadnięcie się krtani i uduszenie.

Warto wspomnieć, że dychawica moze być leczona tylko operacyjnie - powodem dolegliwości jest porażony nerw, który w trakcie zabiegu jest usuwany bądź tworzona jest proteza, która zapobiega zapadaniu się chrząstek.

Decyzja co do spodobu usunięcia rorera zależy od stopnia zaawansowania choroby i należy do lekarza weterynarii - takie operacje są często wykonywane przez najlepszych lekarzy w klinikach. 

Po usunięciu przyczyny dychawicy, konie bez problemu wracają do normalnej aktywności, mogą być użytkowane pod siodłem; w przypadku koni wyścigowych czy WKKW, które są poddawane dużym obciążeniom wytrzymałościowym, należy dokładnie skonsultować z weterynarzem dalszą pracę.

 

W trakcie badań kupna-sprzedaży warto wykonać endoskopię, która jest jedyną 100% pewną metodą diagnozującą rorer; jeśli niepokoi nas oddech konia, którego chcemy kupić, takie badanie jest nieodzowne. Leczenie operacyjne wynosi conajmniej kilka tysięcy złotych, a endoskopia to zaledwie kilkaset złotych - rachunek jest prosty.

Jeśli nie wykonacie takiego badania, a już po zakupie konia  w przeciągu 15-30dni okaże się, że cierpi on na dychawicę, to macie pracę zwrócić zwierzaka; istnieją cztery wady zwrotne, ustalone przez prawo, na podstawie których możecie domagać się zwrotu pieniędzy za zakup - dychawica świszcząca, łykawość, ślepota miesięczna i schorzenia mózgowe.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Zołzy

Zołzy są jedną z najbardziej uciążliwych chorób o pochodzeniu bakteryjnym – cechują się nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale i wysokim współczynnikiem zarażania. W Europie rocznie notuje się co najmniej kilkaset przypadków zachorowań, a ciekawostką jest fakt, iż jedynie Islandia jest całkowicie wolna od tego patogenu.

2019-09-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Urazy tkanek miękkich w kończynach to jedne z najczęściej występujących kontuzji, dotykających konie wierzchowe - spora część tych urazów dotyczy uszkodzenia mięśnia międzykostnego; leczenie jest niestety jednym z dłuższych i bardziej uciążliwych.

2019-08-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wirusowe zapalenie tętnic

W ostatnim czasie pojawiają się informacje o rozprzestrzenianiu się choroby wirusowej, dotyczącej zapalenie tętnic na tle wirusowym. Przybliżymy Wam objawy, przebieg i przede wszystkim - minimalizację ryzyka zachowania Waszych zwierzaków!

2019-07-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kissing Spine Syndrome

Problemy z kręgosłupem są bardzo powszechne wśród ludzi, coraz częściej także u koni są diagnozowane przeciążenia i zwyrodnienia w tym elemencie układu ruchu; niestety często to właśnie jeźdźcy przyczyniają się do powstawania dolegliwości bólowych ze strony mięśni grzbietu i kręgosłupa.

2019-06-15

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn tylnych

Wady kończyn tylnych występują rzadziej niż w kończynach przednich, są związane z nieprawidłowym skątowaniem i ustawieniem kości. Wiele z nich nie wyklucza konia z rekreacyjnego użytkowania pod siodłem, ale zazwyczaj oznaczają eliminację z wyczynowego uprawiania sportu - szczególnie ujeżdżenia, gdzie poprawna budowa zadu jest priorytetowa.

2019-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kiedy koń chudnie

Gwałtowna i nagła zmiana wagi u koni jest zawsze zjawiskiem niepokojącym - szczególną uwagę należy zwrócić na spadek wagi, który może być niebezpieczny dla zdrowia i często jest objawem poważnych chorób.

2019-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Jednym z mniej znanych schorzeń u koni jest zespół Cushinga, związany z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej. Konsekwencja tego zaburzenia są problemy hormonalne, które skutkują wieloma objawami niepożądanymi.

2019-03-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn przednich

Poprawna budowa całego ciała naszego wierzchowca znacząco wpływa na komfort jazdy na takim zwierzaku; odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi częściami także oddziałują na predyspozycje danego konia, ale i na harmonijny rozwój. Podobnie jak u ludzi, wśród koni także znajdziemy kilka przypadków wad postawy.

2019-03-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zadławienie

Pewnie każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy kęs jedzenia trafia do tchawicy zamiast do przełyku, co automatycznie wywołuje odruch kaszlu; to działanie niezależne od naszej woli, gdyż w przeciwnym wypadku grożą nam problemy z oddychaniem. U koni anatomia układu oddechowego i pokarmowego jest nieco inna, ale zadławienie także może być niebezpieczne.

2019-02-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Krwawienie z nosa

Pojawienie się krwi na zewnątrz ciała jest zawsze dość niepokojącym objawem wśród wszystkich zwierząt, ale nie zawsze to sygnał poważnej dolegliwości. Za takim zjawiskiem mogą stać chociażby tak prozaiczne przyczyny jak uderzenie w pysk czy ogólne osłabienie organizmu.

2018-12-12

Czytaj » 0