12,824 pytań - 15,502 odpowiedzi - 932 komentarzy

Weterynarze: Dychawica świszcząca

Data publikacji: 2019-07-14

 

Dychawica świszcząca, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy dolegliwości układu oddechowego i jest związana z porażeniem nerwu znajdującego się w lewej części krtani. Zwierzaki z rorem oddychając, wydają charakterystyczny świst, od którego pochodzi nazwa tej choroby; w początkowym stadium ten dźwięk jest słyszalny tylko w galopie, z biegiem czasu świst pojawia się już w kłusie. Ponadto, konie z dychawicą przejawiają ogólny spadek wydolności organizmu, związany z niedostatecznym dotlenieniem; powoduje to znaczące obniżenie wartości użytkowej konie, w skrajnych przypadkach nieleczona dychawica prowadzi do zgonu z uwagi na całkowite zapadnięcie się krtani i uduszenie.

Warto wspomnieć, że dychawica moze być leczona tylko operacyjnie - powodem dolegliwości jest porażony nerw, który w trakcie zabiegu jest usuwany bądź tworzona jest proteza, która zapobiega zapadaniu się chrząstek.

Decyzja co do spodobu usunięcia rorera zależy od stopnia zaawansowania choroby i należy do lekarza weterynarii - takie operacje są często wykonywane przez najlepszych lekarzy w klinikach. 

Po usunięciu przyczyny dychawicy, konie bez problemu wracają do normalnej aktywności, mogą być użytkowane pod siodłem; w przypadku koni wyścigowych czy WKKW, które są poddawane dużym obciążeniom wytrzymałościowym, należy dokładnie skonsultować z weterynarzem dalszą pracę.

 

W trakcie badań kupna-sprzedaży warto wykonać endoskopię, która jest jedyną 100% pewną metodą diagnozującą rorer; jeśli niepokoi nas oddech konia, którego chcemy kupić, takie badanie jest nieodzowne. Leczenie operacyjne wynosi conajmniej kilka tysięcy złotych, a endoskopia to zaledwie kilkaset złotych - rachunek jest prosty.

Jeśli nie wykonacie takiego badania, a już po zakupie konia  w przeciągu 15-30dni okaże się, że cierpi on na dychawicę, to macie pracę zwrócić zwierzaka; istnieją cztery wady zwrotne, ustalone przez prawo, na podstawie których możecie domagać się zwrotu pieniędzy za zakup - dychawica świszcząca, łykawość, ślepota miesięczna i schorzenia mózgowe.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Biegunka

Biegunka, podobnie jak u ludzi, jest niepokojącym sygnałem u koni - jeśli przedłuża się, to w szybkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża życiu. Regularna obserwacja kału jest jednym z ważnych elementów codziennej opieki nad zwierzakiem.

2020-05-19

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Otyłość wśród koni

W dzisiejszych czasach, przy aktualnych preferencjach chowu koni, widok otyłego konia nie jest niczym nadzwyczajnym: długi czas spędzony w boksie, mała ilość swobodnego ruchu oraz pasze bogate w cukry i skrobię przyczyniają się do nadmiernego zwiększania masy ciała.

2020-03-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z oczami

Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.

2020-02-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Złamania i pęknięcia kości

Jeszcze do niedawna poważne urazy dotyczące uszkodzenia kości u koni były kwalifikowane jako podstawa do eutanazji z uwagi na brak możliwości leczenia; na szczęście medycyna weterynaryjna rozwija się błyskawicznie, dlatego aktualnie nawet skomplikowane złamania z przemieszczeniem odłamków kości są z powodzeniem operowane.

2020-01-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Objawy bólu u koni

Obserwacja koni pod kątem dolegliwości bólowych jest cenną i niezbędną wskazówką przy ocenie zdrowia naszych zwierzaków. Często konie znacznie wcześniej okazują dyskomfort, zanim zdąży rozwinąć się poważna choroba czy kulawizna.

2019-12-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z zębami

W końskiej szczęce znajdziemy 40 zębów, ułożonych w łuku górnym oraz dolnym. Podobnie jak u ludzi, konie też borykają się z uszkodzeniami i przerastaniem zębów, z uwagi na specyficzną budowę i rodzaj spożywanego pokarmu.

2019-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Scyntygrafia

Jedną z bardziej nowoczesnych, ale zarazem najdokładniejszych metod diagnostycznych jest scyntygrafia - to kompleksowe badanie ciała pozwala na precyzyjną diagnostykę problemu w krótkim czasie. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, jego jedyną wadą jest wysoka cena i mała dostępność w Polsce (w przypadku scyntygrafii koni).

2019-10-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zołzy

Zołzy są jedną z najbardziej uciążliwych chorób o pochodzeniu bakteryjnym – cechują się nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale i wysokim współczynnikiem zarażania. W Europie rocznie notuje się co najmniej kilkaset przypadków zachorowań, a ciekawostką jest fakt, iż jedynie Islandia jest całkowicie wolna od tego patogenu.

2019-09-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Urazy tkanek miękkich w kończynach to jedne z najczęściej występujących kontuzji, dotykających konie wierzchowe - spora część tych urazów dotyczy uszkodzenia mięśnia międzykostnego; leczenie jest niestety jednym z dłuższych i bardziej uciążliwych.

2019-08-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wirusowe zapalenie tętnic

W ostatnim czasie pojawiają się informacje o rozprzestrzenianiu się choroby wirusowej, dotyczącej zapalenie tętnic na tle wirusowym. Przybliżymy Wam objawy, przebieg i przede wszystkim - minimalizację ryzyka zachowania Waszych zwierzaków!

2019-07-01

Czytaj » 0