13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Dychawica świszcząca

Data publikacji: 2019-07-14

 

Dychawica świszcząca, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy dolegliwości układu oddechowego i jest związana z porażeniem nerwu znajdującego się w lewej części krtani. Zwierzaki z rorem oddychając, wydają charakterystyczny świst, od którego pochodzi nazwa tej choroby; w początkowym stadium ten dźwięk jest słyszalny tylko w galopie, z biegiem czasu świst pojawia się już w kłusie. Ponadto, konie z dychawicą przejawiają ogólny spadek wydolności organizmu, związany z niedostatecznym dotlenieniem; powoduje to znaczące obniżenie wartości użytkowej konie, w skrajnych przypadkach nieleczona dychawica prowadzi do zgonu z uwagi na całkowite zapadnięcie się krtani i uduszenie.

Warto wspomnieć, że dychawica moze być leczona tylko operacyjnie - powodem dolegliwości jest porażony nerw, który w trakcie zabiegu jest usuwany bądź tworzona jest proteza, która zapobiega zapadaniu się chrząstek.

Decyzja co do spodobu usunięcia rorera zależy od stopnia zaawansowania choroby i należy do lekarza weterynarii - takie operacje są często wykonywane przez najlepszych lekarzy w klinikach. 

Po usunięciu przyczyny dychawicy, konie bez problemu wracają do normalnej aktywności, mogą być użytkowane pod siodłem; w przypadku koni wyścigowych czy WKKW, które są poddawane dużym obciążeniom wytrzymałościowym, należy dokładnie skonsultować z weterynarzem dalszą pracę.

 

W trakcie badań kupna-sprzedaży warto wykonać endoskopię, która jest jedyną 100% pewną metodą diagnozującą rorer; jeśli niepokoi nas oddech konia, którego chcemy kupić, takie badanie jest nieodzowne. Leczenie operacyjne wynosi conajmniej kilka tysięcy złotych, a endoskopia to zaledwie kilkaset złotych - rachunek jest prosty.

Jeśli nie wykonacie takiego badania, a już po zakupie konia  w przeciągu 15-30dni okaże się, że cierpi on na dychawicę, to macie pracę zwrócić zwierzaka; istnieją cztery wady zwrotne, ustalone przez prawo, na podstawie których możecie domagać się zwrotu pieniędzy za zakup - dychawica świszcząca, łykawość, ślepota miesięczna i schorzenia mózgowe.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0