12,810 pytań - 14,621 odpowiedzi - 828 komentarzy

Hodowla: Konie rasy Marwari

Data publikacji: 2019-07-11

 

Konie marwarskie oraz blisko spokrewnione z nimi konie Kathiawari pochodzą z Indii; legenda głosi, że siedem klaczy arabskich było przewożonych statkiem z krajów arabskich do Indii i tam dały początek właśnie rasie Marwari.

Sam początek tej niezwykłej rasy datuje się na XI/XII wiek; już od czasów średniowiecza, zwierzaki te były przede wszystkim końmi wojwników, były także używane jako konie pracujące ale tylko wśród bogatych kast hinduskich. Posiadanie konia było luksusem, na który stać było tylko najbogatszych - stąd do tej pory rasa ta jest uważana za ekskluzywną w swojej ojczyźnie.

Do typowych cech pokrojowych rasy Marwari zaliczamy:

  • charakterystycznie wywinięte końcówki uszu; w żadnej innej rasie nie spotkamy takiej budowy uszu
  • lekka, szlachetna budowa ciała
  • wzrost ok.150-160cm
  • długie kończyny
  • smukła głowa
  • mocne, wytrzymałe kopyta
  • dopuszczalne są wszystkie maści i odmiany
  • dość często występują wady postawy

Konie marwarskie są niezwykle wytrzymałe, bez problemu znoszą wielogodzinne rajdy w wysokich temperaturach; nie mają przydatności sportowej, w swojej ojczyźnie sprawdzają się w rajdach, w polu czy w innych rozrywkach.

Cechują się dobrym zdrowiem i nie są szczególnie wymagające co do żywienia; niestety ich selekcja polega tylko na otrzymywaniu osobników z jak najbardziej wywiniętymi uszami, przez co ilość wad postawy i kończyn jest szeroka. Właściwie na porządku dziennym spotyka się konie z postawą posiebną czy krowią, które są wręcz pożądane wśród hinduskich właścicieli; ponadto cała populacja koni marwarskich i Kathiawari jest nieliczna i występująca tylko w obrębie Indii, nie ma możliwości dolewu "świeżej krwi". W Europie te konie praktycznie nie występują, jedynie pojedyncze sztuki zakupione i przewiezione przez prawdziwych miłośników tej rasy.

 

fot. www.breyer.pl

 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Jedną z najpopularniejszą rasą koni w Polsce są bez wątpienia przedstawiciele razy polski koń szlachetnej półkrwi; z roku na rok przybywa koni tej rasy, które cechują się coraz bardziej wyrównanym pokrojem z uwagi na staranny dobór hodowlany.

2019-11-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Perszeron

Jedną z bardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych, jest francuska rasa perszeron - te piękne i potężne konie dysponują ogromną siłą. Nie bez powodu są powszechnie używane w pracach polowych i przy zrywce drewna, a także przy pokazach.

2019-10-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0

Hodowla

Dzikie konie: Mustangi

Chyba najbardziej znaną rasą dzikich koni są mustangi, licznie występujące niegdyś na preriach Ameryki Północnej - obecnie konie te są pod ścisłą ochroną, z uwagi na zagrożenie wyginięciem.

2019-05-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Falabella

Któż z nas nie zna tych uroczych miniaturowych koni, które osiągają maksymalnie 75cm w kłębie? Te wspaniałe zwierzaki nie mają zbyt dużej wartości użytkowej z uwagi na rozmiary, ale cieszą się ogromną popularnością na całym świecie - są po prostu końmi do towarzystwa.

2019-04-23

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Tennessee Walking Horse

Jedną z najbardziej popularnych ras koni w Stanach Zjednoczonych, obok szeroko pojętych koni rasy Paint, są Tennessee Walkery - rasa ta nie posiada polskiego odpowiednika nazwy. W naszym kraju praktycznie nie występują, dlatego warto dowiedzieć się czym się charakteryzują te efektywne wierzchowce.

2019-04-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto kastrować ogiery ?

Wśród ludzi często niesłusznie pokutuje mit, że kastracja zwierząt jest brutalnym zabiegiem, który odbiera przyjemność z życia oraz wyrządza ogromną krzywdę. O ile w przypadku kotów i psów, posiadanie niewykastrowanego samca może być tylko uciążliwe, o tyle obsługa i praca z temperamentnymi ogierami bywa po prostu skrajnie niebezpieczna.

2019-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce islandzkie

Jedną z najbardziej charakterystycznych, ale i unikalnych ras są konie rasy islandzkiej - z racji wzrostu często zwane kucami, chociaż sporo ekspertów klasyfikuje je jako konie. Poznajcie miłe wierzchowca, które naturalnie potrafią poruszać się toltem oraz inochodem, co w rezultacie daje pięć różnych chodów u tej rasy!

2018-12-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Tinker

Jedną z bardziej charakterystycznych ras koni jest tinker, inaczej zwany koniem cygańskim z uwagi na dużą popularność wśród grup złożonych z osób romskiego pochodzenia. Te stosunkowo nieduże konie szybko zdobywają popularność na całym świecie, przede wszystkim z uwagi na łagodne usposobienie.

2018-12-06

Czytaj » 0