12,825 pytań - 15,558 odpowiedzi - 932 komentarzy

Hodowla: Konie rasy Marwari

Data publikacji: 2019-07-11

 

Konie marwarskie oraz blisko spokrewnione z nimi konie Kathiawari pochodzą z Indii; legenda głosi, że siedem klaczy arabskich było przewożonych statkiem z krajów arabskich do Indii i tam dały początek właśnie rasie Marwari.

Sam początek tej niezwykłej rasy datuje się na XI/XII wiek; już od czasów średniowiecza, zwierzaki te były przede wszystkim końmi wojwników, były także używane jako konie pracujące ale tylko wśród bogatych kast hinduskich. Posiadanie konia było luksusem, na który stać było tylko najbogatszych - stąd do tej pory rasa ta jest uważana za ekskluzywną w swojej ojczyźnie.

Do typowych cech pokrojowych rasy Marwari zaliczamy:

  • charakterystycznie wywinięte końcówki uszu; w żadnej innej rasie nie spotkamy takiej budowy uszu
  • lekka, szlachetna budowa ciała
  • wzrost ok.150-160cm
  • długie kończyny
  • smukła głowa
  • mocne, wytrzymałe kopyta
  • dopuszczalne są wszystkie maści i odmiany
  • dość często występują wady postawy

Konie marwarskie są niezwykle wytrzymałe, bez problemu znoszą wielogodzinne rajdy w wysokich temperaturach; nie mają przydatności sportowej, w swojej ojczyźnie sprawdzają się w rajdach, w polu czy w innych rozrywkach.

Cechują się dobrym zdrowiem i nie są szczególnie wymagające co do żywienia; niestety ich selekcja polega tylko na otrzymywaniu osobników z jak najbardziej wywiniętymi uszami, przez co ilość wad postawy i kończyn jest szeroka. Właściwie na porządku dziennym spotyka się konie z postawą posiebną czy krowią, które są wręcz pożądane wśród hinduskich właścicieli; ponadto cała populacja koni marwarskich i Kathiawari jest nieliczna i występująca tylko w obrębie Indii, nie ma możliwości dolewu "świeżej krwi". W Europie te konie praktycznie nie występują, jedynie pojedyncze sztuki zakupione i przewiezione przez prawdziwych miłośników tej rasy.

 

fot. www.breyer.pl

 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Kuce Exmoor

Obecnie hodowla koni domowych jest niezwykle różnorodna i ukierunkowana na różne aspekty; istnieją jednak jeszcze dzikie i półdzikie konie, które są wiernym potomstwem dzikich koni historycznych, które zapoczątkowały hodowlę wielu popularnych ras.

2020-04-24

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Appaloosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni, szczególnie popularną w obydwu Amerykach jest appaloosa - te atrakcyjnie umaszczone zwierzaki są wręcz symbolem amerykańskich stepów.

2020-03-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Polski koń zimnokrwisty

Polska hodowla koni może poszczycić się kilkoma rasami, spośród której wyróżnia się rasa zimnokrwista. Te piękne i majestatyczne konie były w przeszłości podstawowym środkiem transportu, wspomagały pracę rolników w polu we wszystkich niezbędnych czynnościach. Aktualnie po zmechanizowaniu rolnictwa są główną rasą rzeźną.

2020-02-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kłusak francuski

Jedną z ciekawszych ras koni są kłusaki, istnieje kilka typów w obrębie tej rasy (orłowski, rosyjski,francuski). Przybliżymy nieco tę rasę, którą coraz częściej można spotkać w Europie.

2020-01-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Opieka nad klaczą w ciąży

Ciąża to niezwykły czas, dedykowany rozwojowi nowego organizmu - dlatego tak istotna jest prawidłowa opieka nad każdą ciężarną, niezależnie od gatunku! To kluczowy okres rzutujący na przyszłość potomstwa, właściciele koni powinni szczególnie doglądać swoich klaczy aby otrzymać zdrowego źrebaka.

2020-01-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Jedną z najpopularniejszą rasą koni w Polsce są bez wątpienia przedstawiciele razy polski koń szlachetnej półkrwi; z roku na rok przybywa koni tej rasy, które cechują się coraz bardziej wyrównanym pokrojem z uwagi na staranny dobór hodowlany.

2019-11-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Perszeron

Jedną z bardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych, jest francuska rasa perszeron - te piękne i potężne konie dysponują ogromną siłą. Nie bez powodu są powszechnie używane w pracach polowych i przy zrywce drewna, a także przy pokazach.

2019-10-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0

Hodowla

Dzikie konie: Mustangi

Chyba najbardziej znaną rasą dzikich koni są mustangi, licznie występujące niegdyś na preriach Ameryki Północnej - obecnie konie te są pod ścisłą ochroną, z uwagi na zagrożenie wyginięciem.

2019-05-31

Czytaj » 0