Konie marwarskie oraz blisko spokrewnione z nimi konie Kathiawari pochodzą z Indii; legenda głosi, że siedem klaczy arabskich było przewożonych statkiem z krajów arabskich do Indii i tam dały początek właśnie rasie Marwari.
Sam początek tej niezwykłej rasy datuje się na XI/XII wiek; już od czasów średniowiecza, zwierzaki te były przede wszystkim końmi wojwników, były także używane jako konie pracujące ale tylko wśród bogatych kast hinduskich. Posiadanie konia było luksusem, na który stać było tylko najbogatszych - stąd do tej pory rasa ta jest uważana za ekskluzywną w swojej ojczyźnie.
Do typowych cech pokrojowych rasy Marwari zaliczamy:
Konie marwarskie są niezwykle wytrzymałe, bez problemu znoszą wielogodzinne rajdy w wysokich temperaturach; nie mają przydatności sportowej, w swojej ojczyźnie sprawdzają się w rajdach, w polu czy w innych rozrywkach.
Cechują się dobrym zdrowiem i nie są szczególnie wymagające co do żywienia; niestety ich selekcja polega tylko na otrzymywaniu osobników z jak najbardziej wywiniętymi uszami, przez co ilość wad postawy i kończyn jest szeroka. Właściwie na porządku dziennym spotyka się konie z postawą posiebną czy krowią, które są wręcz pożądane wśród hinduskich właścicieli; ponadto cała populacja koni marwarskich i Kathiawari jest nieliczna i występująca tylko w obrębie Indii, nie ma możliwości dolewu "świeżej krwi". W Europie te konie praktycznie nie występują, jedynie pojedyncze sztuki zakupione i przewiezione przez prawdziwych miłośników tej rasy.
fot. www.breyer.pl