13,057 pytań - 31,639 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Wirusowe zapalenie tętnic

Data publikacji: 2019-07-01

 

Wirusowe zapalenie tętnic (w skróce EVA/EAV) jest to choroba dotykająca konie, zwana wcześniej zespołem różowego oka, od charakterystycznych objawów.

OBJAWY:

  • wysoka temperatura, sięgająca nawet 41 stopni
  • utrata apetytu
  • apatia
  • nieżyt nosa: katar, wyciekająca wydzielina
  • opuchlizna nóg, puzdra i podbrzusza
  • zapalenie spojówek, opuchnięte powieki
  • mocno przekrwione spojówki, nadające różową barwę gałce ocznej

Wirus przenosi się drogą kropelkową, czyli w bliskim kontakcie z zarażonymi osobnikami; od momentu zakażenia do wystapienia pierwszych objawów zazwyczaj mija kilka dni, najszybciej chorują konie starsze i osłabione.

Diagnostyka EVA opiera się na wykonaniu testów laboratoryjnych, które potwierdzają obecność danego wirusa; jeśli conajmniej kilka koni ma opisane objawy, to można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że nastąpiła zbiorowa infekcja. Czas oczekiwania na wynik testu to ok.7 dni, w tym czasie należy już zadbać o ograniczenie rozprzestrzenia się patogenu - dokładna dezynfekcja boksów, izolacja chorych osobnikow.

LECZENIE:

  • łagodzenie objawów: podawanie leków przeciwzapalnych i obniżających temperaturę
  • wdrożenie preparatów stymulujących naturalną odporność organizmu
  • przerwa od pracy, zalecane padokowanie

W Polsce nie ma dostępnej szczepionki na tę chorobę, więc leczenie opiera się na łagodzeniu objawów; samo wirusowe zapalenie tętnic jest groźne na źrebnych klaczy i ogierów hodowlanych, ponieważ znacząco wpływa na płodność. U ponad 60% źrebnych klaczy stwierdzane są poronienia w wyniku zakażenia, ogiery mają obniżone libido i spadek produkcji nasienia (dodatkowo w trakcie krycia dochodzi do przeniesienia wirusa).

 

Przy potwierdzeniu choroby, właściciele stajni powinni wprowadzić bezwzględny zakaz opuszczania stajni oraz przyjmowania nowych koni np.do pensjonatu przez conajmniej miesiąc. Nie są zalecane wyjazdy oraz organizacja zawodów, wirus powoduje znacznie osłabienie koni.

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0