12,825 pytań - 15,490 odpowiedzi - 932 komentarzy

Weterynarze: Wirusowe zapalenie tętnic

Data publikacji: 2019-07-01

 

Wirusowe zapalenie tętnic (w skróce EVA/EAV) jest to choroba dotykająca konie, zwana wcześniej zespołem różowego oka, od charakterystycznych objawów.

OBJAWY:

  • wysoka temperatura, sięgająca nawet 41 stopni
  • utrata apetytu
  • apatia
  • nieżyt nosa: katar, wyciekająca wydzielina
  • opuchlizna nóg, puzdra i podbrzusza
  • zapalenie spojówek, opuchnięte powieki
  • mocno przekrwione spojówki, nadające różową barwę gałce ocznej

Wirus przenosi się drogą kropelkową, czyli w bliskim kontakcie z zarażonymi osobnikami; od momentu zakażenia do wystapienia pierwszych objawów zazwyczaj mija kilka dni, najszybciej chorują konie starsze i osłabione.

Diagnostyka EVA opiera się na wykonaniu testów laboratoryjnych, które potwierdzają obecność danego wirusa; jeśli conajmniej kilka koni ma opisane objawy, to można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że nastąpiła zbiorowa infekcja. Czas oczekiwania na wynik testu to ok.7 dni, w tym czasie należy już zadbać o ograniczenie rozprzestrzenia się patogenu - dokładna dezynfekcja boksów, izolacja chorych osobnikow.

LECZENIE:

  • łagodzenie objawów: podawanie leków przeciwzapalnych i obniżających temperaturę
  • wdrożenie preparatów stymulujących naturalną odporność organizmu
  • przerwa od pracy, zalecane padokowanie

W Polsce nie ma dostępnej szczepionki na tę chorobę, więc leczenie opiera się na łagodzeniu objawów; samo wirusowe zapalenie tętnic jest groźne na źrebnych klaczy i ogierów hodowlanych, ponieważ znacząco wpływa na płodność. U ponad 60% źrebnych klaczy stwierdzane są poronienia w wyniku zakażenia, ogiery mają obniżone libido i spadek produkcji nasienia (dodatkowo w trakcie krycia dochodzi do przeniesienia wirusa).

 

Przy potwierdzeniu choroby, właściciele stajni powinni wprowadzić bezwzględny zakaz opuszczania stajni oraz przyjmowania nowych koni np.do pensjonatu przez conajmniej miesiąc. Nie są zalecane wyjazdy oraz organizacja zawodów, wirus powoduje znacznie osłabienie koni.

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Biegunka

Biegunka, podobnie jak u ludzi, jest niepokojącym sygnałem u koni - jeśli przedłuża się, to w szybkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża życiu. Regularna obserwacja kału jest jednym z ważnych elementów codziennej opieki nad zwierzakiem.

2020-05-19

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Otyłość wśród koni

W dzisiejszych czasach, przy aktualnych preferencjach chowu koni, widok otyłego konia nie jest niczym nadzwyczajnym: długi czas spędzony w boksie, mała ilość swobodnego ruchu oraz pasze bogate w cukry i skrobię przyczyniają się do nadmiernego zwiększania masy ciała.

2020-03-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z oczami

Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.

2020-02-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Złamania i pęknięcia kości

Jeszcze do niedawna poważne urazy dotyczące uszkodzenia kości u koni były kwalifikowane jako podstawa do eutanazji z uwagi na brak możliwości leczenia; na szczęście medycyna weterynaryjna rozwija się błyskawicznie, dlatego aktualnie nawet skomplikowane złamania z przemieszczeniem odłamków kości są z powodzeniem operowane.

2020-01-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Objawy bólu u koni

Obserwacja koni pod kątem dolegliwości bólowych jest cenną i niezbędną wskazówką przy ocenie zdrowia naszych zwierzaków. Często konie znacznie wcześniej okazują dyskomfort, zanim zdąży rozwinąć się poważna choroba czy kulawizna.

2019-12-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z zębami

W końskiej szczęce znajdziemy 40 zębów, ułożonych w łuku górnym oraz dolnym. Podobnie jak u ludzi, konie też borykają się z uszkodzeniami i przerastaniem zębów, z uwagi na specyficzną budowę i rodzaj spożywanego pokarmu.

2019-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Scyntygrafia

Jedną z bardziej nowoczesnych, ale zarazem najdokładniejszych metod diagnostycznych jest scyntygrafia - to kompleksowe badanie ciała pozwala na precyzyjną diagnostykę problemu w krótkim czasie. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, jego jedyną wadą jest wysoka cena i mała dostępność w Polsce (w przypadku scyntygrafii koni).

2019-10-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zołzy

Zołzy są jedną z najbardziej uciążliwych chorób o pochodzeniu bakteryjnym – cechują się nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale i wysokim współczynnikiem zarażania. W Europie rocznie notuje się co najmniej kilkaset przypadków zachorowań, a ciekawostką jest fakt, iż jedynie Islandia jest całkowicie wolna od tego patogenu.

2019-09-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Urazy tkanek miękkich w kończynach to jedne z najczęściej występujących kontuzji, dotykających konie wierzchowe - spora część tych urazów dotyczy uszkodzenia mięśnia międzykostnego; leczenie jest niestety jednym z dłuższych i bardziej uciążliwych.

2019-08-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dychawica świszcząca

Dychawica, zwana popularnie rorerem, jest często spotykaną chorobą o podłożu genetycznym - jest szczególnie popularna wśród koni pełnej krwi angielskiej. Warto wiedzieć, że zatajenie tej choroby przy sprzedaży zwierzaka jest podstawą do oddania konia i uzyskania pełnej kwoty zwrotu.

2019-07-14

Czytaj » 0