12,810 pytań - 14,383 odpowiedzi - 826 komentarzy

Weterynarze: Wirusowe zapalenie tętnic

Data publikacji: 2019-07-01

 

Wirusowe zapalenie tętnic (w skróce EVA/EAV) jest to choroba dotykająca konie, zwana wcześniej zespołem różowego oka, od charakterystycznych objawów.

OBJAWY:

  • wysoka temperatura, sięgająca nawet 41 stopni
  • utrata apetytu
  • apatia
  • nieżyt nosa: katar, wyciekająca wydzielina
  • opuchlizna nóg, puzdra i podbrzusza
  • zapalenie spojówek, opuchnięte powieki
  • mocno przekrwione spojówki, nadające różową barwę gałce ocznej

Wirus przenosi się drogą kropelkową, czyli w bliskim kontakcie z zarażonymi osobnikami; od momentu zakażenia do wystapienia pierwszych objawów zazwyczaj mija kilka dni, najszybciej chorują konie starsze i osłabione.

Diagnostyka EVA opiera się na wykonaniu testów laboratoryjnych, które potwierdzają obecność danego wirusa; jeśli conajmniej kilka koni ma opisane objawy, to można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że nastąpiła zbiorowa infekcja. Czas oczekiwania na wynik testu to ok.7 dni, w tym czasie należy już zadbać o ograniczenie rozprzestrzenia się patogenu - dokładna dezynfekcja boksów, izolacja chorych osobnikow.

LECZENIE:

  • łagodzenie objawów: podawanie leków przeciwzapalnych i obniżających temperaturę
  • wdrożenie preparatów stymulujących naturalną odporność organizmu
  • przerwa od pracy, zalecane padokowanie

W Polsce nie ma dostępnej szczepionki na tę chorobę, więc leczenie opiera się na łagodzeniu objawów; samo wirusowe zapalenie tętnic jest groźne na źrebnych klaczy i ogierów hodowlanych, ponieważ znacząco wpływa na płodność. U ponad 60% źrebnych klaczy stwierdzane są poronienia w wyniku zakażenia, ogiery mają obniżone libido i spadek produkcji nasienia (dodatkowo w trakcie krycia dochodzi do przeniesienia wirusa).

 

Przy potwierdzeniu choroby, właściciele stajni powinni wprowadzić bezwzględny zakaz opuszczania stajni oraz przyjmowania nowych koni np.do pensjonatu przez conajmniej miesiąc. Nie są zalecane wyjazdy oraz organizacja zawodów, wirus powoduje znacznie osłabienie koni.

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Zołzy

Zołzy są jedną z najbardziej uciążliwych chorób o pochodzeniu bakteryjnym – cechują się nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale i wysokim współczynnikiem zarażania. W Europie rocznie notuje się co najmniej kilkaset przypadków zachorowań, a ciekawostką jest fakt, iż jedynie Islandia jest całkowicie wolna od tego patogenu.

2019-09-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Urazy tkanek miękkich w kończynach to jedne z najczęściej występujących kontuzji, dotykających konie wierzchowe - spora część tych urazów dotyczy uszkodzenia mięśnia międzykostnego; leczenie jest niestety jednym z dłuższych i bardziej uciążliwych.

2019-08-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dychawica świszcząca

Dychawica, zwana popularnie rorerem, jest często spotykaną chorobą o podłożu genetycznym - jest szczególnie popularna wśród koni pełnej krwi angielskiej. Warto wiedzieć, że zatajenie tej choroby przy sprzedaży zwierzaka jest podstawą do oddania konia i uzyskania pełnej kwoty zwrotu.

2019-07-14

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kissing Spine Syndrome

Problemy z kręgosłupem są bardzo powszechne wśród ludzi, coraz częściej także u koni są diagnozowane przeciążenia i zwyrodnienia w tym elemencie układu ruchu; niestety często to właśnie jeźdźcy przyczyniają się do powstawania dolegliwości bólowych ze strony mięśni grzbietu i kręgosłupa.

2019-06-15

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn tylnych

Wady kończyn tylnych występują rzadziej niż w kończynach przednich, są związane z nieprawidłowym skątowaniem i ustawieniem kości. Wiele z nich nie wyklucza konia z rekreacyjnego użytkowania pod siodłem, ale zazwyczaj oznaczają eliminację z wyczynowego uprawiania sportu - szczególnie ujeżdżenia, gdzie poprawna budowa zadu jest priorytetowa.

2019-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kiedy koń chudnie

Gwałtowna i nagła zmiana wagi u koni jest zawsze zjawiskiem niepokojącym - szczególną uwagę należy zwrócić na spadek wagi, który może być niebezpieczny dla zdrowia i często jest objawem poważnych chorób.

2019-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Jednym z mniej znanych schorzeń u koni jest zespół Cushinga, związany z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej. Konsekwencja tego zaburzenia są problemy hormonalne, które skutkują wieloma objawami niepożądanymi.

2019-03-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn przednich

Poprawna budowa całego ciała naszego wierzchowca znacząco wpływa na komfort jazdy na takim zwierzaku; odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi częściami także oddziałują na predyspozycje danego konia, ale i na harmonijny rozwój. Podobnie jak u ludzi, wśród koni także znajdziemy kilka przypadków wad postawy.

2019-03-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zadławienie

Pewnie każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy kęs jedzenia trafia do tchawicy zamiast do przełyku, co automatycznie wywołuje odruch kaszlu; to działanie niezależne od naszej woli, gdyż w przeciwnym wypadku grożą nam problemy z oddychaniem. U koni anatomia układu oddechowego i pokarmowego jest nieco inna, ale zadławienie także może być niebezpieczne.

2019-02-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Krwawienie z nosa

Pojawienie się krwi na zewnątrz ciała jest zawsze dość niepokojącym objawem wśród wszystkich zwierząt, ale nie zawsze to sygnał poważnej dolegliwości. Za takim zjawiskiem mogą stać chociażby tak prozaiczne przyczyny jak uderzenie w pysk czy ogólne osłabienie organizmu.

2018-12-12

Czytaj » 0