Wirusowe zapalenie tętnic (w skróce EVA/EAV) jest to choroba dotykająca konie, zwana wcześniej zespołem różowego oka, od charakterystycznych objawów.
OBJAWY:
Wirus przenosi się drogą kropelkową, czyli w bliskim kontakcie z zarażonymi osobnikami; od momentu zakażenia do wystapienia pierwszych objawów zazwyczaj mija kilka dni, najszybciej chorują konie starsze i osłabione.
Diagnostyka EVA opiera się na wykonaniu testów laboratoryjnych, które potwierdzają obecność danego wirusa; jeśli conajmniej kilka koni ma opisane objawy, to można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że nastąpiła zbiorowa infekcja. Czas oczekiwania na wynik testu to ok.7 dni, w tym czasie należy już zadbać o ograniczenie rozprzestrzenia się patogenu - dokładna dezynfekcja boksów, izolacja chorych osobnikow.
LECZENIE:
W Polsce nie ma dostępnej szczepionki na tę chorobę, więc leczenie opiera się na łagodzeniu objawów; samo wirusowe zapalenie tętnic jest groźne na źrebnych klaczy i ogierów hodowlanych, ponieważ znacząco wpływa na płodność. U ponad 60% źrebnych klaczy stwierdzane są poronienia w wyniku zakażenia, ogiery mają obniżone libido i spadek produkcji nasienia (dodatkowo w trakcie krycia dochodzi do przeniesienia wirusa).
Przy potwierdzeniu choroby, właściciele stajni powinni wprowadzić bezwzględny zakaz opuszczania stajni oraz przyjmowania nowych koni np.do pensjonatu przez conajmniej miesiąc. Nie są zalecane wyjazdy oraz organizacja zawodów, wirus powoduje znacznie osłabienie koni.
Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.
2022-05-10
Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.
2022-01-28
Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.
2021-11-22
Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.
2021-07-18