12,811 pytań - 14,492 odpowiedzi - 827 komentarzy

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Data publikacji: 2019-06-28

 

Odznaka "Jeżdżę konno" jest weryfikacją podstawowych umiejętności, jakie powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - warto pokusić się o otrzymanie takiego certyfikatu, ponieważ obiektywnie określa on nasz poziom.

Do egzaminu może podejść każdy jeździec bez ograniczeń wiekowych; zakres wiedzy obejmuje:

  • część teoretyczną: wiedza dotycząca podstawowej pielęgnacji koni, prawidłowego zachowania przy zwierzakach, prowadzenie i wiązanie, siodłanie oraz dopasowanie sprzętu
  • część praktyczną: ocena jazdy w zastępie w trzech chodach, obowiązuje kłus anglezowany oraz galop w półsiadzie. Jeźdźcy są proszeni o wykonanie prostych figur, takich jak koło czy zmiana kierunku po przekątnej. Ocenie podlega ogólny styl jazdy, czy jeździec zachowuje równowagę i poprawnie używa pomocy.

Taką odznakę mogą wydawać wszyscy licencjonowani szkoleniowcy PZJ, zarówno instruktorzy jak i trenerzy;  egzamin odbywa się w certyfikowanych ośrodkach jeździeckich (obecnie wiele klubow posiada takie zaświadczenia).

Podczas jazdy koń może posiadać wodze pomocnicze, takie jak wypinacze, gogue czy wytok; dopuszczalna jest jazda z palcatem czy batem, niedozwolone są ostrogi. Jeździec powinien być ubrany schludnie, nie jest wymagany strój galowy; obowiązkowo należy posiadać kask, a dzieci powinny mieć ubraną kamizelkę ochronną.

Instruktor czy trener podejmuje decyzję na podstawie własnej obserwacji i doświadczenia, nie ma tutaj komisji i ustalonego przejazdu, jak to ma miejsce przy profesjonalnych egzaminach na odznaki jeździeckie.

 

Odznaka "Jeżdżę konno" ma za zadanie zachęcić początkujących jeźdźców do sprawdzianu swoich kwalifikacji ale i do podnoszenia swoich umiejętności, aby w przyszłości przystapić do egzaminów na Brązową, Srebrną i Złotą Odznakę Jeździecką. Jej zakres obejmuje na tyle bazową wiedzę, że większość adeptów bez problemu pozytywnie zaliczy tę próbę!

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Jedną z bardziej skomplikowanych elementów dla początkujących adeptów jazdy konnej jest skutecznie skręcanie - wydawałoby się, że wystarczy ciągnąć za jedną wodzę, a nasz wierzchowiec bez problemowo zmieni kierunek ruchu. Prawidła technika skrętu różni się jednak od wyobrażeń.

2019-09-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kadryl

Jednym z ciekawszych sposób na urozmaicenie pokazów czy wystaw jeździeckich jest zorganizowanie kadryla, czyli efektownej choreografii w rytm muzyki - najbardziej znanym kadrylem na świecie jest pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, gdzie pary prezentują niezwykle skomplikowane elementy i układy.

2019-08-09

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kiedy mogę jechać na obóz jeździecki ?

Wakacje ciągle trwają, a chyba nie ma lepszego sposobu na spędzenie wolnego czasu niż pobyt w stajni! Pewnie wielu z Was marzy o wakacyjnym wyjeździe, ale może nie każdy jest pewien czy sobie poradzi ? Podpowiemy Wam kiedy i czy w ogóle warto wybrać się na obóz jeździecki :)

2019-08-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jaki powinien być koń rekreacyjny ?

Jeździectwo staje się coraz popularniejszym i powszechniejszym sportem w naszym kraju, nowe stajnie i ośrodki jeździeckie oferujące jazdę konną pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Niestety nie zawsze mamy do dyspozycji dobrze wyszkolone konie, na których nauka będzie prawdziwą przyjemnością.

2019-07-26

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Działanie łydek

Poza dosiadem, najważniejszą pomocą każdego jeźdźca powinny być łydki - niestety często początkujący adepci jeździectwa często źle rozumieją ich działanie, ograniczając aktywność do kopania końskich boków. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo używać własnych łydek!

2019-05-25

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Trening po wzniesieniach

Ciekawym i wartościowym urozmaiceniem pracy z koniem, nawet w ręce, jest wykorzystanie naturalnych wzniesień i spadków terenu, czyli różnorakich górek :) takie ćwiczenia świetnie wpływają na poprawę muskulatury szczególnie grzbietu i zadu, czyli najbardziej pożądanych mięśni u naszego zwierzaka.

2019-05-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wdrożenie konia po przerwie

Wiele osób posiadających konie w stajniach przydomowych czy w małych ośrodkach bez krytej ujeżdżalni musi liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi - czasami po prostu pogoda nie pozwala na jakąkolwiek pracę ze zwierzakiem. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wdrożyć konia do ponownej pracy po przerwie!

2019-05-02

Czytaj » 0

Rekreacja

Czy warto kupować sprzęt, jak nie mam konia ?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym wierzchowcu - niestety często na przeszkodzie stoją finanse i z reguły dopiero w dorosłych życiu udaje się osiągnąć ten cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, że kupić kilka produktów jeździeckich strikte przeznaczonych dla konia!

2019-03-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Skróć te wodze!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez jeźdźców rekreacyjnych jest jazda ze zbyt długimi wodzami, zazwyczaj trzymanych w dłoniach gdzieś w okolicy ud lub kolan - znacie to? Podpowiemy Wam jak skutecznie jeździć na prawidłowym kontakcie, a co za tym idzie - z wodzami o prawidłowej długości.

2019-01-20

Czytaj » 0