12,830 pytań - 16,149 odpowiedzi - 931 komentarzy

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Data publikacji: 2019-06-28

 

Odznaka "Jeżdżę konno" jest weryfikacją podstawowych umiejętności, jakie powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - warto pokusić się o otrzymanie takiego certyfikatu, ponieważ obiektywnie określa on nasz poziom.

Do egzaminu może podejść każdy jeździec bez ograniczeń wiekowych; zakres wiedzy obejmuje:

  • część teoretyczną: wiedza dotycząca podstawowej pielęgnacji koni, prawidłowego zachowania przy zwierzakach, prowadzenie i wiązanie, siodłanie oraz dopasowanie sprzętu
  • część praktyczną: ocena jazdy w zastępie w trzech chodach, obowiązuje kłus anglezowany oraz galop w półsiadzie. Jeźdźcy są proszeni o wykonanie prostych figur, takich jak koło czy zmiana kierunku po przekątnej. Ocenie podlega ogólny styl jazdy, czy jeździec zachowuje równowagę i poprawnie używa pomocy.

Taką odznakę mogą wydawać wszyscy licencjonowani szkoleniowcy PZJ, zarówno instruktorzy jak i trenerzy;  egzamin odbywa się w certyfikowanych ośrodkach jeździeckich (obecnie wiele klubow posiada takie zaświadczenia).

Podczas jazdy koń może posiadać wodze pomocnicze, takie jak wypinacze, gogue czy wytok; dopuszczalna jest jazda z palcatem czy batem, niedozwolone są ostrogi. Jeździec powinien być ubrany schludnie, nie jest wymagany strój galowy; obowiązkowo należy posiadać kask, a dzieci powinny mieć ubraną kamizelkę ochronną.

Instruktor czy trener podejmuje decyzję na podstawie własnej obserwacji i doświadczenia, nie ma tutaj komisji i ustalonego przejazdu, jak to ma miejsce przy profesjonalnych egzaminach na odznaki jeździeckie.

 

Odznaka "Jeżdżę konno" ma za zadanie zachęcić początkujących jeźdźców do sprawdzianu swoich kwalifikacji ale i do podnoszenia swoich umiejętności, aby w przyszłości przystapić do egzaminów na Brązową, Srebrną i Złotą Odznakę Jeździecką. Jej zakres obejmuje na tyle bazową wiedzę, że większość adeptów bez problemu pozytywnie zaliczy tę próbę!

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Spływanie przed przeszkodą

Najazd na przeszkodę to jeden z najważniejszych elementów podczas jazdy skokowej; od niego często zależy powodzenie całego skoku. Optymalny najazd zdecydowanie poprawia jakość przejazdu przez przeszkodę, dlatego warto dbać o proste i równe celowanie w środek przeszkody; częstym błędem jest nagła zmiana kierunku ruchu w trakcie zbliżania się do przeszkody.

2020-06-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wykonać poprawne koło lub woltę ?

Jazda po okręgu niesie ze sobą szereg korzyści dla konia: rozluźnienie, zwiększenie koncentracji zwierzaka a także poprawia wygimnastykowania. Aby taki element miał pozytywny wpływ na komfort jazdy, należy pamiętać o poprawnym wykonaniu - to kluczowa kwestia każdej pracy z koniem!

2020-05-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Korzyści z jazdy po drążkach

Przejazd przez drążki ułożone na ziemi,a także te nieco podwyższone tzw. koziołki, powinien znaleźć się podczas każdej jazdy. To świetne ćwiczenie dla każdego konia, niezależnie od stopnia wytrenowania czy uprawianej dyscypliny.

2020-04-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Lotna zmiana nogi w skoku

Zmiana nogi, na którą galopuje koń, to cenna umiejętność u koni pokonujących parkury - nawet niskie i nieskomplikowane. Ten element ułatwia płynne pokonywanie całej trasy z przeszkodami, dzięki czemu nie tracimy czasu na przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie.

2020-03-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda w zastępie czy jazda indywidualna ?

W ofercie większości ośrodków jeździeckich znajdziemy zarówno jazdy grupowe, zwane także jazdą w zastępie, jak i indywidualne lekcje: czyli jedna bądź dwie osoby oraz jeden instruktor. Porównamy dzisiaj obydwa sposoby prowadzenia lekcji jazdy konnej!

2020-01-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Bezpieczeństwo w trakcie lekcji jazdy konnej powinno być priorytetem, zarówno dla nas samych ale i naszych koni. Te kilka prostych zasad ułatwia przyjemną jazdę konną i gwarantuje miłą atmosferę podczas nauk!

2019-12-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Jednym z najczęstszych problemów wśród początkujących adeptów jeździectwa są 'uciekające' strzemiona - jeźdźcom często wypadają stopy bądź wręcz przeciwnie, stopy klinują się w strzemionach w trakcie jazdy. Jak ustabilizować pozycję stopy w strzemieniu - poniżej znajdziecie kilka rad!

2019-12-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Najazd na przeszkodę

Skoki przez przeszkody zaczynają się już od utrzymania prostego i prawidłowego najazdu do przeszkody, którą chcemy pokonać - to właśnie ten kluczowy element często decyduje o sukcesie czy niepowodzeniu skoku! Konie najczęściej odmawiają skoku, ponieważ najeżdżamy krzywo lub w nieodpowiednim tempie.

2019-11-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Jedną z bardziej skomplikowanych elementów dla początkujących adeptów jazdy konnej jest skutecznie skręcanie - wydawałoby się, że wystarczy ciągnąć za jedną wodzę, a nasz wierzchowiec bez problemowo zmieni kierunek ruchu. Prawidła technika skrętu różni się jednak od wyobrażeń.

2019-09-24

Czytaj » 0