12,825 pytań - 15,491 odpowiedzi - 932 komentarzy

Żywienie: Suplementy wspomagające układ oddechowy

Data publikacji: 2019-06-25

 

Jednymi z bardziej popularnych i często stosowanych suplementów są te, które poprawiają prawidłową pracę układu oddechowego; ich działanie jest oparte na poprawie krążenia w naczyniach płucnych, stymulacji naturalnej odporności organizmu oraz rozrzedzeniu wydzieliny, która może zalegać w oskrzelach.

W dzisiejszych czasach konie coraz częściej zapadają na rozmaite alergie, chociażby na zarodniki pleśni czy innych grzybów, często występują także podrażnienia układu oddechowego z uwagi na kurz czy stężenie amoniaku w otoczeniu zwierzaka.

Dolegliwości te związane są ze sposobem chowu konia - całodobowe trzymanie konia w boksie, mimo otwartych okien czy drzwi nie jest korzystne dla całego organizmu; każdy koń powinien spędzać maksymalną ilość czasu na świeżym powietrzu, to najprostsze i najtańszy sposób na znaczne zminimalizowanie problemów oddechowych.

Suplementy wspomagające układ oddechowy przydają się koniom sportowym, alergikom czy koniom starszym, które szybciej się męczą; w składzie tych preparatów znajdziemy:

  • zioła: podbiał, prawoślaz, szałwia, echinacea, anyżek
  • witaminę C i E jako źródło przeciwutleniaczy
  • olejki mentolowe i eukaliptusowe
  • kwasy omega 3 i 6

Te dodatki paszowe mają za zadanie głównie rozrzedzenie wydzieliny i ułatwienie odkrztuszenia; ich zaletą jest także łagodzenie podrażnień i ochrona delikatnych tkanek. Wielu zawodników podaje takie suplementy swoim koniom sportowym, ponieważ powoduje to lepsze oddychanie, a co za tym idzie - lepszą wydolność całego organizmu. Warto jest sprawdzić, czy dany środek jest wolny od substancji dopingujących, które są zakazane w stosowaniu w trakcie trwania sezonu.

Pamiętajcie, że suplementy wspomagające prawidłową pracę układu oddechowego nie wyleczą długotrwałego kaszlu czy kataru u Waszego zwierzaka - takie objawy wymagają pilnej wizyty weterynarza!

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne rośliny na pastwisku

Sezon pastwiskowy się rozpoczyna, a wraz z nim długie wypasanie zwierzaków na trawie. Każdy miłośnik koni powinien pamiętać, że nie wszystkie rośliny pospolicie występujące na łąkach są bezpieczne - niektóre mogą powodować alergie, uczulenia czy poważne problemy trawienne!

2020-05-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wytłoki z owoców

Żywienie koni obejmuje szereg zagadnień i wymagań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb zwierzaka, Na rynku producentów pasz znajdziemy ogromny wybór wszelkich komponentów i dodatków, jednym z nich są pozostałości po wyciskaniu soku z owoców, czyli wytłoki.

2020-04-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki paszowe dla klaczy

Właściciele klaczy często borykają się ze zmiennymi humorami swoich wierzchowców, co ma ścisły związek z wahaniami poziomu hormonów u klaczy. Na szczęście istnieje kilka pomysłów, które poprawią komfort zarówno ludziom jak i zwierzakom.

2020-03-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najlepsze zioła dla koni

Zioła to cenne dodatki żywieniowe, które z powodzeniem możemy stosować na wiele dolegliwości: zarówno u nas samych, jak i u naszych czworonogów. W trakcie kuracji ziołami warto pamiętać o konieczności regularnego i długotrwałego stosowania oraz o znajomości zastosowań poszczególnych roślin.

2020-02-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie konia z wrzodami

W dzisiejszych czasach utrzymanie koni znacznie odbiera od ich naturalnych uwarunkowań - nieograniczony ruch swobodny oraz ciągłe pobieranie pokarmu roślinnego (konie poza trawą lubią też ogryzać drzewa i krzewy). Niestety ma to przełożenie na coraz więcej przypadków choroby wrzodowej, która staje się wręcz powszechną dolegliwością.

2020-01-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ krwionośny

Sprawny układ krwionośny to podstawa egzystencji każdego żywego organizmu; w trakcie wysiłku fizycznego szczególnie istotne jest wydajna praca serca, które pompuje krew do wszystkich tkanek. Dzięki optymalnej pracy układu krwionośnego, jesteśmy w stanie dłużej znosić ciężkie treningi - a nasze konie są przecież prawdziwymi sportowcami!

2019-12-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy dla młodych koni

Każdy młody organizm, który dynamicznie przechodzi proces wzrostu i rozwoju, powinien otrzymywać w pożywieniu odpowiednią dawkę witamin i minerałów - to niezwykle kluczowy okres, mający wpływ na całe dalsze życie! Podpowiemy Wam dzisiaj, jakie witaminy są najlepsze dla młodych koni.

2019-11-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspierające układ ruchu

Układ kostny i mięśniowy są podstawą egzystencji każdego żywego organizmu; konie z racji obciążeń, jakim są poddawane, potrzebują szczególnej troski przede wszystkim o stawy. Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj profilaktyka, czyli rozsądny i zrównoważony trening, ale warto stosować suplementy, które wspomogą pracę układu ruchu.

2019-09-30

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Algi morskie

Rynek suplementów jeździeckich rozwija się bardzo dynamicznie, jak cała branża; co jakiś czas pojawiają się zupełnie nowe dodatki paszowe, które warto znać i w razie potrzeby włączać do diety naszych koni.

2019-08-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagajace rozbudowę mięśni

Konie sportowe, poddawane dużym obciążeniom treningowym, często potrzebują dodatków paszowych, które dostarczają potrzebnej energii oraz stymulują rozwój muskulatury. Są to bezpieczne i powszechnie stosowane środki, które zdecydowanie pomagają zwierzakom w codziennej pracy.

2019-04-29

Czytaj » 0