Jednymi z bardziej popularnych i często stosowanych suplementów są te, które poprawiają prawidłową pracę układu oddechowego; ich działanie jest oparte na poprawie krążenia w naczyniach płucnych, stymulacji naturalnej odporności organizmu oraz rozrzedzeniu wydzieliny, która może zalegać w oskrzelach.
W dzisiejszych czasach konie coraz częściej zapadają na rozmaite alergie, chociażby na zarodniki pleśni czy innych grzybów, często występują także podrażnienia układu oddechowego z uwagi na kurz czy stężenie amoniaku w otoczeniu zwierzaka.
Dolegliwości te związane są ze sposobem chowu konia - całodobowe trzymanie konia w boksie, mimo otwartych okien czy drzwi nie jest korzystne dla całego organizmu; każdy koń powinien spędzać maksymalną ilość czasu na świeżym powietrzu, to najprostsze i najtańszy sposób na znaczne zminimalizowanie problemów oddechowych.
Suplementy wspomagające układ oddechowy przydają się koniom sportowym, alergikom czy koniom starszym, które szybciej się męczą; w składzie tych preparatów znajdziemy:
Te dodatki paszowe mają za zadanie głównie rozrzedzenie wydzieliny i ułatwienie odkrztuszenia; ich zaletą jest także łagodzenie podrażnień i ochrona delikatnych tkanek. Wielu zawodników podaje takie suplementy swoim koniom sportowym, ponieważ powoduje to lepsze oddychanie, a co za tym idzie - lepszą wydolność całego organizmu. Warto jest sprawdzić, czy dany środek jest wolny od substancji dopingujących, które są zakazane w stosowaniu w trakcie trwania sezonu.
Pamiętajcie, że suplementy wspomagające prawidłową pracę układu oddechowego nie wyleczą długotrwałego kaszlu czy kataru u Waszego zwierzaka - takie objawy wymagają pilnej wizyty weterynarza!
Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!
2022-08-27
Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!
2022-05-06
Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.
2022-02-01
Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!
2021-08-22
Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.
2021-08-03
Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.
2021-05-17