Konie w dzisiejszych czasach są użytkowane w rozmaity sposób, większość z nich pracuje pod siodłem - i to właśnie jazda wierzchem jest bardziej obciążająca układ kostno-mięśniowy niż ciągnięcie zaprzęgów, zwłaszcza jeśli intensywnie trenujemy dowolną dyscyplinę.
Jednym z częściej spotykanych problemów z kręgosłupem jest The Kissing Spine Syndrom, w skrócie KSS - w wolnym tłumaczeniu to syndrom stykających się wyrostków kolczystych.
Kręgosłup każdego organizmu kręgowego zbudowany jest z kręgów, ich liczba zależy od gatunku; każdy krąg posiada kanał kręgowy w którym znajduje się rdzeń oraz wyrostki poprzeczne, stawowe i kolczyste. W normalnym, zdrowym kręgosłupie wyrostki znajdują się w odpowiedniej odległości od siebie, przez co nie dochodzi do wzajemnego kontaktu. Mając do czynienia z kręgosłupem dotykniętym KSS, wyrostki kolczyste w odcinku piersiowym stykają się bądź wręcz zrastają, co prowadzi do stau zapalnego, bólu, dyskomfortu i ograniczenia ruchomości kręgosłupa.
Przyczyny powstawania KSS są rozmaite, zaliczamy do nich:
Warto zauważyć, że kwestia dopasowania sprzętu oraz sposób jazdy w pełni zależny od nas, dlatego tak ważne jest odpowiednie siodło i praca we właściwym ustawieniu - zaokrąglony grzbiet, aktywna praca zadu i równy kontakt to absolutne podstawy, które opanuje każdy koń i jeździec.
Jak rozpoznać KSS?
Sam syndrom jest nieuleczalny, leczenie polega na łagodzeniu objawów (okresowe ostrzykanie lekami, regularne wizyty fizjoterapeutów) i skupieniu się na poprawnej pracy - wiele koni z KSS normalnie pracuje pod siodłem, startując w zawodach. Obowiązkowo należy zadbać o dopasowanie siodła, najlepiej przy pomocy doświadczonego saddlefittera; warto także popracować na lonży z koniem, co pomoże poprawić muskulaturę grzbietu.
Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.
2022-05-10
Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.
2022-01-28
Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.
2021-11-22
Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.
2021-07-18