12,821 pytań - 14,993 odpowiedzi - 923 komentarzy

Weterynarze: Kissing Spine Syndrome

Data publikacji: 2019-06-15

 

Konie w dzisiejszych czasach są użytkowane w rozmaity sposób, większość z nich pracuje pod siodłem - i to właśnie jazda wierzchem jest bardziej obciążająca układ kostno-mięśniowy niż ciągnięcie zaprzęgów, zwłaszcza jeśli intensywnie trenujemy dowolną dyscyplinę.

Jednym z częściej spotykanych problemów z kręgosłupem jest The Kissing Spine Syndrom, w skrócie KSS - w wolnym tłumaczeniu to syndrom stykających się wyrostków kolczystych.

Kręgosłup każdego organizmu kręgowego zbudowany jest z kręgów, ich liczba zależy od gatunku; każdy krąg posiada kanał kręgowy w którym znajduje się rdzeń oraz wyrostki poprzeczne, stawowe i kolczyste. W normalnym, zdrowym kręgosłupie wyrostki znajdują się w odpowiedniej odległości od siebie, przez co nie dochodzi do wzajemnego kontaktu. Mając do czynienia z kręgosłupem dotykniętym KSS, wyrostki kolczyste w odcinku piersiowym stykają się bądź wręcz zrastają, co prowadzi do stau zapalnego, bólu, dyskomfortu i ograniczenia ruchomości kręgosłupa.

Przyczyny powstawania KSS są rozmaite, zaliczamy do nich:

 • uwarunkowania genetyczne (ogiery z KSS nie powinny być użytkowane w hodowli!)
 • osłabione mięśnie grzbietu i brzucha, nieprawidłowo rozwinięte
 • źle dopasowane siodło
 • stany zapalne w stawach, aktywne chipy
 • dolegliwości związane z kopytami (długotrwała ropa, krwiaki, złe kucie)
 • nieprawidłowa jazda: brak rozluźnienia, sztywne mięśnie grzbietu i szyji

Warto zauważyć, że kwestia dopasowania sprzętu oraz sposób jazdy w pełni zależny od nas, dlatego tak ważne jest odpowiednie siodło i praca we właściwym ustawieniu - zaokrąglony grzbiet, aktywna praca zadu i równy kontakt to absolutne podstawy, które opanuje każdy koń i jeździec.

Jak rozpoznać KSS?

 • bolesność podczas macania czy czyszczenia grzbietu
 • nerwowe zachowanie podczas siodłania
 • niechęć do ruchu pod siodłem lub przeciwnie: nagła zmiana zachowania, ponoszenie, wierzganie czy stawanie dęba (reakcja na ból)
 • odmowa skoków
 • problem z rozluźnieniem, sztywne chody

Sam syndrom jest nieuleczalny, leczenie polega na łagodzeniu objawów (okresowe ostrzykanie lekami, regularne wizyty fizjoterapeutów) i skupieniu się na poprawnej pracy - wiele koni z KSS normalnie pracuje pod siodłem, startując w zawodach. Obowiązkowo należy zadbać o dopasowanie siodła, najlepiej przy pomocy doświadczonego saddlefittera; warto także popracować na lonży z koniem, co pomoże poprawić muskulaturę grzbietu.

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Problemy z oczami

Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.

2020-02-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Złamania i pęknięcia kości

Jeszcze do niedawna poważne urazy dotyczące uszkodzenia kości u koni były kwalifikowane jako podstawa do eutanazji z uwagi na brak możliwości leczenia; na szczęście medycyna weterynaryjna rozwija się błyskawicznie, dlatego aktualnie nawet skomplikowane złamania z przemieszczeniem odłamków kości są z powodzeniem operowane.

2020-01-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Objawy bólu u koni

Obserwacja koni pod kątem dolegliwości bólowych jest cenną i niezbędną wskazówką przy ocenie zdrowia naszych zwierzaków. Często konie znacznie wcześniej okazują dyskomfort, zanim zdąży rozwinąć się poważna choroba czy kulawizna.

2019-12-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z zębami

W końskiej szczęce znajdziemy 40 zębów, ułożonych w łuku górnym oraz dolnym. Podobnie jak u ludzi, konie też borykają się z uszkodzeniami i przerastaniem zębów, z uwagi na specyficzną budowę i rodzaj spożywanego pokarmu.

2019-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Scyntygrafia

Jedną z bardziej nowoczesnych, ale zarazem najdokładniejszych metod diagnostycznych jest scyntygrafia - to kompleksowe badanie ciała pozwala na precyzyjną diagnostykę problemu w krótkim czasie. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, jego jedyną wadą jest wysoka cena i mała dostępność w Polsce (w przypadku scyntygrafii koni).

2019-10-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zołzy

Zołzy są jedną z najbardziej uciążliwych chorób o pochodzeniu bakteryjnym – cechują się nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale i wysokim współczynnikiem zarażania. W Europie rocznie notuje się co najmniej kilkaset przypadków zachorowań, a ciekawostką jest fakt, iż jedynie Islandia jest całkowicie wolna od tego patogenu.

2019-09-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Urazy tkanek miękkich w kończynach to jedne z najczęściej występujących kontuzji, dotykających konie wierzchowe - spora część tych urazów dotyczy uszkodzenia mięśnia międzykostnego; leczenie jest niestety jednym z dłuższych i bardziej uciążliwych.

2019-08-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dychawica świszcząca

Dychawica, zwana popularnie rorerem, jest często spotykaną chorobą o podłożu genetycznym - jest szczególnie popularna wśród koni pełnej krwi angielskiej. Warto wiedzieć, że zatajenie tej choroby przy sprzedaży zwierzaka jest podstawą do oddania konia i uzyskania pełnej kwoty zwrotu.

2019-07-14

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wirusowe zapalenie tętnic

W ostatnim czasie pojawiają się informacje o rozprzestrzenianiu się choroby wirusowej, dotyczącej zapalenie tętnic na tle wirusowym. Przybliżymy Wam objawy, przebieg i przede wszystkim - minimalizację ryzyka zachowania Waszych zwierzaków!

2019-07-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn tylnych

Wady kończyn tylnych występują rzadziej niż w kończynach przednich, są związane z nieprawidłowym skątowaniem i ustawieniem kości. Wiele z nich nie wyklucza konia z rekreacyjnego użytkowania pod siodłem, ale zazwyczaj oznaczają eliminację z wyczynowego uprawiania sportu - szczególnie ujeżdżenia, gdzie poprawna budowa zadu jest priorytetowa.

2019-05-18

Czytaj » 0