12,830 pytań - 16,149 odpowiedzi - 931 komentarzy

Weterynarze: Kissing Spine Syndrome

Data publikacji: 2019-06-15

 

Konie w dzisiejszych czasach są użytkowane w rozmaity sposób, większość z nich pracuje pod siodłem - i to właśnie jazda wierzchem jest bardziej obciążająca układ kostno-mięśniowy niż ciągnięcie zaprzęgów, zwłaszcza jeśli intensywnie trenujemy dowolną dyscyplinę.

Jednym z częściej spotykanych problemów z kręgosłupem jest The Kissing Spine Syndrom, w skrócie KSS - w wolnym tłumaczeniu to syndrom stykających się wyrostków kolczystych.

Kręgosłup każdego organizmu kręgowego zbudowany jest z kręgów, ich liczba zależy od gatunku; każdy krąg posiada kanał kręgowy w którym znajduje się rdzeń oraz wyrostki poprzeczne, stawowe i kolczyste. W normalnym, zdrowym kręgosłupie wyrostki znajdują się w odpowiedniej odległości od siebie, przez co nie dochodzi do wzajemnego kontaktu. Mając do czynienia z kręgosłupem dotykniętym KSS, wyrostki kolczyste w odcinku piersiowym stykają się bądź wręcz zrastają, co prowadzi do stau zapalnego, bólu, dyskomfortu i ograniczenia ruchomości kręgosłupa.

Przyczyny powstawania KSS są rozmaite, zaliczamy do nich:

 • uwarunkowania genetyczne (ogiery z KSS nie powinny być użytkowane w hodowli!)
 • osłabione mięśnie grzbietu i brzucha, nieprawidłowo rozwinięte
 • źle dopasowane siodło
 • stany zapalne w stawach, aktywne chipy
 • dolegliwości związane z kopytami (długotrwała ropa, krwiaki, złe kucie)
 • nieprawidłowa jazda: brak rozluźnienia, sztywne mięśnie grzbietu i szyji

Warto zauważyć, że kwestia dopasowania sprzętu oraz sposób jazdy w pełni zależny od nas, dlatego tak ważne jest odpowiednie siodło i praca we właściwym ustawieniu - zaokrąglony grzbiet, aktywna praca zadu i równy kontakt to absolutne podstawy, które opanuje każdy koń i jeździec.

Jak rozpoznać KSS?

 • bolesność podczas macania czy czyszczenia grzbietu
 • nerwowe zachowanie podczas siodłania
 • niechęć do ruchu pod siodłem lub przeciwnie: nagła zmiana zachowania, ponoszenie, wierzganie czy stawanie dęba (reakcja na ból)
 • odmowa skoków
 • problem z rozluźnieniem, sztywne chody

Sam syndrom jest nieuleczalny, leczenie polega na łagodzeniu objawów (okresowe ostrzykanie lekami, regularne wizyty fizjoterapeutów) i skupieniu się na poprawnej pracy - wiele koni z KSS normalnie pracuje pod siodłem, startując w zawodach. Obowiązkowo należy zadbać o dopasowanie siodła, najlepiej przy pomocy doświadczonego saddlefittera; warto także popracować na lonży z koniem, co pomoże poprawić muskulaturę grzbietu.

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Choroby metaboliczne coraz częściej dotykają takie zwierzęta - zespół Cushinga to dość powszechne schorzenie wśród ludzi i psów, ale stosunkowo rzadko diagnozowane wśród koni. Warto jednak znać tę chorobę, aby odpowiednio wcześnie zareagować.

2020-06-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak zdiagnozować uraz kończyn ?

Kulawizna i nieregularność w ruchu to częste dolegliwości, z jakimi borykają się konie; często wystarczy drobny uraz, aby koń manifestował dyskomfort w czasie ruchu. Wiele problemów jest widocznych podczas jazdy z uwagi na dodatkowe obciążenie i stawiane wymagania. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwala na sprawny powrót do codziennej pracy.

2020-06-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Biegunka

Biegunka, podobnie jak u ludzi, jest niepokojącym sygnałem u koni - jeśli przedłuża się, to w szybkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża życiu. Regularna obserwacja kału jest jednym z ważnych elementów codziennej opieki nad zwierzakiem.

2020-05-19

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Otyłość wśród koni

W dzisiejszych czasach, przy aktualnych preferencjach chowu koni, widok otyłego konia nie jest niczym nadzwyczajnym: długi czas spędzony w boksie, mała ilość swobodnego ruchu oraz pasze bogate w cukry i skrobię przyczyniają się do nadmiernego zwiększania masy ciała.

2020-03-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z oczami

Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.

2020-02-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Złamania i pęknięcia kości

Jeszcze do niedawna poważne urazy dotyczące uszkodzenia kości u koni były kwalifikowane jako podstawa do eutanazji z uwagi na brak możliwości leczenia; na szczęście medycyna weterynaryjna rozwija się błyskawicznie, dlatego aktualnie nawet skomplikowane złamania z przemieszczeniem odłamków kości są z powodzeniem operowane.

2020-01-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Objawy bólu u koni

Obserwacja koni pod kątem dolegliwości bólowych jest cenną i niezbędną wskazówką przy ocenie zdrowia naszych zwierzaków. Często konie znacznie wcześniej okazują dyskomfort, zanim zdąży rozwinąć się poważna choroba czy kulawizna.

2019-12-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z zębami

W końskiej szczęce znajdziemy 40 zębów, ułożonych w łuku górnym oraz dolnym. Podobnie jak u ludzi, konie też borykają się z uszkodzeniami i przerastaniem zębów, z uwagi na specyficzną budowę i rodzaj spożywanego pokarmu.

2019-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Scyntygrafia

Jedną z bardziej nowoczesnych, ale zarazem najdokładniejszych metod diagnostycznych jest scyntygrafia - to kompleksowe badanie ciała pozwala na precyzyjną diagnostykę problemu w krótkim czasie. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, jego jedyną wadą jest wysoka cena i mała dostępność w Polsce (w przypadku scyntygrafii koni).

2019-10-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zołzy

Zołzy są jedną z najbardziej uciążliwych chorób o pochodzeniu bakteryjnym – cechują się nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale i wysokim współczynnikiem zarażania. W Europie rocznie notuje się co najmniej kilkaset przypadków zachorowań, a ciekawostką jest fakt, iż jedynie Islandia jest całkowicie wolna od tego patogenu.

2019-09-06

Czytaj » 0