12,810 pytań - 14,383 odpowiedzi - 826 komentarzy

Weterynarze: Kissing Spine Syndrome

Data publikacji: 2019-06-15

 

Konie w dzisiejszych czasach są użytkowane w rozmaity sposób, większość z nich pracuje pod siodłem - i to właśnie jazda wierzchem jest bardziej obciążająca układ kostno-mięśniowy niż ciągnięcie zaprzęgów, zwłaszcza jeśli intensywnie trenujemy dowolną dyscyplinę.

Jednym z częściej spotykanych problemów z kręgosłupem jest The Kissing Spine Syndrom, w skrócie KSS - w wolnym tłumaczeniu to syndrom stykających się wyrostków kolczystych.

Kręgosłup każdego organizmu kręgowego zbudowany jest z kręgów, ich liczba zależy od gatunku; każdy krąg posiada kanał kręgowy w którym znajduje się rdzeń oraz wyrostki poprzeczne, stawowe i kolczyste. W normalnym, zdrowym kręgosłupie wyrostki znajdują się w odpowiedniej odległości od siebie, przez co nie dochodzi do wzajemnego kontaktu. Mając do czynienia z kręgosłupem dotykniętym KSS, wyrostki kolczyste w odcinku piersiowym stykają się bądź wręcz zrastają, co prowadzi do stau zapalnego, bólu, dyskomfortu i ograniczenia ruchomości kręgosłupa.

Przyczyny powstawania KSS są rozmaite, zaliczamy do nich:

 • uwarunkowania genetyczne (ogiery z KSS nie powinny być użytkowane w hodowli!)
 • osłabione mięśnie grzbietu i brzucha, nieprawidłowo rozwinięte
 • źle dopasowane siodło
 • stany zapalne w stawach, aktywne chipy
 • dolegliwości związane z kopytami (długotrwała ropa, krwiaki, złe kucie)
 • nieprawidłowa jazda: brak rozluźnienia, sztywne mięśnie grzbietu i szyji

Warto zauważyć, że kwestia dopasowania sprzętu oraz sposób jazdy w pełni zależny od nas, dlatego tak ważne jest odpowiednie siodło i praca we właściwym ustawieniu - zaokrąglony grzbiet, aktywna praca zadu i równy kontakt to absolutne podstawy, które opanuje każdy koń i jeździec.

Jak rozpoznać KSS?

 • bolesność podczas macania czy czyszczenia grzbietu
 • nerwowe zachowanie podczas siodłania
 • niechęć do ruchu pod siodłem lub przeciwnie: nagła zmiana zachowania, ponoszenie, wierzganie czy stawanie dęba (reakcja na ból)
 • odmowa skoków
 • problem z rozluźnieniem, sztywne chody

Sam syndrom jest nieuleczalny, leczenie polega na łagodzeniu objawów (okresowe ostrzykanie lekami, regularne wizyty fizjoterapeutów) i skupieniu się na poprawnej pracy - wiele koni z KSS normalnie pracuje pod siodłem, startując w zawodach. Obowiązkowo należy zadbać o dopasowanie siodła, najlepiej przy pomocy doświadczonego saddlefittera; warto także popracować na lonży z koniem, co pomoże poprawić muskulaturę grzbietu.

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Zołzy

Zołzy są jedną z najbardziej uciążliwych chorób o pochodzeniu bakteryjnym – cechują się nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale i wysokim współczynnikiem zarażania. W Europie rocznie notuje się co najmniej kilkaset przypadków zachorowań, a ciekawostką jest fakt, iż jedynie Islandia jest całkowicie wolna od tego patogenu.

2019-09-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Urazy tkanek miękkich w kończynach to jedne z najczęściej występujących kontuzji, dotykających konie wierzchowe - spora część tych urazów dotyczy uszkodzenia mięśnia międzykostnego; leczenie jest niestety jednym z dłuższych i bardziej uciążliwych.

2019-08-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dychawica świszcząca

Dychawica, zwana popularnie rorerem, jest często spotykaną chorobą o podłożu genetycznym - jest szczególnie popularna wśród koni pełnej krwi angielskiej. Warto wiedzieć, że zatajenie tej choroby przy sprzedaży zwierzaka jest podstawą do oddania konia i uzyskania pełnej kwoty zwrotu.

2019-07-14

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wirusowe zapalenie tętnic

W ostatnim czasie pojawiają się informacje o rozprzestrzenianiu się choroby wirusowej, dotyczącej zapalenie tętnic na tle wirusowym. Przybliżymy Wam objawy, przebieg i przede wszystkim - minimalizację ryzyka zachowania Waszych zwierzaków!

2019-07-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn tylnych

Wady kończyn tylnych występują rzadziej niż w kończynach przednich, są związane z nieprawidłowym skątowaniem i ustawieniem kości. Wiele z nich nie wyklucza konia z rekreacyjnego użytkowania pod siodłem, ale zazwyczaj oznaczają eliminację z wyczynowego uprawiania sportu - szczególnie ujeżdżenia, gdzie poprawna budowa zadu jest priorytetowa.

2019-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kiedy koń chudnie

Gwałtowna i nagła zmiana wagi u koni jest zawsze zjawiskiem niepokojącym - szczególną uwagę należy zwrócić na spadek wagi, który może być niebezpieczny dla zdrowia i często jest objawem poważnych chorób.

2019-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Jednym z mniej znanych schorzeń u koni jest zespół Cushinga, związany z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej. Konsekwencja tego zaburzenia są problemy hormonalne, które skutkują wieloma objawami niepożądanymi.

2019-03-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn przednich

Poprawna budowa całego ciała naszego wierzchowca znacząco wpływa na komfort jazdy na takim zwierzaku; odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi częściami także oddziałują na predyspozycje danego konia, ale i na harmonijny rozwój. Podobnie jak u ludzi, wśród koni także znajdziemy kilka przypadków wad postawy.

2019-03-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zadławienie

Pewnie każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy kęs jedzenia trafia do tchawicy zamiast do przełyku, co automatycznie wywołuje odruch kaszlu; to działanie niezależne od naszej woli, gdyż w przeciwnym wypadku grożą nam problemy z oddychaniem. U koni anatomia układu oddechowego i pokarmowego jest nieco inna, ale zadławienie także może być niebezpieczne.

2019-02-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Krwawienie z nosa

Pojawienie się krwi na zewnątrz ciała jest zawsze dość niepokojącym objawem wśród wszystkich zwierząt, ale nie zawsze to sygnał poważnej dolegliwości. Za takim zjawiskiem mogą stać chociażby tak prozaiczne przyczyny jak uderzenie w pysk czy ogólne osłabienie organizmu.

2018-12-12

Czytaj » 0