13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Kissing Spine Syndrome

Data publikacji: 2019-06-15

 

Konie w dzisiejszych czasach są użytkowane w rozmaity sposób, większość z nich pracuje pod siodłem - i to właśnie jazda wierzchem jest bardziej obciążająca układ kostno-mięśniowy niż ciągnięcie zaprzęgów, zwłaszcza jeśli intensywnie trenujemy dowolną dyscyplinę.

Jednym z częściej spotykanych problemów z kręgosłupem jest The Kissing Spine Syndrom, w skrócie KSS - w wolnym tłumaczeniu to syndrom stykających się wyrostków kolczystych.

Kręgosłup każdego organizmu kręgowego zbudowany jest z kręgów, ich liczba zależy od gatunku; każdy krąg posiada kanał kręgowy w którym znajduje się rdzeń oraz wyrostki poprzeczne, stawowe i kolczyste. W normalnym, zdrowym kręgosłupie wyrostki znajdują się w odpowiedniej odległości od siebie, przez co nie dochodzi do wzajemnego kontaktu. Mając do czynienia z kręgosłupem dotykniętym KSS, wyrostki kolczyste w odcinku piersiowym stykają się bądź wręcz zrastają, co prowadzi do stau zapalnego, bólu, dyskomfortu i ograniczenia ruchomości kręgosłupa.

Przyczyny powstawania KSS są rozmaite, zaliczamy do nich:

  • uwarunkowania genetyczne (ogiery z KSS nie powinny być użytkowane w hodowli!)
  • osłabione mięśnie grzbietu i brzucha, nieprawidłowo rozwinięte
  • źle dopasowane siodło
  • stany zapalne w stawach, aktywne chipy
  • dolegliwości związane z kopytami (długotrwała ropa, krwiaki, złe kucie)
  • nieprawidłowa jazda: brak rozluźnienia, sztywne mięśnie grzbietu i szyji

Warto zauważyć, że kwestia dopasowania sprzętu oraz sposób jazdy w pełni zależny od nas, dlatego tak ważne jest odpowiednie siodło i praca we właściwym ustawieniu - zaokrąglony grzbiet, aktywna praca zadu i równy kontakt to absolutne podstawy, które opanuje każdy koń i jeździec.

Jak rozpoznać KSS?

  • bolesność podczas macania czy czyszczenia grzbietu
  • nerwowe zachowanie podczas siodłania
  • niechęć do ruchu pod siodłem lub przeciwnie: nagła zmiana zachowania, ponoszenie, wierzganie czy stawanie dęba (reakcja na ból)
  • odmowa skoków
  • problem z rozluźnieniem, sztywne chody

Sam syndrom jest nieuleczalny, leczenie polega na łagodzeniu objawów (okresowe ostrzykanie lekami, regularne wizyty fizjoterapeutów) i skupieniu się na poprawnej pracy - wiele koni z KSS normalnie pracuje pod siodłem, startując w zawodach. Obowiązkowo należy zadbać o dopasowanie siodła, najlepiej przy pomocy doświadczonego saddlefittera; warto także popracować na lonży z koniem, co pomoże poprawić muskulaturę grzbietu.

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0