12,811 pytań - 14,491 odpowiedzi - 827 komentarzy

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Data publikacji: 2019-06-09

 

Nasza pozycja w siodle to przede wszystkim wypracowanie odpowiedniego balansu niezależnie od aktualnego chodu czy ruchu; głównym czynnikiem jest właśnie ciężar naszego ciała i oczywiście poprawne ułożenie rąk i nóg. 

Ważne jest, aby nasz dosiad był naturalny - siłowe i sztywne trzymanie pięty w dół czy wyprostowanych pleców zupełnie zaburza prawidłowy ruch naszego ciała i utrudnia efektywne działanie naszych pomocy.

W osiągnięciu poprawnej sylwetki pomoże nam kilka wskazówek:

  • praca na lonży: nie ma innej i krótszej drogi do uzyskania poprawnego dosiadu jak lekcje dosiadowe: wypinamy konia przy użyciu wypinaczy i skupiamy się tylko na sobie. Wymachy, krążenia ramionami i jazda bez strzemion pomogą w uzyskaniu idealnego dosiadu!
  • skupienie i koncentracja: w trakcie samodzielnej jazdy warto sprawdzać  pozycję swoich rąk i nadgarstków, prostować plecy czy rozluźniać  nogi, które często zaciskamy nieświadomie powodując usztywnienie całego ciała
  • praca w domu: ćwiczenia przy użyciu piłki gimnastycznej (wznosy tułowia, brzuszki na piłce) pomagają w wypracowaniu mięśni głębokich, które odgrywają ogromną rolę w prawidłowej stabilizacji ciała. Przydaje się także dysk sensoryczny, na którym wystarczy stać kilka minut dziennie - raz na jednej, raz na drugiej nodze (to wcale nie jest takie łatwe, spróbujcie sami!)
  • współpraca z instruktorem: nie wszyscy mogą sobie pozwolić na regularne lekcje ze szkoleniowcem, ale jeśli macie możliwość, to korzystajcie jak najwięcej! Wielu trenerów oferuje teraz swoje usługi w formie online, gdzie wysyłacie filmik z całej jazdy i na tej podstawie uzyskujecie rzetelne info, dotyczące dalszej pracy. Jeśli nie posiadacie własnego konia, to warto chociażby wybrać się w wakacje czy ferie na kursy i obozy organizowane przez bardzo dobre kluby jeździeckie; tydzień czy dwa tygodnie intensywnej pracy daje więcej korzyści niz cały rok jazdy pod okiem kiepskiego instruktora!

Pamiętajcie, że praca nad dosiadem jest żmudna i trudna, wymaga czasu; poprawna sylwetka jest kluczem w prawidłowej jeździe, niezależnie od dyscypliny i stopnia zaawansowania. 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Wielu dorosłych jeźdźców zaczęło swoją przygodę z tym sportem będąc dziećmi bądź młodzieżą, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopiero po trzydziestce czy czterdziestce zrealizować swoje marzenia o galopie na końskim grzbiecie!

2019-10-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zabrać ze sobą na rajd ?

Jesień właśnie się rozpoczęła, a wraz z nią nadszedł czas na terenowe przejażdżki po ścierniskach, wśród złotych, spadających liści. Podpowiemy Wam co zabrać na długie rajdy – kilka dni w siodle brzmi jak świetny wypoczynek!

2019-09-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Pewnie każdy z Was miał kiedyś sytuację, gdzie czuliście duże podekscytowanie Waszego zwierzaka – spięcie całego ciała, nastawienie uszu i głośne wypuszczanie powietrza chrapami to najbardziej rozpoznawalne sygnały pobudzenia. Jak sobie z tym poradzić ?

2019-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: 5 elementów dobrego rozprężenia

Wakacje się skończyły, a wraz z nimi intensywny sezon startowy - ale to nie oznacza, że skończyły się wszystkie zawody! W każdym województwie praktycznie do późnej jesieni są organizowane konkursy na każdym poziomie, od zawodów towarzyskich przez regionalne do Mistrzostw Polski we wszystkich dyscyplinach.

2019-09-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń jest pusty na kontakcie ?

Wielu jeźdźcow ma problem z jazdą na poprawnym kontakcie - pewnie każdy z Was miał problem z koniem, który ciągnie, szarpie głową bądź właśnie jest pusty. Tylko co to właściwie oznacza, bo przecież jak koń może być pusty ?

2019-08-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mam problem z założeniem ogłowia!

Wiele koni wybitnie nie przepada za dotykaniem uszu, a czasem jest to koniecznie w trakcie ubierania ogłowia - co zrobić, kiedy koń wysoko zadziera głowę bądź szarpie nią na boki?

2019-07-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Aby profesjonalnie ocenić aktualny stan konia, nie wystarczy powierzchowny rzut okiem i stwierdzenie, że wszystko jest w porządku - mamy do dyspozycji dziewięciostopniową skalę, która w łatwy i obiektywny sposób pozwoli na ocenę kondycji każdego wierzchowca!

2019-06-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Błędy przy lonżowaniu

Lonżowanie to rewelacyjna metoda treningowa, często bagatelizowana przez laików bądź kojarzona z bezmyślnym przeganianiem konia w kółko - nic bardziej mylnego! Podpowiemy Wam dzisiaj, jak uniknąć typowych błędów towarzyszącym lonżowaniu.

2019-05-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Głowa do góry!

Pozycja głowy jeźdźca w trakcie jazdy jest często pomijana przez rekreacyjnych jeźdźców, a ma ogromny wpływ na prawidłowe ustawienie ciała. Wiele osób odruchowo patrzy w dół, co zaburza równowagę i utrudnia poprawny dosiad.

2019-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ubezpieczenie koni

Leczenie weterynaryjne naszych wierzchowców potrafi być niezwykle kosztowne - standardem są zabiegi i operacje, za które trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego coraz więcej właścicieli koni decyduje się na ubezpieczenie swoich zwierzaków, by w razie choroby czy urazu móc domagać się wypłaty odszkodowania.

2019-03-30

Czytaj » 0