12,832 pytań - 16,236 odpowiedzi - 931 komentarzy

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Data publikacji: 2019-06-09

 

Nasza pozycja w siodle to przede wszystkim wypracowanie odpowiedniego balansu niezależnie od aktualnego chodu czy ruchu; głównym czynnikiem jest właśnie ciężar naszego ciała i oczywiście poprawne ułożenie rąk i nóg. 

Ważne jest, aby nasz dosiad był naturalny - siłowe i sztywne trzymanie pięty w dół czy wyprostowanych pleców zupełnie zaburza prawidłowy ruch naszego ciała i utrudnia efektywne działanie naszych pomocy.

W osiągnięciu poprawnej sylwetki pomoże nam kilka wskazówek:

  • praca na lonży: nie ma innej i krótszej drogi do uzyskania poprawnego dosiadu jak lekcje dosiadowe: wypinamy konia przy użyciu wypinaczy i skupiamy się tylko na sobie. Wymachy, krążenia ramionami i jazda bez strzemion pomogą w uzyskaniu idealnego dosiadu!
  • skupienie i koncentracja: w trakcie samodzielnej jazdy warto sprawdzać  pozycję swoich rąk i nadgarstków, prostować plecy czy rozluźniać  nogi, które często zaciskamy nieświadomie powodując usztywnienie całego ciała
  • praca w domu: ćwiczenia przy użyciu piłki gimnastycznej (wznosy tułowia, brzuszki na piłce) pomagają w wypracowaniu mięśni głębokich, które odgrywają ogromną rolę w prawidłowej stabilizacji ciała. Przydaje się także dysk sensoryczny, na którym wystarczy stać kilka minut dziennie - raz na jednej, raz na drugiej nodze (to wcale nie jest takie łatwe, spróbujcie sami!)
  • współpraca z instruktorem: nie wszyscy mogą sobie pozwolić na regularne lekcje ze szkoleniowcem, ale jeśli macie możliwość, to korzystajcie jak najwięcej! Wielu trenerów oferuje teraz swoje usługi w formie online, gdzie wysyłacie filmik z całej jazdy i na tej podstawie uzyskujecie rzetelne info, dotyczące dalszej pracy. Jeśli nie posiadacie własnego konia, to warto chociażby wybrać się w wakacje czy ferie na kursy i obozy organizowane przez bardzo dobre kluby jeździeckie; tydzień czy dwa tygodnie intensywnej pracy daje więcej korzyści niz cały rok jazdy pod okiem kiepskiego instruktora!

Pamiętajcie, że praca nad dosiadem jest żmudna i trudna, wymaga czasu; poprawna sylwetka jest kluczem w prawidłowej jeździe, niezależnie od dyscypliny i stopnia zaawansowania. 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy warto dzierżawić konia ?

Dzierżawa to forma długoterminowego wynajmu zwierzaka w zamian za pokrycie części bądź całości kosztów utrzymania (w zależności od indywidualnych ustaleń). Mając możliwość regularnej jazdy na jednym zwierzaku, możemy sprawdzić się w roli właściciela konia i poznać wszelkie aspekty codziennej opieki.

2020-07-03

Czytaj » 0

Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Posiadanie własnego konia wiąże się z niezależnością ale i ogromną odpowiedzialnością, nie tylko finansową. Koń musi mieć zapewnioną dobrą opiekę i pożywienie niezależnie od naszej sytuacji ekonomicznej czy planów na przyszłość - to żywe zwierzę, które potrzebuje dobrych warunków.

2020-05-28

Czytaj » 0

Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Gdzie kupić konia ?

Kupno konia to poważna decyzja na wiele lat, konie nierzadko dożywają nawet 25 roku życia; aby czerpać prawdziwą przyjemność z kontaktu ze zwierzakiem, warto przemyśleć jakiego konia chcemy mieć na własność.

2020-04-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy odstawić konia na emeryturę?

Posiadanie konia wiąże się z długoletnią opieką nad zwierzakiem - konie nierzadko osiągają 25 rok życia, część z nich dożywa trzydziestych urodzin. Jeśli zamierzamy opiekować się koniem do końca jego dni, warto zadbać o spokojną emeryturę i odpoczynek.

2020-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Przejażdżki terenowe to świetne urozmaicenie codziennej monotonii stajennej. To także dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w miły sposób, nie tylko podczas tradycyjnej jazdy na ujeżdżalni. Oczywiście bezpieczeństwo to podstawa, więc co w przypadku kiedy Wasz koń ponosi w terenie?

2020-03-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Derkować czy nie derkować ?

Tegoroczna zima była wyjątkowo łagodna, w całym kraju nie było wielotygodniowych mrozów i odpadów śniegu; niemniej kwestia derkowania koni to temat, z którym warto się zaznajomić już przy pierwszych jesiennych chłodach.

2020-03-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zakwasy u koni

Nasz wierzchowiec, podobnie jak my sami, może odczuwać ból i dyskomfort w przeciążonych mięśniach - taki stan popularnie nazywamy zakwasami. Mikrouszkodzenia mięśni mogą zdarzyć się na każdym etapie treningu, nawet u koni użytkowanych amatorsko.

2020-03-07

Czytaj » 0