12,813 pytań - 14,641 odpowiedzi - 829 komentarzy

Porady: Błędy przy lonżowaniu

Data publikacji: 2019-05-28

 

Prawidłowe lonżowanie jest trudne, niestety niewielu instruktorów i trenerów potrafi poprawnie pracować z koniem na lonży - wielu z nich utożsamia tę czynność z dopięciem wypinaczy i pogonieniu konia na lonży.

Na szczęście coraz większą popularność zyskują szkolenia i kliniki z prawdziwymi mistrzami lonżowania, którzy uczą nas jak wykonywać zaawansowane elementy jeździectwa, ale i opowiadają o podstawach; warto wziąć udział w takiej klinice chociażby jako słuchacz!

Do najczęściej występujących błędów przy lonżowaniu zaliczamy:

  • brak kontroli nad tempem: przypinacie lonżę, puszczacie konia i luzem i koń zwierzak brykać, galopować, często wyrywając Wam lonżę z ręki - znacie to? 
  • brak kontroli nad kierunkiem: konie zatrzymują się, obracają czy wręcz uciekają z miejsca, gdzie chcemy popracować na lonży
  • brak rytmu: podczas jednego okrążenia nasz wierzchowiec kilkukrotnie zmienia prędkość czy wręcz chód
  • nieodpowiednia długość lonży: zbyt krótka powoduje niebezpieczeństwo wywrotki konia, a zbyt długa - zaplątanie się konia, brak możliwości manewru lonżą
  • niedopasowanie wypięcia: wypinacze są najpopularniejsze, ale wiele koni nie pracuje na nich prawidłowo
  • nieodpowiedni teren: konie często mają problem z koncentracją na otwartym terenie; oczywiście podłoże musi być równe i stabilne

Pamiętajcie, że podstawową zasadą lonżowania jest umiejętność lonżowania :) To też jest praca, więc zwierzak powinien być posłuszny i pod kontrolą, absolutnie niedopuszczalne jest wyrywanie wodzy, wierzganie czy rozpędzanie się do dużych prędkości! Jeśli macie takie problemy z koniem, to zdecydowanie warto poprosić o pomoc osobę doświadczoną - kilka wskazówek pomoże Wam obrać właściwą drogę. Zdarzają się naprawdę niebezpieczne wypadki przy lonżowaniu (zaplątanie konia w lonżę, nadepnięcie na lonżę i rozerwanie pyska, kopnięcie w człowieka czy ucieczka), dlatego ważne są tutaj podstawy i wiedza!

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ćwiczenia oddechowe dla jeźdźca

Oddychanie jest całkowicie niezależnym procesem, zapewniającym życie - prawidłowe oddychanie odpowiednio natlenia organizm, nie męczymy się tak szybko. Warto poznać zasady prawidłowego oddychania w trakcie jazdy konnej, dzięki czemu nie złapie nas zadyszka!

2019-12-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z pianą w pysku ?

Wielu laików niezwiązanych z jeździectwem uważa, że obecność piany na pysku konia świadczy o złym traktowaniu, wręcz znęcaniu się nad wierzchowcem; od razu uspokajamy - to całkowicie normalna reakcja na obecność wędzidła w pysku!

2019-11-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń baskiluje ?

Pewnie nie raz słyszeliście, że dany koń dobrze/poprawnie baskiluje lub ma nieprawidłowy baskil; ten termin odnosi się do skoków przez przeszkody i jest związany z techniką pokonywania przeszkody przez zwierzaka.

2019-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jakie siodło wybrać ?

Na rynku produktów jeździeckich znajdziemy co najmniej kilkunastu wytwórców siodeł, które różnią się pomiedzy sobą jakością wykonania ale i przeznaczeniem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak znaleźć idealne siodło dla amatorów!

2019-10-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Wielu dorosłych jeźdźców zaczęło swoją przygodę z tym sportem będąc dziećmi bądź młodzieżą, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopiero po trzydziestce czy czterdziestce zrealizować swoje marzenia o galopie na końskim grzbiecie!

2019-10-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zabrać ze sobą na rajd ?

Jesień właśnie się rozpoczęła, a wraz z nią nadszedł czas na terenowe przejażdżki po ścierniskach, wśród złotych, spadających liści. Podpowiemy Wam co zabrać na długie rajdy – kilka dni w siodle brzmi jak świetny wypoczynek!

2019-09-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Pewnie każdy z Was miał kiedyś sytuację, gdzie czuliście duże podekscytowanie Waszego zwierzaka – spięcie całego ciała, nastawienie uszu i głośne wypuszczanie powietrza chrapami to najbardziej rozpoznawalne sygnały pobudzenia. Jak sobie z tym poradzić ?

2019-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: 5 elementów dobrego rozprężenia

Wakacje się skończyły, a wraz z nimi intensywny sezon startowy - ale to nie oznacza, że skończyły się wszystkie zawody! W każdym województwie praktycznie do późnej jesieni są organizowane konkursy na każdym poziomie, od zawodów towarzyskich przez regionalne do Mistrzostw Polski we wszystkich dyscyplinach.

2019-09-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń jest pusty na kontakcie ?

Wielu jeźdźcow ma problem z jazdą na poprawnym kontakcie - pewnie każdy z Was miał problem z koniem, który ciągnie, szarpie głową bądź właśnie jest pusty. Tylko co to właściwie oznacza, bo przecież jak koń może być pusty ?

2019-08-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mam problem z założeniem ogłowia!

Wiele koni wybitnie nie przepada za dotykaniem uszu, a czasem jest to koniecznie w trakcie ubierania ogłowia - co zrobić, kiedy koń wysoko zadziera głowę bądź szarpie nią na boki?

2019-07-20

Czytaj » 0