12,739 pytań - 14,296 odpowiedzi - 824 komentarzy

Porady: Błędy przy lonżowaniu

Data publikacji: 2019-05-28

 

Prawidłowe lonżowanie jest trudne, niestety niewielu instruktorów i trenerów potrafi poprawnie pracować z koniem na lonży - wielu z nich utożsamia tę czynność z dopięciem wypinaczy i pogonieniu konia na lonży.

Na szczęście coraz większą popularność zyskują szkolenia i kliniki z prawdziwymi mistrzami lonżowania, którzy uczą nas jak wykonywać zaawansowane elementy jeździectwa, ale i opowiadają o podstawach; warto wziąć udział w takiej klinice chociażby jako słuchacz!

Do najczęściej występujących błędów przy lonżowaniu zaliczamy:

  • brak kontroli nad tempem: przypinacie lonżę, puszczacie konia i luzem i koń zwierzak brykać, galopować, często wyrywając Wam lonżę z ręki - znacie to? 
  • brak kontroli nad kierunkiem: konie zatrzymują się, obracają czy wręcz uciekają z miejsca, gdzie chcemy popracować na lonży
  • brak rytmu: podczas jednego okrążenia nasz wierzchowiec kilkukrotnie zmienia prędkość czy wręcz chód
  • nieodpowiednia długość lonży: zbyt krótka powoduje niebezpieczeństwo wywrotki konia, a zbyt długa - zaplątanie się konia, brak możliwości manewru lonżą
  • niedopasowanie wypięcia: wypinacze są najpopularniejsze, ale wiele koni nie pracuje na nich prawidłowo
  • nieodpowiedni teren: konie często mają problem z koncentracją na otwartym terenie; oczywiście podłoże musi być równe i stabilne

Pamiętajcie, że podstawową zasadą lonżowania jest umiejętność lonżowania :) To też jest praca, więc zwierzak powinien być posłuszny i pod kontrolą, absolutnie niedopuszczalne jest wyrywanie wodzy, wierzganie czy rozpędzanie się do dużych prędkości! Jeśli macie takie problemy z koniem, to zdecydowanie warto poprosić o pomoc osobę doświadczoną - kilka wskazówek pomoże Wam obrać właściwą drogę. Zdarzają się naprawdę niebezpieczne wypadki przy lonżowaniu (zaplątanie konia w lonżę, nadepnięcie na lonżę i rozerwanie pyska, kopnięcie w człowieka czy ucieczka), dlatego ważne są tutaj podstawy i wiedza!

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ratunku, mam problem z założeniem ogłowia!

Wiele koni wybitnie nie przepada za dotykaniem uszu, a czasem jest to koniecznie w trakcie ubierania ogłowia - co zrobić, kiedy koń wysoko zadziera głowę bądź szarpie nią na boki?

2019-07-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Aby profesjonalnie ocenić aktualny stan konia, nie wystarczy powierzchowny rzut okiem i stwierdzenie, że wszystko jest w porządku - mamy do dyspozycji dziewięciostopniową skalę, która w łatwy i obiektywny sposób pozwoli na ocenę kondycji każdego wierzchowca!

2019-06-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Pewnie wielu z Was marzy o idealnym dosiadzie: dobra równowaga, proste plecy i stabilna łydka - brzmi łatwo, prawda ? Sami pewnie wiecie, że w praktyce uzyskanie poprawnej sylwetki w trakcie jazdy nie jest takie oczywiste. Ba, czołowi zawodnicy cały czas szlifują swój dosiad, bo nie jest to cel sam w sobie!

2019-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Głowa do góry!

Pozycja głowy jeźdźca w trakcie jazdy jest często pomijana przez rekreacyjnych jeźdźców, a ma ogromny wpływ na prawidłowe ustawienie ciała. Wiele osób odruchowo patrzy w dół, co zaburza równowagę i utrudnia poprawny dosiad.

2019-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ubezpieczenie koni

Leczenie weterynaryjne naszych wierzchowców potrafi być niezwykle kosztowne - standardem są zabiegi i operacje, za które trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego coraz więcej właścicieli koni decyduje się na ubezpieczenie swoich zwierzaków, by w razie choroby czy urazu móc domagać się wypłaty odszkodowania.

2019-03-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Pewnie każdy jeździec w trakcie skoków doświadczył sytuacji, że odskok wypadał zbyt daleko bądź blisko przeszkody co w konsekwencji zaburzało prawidłową technikę pokonywania przeszkody. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, gdyż odpowiedni moment odbicia od ziemi jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa konia oraz jeźdźca!

2019-02-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0