12,832 pytań - 16,236 odpowiedzi - 931 komentarzy

Porady: Błędy przy lonżowaniu

Data publikacji: 2019-05-28

 

Prawidłowe lonżowanie jest trudne, niestety niewielu instruktorów i trenerów potrafi poprawnie pracować z koniem na lonży - wielu z nich utożsamia tę czynność z dopięciem wypinaczy i pogonieniu konia na lonży.

Na szczęście coraz większą popularność zyskują szkolenia i kliniki z prawdziwymi mistrzami lonżowania, którzy uczą nas jak wykonywać zaawansowane elementy jeździectwa, ale i opowiadają o podstawach; warto wziąć udział w takiej klinice chociażby jako słuchacz!

Do najczęściej występujących błędów przy lonżowaniu zaliczamy:

  • brak kontroli nad tempem: przypinacie lonżę, puszczacie konia i luzem i koń zwierzak brykać, galopować, często wyrywając Wam lonżę z ręki - znacie to? 
  • brak kontroli nad kierunkiem: konie zatrzymują się, obracają czy wręcz uciekają z miejsca, gdzie chcemy popracować na lonży
  • brak rytmu: podczas jednego okrążenia nasz wierzchowiec kilkukrotnie zmienia prędkość czy wręcz chód
  • nieodpowiednia długość lonży: zbyt krótka powoduje niebezpieczeństwo wywrotki konia, a zbyt długa - zaplątanie się konia, brak możliwości manewru lonżą
  • niedopasowanie wypięcia: wypinacze są najpopularniejsze, ale wiele koni nie pracuje na nich prawidłowo
  • nieodpowiedni teren: konie często mają problem z koncentracją na otwartym terenie; oczywiście podłoże musi być równe i stabilne

Pamiętajcie, że podstawową zasadą lonżowania jest umiejętność lonżowania :) To też jest praca, więc zwierzak powinien być posłuszny i pod kontrolą, absolutnie niedopuszczalne jest wyrywanie wodzy, wierzganie czy rozpędzanie się do dużych prędkości! Jeśli macie takie problemy z koniem, to zdecydowanie warto poprosić o pomoc osobę doświadczoną - kilka wskazówek pomoże Wam obrać właściwą drogę. Zdarzają się naprawdę niebezpieczne wypadki przy lonżowaniu (zaplątanie konia w lonżę, nadepnięcie na lonżę i rozerwanie pyska, kopnięcie w człowieka czy ucieczka), dlatego ważne są tutaj podstawy i wiedza!

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy warto dzierżawić konia ?

Dzierżawa to forma długoterminowego wynajmu zwierzaka w zamian za pokrycie części bądź całości kosztów utrzymania (w zależności od indywidualnych ustaleń). Mając możliwość regularnej jazdy na jednym zwierzaku, możemy sprawdzić się w roli właściciela konia i poznać wszelkie aspekty codziennej opieki.

2020-07-03

Czytaj » 0

Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Posiadanie własnego konia wiąże się z niezależnością ale i ogromną odpowiedzialnością, nie tylko finansową. Koń musi mieć zapewnioną dobrą opiekę i pożywienie niezależnie od naszej sytuacji ekonomicznej czy planów na przyszłość - to żywe zwierzę, które potrzebuje dobrych warunków.

2020-05-28

Czytaj » 0

Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Gdzie kupić konia ?

Kupno konia to poważna decyzja na wiele lat, konie nierzadko dożywają nawet 25 roku życia; aby czerpać prawdziwą przyjemność z kontaktu ze zwierzakiem, warto przemyśleć jakiego konia chcemy mieć na własność.

2020-04-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy odstawić konia na emeryturę?

Posiadanie konia wiąże się z długoletnią opieką nad zwierzakiem - konie nierzadko osiągają 25 rok życia, część z nich dożywa trzydziestych urodzin. Jeśli zamierzamy opiekować się koniem do końca jego dni, warto zadbać o spokojną emeryturę i odpoczynek.

2020-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Przejażdżki terenowe to świetne urozmaicenie codziennej monotonii stajennej. To także dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w miły sposób, nie tylko podczas tradycyjnej jazdy na ujeżdżalni. Oczywiście bezpieczeństwo to podstawa, więc co w przypadku kiedy Wasz koń ponosi w terenie?

2020-03-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Derkować czy nie derkować ?

Tegoroczna zima była wyjątkowo łagodna, w całym kraju nie było wielotygodniowych mrozów i odpadów śniegu; niemniej kwestia derkowania koni to temat, z którym warto się zaznajomić już przy pierwszych jesiennych chłodach.

2020-03-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zakwasy u koni

Nasz wierzchowiec, podobnie jak my sami, może odczuwać ból i dyskomfort w przeciążonych mięśniach - taki stan popularnie nazywamy zakwasami. Mikrouszkodzenia mięśni mogą zdarzyć się na każdym etapie treningu, nawet u koni użytkowanych amatorsko.

2020-03-07

Czytaj » 0