12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Wady postawy kończyn tylnych

Data publikacji: 2019-05-18

 

Podobnie jak w przypadku kończyn przednich, wady tylnych nóg możemy podzielić na te widziane z boku oraz od tyłu:

  • postawa podsiebna: kończyna jest ustawiona głęboko pod kłodą; praktycznie zawsze wiąże się to ze ściganiem, któree ma z kolei negatywny wpływ na jakość kopyt (takie konie mogą sobie nawet ranić piętki w przednich nogach).  Dodatkowo takie ułożenie kończyny znacząco obniża efektywnosć ruchu, wbrew pozorom nie ma to zupełnie wpływu i powiązania z poprawną pracą zadu.
  • postawa zasiebna: kończyna tylna jest nadmiernie wysunięta w tył, kąt stawu skokowego jest zbyt rozwarty. Taka wada bardzo obciąża ścięgna i stawy, prowadząc do szybszego zużycia tkanek; znacznie podnosi ryzyko wystąpienia kontuzji. Praca z koniem, który posiada postawę zasiebną kończyn tylnych, jest trudna i niefektywna.

 

Wady kończyn tylnych, związane z ułożeniem całych nóg (wada jest zauważalna patrząc od tyłu), są częściej spotykane i możemy wyróżnić:

  • postawę szeroką, rozszerzoną: taka wada nie niesie ze sobą większych obciążeń ani utrudnień, chociaż może wpływać na równowagę
  • postawę wąską: kończyny są ustawione bardzo blisko siebie; takie ułożenie zdecydowanie pogarsza równowagę, przyczyniając się do potknięć - bardzo utrudnia to chociażby pokonywanie przeszkód czy wyjazdy w teren. Wąskie ułożenie nóg podnosi ryzyko wystąpienia urazów, szczególnie ran związanych z uderzaniem nóg o siebie.
  • postawę krowia: kończyny ustawione na zewnątrz; bez większego wpływu na ruch i zdrowie, często łączy się z bilardowaniem
  • postawę beczkowatą: kończyny ustawione łukowato; spore przeciążenia w stawach skokowych, konie z tą wadą już w młodości nabywają zwyrodnień. Chody są mało wydatne, praca z koniem jest nieefektywna.

Wiele koni startujących w zawodach regionalnych posiada wady postawy - wszystko zależy od stopnia zaawansowania i wpływu na jazdę. Zawsze warto zasięgnąć opinii lekarza weterynarii jeśli zależy nam na regularnych treningach, ale przede wszystkim na zdrowiu naszego wierzchowca. 

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0