12,830 pytań - 16,118 odpowiedzi - 931 komentarzy

Weterynarze: Wady postawy kończyn tylnych

Data publikacji: 2019-05-18

 

Podobnie jak w przypadku kończyn przednich, wady tylnych nóg możemy podzielić na te widziane z boku oraz od tyłu:

  • postawa podsiebna: kończyna jest ustawiona głęboko pod kłodą; praktycznie zawsze wiąże się to ze ściganiem, któree ma z kolei negatywny wpływ na jakość kopyt (takie konie mogą sobie nawet ranić piętki w przednich nogach).  Dodatkowo takie ułożenie kończyny znacząco obniża efektywnosć ruchu, wbrew pozorom nie ma to zupełnie wpływu i powiązania z poprawną pracą zadu.
  • postawa zasiebna: kończyna tylna jest nadmiernie wysunięta w tył, kąt stawu skokowego jest zbyt rozwarty. Taka wada bardzo obciąża ścięgna i stawy, prowadząc do szybszego zużycia tkanek; znacznie podnosi ryzyko wystąpienia kontuzji. Praca z koniem, który posiada postawę zasiebną kończyn tylnych, jest trudna i niefektywna.

 

Wady kończyn tylnych, związane z ułożeniem całych nóg (wada jest zauważalna patrząc od tyłu), są częściej spotykane i możemy wyróżnić:

  • postawę szeroką, rozszerzoną: taka wada nie niesie ze sobą większych obciążeń ani utrudnień, chociaż może wpływać na równowagę
  • postawę wąską: kończyny są ustawione bardzo blisko siebie; takie ułożenie zdecydowanie pogarsza równowagę, przyczyniając się do potknięć - bardzo utrudnia to chociażby pokonywanie przeszkód czy wyjazdy w teren. Wąskie ułożenie nóg podnosi ryzyko wystąpienia urazów, szczególnie ran związanych z uderzaniem nóg o siebie.
  • postawę krowia: kończyny ustawione na zewnątrz; bez większego wpływu na ruch i zdrowie, często łączy się z bilardowaniem
  • postawę beczkowatą: kończyny ustawione łukowato; spore przeciążenia w stawach skokowych, konie z tą wadą już w młodości nabywają zwyrodnień. Chody są mało wydatne, praca z koniem jest nieefektywna.

Wiele koni startujących w zawodach regionalnych posiada wady postawy - wszystko zależy od stopnia zaawansowania i wpływu na jazdę. Zawsze warto zasięgnąć opinii lekarza weterynarii jeśli zależy nam na regularnych treningach, ale przede wszystkim na zdrowiu naszego wierzchowca. 

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Choroby metaboliczne coraz częściej dotykają takie zwierzęta - zespół Cushinga to dość powszechne schorzenie wśród ludzi i psów, ale stosunkowo rzadko diagnozowane wśród koni. Warto jednak znać tę chorobę, aby odpowiednio wcześnie zareagować.

2020-06-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak zdiagnozować uraz kończyn ?

Kulawizna i nieregularność w ruchu to częste dolegliwości, z jakimi borykają się konie; często wystarczy drobny uraz, aby koń manifestował dyskomfort w czasie ruchu. Wiele problemów jest widocznych podczas jazdy z uwagi na dodatkowe obciążenie i stawiane wymagania. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwala na sprawny powrót do codziennej pracy.

2020-06-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Biegunka

Biegunka, podobnie jak u ludzi, jest niepokojącym sygnałem u koni - jeśli przedłuża się, to w szybkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża życiu. Regularna obserwacja kału jest jednym z ważnych elementów codziennej opieki nad zwierzakiem.

2020-05-19

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Otyłość wśród koni

W dzisiejszych czasach, przy aktualnych preferencjach chowu koni, widok otyłego konia nie jest niczym nadzwyczajnym: długi czas spędzony w boksie, mała ilość swobodnego ruchu oraz pasze bogate w cukry i skrobię przyczyniają się do nadmiernego zwiększania masy ciała.

2020-03-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z oczami

Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.

2020-02-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Złamania i pęknięcia kości

Jeszcze do niedawna poważne urazy dotyczące uszkodzenia kości u koni były kwalifikowane jako podstawa do eutanazji z uwagi na brak możliwości leczenia; na szczęście medycyna weterynaryjna rozwija się błyskawicznie, dlatego aktualnie nawet skomplikowane złamania z przemieszczeniem odłamków kości są z powodzeniem operowane.

2020-01-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Objawy bólu u koni

Obserwacja koni pod kątem dolegliwości bólowych jest cenną i niezbędną wskazówką przy ocenie zdrowia naszych zwierzaków. Często konie znacznie wcześniej okazują dyskomfort, zanim zdąży rozwinąć się poważna choroba czy kulawizna.

2019-12-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z zębami

W końskiej szczęce znajdziemy 40 zębów, ułożonych w łuku górnym oraz dolnym. Podobnie jak u ludzi, konie też borykają się z uszkodzeniami i przerastaniem zębów, z uwagi na specyficzną budowę i rodzaj spożywanego pokarmu.

2019-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Scyntygrafia

Jedną z bardziej nowoczesnych, ale zarazem najdokładniejszych metod diagnostycznych jest scyntygrafia - to kompleksowe badanie ciała pozwala na precyzyjną diagnostykę problemu w krótkim czasie. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, jego jedyną wadą jest wysoka cena i mała dostępność w Polsce (w przypadku scyntygrafii koni).

2019-10-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zołzy

Zołzy są jedną z najbardziej uciążliwych chorób o pochodzeniu bakteryjnym – cechują się nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale i wysokim współczynnikiem zarażania. W Europie rocznie notuje się co najmniej kilkaset przypadków zachorowań, a ciekawostką jest fakt, iż jedynie Islandia jest całkowicie wolna od tego patogenu.

2019-09-06

Czytaj » 0