12,678 pytań - 14,245 odpowiedzi - 823 komentarzy

Weterynarze: Wady postawy kończyn tylnych

Data publikacji: 2019-05-18

 

Podobnie jak w przypadku kończyn przednich, wady tylnych nóg możemy podzielić na te widziane z boku oraz od tyłu:

  • postawa podsiebna: kończyna jest ustawiona głęboko pod kłodą; praktycznie zawsze wiąże się to ze ściganiem, któree ma z kolei negatywny wpływ na jakość kopyt (takie konie mogą sobie nawet ranić piętki w przednich nogach).  Dodatkowo takie ułożenie kończyny znacząco obniża efektywnosć ruchu, wbrew pozorom nie ma to zupełnie wpływu i powiązania z poprawną pracą zadu.
  • postawa zasiebna: kończyna tylna jest nadmiernie wysunięta w tył, kąt stawu skokowego jest zbyt rozwarty. Taka wada bardzo obciąża ścięgna i stawy, prowadząc do szybszego zużycia tkanek; znacznie podnosi ryzyko wystąpienia kontuzji. Praca z koniem, który posiada postawę zasiebną kończyn tylnych, jest trudna i niefektywna.

 

Wady kończyn tylnych, związane z ułożeniem całych nóg (wada jest zauważalna patrząc od tyłu), są częściej spotykane i możemy wyróżnić:

  • postawę szeroką, rozszerzoną: taka wada nie niesie ze sobą większych obciążeń ani utrudnień, chociaż może wpływać na równowagę
  • postawę wąską: kończyny są ustawione bardzo blisko siebie; takie ułożenie zdecydowanie pogarsza równowagę, przyczyniając się do potknięć - bardzo utrudnia to chociażby pokonywanie przeszkód czy wyjazdy w teren. Wąskie ułożenie nóg podnosi ryzyko wystąpienia urazów, szczególnie ran związanych z uderzaniem nóg o siebie.
  • postawę krowia: kończyny ustawione na zewnątrz; bez większego wpływu na ruch i zdrowie, często łączy się z bilardowaniem
  • postawę beczkowatą: kończyny ustawione łukowato; spore przeciążenia w stawach skokowych, konie z tą wadą już w młodości nabywają zwyrodnień. Chody są mało wydatne, praca z koniem jest nieefektywna.

Wiele koni startujących w zawodach regionalnych posiada wady postawy - wszystko zależy od stopnia zaawansowania i wpływu na jazdę. Zawsze warto zasięgnąć opinii lekarza weterynarii jeśli zależy nam na regularnych treningach, ale przede wszystkim na zdrowiu naszego wierzchowca. 

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Kissing Spine Syndrome

Problemy z kręgosłupem są bardzo powszechne wśród ludzi, coraz częściej także u koni są diagnozowane przeciążenia i zwyrodnienia w tym elemencie układu ruchu; niestety często to właśnie jeźdźcy przyczyniają się do powstawania dolegliwości bólowych ze strony mięśni grzbietu i kręgosłupa.

2019-06-15

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kiedy koń chudnie

Gwałtowna i nagła zmiana wagi u koni jest zawsze zjawiskiem niepokojącym - szczególną uwagę należy zwrócić na spadek wagi, który może być niebezpieczny dla zdrowia i często jest objawem poważnych chorób.

2019-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Jednym z mniej znanych schorzeń u koni jest zespół Cushinga, związany z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej. Konsekwencja tego zaburzenia są problemy hormonalne, które skutkują wieloma objawami niepożądanymi.

2019-03-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn przednich

Poprawna budowa całego ciała naszego wierzchowca znacząco wpływa na komfort jazdy na takim zwierzaku; odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi częściami także oddziałują na predyspozycje danego konia, ale i na harmonijny rozwój. Podobnie jak u ludzi, wśród koni także znajdziemy kilka przypadków wad postawy.

2019-03-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zadławienie

Pewnie każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy kęs jedzenia trafia do tchawicy zamiast do przełyku, co automatycznie wywołuje odruch kaszlu; to działanie niezależne od naszej woli, gdyż w przeciwnym wypadku grożą nam problemy z oddychaniem. U koni anatomia układu oddechowego i pokarmowego jest nieco inna, ale zadławienie także może być niebezpieczne.

2019-02-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Krwawienie z nosa

Pojawienie się krwi na zewnątrz ciała jest zawsze dość niepokojącym objawem wśród wszystkich zwierząt, ale nie zawsze to sygnał poważnej dolegliwości. Za takim zjawiskiem mogą stać chociażby tak prozaiczne przyczyny jak uderzenie w pysk czy ogólne osłabienie organizmu.

2018-12-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Grzybica skóry

Jedną z najbardziej popularnych dolegliwości skóry, jakie spotykamy u naszych wierzchowców (ale i u innych zwierząt) są zakażenia grzybiczne. Skórna postać nie jest niebezpieczna dla zdrowia, ale nieleczona potrafi znacząco obniżyć komfort oraz samopoczucie koni.

2018-11-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wilcze zęby

Czytając tytuł tego artykułu pewnie zastanawiacie się jak zęby wilków łączą się z tematyką jeździecką - istnieje taki termin ściśle powiązany z końskim pyskiem :)

2018-10-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gnicie strzałek

Jedną z najczęstszych dolegliwości kopyt u naszych podpopiecznych jest właśnie gnicie strzałek i ogólne problemy z podeszwami. W niektórych szkółkach to wręcz nagminne, co oczywiście tylko świadczy o złych warunkach chowu koni i zdecydowanie wymaga podjęcia pewnych środków zaradczych.

2018-09-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Poprawa odporności

Okres przejściowy, pomiędzy latem a jesienią jest uważany za najbardziej ryzykowny jeśli chodzi o wszelakie przeziębienia. Krótszy dzień, częste zmiany temperatury a także brzydka pogoda wpływają na gorsze samopoczucie i zwiększenie podatności na zachowania. Przedstawimy Wam kilka prostych sposobów jak nie dać się chorobie!

2018-09-21

Czytaj » 0