12,817 pytań - 14,709 odpowiedzi - 864 komentarzy

Weterynarze: Wady postawy kończyn tylnych

Data publikacji: 2019-05-18

 

Podobnie jak w przypadku kończyn przednich, wady tylnych nóg możemy podzielić na te widziane z boku oraz od tyłu:

  • postawa podsiebna: kończyna jest ustawiona głęboko pod kłodą; praktycznie zawsze wiąże się to ze ściganiem, któree ma z kolei negatywny wpływ na jakość kopyt (takie konie mogą sobie nawet ranić piętki w przednich nogach).  Dodatkowo takie ułożenie kończyny znacząco obniża efektywnosć ruchu, wbrew pozorom nie ma to zupełnie wpływu i powiązania z poprawną pracą zadu.
  • postawa zasiebna: kończyna tylna jest nadmiernie wysunięta w tył, kąt stawu skokowego jest zbyt rozwarty. Taka wada bardzo obciąża ścięgna i stawy, prowadząc do szybszego zużycia tkanek; znacznie podnosi ryzyko wystąpienia kontuzji. Praca z koniem, który posiada postawę zasiebną kończyn tylnych, jest trudna i niefektywna.

 

Wady kończyn tylnych, związane z ułożeniem całych nóg (wada jest zauważalna patrząc od tyłu), są częściej spotykane i możemy wyróżnić:

  • postawę szeroką, rozszerzoną: taka wada nie niesie ze sobą większych obciążeń ani utrudnień, chociaż może wpływać na równowagę
  • postawę wąską: kończyny są ustawione bardzo blisko siebie; takie ułożenie zdecydowanie pogarsza równowagę, przyczyniając się do potknięć - bardzo utrudnia to chociażby pokonywanie przeszkód czy wyjazdy w teren. Wąskie ułożenie nóg podnosi ryzyko wystąpienia urazów, szczególnie ran związanych z uderzaniem nóg o siebie.
  • postawę krowia: kończyny ustawione na zewnątrz; bez większego wpływu na ruch i zdrowie, często łączy się z bilardowaniem
  • postawę beczkowatą: kończyny ustawione łukowato; spore przeciążenia w stawach skokowych, konie z tą wadą już w młodości nabywają zwyrodnień. Chody są mało wydatne, praca z koniem jest nieefektywna.

Wiele koni startujących w zawodach regionalnych posiada wady postawy - wszystko zależy od stopnia zaawansowania i wpływu na jazdę. Zawsze warto zasięgnąć opinii lekarza weterynarii jeśli zależy nam na regularnych treningach, ale przede wszystkim na zdrowiu naszego wierzchowca. 

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Objawy bólu u koni

Obserwacja koni pod kątem dolegliwości bólowych jest cenną i niezbędną wskazówką przy ocenie zdrowia naszych zwierzaków. Często konie znacznie wcześniej okazują dyskomfort, zanim zdąży rozwinąć się poważna choroba czy kulawizna.

2019-12-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z zębami

W końskiej szczęce znajdziemy 40 zębów, ułożonych w łuku górnym oraz dolnym. Podobnie jak u ludzi, konie też borykają się z uszkodzeniami i przerastaniem zębów, z uwagi na specyficzną budowę i rodzaj spożywanego pokarmu.

2019-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Scyntygrafia

Jedną z bardziej nowoczesnych, ale zarazem najdokładniejszych metod diagnostycznych jest scyntygrafia - to kompleksowe badanie ciała pozwala na precyzyjną diagnostykę problemu w krótkim czasie. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, jego jedyną wadą jest wysoka cena i mała dostępność w Polsce (w przypadku scyntygrafii koni).

2019-10-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zołzy

Zołzy są jedną z najbardziej uciążliwych chorób o pochodzeniu bakteryjnym – cechują się nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale i wysokim współczynnikiem zarażania. W Europie rocznie notuje się co najmniej kilkaset przypadków zachorowań, a ciekawostką jest fakt, iż jedynie Islandia jest całkowicie wolna od tego patogenu.

2019-09-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Urazy tkanek miękkich w kończynach to jedne z najczęściej występujących kontuzji, dotykających konie wierzchowe - spora część tych urazów dotyczy uszkodzenia mięśnia międzykostnego; leczenie jest niestety jednym z dłuższych i bardziej uciążliwych.

2019-08-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dychawica świszcząca

Dychawica, zwana popularnie rorerem, jest często spotykaną chorobą o podłożu genetycznym - jest szczególnie popularna wśród koni pełnej krwi angielskiej. Warto wiedzieć, że zatajenie tej choroby przy sprzedaży zwierzaka jest podstawą do oddania konia i uzyskania pełnej kwoty zwrotu.

2019-07-14

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wirusowe zapalenie tętnic

W ostatnim czasie pojawiają się informacje o rozprzestrzenianiu się choroby wirusowej, dotyczącej zapalenie tętnic na tle wirusowym. Przybliżymy Wam objawy, przebieg i przede wszystkim - minimalizację ryzyka zachowania Waszych zwierzaków!

2019-07-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kissing Spine Syndrome

Problemy z kręgosłupem są bardzo powszechne wśród ludzi, coraz częściej także u koni są diagnozowane przeciążenia i zwyrodnienia w tym elemencie układu ruchu; niestety często to właśnie jeźdźcy przyczyniają się do powstawania dolegliwości bólowych ze strony mięśni grzbietu i kręgosłupa.

2019-06-15

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kiedy koń chudnie

Gwałtowna i nagła zmiana wagi u koni jest zawsze zjawiskiem niepokojącym - szczególną uwagę należy zwrócić na spadek wagi, który może być niebezpieczny dla zdrowia i często jest objawem poważnych chorób.

2019-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Jednym z mniej znanych schorzeń u koni jest zespół Cushinga, związany z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej. Konsekwencja tego zaburzenia są problemy hormonalne, które skutkują wieloma objawami niepożądanymi.

2019-03-27

Czytaj » 0