12,678 pytań - 14,245 odpowiedzi - 823 komentarzy

Rekreacja: Trening po wzniesieniach

Data publikacji: 2019-05-15

 

Jazda po  górkach jest dobrą zabawą, ale i pożytecznym ćwiczeniem, o którym warto pamiętać - niezależnie od uprawianej dyscypliny i stopnia zaawansowania. Pewnie wielu z Was posiada urozmaicone tereny w okolicy stajni, które warto wykorzystać w pracy, pamiętajcie tylko o kilku podstawowych zasadach:

  • im wolniejsze tempo tym lepiej - wystarczy kilka wjazdów i zjazdów wykonanych w stępie. Im wolniej wykonacie to ćwiczenie, tym większą pracę wykona zwierzak, co lepiej wpłynie na rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni. Jeśli posiadacie bardzo dobre warunki w terenie (równe nachylenie, bezpieczne podłoże), to warto wykonach kilka przejazdów kłusem i galopem.
  • bezpieczny teren to podstawa: brak nierówności, wystających korzeni czy kamieni, solidny grunt (wszelkie gleby gliniaste czy piaski bardzo obciążają ścięgna, nie mówiąc o ślizganiu się czy wręcz ugrzęźnięciu!)
  • przy wszelkich podjazdach należy lekko pochylić się w przód, przy niewielkim nachyleniu wystarczy lekkie odciążenie grzbietu; im większy kąt podjazdu, tym mocniej wychylamy się aby pomóc zwierzakowi w trakcie wjazdu.
  • ważne jest rozluźnienie naszego ciała, aby nie zakłócać równowagi konia - po prostu wystarczy normalnie siedzieć w siodle, nie zakleszczać się i nie utrzymywać balansu przy użyciu wodzy. Kontakt powinien być stabilny, równy, ale lekki - pozwalający na kontrolę, ale pozostawiający możliwość ruchu głowy i pyska u konia.

Takie ćwiczenia warto powtarzać kilka razy w tygodniu, wystarczy po jeździe wybrać się na przejażdżkę stępem i kilka razy pokonać niewielkie wzniesienie terenu - możecie to nawet wykonywać prowadząc zwierzaka w ręce, co jest dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, kiedy jazda wierzchem nie jest możliwa. 

Z biegiem czasu możecie wybierać trudniejsze, bardziej strome podjazdy, które będą wymagały większego wysiłku od konia - dlatego obciążenia zawsze zwiększajcie powoli!

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Działanie łydek

Poza dosiadem, najważniejszą pomocą każdego jeźdźca powinny być łydki - niestety często początkujący adepci jeździectwa często źle rozumieją ich działanie, ograniczając aktywność do kopania końskich boków. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo używać własnych łydek!

2019-05-25

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wdrożenie konia po przerwie

Wiele osób posiadających konie w stajniach przydomowych czy w małych ośrodkach bez krytej ujeżdżalni musi liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi - czasami po prostu pogoda nie pozwala na jakąkolwiek pracę ze zwierzakiem. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wdrożyć konia do ponownej pracy po przerwie!

2019-05-02

Czytaj » 0

Rekreacja

Czy warto kupować sprzęt, jak nie mam konia ?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym wierzchowcu - niestety często na przeszkodzie stoją finanse i z reguły dopiero w dorosłych życiu udaje się osiągnąć ten cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, że kupić kilka produktów jeździeckich strikte przeznaczonych dla konia!

2019-03-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Skróć te wodze!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez jeźdźców rekreacyjnych jest jazda ze zbyt długimi wodzami, zazwyczaj trzymanych w dłoniach gdzieś w okolicy ud lub kolan - znacie to? Podpowiemy Wam jak skutecznie jeździć na prawidłowym kontakcie, a co za tym idzie - z wodzami o prawidłowej długości.

2019-01-20

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zwrot na przodzie

Jednym z łatwiejszych ćwiczeń, bazujących na poprawnej reakcji na pomoce, jest zwrot na przodzie wykonywany tylko w stępie. Warto wdrożyć ten element w codzienną jazdę, gdyż odpowiednio wykonywany jest świetną gimnastyką dla naszych wierzchowców.

2019-01-14

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak uniknąć bólu pleców po jeździe ?

Jazda konna jest coraz popularniejszą formą aktywności ruchowej, przede wszystkim w formie rekreacyjnej - niestety sporo jeźdźców, szczególnie początkujących, skarży się na dolegliwości bólowe w plecach. Dobre przygotowanie do jazdy oraz odpowiednia technika oraz sprzęt są podstawą do prawidłowego uprawiania tego sportu.

2019-01-11

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie wyjechać narożnik?

Podczas lekcji nauki konnej możecie usłyszeć komendę dotyczącą poprawnego wyjeżdżania i nieścinania zakrętów, zarówno na hali jak i otwartej ujeżdżalni. Narożnik jest świetną okazją do aktywizacji naszego zwierzaka i zwrócenia uwagi na nas!

2019-01-08

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Bezpieczna jazda w zastępie

W wielu szkółkach jeździeckich podstawową formą prowadzenia zajęć jest jazda w zastępie - główną zaletą jest możliwość uczęszczania kilku osób jednocześnie. To też świetna okazja do nawiązania nowych znajomości oraz wyuczenia poprawnych nawyków zachowania w grupie, oczywiście przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

2018-12-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad widłowy

Dobry dosiad jest podstawą prawidłowej jazdy, niezależnie od uprawianej dyscypliny czy stopnia zaawansowania - jeździec, który siedzi stabilnie i poprawnie będzie miał prawdziwą przyjemność z jazdy chociażby rekreacyjnej. Niestety wiele osób boryka się z błędami dosiadu, o których napiszemy dzisiaj.

2018-11-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad fotelowy

Utrzymanie prawidłowej sylwetki w siodle jest celem (albo marzeniem ;) ) każdego jeźdźca, szczególnie początkującego. Na samym starcie przygody z jeździectwem niezwykle istotny jest profesjonalny szkoleniowiec, który nauczy nas prawidłowych podstaw jeździectwa - błędne nawyki są znacznie trudniejsze do eliminacji.

2018-10-30

Czytaj » 0