12,832 pytań - 16,236 odpowiedzi - 931 komentarzy

Rekreacja: Trening po wzniesieniach

Data publikacji: 2019-05-15

 

Jazda po  górkach jest dobrą zabawą, ale i pożytecznym ćwiczeniem, o którym warto pamiętać - niezależnie od uprawianej dyscypliny i stopnia zaawansowania. Pewnie wielu z Was posiada urozmaicone tereny w okolicy stajni, które warto wykorzystać w pracy, pamiętajcie tylko o kilku podstawowych zasadach:

  • im wolniejsze tempo tym lepiej - wystarczy kilka wjazdów i zjazdów wykonanych w stępie. Im wolniej wykonacie to ćwiczenie, tym większą pracę wykona zwierzak, co lepiej wpłynie na rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni. Jeśli posiadacie bardzo dobre warunki w terenie (równe nachylenie, bezpieczne podłoże), to warto wykonach kilka przejazdów kłusem i galopem.
  • bezpieczny teren to podstawa: brak nierówności, wystających korzeni czy kamieni, solidny grunt (wszelkie gleby gliniaste czy piaski bardzo obciążają ścięgna, nie mówiąc o ślizganiu się czy wręcz ugrzęźnięciu!)
  • przy wszelkich podjazdach należy lekko pochylić się w przód, przy niewielkim nachyleniu wystarczy lekkie odciążenie grzbietu; im większy kąt podjazdu, tym mocniej wychylamy się aby pomóc zwierzakowi w trakcie wjazdu.
  • ważne jest rozluźnienie naszego ciała, aby nie zakłócać równowagi konia - po prostu wystarczy normalnie siedzieć w siodle, nie zakleszczać się i nie utrzymywać balansu przy użyciu wodzy. Kontakt powinien być stabilny, równy, ale lekki - pozwalający na kontrolę, ale pozostawiający możliwość ruchu głowy i pyska u konia.

Takie ćwiczenia warto powtarzać kilka razy w tygodniu, wystarczy po jeździe wybrać się na przejażdżkę stępem i kilka razy pokonać niewielkie wzniesienie terenu - możecie to nawet wykonywać prowadząc zwierzaka w ręce, co jest dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, kiedy jazda wierzchem nie jest możliwa. 

Z biegiem czasu możecie wybierać trudniejsze, bardziej strome podjazdy, które będą wymagały większego wysiłku od konia - dlatego obciążenia zawsze zwiększajcie powoli!

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jak się przygotować do zawodów ?

Miesiące wakacyjne to okres organizacji wielu zawodów jeździeckich, rozmaitej rangi. Ciepła i sucha pogoda w znacznej mierze ułatwia przeprowadzenie takich konkursów, chociażby w formie zakończenia pobytu na obozie jeździeckim. Warto dowiedzieć się, jak przygotować siebie i konia do takiego sprawdzianu!

2020-07-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Spływanie przed przeszkodą

Najazd na przeszkodę to jeden z najważniejszych elementów podczas jazdy skokowej; od niego często zależy powodzenie całego skoku. Optymalny najazd zdecydowanie poprawia jakość przejazdu przez przeszkodę, dlatego warto dbać o proste i równe celowanie w środek przeszkody; częstym błędem jest nagła zmiana kierunku ruchu w trakcie zbliżania się do przeszkody.

2020-06-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wykonać poprawne koło lub woltę ?

Jazda po okręgu niesie ze sobą szereg korzyści dla konia: rozluźnienie, zwiększenie koncentracji zwierzaka a także poprawia wygimnastykowania. Aby taki element miał pozytywny wpływ na komfort jazdy, należy pamiętać o poprawnym wykonaniu - to kluczowa kwestia każdej pracy z koniem!

2020-05-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Korzyści z jazdy po drążkach

Przejazd przez drążki ułożone na ziemi,a także te nieco podwyższone tzw. koziołki, powinien znaleźć się podczas każdej jazdy. To świetne ćwiczenie dla każdego konia, niezależnie od stopnia wytrenowania czy uprawianej dyscypliny.

2020-04-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Lotna zmiana nogi w skoku

Zmiana nogi, na którą galopuje koń, to cenna umiejętność u koni pokonujących parkury - nawet niskie i nieskomplikowane. Ten element ułatwia płynne pokonywanie całej trasy z przeszkodami, dzięki czemu nie tracimy czasu na przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie.

2020-03-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda w zastępie czy jazda indywidualna ?

W ofercie większości ośrodków jeździeckich znajdziemy zarówno jazdy grupowe, zwane także jazdą w zastępie, jak i indywidualne lekcje: czyli jedna bądź dwie osoby oraz jeden instruktor. Porównamy dzisiaj obydwa sposoby prowadzenia lekcji jazdy konnej!

2020-01-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Bezpieczeństwo w trakcie lekcji jazdy konnej powinno być priorytetem, zarówno dla nas samych ale i naszych koni. Te kilka prostych zasad ułatwia przyjemną jazdę konną i gwarantuje miłą atmosferę podczas nauk!

2019-12-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Jednym z najczęstszych problemów wśród początkujących adeptów jeździectwa są 'uciekające' strzemiona - jeźdźcom często wypadają stopy bądź wręcz przeciwnie, stopy klinują się w strzemionach w trakcie jazdy. Jak ustabilizować pozycję stopy w strzemieniu - poniżej znajdziecie kilka rad!

2019-12-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Najazd na przeszkodę

Skoki przez przeszkody zaczynają się już od utrzymania prostego i prawidłowego najazdu do przeszkody, którą chcemy pokonać - to właśnie ten kluczowy element często decyduje o sukcesie czy niepowodzeniu skoku! Konie najczęściej odmawiają skoku, ponieważ najeżdżamy krzywo lub w nieodpowiednim tempie.

2019-11-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0