12,811 pytań - 14,491 odpowiedzi - 827 komentarzy

Rekreacja: Trening po wzniesieniach

Data publikacji: 2019-05-15

 

Jazda po  górkach jest dobrą zabawą, ale i pożytecznym ćwiczeniem, o którym warto pamiętać - niezależnie od uprawianej dyscypliny i stopnia zaawansowania. Pewnie wielu z Was posiada urozmaicone tereny w okolicy stajni, które warto wykorzystać w pracy, pamiętajcie tylko o kilku podstawowych zasadach:

  • im wolniejsze tempo tym lepiej - wystarczy kilka wjazdów i zjazdów wykonanych w stępie. Im wolniej wykonacie to ćwiczenie, tym większą pracę wykona zwierzak, co lepiej wpłynie na rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni. Jeśli posiadacie bardzo dobre warunki w terenie (równe nachylenie, bezpieczne podłoże), to warto wykonach kilka przejazdów kłusem i galopem.
  • bezpieczny teren to podstawa: brak nierówności, wystających korzeni czy kamieni, solidny grunt (wszelkie gleby gliniaste czy piaski bardzo obciążają ścięgna, nie mówiąc o ślizganiu się czy wręcz ugrzęźnięciu!)
  • przy wszelkich podjazdach należy lekko pochylić się w przód, przy niewielkim nachyleniu wystarczy lekkie odciążenie grzbietu; im większy kąt podjazdu, tym mocniej wychylamy się aby pomóc zwierzakowi w trakcie wjazdu.
  • ważne jest rozluźnienie naszego ciała, aby nie zakłócać równowagi konia - po prostu wystarczy normalnie siedzieć w siodle, nie zakleszczać się i nie utrzymywać balansu przy użyciu wodzy. Kontakt powinien być stabilny, równy, ale lekki - pozwalający na kontrolę, ale pozostawiający możliwość ruchu głowy i pyska u konia.

Takie ćwiczenia warto powtarzać kilka razy w tygodniu, wystarczy po jeździe wybrać się na przejażdżkę stępem i kilka razy pokonać niewielkie wzniesienie terenu - możecie to nawet wykonywać prowadząc zwierzaka w ręce, co jest dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, kiedy jazda wierzchem nie jest możliwa. 

Z biegiem czasu możecie wybierać trudniejsze, bardziej strome podjazdy, które będą wymagały większego wysiłku od konia - dlatego obciążenia zawsze zwiększajcie powoli!

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Jedną z bardziej skomplikowanych elementów dla początkujących adeptów jazdy konnej jest skutecznie skręcanie - wydawałoby się, że wystarczy ciągnąć za jedną wodzę, a nasz wierzchowiec bez problemowo zmieni kierunek ruchu. Prawidła technika skrętu różni się jednak od wyobrażeń.

2019-09-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kadryl

Jednym z ciekawszych sposób na urozmaicenie pokazów czy wystaw jeździeckich jest zorganizowanie kadryla, czyli efektownej choreografii w rytm muzyki - najbardziej znanym kadrylem na świecie jest pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, gdzie pary prezentują niezwykle skomplikowane elementy i układy.

2019-08-09

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kiedy mogę jechać na obóz jeździecki ?

Wakacje ciągle trwają, a chyba nie ma lepszego sposobu na spędzenie wolnego czasu niż pobyt w stajni! Pewnie wielu z Was marzy o wakacyjnym wyjeździe, ale może nie każdy jest pewien czy sobie poradzi ? Podpowiemy Wam kiedy i czy w ogóle warto wybrać się na obóz jeździecki :)

2019-08-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jaki powinien być koń rekreacyjny ?

Jeździectwo staje się coraz popularniejszym i powszechniejszym sportem w naszym kraju, nowe stajnie i ośrodki jeździeckie oferujące jazdę konną pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Niestety nie zawsze mamy do dyspozycji dobrze wyszkolone konie, na których nauka będzie prawdziwą przyjemnością.

2019-07-26

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Pierwszym egzaminem sprawdzającym opanowanie podstaw jazdy konnej oraz podstawowej wiedzy związanej z końmi, jest odznaka "Jeżdżę konno" - jest zdobycie jest dobrym przygotowaniem do uzyskania oficjalnych odznak jeździeckich!

2019-06-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Działanie łydek

Poza dosiadem, najważniejszą pomocą każdego jeźdźca powinny być łydki - niestety często początkujący adepci jeździectwa często źle rozumieją ich działanie, ograniczając aktywność do kopania końskich boków. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo używać własnych łydek!

2019-05-25

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wdrożenie konia po przerwie

Wiele osób posiadających konie w stajniach przydomowych czy w małych ośrodkach bez krytej ujeżdżalni musi liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi - czasami po prostu pogoda nie pozwala na jakąkolwiek pracę ze zwierzakiem. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wdrożyć konia do ponownej pracy po przerwie!

2019-05-02

Czytaj » 0

Rekreacja

Czy warto kupować sprzęt, jak nie mam konia ?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym wierzchowcu - niestety często na przeszkodzie stoją finanse i z reguły dopiero w dorosłych życiu udaje się osiągnąć ten cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, że kupić kilka produktów jeździeckich strikte przeznaczonych dla konia!

2019-03-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Skróć te wodze!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez jeźdźców rekreacyjnych jest jazda ze zbyt długimi wodzami, zazwyczaj trzymanych w dłoniach gdzieś w okolicy ud lub kolan - znacie to? Podpowiemy Wam jak skutecznie jeździć na prawidłowym kontakcie, a co za tym idzie - z wodzami o prawidłowej długości.

2019-01-20

Czytaj » 0